PALUBA
March 28, 2024, 09:05:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Revolveri - revolver Zastava R 83 .357 magnum  (Read 161155 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #45 on: August 11, 2010, 05:51:42 pm »

 Može li neko da mi kaže čemu je ovo služilo??? Ja držim preko kutije .


* SWScan00007 popravljen.jpg (161.98 KB, 654x1024 - viewed 241 times.)
Logged
Beowulf
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #46 on: August 11, 2010, 06:08:45 pm »

Hvala na informacijama gospodo. Smiley Ne treba meni dozvola za nošenje, nego za posedovanje, tako da valjda neće biti nekih problema. Ne planiram ja ovo baš tako brzo da radim, nego eto da se raspitam na vreme oko procedure. Smiley Kad krenem u nabavku papira i oružja, napisaću na forumu o tome. Voleo bih i neke savete oko samog revolvera. Šta je najbitnije da proverim prilikom kupovine, pošto planiram polovnjaka? To što oružje nije mnogo korišćeno ne znači previše ako nije održavano i skladišteno kako treba, pa me interesuje na šta najviše da obratim pažnju za konkretno ovaj model o kom ovde pričamo?
Obrati paznju na tolerancija dobosa-cevi.Ako mozes izmeri zazor sa specijalne metalne lente koji se postave izmedju dobos i cev.Ako zazor je veci od 0.25mm bezi od tog revolvera mada i 0.25mm je prilicno velika tolerancija.Zapni udarac i proveri dali dobos je dobro zabraven i dali "igra".Ako je zategnut OK, ako "igra" zub je istrosen.Najvazno je da znas da revolvere nisu kao pistolji.Dok pistolji bez problema rade i kada su pravljene sa velike tolerancije kod revolvera nije to tako.
Ja ipak ti preporucujem, naravno ako pare nisu problem, da trazis neki drugi revolver.Zastava nije se proslavila sa revolverima i oni nemaju takvu reputaciju kao zastavine pistolje.Ali JBG sve ostalo osim zastave je 1000+ evra. Undecided
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #47 on: August 11, 2010, 08:18:08 pm »

Та зелена филцана крпица вероватно служи као подлога-подметач код чишћења оружја. У ствари више као украс него што нечему служи.

Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #48 on: August 12, 2010, 12:23:53 am »

@pvanja
Cene, bar u streljani nisu toliko različite. 9mm PARA je 55 din, .357 75 din po komadu. Mada, kao što sam već napisao, najčešće bih koristio .38SPC koji je jeftiniji od 9mm.

@Patriot
Pa na forumu postoji tema "Iz lične kolekcije". Smiley Nije sad ovo neko egzotično oružje za hvalu, nego najjeftinije. Nije mi namera bila da se nešto hvališem samim revolverom, nego da napišem nešto o ličnom iskustvu oko dobijanja dozvole i cene tog zadovoljstva, kao i da razrešim neke nedoumice kojih će sigurno biti. Smiley

@Beowulf
Hvala na savetu! Smiley Cena mi jeste jako bitna, da ne kažem baš da je najbitnija. Nisam ja sad ne znam koji strelac, niti to planiram da postanem, tako da će mi ovaj model biti sasvim dovoljan, makar za početak. Za revolver sam se odlučio pre svega zbog jednostavnosti održavanja, a i robusnosti. S obzirom da planiram da ga koristim uz .38SPC municiju, nadam se da neće biti nekih kvarova i zastoja, bar ne tako brzo, jer je to ipak dosta slabiji kalibar od onog za koji je projektovan da izdrži.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #49 on: August 12, 2010, 07:09:45 am »

Pištolji i revolveri se ne kupuju svaki dan. Posebice se - ako se ne mora - ne kupuju po kriteriju najpovoljnije (dakle, najjeftinije) cijene. Ne volim davati savjete (jer ih se ni sebi ne usudjujem davati) no preporučio bi da uzmeš nekog tko zna što su pištolji i revolveri i da s njim odeš na streljanu, isprobaš malo ovoga malo onoga, te shodno utisku kreneš u daljnje razmišljanje. Kladim se da i na ovom forumu ima ljudi koji će ti učiniti tu uslugu ...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #50 on: August 12, 2010, 07:35:12 am »

@Rocker

Evo setio sam se problema za mojim ex Zastava .357.

