PALUBA
April 25, 2024, 01:24:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Sinjska alka  (Read 65441 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #15 on: August 10, 2010, 09:38:26 pm »

  Da li još postoji padobransko takmičenje u okviru Sinjske Alke?Bio sam tamo 1986.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #16 on: August 13, 2010, 01:35:08 pm »

Iznenađenjima nikad kraja. Danas čitam u Šibenskom tjedniku senzacionalnu vijest. Vitez, alkar Mario Šušnjara rođen je u Šibeniku. To mi nije jasno. Nekad su alkari bili iz Sinja, Trilja, Glavica, Bitelića, Hrvaca i ostalih junačkih mjesta. Sad je pobjednik Šibenčanin. Je li se nešto promijenilo u statutu, pa se mogu natjecati iz Salija, Ličkog Osika, Imotskog i Vrgorca? Ne znam. Samo znam da se alka na konjima u Šibeniku održavala prije sinjske. Sinjani su jedini održali tu slavnu vitešku igru  i na tome smo im zahvalni.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #17 on: August 13, 2010, 01:43:44 pm »

... alkar Mario Šušnjara rođen je u Šibeniku.
Dobro je još i ispalo, zamisli da je negdje iza Šibenika, pa utreso ...

PS: neka mi se aluzija ne uzme za zlo, ovo sam samo 'tio uvaženog Brodarskog malo nasmijat, ipak je danas petak 13.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #18 on: August 13, 2010, 01:45:34 pm »

A odakle su mu roditelji? Možda je preko njih dobio pravo da bude alkar?

Quote
Članak 18.

Alkari i alkarski momci koji sudjeluju u alkarskoj povorci i natjecanju biraju se isključivo od članova Društva koji su rođeni u Cetinskoj krajini , kao i onih kojima su roditelji u njoj zavičajni.

Član Društva može postati alkarom ako je naočita izgleda i junačkog srca, ako je dobar jahač, ako je pri jahanju uklonio mane i nesigurnosti, te ako desnom rukom dobro vlada kopljem.

Član Društva može postati alkarskim momkom ako je naočit, stasit, kršan i plećat.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #19 on: August 13, 2010, 01:56:43 pm »

Roditelji su iz Sinja, ali žive u Šibeniku.
Je brižni moj Patriot, petak 13. je danas. Dan kad je provedena najtajnija akcija uhićenja vitezova Templara u Francuskoj. Bio bi red na palubi reći nešto i o njima. Sigurno u tvog čaće ima materijala o tom redu u našim krajevima. Imam jednu divnu knjižicu o Ljelje Dobronić. Gospođa  je to davno napisala a prodavala se jedino preko crkvenih knjižara.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #20 on: August 13, 2010, 02:36:04 pm »

Šušnjare su iz okolice Trilja, konkretno selo Vedrine. Mislim da Marievi roditelji tamo još uvijek imaju obiteljsku kuću.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #21 on: August 13, 2010, 02:39:45 pm »

Evo da citiram i taj deo statuta koji definiše granice Cetinske krajine:

Quote
Članak 9.

Svi punoljetni žitelji rođeni u Cetinskoj krajini koji osjećaju ljubav i privrženost prema domovini i užem zavičaju, koji uživaju društveni ugled u narodu, a voljni su promicati ciljeve Društva mogu postati članovima Viteškog alkarskog društva.

Cetinski kraj, kao stari alkarski kraj, obuhvaća područje ograničeno selima: Zelovo, Potravlje, Maljkovo, Laktac, Bitelić, Bajagić, Gljev, Korita, Otok, Voštane, Kamensko, Tijarica, Budimiri, Nova sela, Bisko, Ercegovci, Dicmo, Osoje, Sušci, Lučane i Zelovo.

I dodatak koji se razjašnjava pojam "rođen u Cetinskoj krajini":

Quote
*Pod "rođen u Cetinskoj krajini" podrazumijeva se i onaj koji je stjecajem okolnosti rođen izvan tog područja, ako je majka u to vrijeme imala prebivalište na području Cetinske krajine.

**Prostor Cetinske krajine odnosi se na stari alkarski kraj iz odredbe 9. članka ovog Statuta.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #22 on: August 13, 2010, 02:42:54 pm »

Patriote slavni, nije bitno je li netko rođen drito ili treso. Bitno je kakav je. O djelima njegovim će mu se suditi. Čitam u Jugoslavenskom mornaru iz 1947. dijalog između vladike i Vuka Mandušića. Vuk je rođen u selu Rupe ( kakva li naziva ). Temelji kuće su mu još živi, a u samostanu Visovac čuva se njegova sablja. Legenda o njemu živi vječno, a pleme Mandušića se plodi i množi. Poslije toliko stoljeća.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #23 on: August 14, 2010, 01:26:53 am »

Da se vratimo na temu, evo par zanimljivosti iz 295 godina duge tradicije Sinjske alke:

- do 1820. godine Alka se trčala na pokladni utorak

- godine 1931. Alku je za poznate filmske časopise snimala američka filmska tvrtka Fox Film

- godine 1965. Alka se prvi put mogla pratiti i na TV-u, a komentator prvog televizijskog prijenosa bio je legendarni sportski novinar, Sinjanin Mladen Delić

- dirigent Oskar Danon 1965. godine u povodu 250. godišnjice Sinjske alke napisao je operu Alkar

- alkari i alkarski momci bili su jedina hrvatska povijesna postrojba koja je sudjelovala na svečanoj smotri Zbora narodne garde u Zagrebu 28. svibnja 1991.

