PALUBA
April 27, 2024, 08:28:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Yu Supersonik ili projekat Novi Avion  (Read 218651 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 382



« Reply #45 on: August 21, 2010, 11:55:35 pm »

Inace ja sam pokusao da pronadjem ljude koji su bili zaduzeni za ovaj projekat, a otisli su u svijet. Pronasao sam ih u americi pomocu crkvene opstine, dosao do mail adresa ali mi niko nije odgovorio, cak sam slao mailove i rodjacima njihovim ali nista.
Smatra se da je za pripreme projekta, izgradnju postrojenja za testiranje, razvoj i ispitivanje kompozita, HUD, ENS itd. utroseno oko 4 milijarde dolara.
Evo da krenemo od kabine.

Majsta covece ti si gori od mene. Sve zivo sto ima veze sa ovim projektom sam prikupljao, a nesto sam ne jednom drugom forumu i postavljao. Imao sam, a imam i dalje zelju da nadjem emisiju Beyond 2000 u kojoj su prikazani vazdusni tuneli u Zarkovu i ovaj projekat. Toliko sam se bio nalozio da sam ovoj australiskoj produkciskoj kuci ponudio da otkupim emisiju ali nista. Slao sam ponude i RTS-u ali niko da odgovori, zatim sam iscimao sestru u Australiji da im ona to napise  da ponudu za otkup i opet nista. Sve sam to radio zato sto su oni taj projekat tada okarakterisali kao cudo koje treba da poleti jednog dana. Sve u vezi ovog projekta je veoma tajnovito, na promociji Vrabca su izjavili da mogu da ga zavrse uz odredjene modifikacije ako je to drzavi potrebno.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/278431/Prva+doma%C4%87a+bespilotna+letelica.html

Citiram: ,,Protekle godine izrađeno je nekoliko prototipova daljinski upravljanih borbenih sistema. U Vojnotehničkom institutu kažu da bi i danas uz pomoć države mogli da projektuju novi domaći nadzvučni avion, čiji je projekat zbog nedostatka sredstava obustavljen pre dve decenije".

Mislim da je jako neozbiljno skrcati toliki novac i onda odustati od toga. Moj licni zakljucak je da sto se tice projektne dokumentacije, konstrukcije sve komplet odradjeno. Fabrike su osamdesetih pocele sveobuhvatne pripreme za realizaciju projekta. Bilo je i snimaka kabine u starim emisijama Dozvolite ali kako to sada naci jedino kada bi mogli ove inzinjere da iscimamo nekako da nam pojasne sta i kako, ima li taj projekat ikakvu perspektivu.
« Last Edit: August 22, 2010, 07:01:24 am by Boro Prodanic, Reason: Pravilnik foruma » Logged
majsta
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #46 on: August 22, 2010, 03:23:00 pm »

Ja nekako zivim u ubjedjenju da neko cita ove tekstove, neko ko dobro zna sve detalje. Da cemo ga isprovocirati da napise nesto. Sto se tice izjava ljudi iz VTI, citao sam to, i zakljucio da nema podrske drzave za necim slicnim. Ako oni kazu da mogu to da izvedu onda im ja vjerujem. U tome svemu je najbitnija projektna dokumentacija i ispitivanja koja su gotova, pa stoga ne vidim zasto se sve ne bi realizovalo (sklapalo) u Kini. Ne znam da su oni ikad propustili priliku da dodju do novih tehnoloskih ideja. Ja sam se susretao sa dosta ljudi koji su imali veze sa ovim ali svi oni meni djeluju nekako razocarano i uopste nisu zainteresovani da pricaju o ovim projektima. Sve je u fazonu ma pusti to...
Sto se tice tih emisija imaju neki dijelovi iz te emisije gdje se mogu vidjeti tuneli, kabina NA, neki prototipi i sl:

« Last Edit: August 22, 2010, 04:10:33 pm by dexy » Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #47 on: August 22, 2010, 04:41:04 pm »

Koliko se se secam jednog starog clanka, nasi su saradjivali sa francuzima, pa su na neki nacin imali olaksavajucih okolnosti jer su vec imali njihovo iskustvo sa slicnim projektom pa su izbegavane greske . Sto se tice nase pameti i mogucnosti ne sumnjam da bi ovaj projekat mogao da se ostvari. Problem je naci u vrhu, vojnom i politickom ljude koji bi bar ozbiljno razmislili o tome. Zato je ljudima mrsko da pricaju vise o tome.
« Last Edit: August 23, 2010, 10:12:40 am by Boro Prodanic, Reason: Pravilnik foruma » Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 382



« Reply #48 on: August 22, 2010, 10:19:38 pm »

