PALUBA
March 28, 2024, 08:48:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: VNH-90 - projekt novog visenamenskog helikoptera  (Read 69013 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« on: August 21, 2010, 08:49:03 pm »

              Pocetkom 1987 godine senzacionalno je odjeknula vest - poceo sa realizacijom projekt industrije Ivo Lola Ribar VNH90, odnosno razvoj potpuno novog srednjeg visenamenskog helikoptera! Na prezentaciji projekta ljudi iz ILR su dodali jos jednu senzaciju - bice to potpuno domaci helikopter - od glave rotora, pogonska grupa, elektronska oprema i sve drugo! Predstavljena je projekcija (nacrt) helikoptera, maketa i osnovni podatci. Prema prilozenom, radi se o helikopteru nosivosti 3000kg, a u kabini velicine 6,30x1,85x1,70 (19,81m2) trebalo bi da se prevozi 20 putnika ili sanitet sa 12nosila ili desant od 24 vojnika. Podvesni teret bi bio do 3500kg, a imao bi i bocnu dizalicu nosivosti do 300kg.
            I ne samo to - u borbenoj varijanti bio bi opremljen sa optoeletronskim uredjajima za akviziciju ciljeva na kopnu, vodi i u vazduhu, a shodno tome i oprema za vodjenje projektila vazduh-vazduh, vazduh-brod, vazduh-zemlja, kao i PP torpeda i morske mine - uistinu ambiciozno!
            Najvise nedoumice je bilo oko pogonske grupe. Bilo je prezentirano u dve varijante - I 2x1130kW Makila2, - II 2x1500kW domace turbine TM1500. Dok je Makila vec poznata stvar, za domacu TM1500 se prvi put culo - tim vise sto je bilo receno da ce biti posljednja rec tehnike - 23000 o/min, monokristalne lopatice, keramicke prevlake toplih elemenata i digitalna kontrola rada motora. Ovde treba napomenuti da takvo nesto nije proizvedeno dotad u SFRJ, osim licencnih Astazu za Gazele ito mnogo manjih jacina.
          Struktura helikoptera bi bila poluljuskaste konstrukcije izradjena kombinacijom klasicnih i kompozitnih materijala. Kompozitni materijali trebalo je i da se koriste kod izradu glave i lopatica motora. Kad se pogleda maketa, vidi se da je uzor u projektovanju bila Super Puma, s tim da VNH90 trebalo bi da ima i zadnju rampu za ukrcaj/iskrcaj.


          Osnovni TT podaci su prezentovani kao:

-duzina helikoptera19.60 m
-sirina3.275 m
-visina4.56 m
-duzina trupa17.232 m
-precnik glavnog rotora16.000 m
-tezina praznog  helikoptera4300 kg
-nosivost3000 kg
-gorivo1700 kg
-maksimalna tezina9200 kg
-najveca brzina280 km/h na visini mora
-260 km/h na visini 2000 m
-krstareca brzina225 km/h
-brzina penjanja9 m/sec
-prakticni vrhunac leta4500 m
-dolet745 km


                  Kad se sve ovo pazljivo procita logican zakljucak je - TO JE BIO VEOMA AMBICIOZAN PROJEKT!
« Last Edit: August 22, 2010, 08:12:44 pm by leut, Reason: naslov i oblikovanje teksta » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1 on: August 22, 2010, 12:35:53 pm »

Vrlo ambiciozan projekat, da li postoje fotografije makete i podaci o tome koliko je napredovao taj projekat pre nego je obustavljen?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #2 on: August 22, 2010, 02:53:47 pm »

Infrastruktura za proizvodnju ovog helikoptera u krugu ILR-a je izgrađena kasnih 80-tih. Poznata kao "nova hala", 16 godina kasnije, poslužila je kao montažna hala za samohodne haubice Nora B-52. S jedne od stručnih praksi, unutar nesuđenog pogona za proizvodnju helikoptera:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* HPIM0896.JPG (90.38 KB, 800x600 - viewed 912 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3 on: August 22, 2010, 04:08:58 pm »

 Koliko se ja sećam bio je jako sličan PUMI. Male razlike su bile u silueti.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #4 on: August 22, 2010, 07:09:46 pm »