- godine 1996. na zagrebačkom Plesu alkari i alkarski momci dočekali su američkog predsjednika Billa Clintona

- godine 1996. sinjski su alkari sudjelovali na otvaranju Oktoberfesta u Munchenu

- Vukovar je jedini hrvatski grad koji ima ulicu u čast Sinjske alke

- titulu slavodobitnika s najviše pobjeda, dvanaest, drži Nikola Cerinić
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #24 on: August 14, 2010, 06:14:58 am »

Iznenađenjima nikad kraja. Danas čitam u Šibenskom tjedniku senzacionalnu vijest. Vitez, alkar Mario Šušnjara rođen je u Šibeniku. To mi nije jasno. Nekad su alkari bili iz Sinja, Trilja, Glavica, Bitelića, Hrvaca i ostalih junačkih mjesta. Sad je pobjednik Šibenčanin. Je li se nešto promijenilo u statutu, pa se mogu natjecati iz Salija, Ličkog Osika, Imotskog i Vrgorca? Ne znam. Samo znam da se alka na konjima u Šibeniku održavala prije sinjske. Sinjani su jedini održali tu slavnu vitešku igru  i na tome smo im zahvalni.

Brodarski,

mala ispravka. U Barbanu, Istra, odrzava se Trka na prstenac, po prvom desavanju mislim da je starija od Sinjske alke, ali nema takav kontinuitet i duzinu tradicije kao Sinjska alka. Mislim da se Trka na prstenac odrzava u zadnjih 30-tak godina.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #25 on: September 04, 2010, 02:06:21 pm »

  Da li još postoji padobransko takmičenje u okviru Sinjske Alke?Bio sam tamo 1986.

@kilezr oprosti, malo kasnim s odgovorom. Alkarski padobranski kup još uvijek postoji, ove godine je održan 22. po redu. (http://www.aeroklubsinj.hr/)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #26 on: September 04, 2010, 07:58:15 pm »

Nema veze,bio sam još početnik kada su me vodili na Alku. Nisam skakao ,mada bi voleo.Jako lepo iskustvo.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #27 on: March 18, 2011, 06:59:58 pm »

Pre neki dan sam na pijaci ove nabavio ... Cenim da je snimljeno 60-tih.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* arambaše.jpg (105.92 KB, 1191x680 - viewed 497 times.)

* alkar.jpg (55.65 KB, 479x674 - viewed 397 times.)

* alkari.jpg (92.49 KB, 880x613 - viewed 336 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #28 on: August 06, 2012, 03:02:55 pm »

297. Sinjska alka

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Po dobrom starom običaju, prvi vikend u kolovozu (augustu) održane su 297. alkarske svečanosti.

Natjecanje je otvorio alkarski vojvoda mr. Ante Vučić riječima:

Alkari i alkarski momci!  Evo nas po 297. put na ovom za nas svetom mjestu. Obukli smo svečane odore, pripasali jatagane i sablje demeskinje. Iz čuvanih spremišta uzeli smo puške i kubure, na ramena stavili teške buzdovane. Uzjahali smo na sivce, kulaše, vrance i dorate. Spremni smo za bitku. Spremni smo pokazati da ćemo slijedeći duh svojih pradjedova u svakom trenutku upotrijebiti svijetlo oružje, ali nikada da bismo otimali tuđe već da branimo i obranimo svoje. U tom duhu alkarima želim čvrstu desnicu i oko sokolovo, a alkarskim momcima ponositi korak i držanje dostojno pradjedova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slavodobitnik ovogodišnje 297. Sinjske alke je alkar Alen Filipović Grčić koji je do pobjede došao nakon pripetavanja s alkarom Dušanom Ivandićem. Potomak stare sinjske i alkarske obitelji, Ante Filipović Grčić jahao je na vlastitom konji Vili. Rođen je 1976. godine, a dosada je od alkarskih trofeja jednom osvojio Čoju (2009. godine).

Natjecanja za Baru i Čoju osvojio je alkar Ivo Zorica.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zanimljivost ovogodišnje Alke jest što se na njoj po prvi put nakon tri stoljeća pojavio jedan Turčin (Alka se inače slavi u čast pobjede nad Turcima/Osmanlijama) i to turski veleposlanik u Republici Hrvatskoj Burak Uzugergin koji je sjedio u svečanoj loži i pri predstavljanju dobio veliki pljesak nazočnih gledatelja.

Nažalost dogodio se i jedan incident kada je konj zbacio jednog od alkara u povorci i zaletio se u publiku. Dva posjetitelja su ozlijeđena.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: Cropix i Pixsell


* filipovic.jpg (43.03 KB, 305x458 - viewed 177 times.)

* alka19-050812.jpg (75.36 KB, 700x350 - viewed 120 times.)

* alka1.jpg (67.27 KB, 680x455 - viewed 203 times.)

* alka4-050812.jpg (54.46 KB, 700x443 - viewed 223 times.)

* alka-581175.jpg (75.95 KB, 640x348 - viewed 143 times.)
« Last Edit: August 06, 2012, 03:08:33 pm by leut » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #29 on: August 06, 2012, 03:40:15 pm »

Slikano 1928 godine ,autor je poznati fotograf Hans Hildenbrand tokom svojeg putovanja Balkanom napravio je pregršt fotografija nama dobro poznatih krajeva ali i ljudi na koje je nailazio, da nadodam da je autokromatskim procesom stvarao iznimno kvalitetne da ne kažem realistične fotografije koje su i danas veoma atraktivne i izvrsni svejdoci jednog vremena
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* alkar.jpg (104.96 KB, 640x439 - viewed 323 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.054 seconds with 22 queries.