Pistolj nije hteo da radi u dvostrukoj akciji tj nije mogao da nategne oroz vec je zaglavljivao/kocio. Jednostraka akcija je radili bez problema. Relativno brzo su to popravili preko neke prijateljske veze.


Par saveta prilikom kupovine.
Inace najbitnije je da se nista neklima netrese na revolveru da sve lezi na svom mestu, nosac burenceta, izbijac caura, poluga za odbravljivanje burenceta, da je okidanje iz oba moda tecno i glatko i naravno cev da je ocuvana. Takodje po samoj spoljasnjoj ocuvanosti i stanju zavrsne obrade (brunira) se vidi kako je i gde cuvan.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #51 on: August 12, 2010, 08:51:43 am »

Pištolji i revolveri se ne kupuju svaki dan. Posebice se - ako se ne mora - ne kupuju po kriteriju najpovoljnije (dakle, najjeftinije) cijene. Ne volim davati savjete (jer ih se ni sebi ne usudjujem davati) no preporučio bi da uzmeš nekog tko zna što su pištolji i revolveri i da s njim odeš na streljanu, isprobaš malo ovoga malo onoga, te shodno utisku kreneš u daljnje razmišljanje. Kladim se da i na ovom forumu ima ljudi koji će ti učiniti tu uslugu ...

 Bas tako, najbitnije jeda ti to prvo isprobas, dobro se raspitas pa onda odlucis. Ja sam davno na strelistu pucao iz 357 sa cevi od 6" i fabrickim koricama. Posle svakog  opaljenja bukvalno se uvrne u ruci malo, pa ga ponovo hvatas kako ti odgovara. Sa 38spc municijom, trzaj se nije osecao, pravo zadovoljstvo.
 Znaci, pre kupovine obavezno ga isprobaj pa onda odluci.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #52 on: August 12, 2010, 12:46:25 pm »

Još jednom hvala svima! Smiley

@Patriot
Znam da se oružje ne kupuje baš kao bela tehnika, ali cenovna razlika između Zastave i bilo čega drugog je drastična. Nisam baš mislio da kupim najjeftiniji koji pronađem u oglasima, nego neki bolji kojim ću biti zadovoljan. Razlog zašto su Zastavini revolveri tako jeftini je pored ostalog i taj što su se nekad delili šakom i kapom, ne samo u vojsci nego i u civilstvu. Lično poznajem par ljudi koji su ih dobili na poklon od firme pre 10-15 godina za 20 godina rada u firmi i slične prilike, a da ih nikada nisu ni izvadili iz kutije. Takvih primera ima dosta, a mnogim ljudima uopšte nisu potrebni i rado bi ih se otarasili pošto-po to.

@Kljun
Ni meni ne odgovaraju fabričke korice, bar ne one drvene. Previše su mi tanke, jer imam malo veću šaku. Zato ću se potruditi da nađem neke gumene, sa njima je to već sasvim druga priča. I naravno da ću ga isprobati pre kupovine, da ne kupim "mačku u džaku". Smiley
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #53 on: August 12, 2010, 06:22:33 pm »

U firmama se na oproštaju obično dele satovi. Za pištolje nisam imao pojma.