Evo malo grafike i sliku makete-izvinjavam se ako nisu najbolje kvalitete.....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC00060.JPG (80.98 KB, 1280x1024 - viewed 1100 times.)
« Last Edit: August 22, 2010, 07:15:10 pm by Rade » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #5 on: August 22, 2010, 07:14:23 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* VNH90-nacrt.JPG (80.97 KB, 1280x1024 - viewed 947 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: August 22, 2010, 07:25:02 pm »

Gledajući maketu, ovo je ista Puma.
Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #7 on: August 22, 2010, 07:41:12 pm »

Kolko se ja secam,pricalo se, da je planove za rotor sa sobom poneo pslednji direktor ILR pred raspad Jugoslavije.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #8 on: August 23, 2010, 10:25:05 am »

             Zanimljiva je bila konstelacija "snaga" u tom trenutku:
-JRV najavljuje da resursi Mi 8 polako isticu;
-Francuzi odmah nude svoju "Superpumu" i otvoreno lobiraju kao paket opreme(motor M88 za NA,avionika i naoruzanje za NA,)
-Britanci uskacu sa svojim BAe WG 30-nude kooperaciju preko SOKO-Mostar,cak idu do tamo da daju ponudu da SOKO bude glani nosilac i finalizator;
-Amerikanci sute-nemaju adekvatnu zanenu za Mi8;
-Sovjeti cute i naizgled nezainteresovani-nisu uspeli da uz MiG 29 prodaju i M17;
-LOLA uskace kao tzv"privatan" projekt, vojni vrh nacelno prihvata ali ne staje otvoreno uz VNH90,kao sto je stao uz projekat NA
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #9 on: August 23, 2010, 02:00:24 pm »

Ovo je pisalo u prvom broju Aero Profil-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Po ovom tekstu projekat VNH-90 je bio samo jedan kandidat za prenaoruzavanje JNA sa srednjim transportnim helikopterom.
Ostatak price imate u tekstu.


* 3.JPG (24.02 KB, 214x425 - viewed 757 times.)

* 4.JPG (42.76 KB, 394x299 - viewed 695 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #10 on: August 23, 2010, 02:17:24 pm »

@trpe,slazem se potpuno, a moj predhodni zapis govori isto!
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #11 on: August 23, 2010, 02:58:07 pm »

Ovaj projekt nikad nije izasao iz "sjene" projekta NA-YU suprsonic, iako po tehnoloskom razvoju je bio mozda i znacajnini!Nikad nisu objavljeni podci o potrebnoj broju helikoptera za JRV(spominjala se cifra od 40-50-80-pa do 100).Nikad javno nije spomenuta ni svota novca koju bi "progutao" ovaj projekt-pa se licitiralo ciframa od 1 pa cak i do 3 milijarde$,sto je izvan pameti!Ali kad se vidi ko sve je bio zainteresiran za isporuku helikoptera za JRV, odmah je bilo jasno da se diskreditacija i podvaljivanje bili normalni!
Sto se tice Mi17-on je bio u igri pri ugovaranju Mig29-to sovjetima nije proslo,ali su znali,kao "stare cekalice"
da kad-tad cemo zatropati na vrata!Projekt Mi38 je bio samo na papiru-sovjeti nisu imali para pa su trazili moguce ulagace/kooperante-uostalom gde je sad ovaj projekat(Mi38)posle 23 godine?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #12 on: August 23, 2010, 07:38:46 pm »

Nesto malo unazadjen nego sto je bio 1990. Grin Grin
Ovaj projekat VNH je kasno poceo, pa se zato i manje zna nego o projektu NA. Ostao je dosta mediski nepokriven, jer kada je doslo vreme da se nesto vise razmislja o njemu, otislo je sve tamo gde ne treba, pa je bilo "interesantnijih" vesti za medijume.
Na zalost, niti iz ovog projekta, niti iz projekta NA nemamo direktnih ucesnika od onih koji su odlucivali o tome, pa da nam pojasne neke stvari o odlukama koje su donesene i o planovima koje su planirali da ostvare.
Ako se uzme u obzir da je JNA imala negde oko 90-100 helikoptera Mi-8T, ne cudi niti krajnja brojka koju je @Momo PT61 izneo.
Ehhhh, bila jednom ne brdovitom Balkanu jedna zemlja koja je otisla u istoriju. Nekima je bila omiljena, neki je nisu bas voljeli, ali posto je otisla u istoriju, trebalo bi da su barem neki podatci o njenoj istoriji mnogooo pristupacniji.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #13 on: August 23, 2010, 10:18:37 pm »