Iskreno da vam kazem Maista i Kljunu ja se cimam oko tih snimaka i ovog projekta zbog ovih danasnjih klinaca i nadam se da ce ovaj projekat doci do nekoga ko ima mozga i moze to da pogura!
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #49 on: August 22, 2010, 10:46:04 pm »

Na zalost tesko, danas ne postoji JRV kao osnovni komintet koji je trebao da nabavi ovaj avion, sva nasa vazduhoplovstva zajedno nemaju toliku potrebu da bi moglo ekonomski da se izgura ovaj projekt.
Kada bi se danas ponovo pocinjao ovaj projekt, ondak bi trebalo ponovo da se isprojektuje avionika, elektronika, pa cak i da se izvede ponovo povezivanje motora, jer bi se najverovatnije planirao noviji motor.
Ukoliko se to ne ostvari, taj avion ne bi bio konkurentan na drugim trzistima, a na domacem nepostoji potreba za njime.
Na zalost, kolko i da ne zelim da je ovo istina, ovaj projekat je propao, zeleli mi to ili ne. Bio je poslednja pesma jedne vazduhoplovne industirje koja je nestala, i vreme je da prihvatimo realnost, opet da kazem nazalost.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #50 on: August 22, 2010, 11:20:32 pm »

Ovaj avion je bio poznat i kao "mali Rafal", a stručnjaci iz Dasoa su pretpostavljali da bi, pored aviona za naše RV i PVO, moglo da se proda još 600 do 800 letelica širom sveta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* NoviAvion1.jpg (29.57 KB, 668x306 - viewed 396 times.)

* NoviAvion2.jpg (30.44 KB, 640x480 - viewed 366 times.)

* Yusupersonik.jpg (60.37 KB, 878x425 - viewed 336 times.)

* YUsupersonik2.jpg (29.11 KB, 600x393 - viewed 269 times.)

* NA 01.JPG (79.38 KB, 800x587 - viewed 416 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #51 on: August 22, 2010, 11:25:22 pm »

Jeste, ali da bi bilo ekonomski isplatljivo, trebala ti je barem pocetna narudzbina od oko 100-150 aviona za koje je bila zainteresirana JRV.
Sada JRV ne postoji, nemas pocetnu narudzbini, nema niti NA.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #52 on: August 22, 2010, 11:27:09 pm »

Evo ga i članak sa generalom Tusom

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* YUsupersonikClanak.jpg (93.81 KB, 591x639 - viewed 253 times.)

* Materijali NA.JPG (72.04 KB, 800x580 - viewed 217 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #53 on: August 22, 2010, 11:32:26 pm »

Koji bi radar nosio ovaj avion? Koliko je meni poznato nismo razvijali i radar za njega.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #54 on: August 22, 2010, 11:41:36 pm »

Radar je trebao da bude domaći, razvijen uz pomoć francuza.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 382



« Reply #55 on: August 23, 2010, 12:10:42 am »

Jeste, ali da bi bilo ekonomski isplatljivo, trebala ti je barem pocetna narudzbina od oko 100-150 aviona za koje je bila zainteresirana JRV.
Sada JRV ne postoji, nemas pocetnu narudzbini, nema niti NA.

Shvatio sam i ja da od toga nema nista ali sam se pokolebao posle izjave ljudi iz VTI-a. Mislim da njihovi komentari nisu u fazonu lozenja naroda i pricamo pricu radi price. Steta je sto na onom snimku sa sajta RTS-a nema dela kada covek izgovara da oni mogu da ga zavrse uz modifikacije i uz pomoc drzave ako joj je to potrebno. Licno sam gledao na TV-u u prvom dnevniku. Evo neka mi neko objasni zasto su dali jednu takvu izjavu na prezentaciji Vrabca? Verovatno im je to bila jedina prilika da to nama kazu jer ih ovi za vrha ne cuju  !
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #56 on: August 23, 2010, 07:51:45 am »

@BSD
Njihovi komentari sa strucne strane i nisu daleko od istine. Oni imaju skoro gotovi projekt u rukama, ali od projekta do realizacije deli ih samo jedna stvar, a to je ekonomska isplatljivost.
Niko nece da pokrece proizvodnju novog borbenog aviona samo zbog 12-16-18-24 aviona. Da bi jedan borbeni avion bio ekonomski isplatljiv, morao bi da se proizvede u brojkama od stotinu, pa navise, cak i kada bi imao gotov projekt. Primer za to ti je bas projekat Orao, on je bio skuplji za Jugoslaviju nego nabavka gotovog, boljeg aviona, recimo A-7, ili Su-25, ali je fitback bio bolji za tadasnju SFRJ jer je posle Orla ostala tehnologija, pogoni i strucnjaci, pa se onda moglo da se krene u neki novi projekat.
Sada na zalost, ti strucnjaci su otisli grlom u jagode, u beli svet da bolje zarade, masine i pogoni su stradali (koji delumicno, koji celosno) zbog ratova, sankcija, nerazumnih politickih i razumnih ekonomskih razloga, jedan deo tih fabrika i instituta vise ne postoji, ili postoji u razlicitom obliku.
Projekat NA je otisao u istoriju, i tu treba da ostana.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #57 on: August 23, 2010, 10:02:00 am »