Elem, gledam juče u firmi neki stari zapisnik sa popisa osnovnih sredstava iz 80-i neke. Pištolj M-57, komada xx, PAP M-59,komada yy itd. Svakakvog zanimljivog inventara se dužilo u fabrici papira. Bratstvo i Jedinstvo nije imalo svoju cenu, a vremena su pokazala ni valjanu alternativu.  Roll Eyes
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #54 on: December 05, 2010, 10:19:50 pm »

Једно од честих питања јесте шта је боље револвер или пиштољ. Мој поштовани колега пуковник Никола Бијелић, дипл.маш.инжењер, написао је почетком 90-тих година чланак под насловом "Пиштољ или револвер". Ево кратких извода (написаћу их у неколико постова) из овог текста:

Добре одлике пиштоља:

- велика ватрена моћ с обзиром на број метака (10-18), који се лако и брзо мења;
- двоструко дејство обараче, што омогућава да метак буде у цеви,а да при томе ни једна опруга није напета;
- мања сила окидања и прецизније гађање након опаљења првог метка;
- брже је спреман за ново опаљење метка и брзина гађања му је знатно већа;
- мањи трзај оружја при опаљењу метка;
- релативно мала маса и габарит оружја;

Недостаци пиштоља:

- привремено се прекида функционисање оружја ако из било ког разлога метак не опали (за наставк је потребно поновно ручно репетирање);
- ограниченост коришћења муниције различитих типова зрна (углавном се употребљава само муниција са заобљеним обликом зрна и тврђом кошуљицом);
- овисност исправног функционисања о врсти и квалитету муниције;
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #55 on: December 05, 2010, 10:25:16 pm »

Добре одлике револвера:

- не ремети нормално функционисање оружја ако из било ког разлога метак не опали, поновним повлачењем обараче доводи се пред цев следећи метак;
- двоструку дејство обараче;
- мања сила окидања и прецизније гађање из положаја запетог ударача;
- опруге нису напете када је револвер напуњен а ударач спуштен у доњи положај;
- увек је спреман за дејство јер нема кочницу;
- практично неограничен избор муниције с обзиром на конструкцију зрна, а тиме и на жељени ефект на циљу;

Недостаци револвера:

- мали капацитет добоша (5-8 метака) и споро поновно пуњење;
- при брзом гађању потребна је већа сила окидања;
- већи трзај оружја при опаљењу метка;
- оружје је нешто веће масе и има веће габарите у односу на пиштољ.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #56 on: December 07, 2010, 06:56:55 pm »

У делу текста са поднасловом "Осврт на експлоатационе одлике пиштоља и револвера" се каже:

Постоје приговори да су пиштољи опаснији за руковање и да су чести несрећни случајеви. Заговорници оваквог мишљења заборављају чињеницу да револвери немају кочнице и да су, према томе, мање осигурани. Међутим, неспорна је и чињеница да се несрећни случајеви догађају и са једним и са другим оружјем, углавном због нестручног руковања. Проценат 2инкримисаног" оружја зависи од тога на ком простору преовлађује једна или друга врста ватрених средстава.

Постоји такође предрасуда да се не може имати потпуно поверење у функционисање пиштоља. Статистика показује да је у 99% случајева, узрок отказивања функционисања пиштоља оштећење оквира. Пиштољ функционише исто тако добро као и било која друга механичка направа, ако је одлично технички решен и квалитетно урађен. Извесно је да постоји доста пиштоља који не задовољавају због своје концепције или недостатак квалитета, али ове примедбе важе за многе револвере.

Што се тиче прецизности може се тврдити да пиштољи не заостају у односу на револвер. На званичним такмичењима у стрељаштву више су заступљени пиштољи.

Противници револвера  замерају му на већој сили окидања ако се све функције обављају повлачењем окидача. Ова констатација јесте тачна јер је за активирање механизма потребна већа сила за око 25%. Код пиштоља све функције, до поновног окидања, обави сила барутних гасова. Ово значи повећану вероватноћу погађања, нарочито када је стрелац у стању стреса.

Примедба да су револвери некорисни док се врши поновно пуњење је само делимично тачна. Наиме, искуство је показало да је у пракси за један задатак довољно 5-6 метака, колико иначе имају револвери. Са друге стране, понекад се нереално даје претерана важност брзини пуњења. Ова примедба натерале је произвођаче пратеће опреме за оружје да развије више типова уређаја за лако и брзо пуњење револвера.