 Posto postoji slicnost (bar prema nacrtu i maketi) izmedju Superpume i VNH evo usporednih podataka:

                                                         Super Puma 332M                                VNH90

-ukupna duzina                                     18.70 m                                     19.60 m
-duzina trupa                                       15.52 m                                     17.23 m
-precnik glavnog rotora                          15.60 m                                     16.00 m
-sirina trupa                                          3.38 m                                       3.27 m
-prostor za teret                              6.81x1.60x1.55 m                      6.30x1.85x1.70 m
-masa praznog helikoptera                      4325 kg                                      4300 kg
-koristan teret                                      4025 kg                                     3000 kg
-maksimalna poletna tezina                     8350 kg                                      9000 kg
-kolicina goriva(standardna0               1560-2026 kg                                   1700 kg
-max brzina                                          287 km/h                                      280 km/h
-ekonomocna brzina                               269 km/h                                      260 km/h
-brzina penjanja                                  8.8-15.5 m/sec                                   9 m/sec
-plafon leta                                        6000 m                                         4500 m
-dolet                                               815-843 km                                    745 km
  -ovde treba dodati da parametri za 332M su dostignuti u operativi,dok za VNH90 su proracunski.

  Glavna razlika i adut ILR je bila rampa za ukrcaj/iskrcaj kod VNH90,na sto su francuzi parirali sa varijantom MK2-specijalno za JRV-koja je imala takodje rampu na zadnjem delu trupa.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #14 on: August 24, 2010, 04:01:58 am »

Znam da ovo sto cu sad da pisem je ludo i neostvarljivo i nemojte odma da me napadate kako sam nerealan angel :
Kako bi bilo da ovaj projekt opet zazivi?
Kad malo pogledas okolo, lako covek moze videti da sve ex-yu republike trebaju novi helikopteri. I one koje imamo i koje rade su na sam limit resursa. Kupujemo 2nd hand helikoptere a placamo ih suvo zlato i skoro uvek dobijemo neprovereni produkt. A onda kad dodje da platis odrzavanje kuku meni....
A potrebe za helikoptere po mojim licnim i neukim proracunima nisu tako male; samo Makedonija treba zamena za MI helikoptere i minimum sto nam treba je 24 kom (2 eskadrile po 12, jedna borbena i jedna transportna). Ako nama treba min 24, onda CRO treba bar 36, SLO bar 24, Srbija bar 60, MNG bar 12, BiH bar 24. A negde po post-ovima procitao da serija treba da je minimum nad 150 da bi bila rentabilna. Sve republike uloze para zajedno, podele posao i ajmo dalje...
Moj glupi san jel tako Grin?
Vrlo cesto cujem kako mi nemamo pare za vojsku i odbrane. I slazem se, vremena su teska (uvek su bile kad bolje razmislimo). Kad mora da kratis-krati na vojsku. Na kraju krajeva rat na balkanu nece biti u sledeca 30 godina, hvala ti boze (sto ne znaci da nece biti mozda krize itd.). Opasnosti nema i zato ne mora da ulagamo u nova oruzja. Ali imati helikoptre nije samo pitanja dali ima opasnost za rat ili ne. Helikopteri imaju vise primene i za PP operacije, medic evacuation i tako dalje i tako dalje. Skoro svi ocemo u NATO sto znaci misije i zadatke nadvor nasih granica. Znaci helikopteri nam trebaju svakako!
Ali problem nije bas u nemanju para. problem je vise sto mi ne znamo da planiramo za buducnost. Kad bi se ovaj projekt recimo vratio u aktuelnost otvorice se i perspektiva o radnim mestama po celoj ex-yu. Zazivela bi cela jedna hi-tech industrija odnovo.

Pozdrav,
SHOOTER
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.