PALUBA
March 28, 2024, 12:54:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8]   Go Down
  Print  
Author Topic: VNH-90 - projekt novog visenamenskog helikoptera  (Read 68994 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #105 on: May 08, 2020, 02:04:11 pm »

Postavi i za avion u novoj temi, naravno ako imas volje i vrimena

  Volje onako, vremena isto. Postavljeno već odavno.
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,31003.0.html

 Treba čitati !
 S poštovanjem
 
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #106 on: May 08, 2020, 02:52:36 pm »

На крајот можеби се ке се сведеш на ми-17 можеби лиценцно произведен кај нас .Сепак политички ке беше запрен развојот на внх-90 од странство  исто како што го саботираја орао .Британија вети за тој авион посилни мотори накрајот политички се откажаја и орао мораше да се пренамени во друга улога истото ке го направеја и со хеликоптерот ке донираја послаби мотори или било што друго и ке ги намалеја неговите можности.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #107 on: May 08, 2020, 03:35:46 pm »

На крајот можеби се ке се сведеш на ми-17 можеби лиценцно произведен кај нас .Сепак политички ке беше запрен развојот на внх-90 од странство  исто како што го саботираја орао .Британија вети за тој авион посилни мотори накрајот политички се откажаја и орао мораше да се пренамени во друга улога истото ке го направеја и со хеликоптерот ке донираја послаби мотори или било што друго и ке ги намалеја неговите можности.

 To se na Forumu ne priča. Ko je kad i kako " zaustavio " razvoj nekih naprednih projekata tadašnje nam države!  Dobićeš : opemenu , žuti karton a ako " istraješ " na komentarima protiv nekih bivših republika koje su dokazano krive za propast projekata - verovatno brisanje posta ili ban ako si baš nedokazan.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #108 on: May 08, 2020, 03:56:47 pm »

Не ми го разбра постот никаде не обвинувам некој од ех републиките на политичко делување убаво напишав дека од странство е дејстувано пред се од  велика британија која ветила но не ја  доставила потребната технологија за погонската група за ОРАО  .Нешто што можеби ке го направеја и за ВНХ  сепак Вестланд не произведувала погонска група туку тоа бил набавувано  од друга британска фирма па тука можеби политички можеле британците да делуват што се можи да се добие што не можи да се добие сепак никој не сака да утре друг да му биди конкурениција во продажба на оружје во случајот сфрј да продава хеликоипери низ блискиот исток или африка  .
И  ја сфатив пораката дека не сум добродојден на овој форум во ред чим пречам нема што да пишам повеке.Поздрав и се најдобро.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #109 on: May 08, 2020, 05:09:16 pm »



  I tebi isto.
 Znaš, poneki put ni ja samog sebe nerazumem . A kako bi neki drugi mene razumeli??? Ipak , ima i onih koji dobro zanju šta sam i zbog čega napisao. 
 Znaš? Mlad si . Nisi služio JNA inače bi bolje razumeo šta ti pišem na Srpskom. ( tako kažu moji Štajerci! )

 S poštovanjem 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 24 queries.