Недостатак револвера због малог броја метака (5-6), поставља питање колико метака треба испалити у ситуацији када се оружје употреби. На ово питање може се одговорити званичним извештајима америчке полиције, који је рађен за последњих 15 година (напомена: чланка је написан почетком 90-тих година).Наводи се да је време просечне оружане акције 2,7 до 2,8 секунди. Добар стрелац може да погоди циљ два пута  за 1,5 секунди на растојању 7 метара, не рачунајући време потезања револвера. Да ли је, према томе, потребно поклањати толику важност броју метака у оружју?

нека размишљања сматрају важнијом чињеницу да се код револвера не може означити (регистровати) испаљивање задњег метка. Код пиштоља долази до заустављања затварача после испаљивања последњег метка, што је знак да оквир треба мењати. Ово се посебно односи на ситуације када се у "жару борбе" заборави колико је метака испаљено из оружја.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #57 on: December 12, 2010, 09:43:24 pm »

У закључку аутор текста "Осврт на експлоатационе одлике пиштоља и револвера" каже:

"Имајући у виду основне карактеристике савремених пиштоља и револвера, увежбаност стрелаца и квалитет муниције, предности пиштоља су очигледне. револвер, према томе није ни спремнији ни бржи, ни прецизнији,а о ватреној моћи и да не говоримо.

Досадашње искуство показује да се ручно ватрено оружје, пиштољ и револвер, употребљавају за одбрану и напада и то само на блиским одстојањима, овакве ситуације су у рату ређе па је тежиште решавања борбених задатака поверено аутоматима и аутоматским пушкама. Пиштољи и ревовери , према томе остају и даље само као психолошко оружје, без обзира на стару поделу да је револвер дефанзивно а пиштољ офанзивно оружје.

Подела на дефанзивно и офанзивно оружје је, у савременим условима, толико застарела да губи смисао и у полицијској употреби. Данас је, у већини земаља света, полиција наоружана пиштољима. Истовремен се јавља све више револвера у наоружању специјалних полицијских јединицама и у оним земљама где је основно наоружање полиције пиштољ.

Не треба испустити из вида најважнији елемент који одређује стварну ефикасност и револвера и пиштоља, а то је муниција. Производња, квалитет и услови чувања муниције далеко више утичу на поузданост ручног ватреног оружја, него конструктивне карактеристике револвера или пиштоља.

Добро увежбан стрелац, без обзира да ли је наоружана савременим револвером или пиштољем, биће увек опасан учесник у оружаној акцији.

Пиштољи и револвери имају исту основну намену, да обезбеде ефикасно деловање зрна на циљу на одређеном одстојању. Према томе, без обзира на све терорије и спорења, и револвер и пиштољ имају своје место у наоружању војске и полиције."
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #58 on: December 13, 2010, 06:44:11 pm »

Добро увежбан стрелац, без обзира да ли је наоружана савременим револвером или пиштољем, биће увек опасан учесник у оружаној акцији.

Пиштољи и револвери имају исту основну намену, да обезбеде ефикасно деловање зрна на циљу на одређеном одстојању. Према томе, без обзира на све терорије и спорења, и револвер и пиштољ имају своје место у наоружању војске и полиције."

Odlican tekst u celini. Posebnu paznju poklanjam citatu, naime imao sam priliku da posmatram gospodina kako veoma strucno barata viljuskom i nozem dok je jeo...pazite sad...ribu. Obucenost i rutiniranost korisnika vatrenog oruzja tipa pistolja i revolvera podizu efikasnost istog. U rukama "profesionalaca" i cackalica je opasno oruzje.
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #59 on: April 15, 2011, 12:33:58 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/lLk1v5bSFPw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Уз доооста вежбе са револвером може свашта да се постигне,а ови снимци говоре да као оружје уопште није инфериоран у односу на пиштољ.Све је ствар тренинга.
« Last Edit: April 15, 2011, 12:36:20 am by Bozo13 » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.