@BSD
Njihovi komentari sa strucne strane i nisu daleko od istine. Oni imaju skoro gotovi projekt u rukama, ali od projekta do realizacije deli ih samo jedna stvar, a to je ekonomska isplatljivost.
Niko nece da pokrece proizvodnju novog borbenog aviona samo zbog 12-16-18-24 aviona. Da bi jedan borbeni avion bio ekonomski isplatljiv, morao bi da se proizvede u brojkama od stotinu, pa navise, cak i kada bi imao gotov projekt. Primer za to ti je bas projekat Orao, on je bio skuplji za Jugoslaviju nego nabavka gotovog, boljeg aviona, recimo A-7, ili Su-25, ali je fitback bio bolji za tadasnju SFRJ jer je posle Orla ostala tehnologija, pogoni i strucnjaci, pa se onda moglo da se krene u neki novi projekat.
Sada na zalost, ti strucnjaci su otisli grlom u jagode, u beli svet da bolje zarade, masine i pogoni su stradali (koji delumicno, koji celosno) zbog ratova, sankcija, nerazumnih politickih i razumnih ekonomskih razloga, jedan deo tih fabrika i instituta vise ne postoji, ili postoji u razlicitom obliku.
Projekat NA je otisao u istoriju, i tu treba da ostana.

Ne znam zašto se sve svodi na ovo kad se priča o pokretanju neke proizvodnje bilo čega, kao da niko drugi ne znam osim tih ljudi ništa nezna, oni su otišli pa daj mo onda priliku mlađim uvjek postoji neki telenat koji čeka svoju priliku svojih 5 minuta, ali sa ovakvim stavom nikad neće dočekat.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #58 on: August 23, 2010, 10:16:45 am »

@Trifko, oni su bili nosioci projekta, oni su znali i ono sto je na hartiji i ono sto nije. Zamena kadra se ne obavlja tako lako bilo gde, a narocito u ovako strucno-specijalistickim zvanjima.
Najobicniji prodavac treba priblizno izmedju dve nedelje i mesec dana da se dobro obuci za obavljanje svoje delatnosti, zavrsenom inzinjeru trebaju godine da se ubaci u tek stvari jednog inzinjerskog biroa. Zato u pocetku pocinje sa jednostavnijim preracunima, ili proverama prethodno proverenih racuna, mozda cak, ako ima srece, i konstruiranjem nekog jednostavnog dela, koji ce neko drugi kasnije proveriti i preproveriti.
Veoma su retki slucajevi da neko sasvim nov u poslu iz radi celokupan projekt odjednom, ti inzinjeri kasnije postaju slavni i poznati u svojoj bransi, a i sire, ali takvi su veooooma retki, i za njih se kasnije placaju velike pare da se dovuku da rade za tebe.
Cak i da se to resi, opet ostaje najvaznije pitanje, a to je ekonomska isplatljivost projekta. Nije bezveze u svetu utvrdjena cinjenica da samo najvece ekonomske i vojne sile projektiraju i proizvode borbene avione. One imaju kapacitet da naruce i plate pocetne brojke koje ce obezbediti isplatljivost novog aviona. Posto se u zadnje vreme svuda smanjuju budzeti odbrane, mozemo videti sta se desava sa projektima kao sto su F-22 ili F-35. Sada su i te zemlje primorane da zajednicki razvijaju takve projekte, kao sto je primer PAK-FA i F-35, jer to ce obezbediti dovoljnu kolicinu pocetnih narudzbi da bi taj projekt bio ekonomki isplatljiv.
Srbija jednostavno nije toliko mocna da izrzi jedan takav projekt, a pomoc u stranstvu tesko da ce naci, jer oni koji trebaju slican avion, ili sami razvijaju i imaju takav, ili ga mnogo jeftinije kupuju od onih koji ga vec imaju.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #59 on: August 23, 2010, 10:28:46 am »

@trpe znam ja sve to, ovo što sam gore napisao bilo je u globalu, bil šta da se treba pokrenuti svi se havataju za "stručnjake" kao da su oni rođeni sa tim znanjem, vještinam itd. al da ne dužim dalje odošmo u off
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.