PALUBA
March 29, 2024, 12:40:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: VNH-90 - projekt novog visenamenskog helikoptera  (Read 69022 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #45 on: September 02, 2010, 10:01:49 pm »

Kakva višestrana paljba na forumu!

I sve to povodom nekoliko izjava, dva teksta i jedne plastične makete, a sve od pre maltene četvrt stoleća.

Po meni Super Puma nije zadovoljavala sve potrebe tadašnje JNA, MI-8 je tada bilo oko 70 komada, a VNH-90 je bio obična magla, svakako i politička.

Otprilike u to vreme je i "Soko" predlagao razvoj nekog mešanca helikoptera i tilt-rotora.

Pisalo se tada i da nova raketa-meta predstavlja dobar osnov za njeno buduće prerastanje u pravu raketu V-V.
Svašta se pisalo i pričalo!

A radilo se na NA, G4M, M84A i Vihoru, Orkanu, artiljeriji 152/155, RTOP, podmornicama ... pa sad još i kupovina ili razvoj srednjeg transportnog helikoptera. Da nije malo mnogo? Ne može se i stisnuti i pustiti vetar!
« Last Edit: September 02, 2010, 10:08:40 pm by kumbor » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #46 on: September 02, 2010, 10:21:06 pm »

  U članku koji sam skenirao su dati uporedni podaci za tri tipa helikopteraa to su:
  AS 332 M Super Puma
  Mi-8    i
  S- 70 Black Hawk
 Ko se razume  može iz tih podataka da izvuče zaključak o kvalitetima helikoptera.

HelikopterPrazanKoristan teretmax težina sa spoljašnjim teretom
Puma 4325 kg4025 kg9350 kg
Mi-86835 kg4000 kg11100 kg
S-704944 kg3630 kg9185 kg

  
  Ako se nevidi dobro tabela u članku voljan sam je prekucati pa vi ocenite kvalitete svakog helikoptera pojedinačno.Mada je moje mišljenje da baš i nije neko poređenje s obzorom koliko je Mi -8 već bio u upotrebi u odnosu na ostala dva tipa.  
« Last Edit: September 03, 2010, 06:30:39 am by bozo13, Reason: Ubacivanje poodataka u tabelu » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #47 on: September 02, 2010, 10:27:00 pm »

@Kumbur
Nije cudno sto se radilo na toliko projekata odjednom (radlio se i na mnogo vise, neke smo spomenuli ovde, neke nismo ni spomenuli. SFRJ je bila drzava sa zaista jakom vojnom industrijom, tu industriju je dosta finansirala drzava, a pri kraju drzavem, neke projekte su zapocinjale i same firme, kao projekat Sokola koji si spomenuo (koji je inace sam po sebi poprilicno interesantan  Smiley ).
Ovo ne znaci da bi svi projekti uspeli, neki od ovih privatnih projekata i nisu bili toliko uspesni kao na primer MGV-176, a bogami ni neki drzavni projekti u vojnoj industriji isto tako nisu bili uspesni.
Bitno je bilo (za mene) da se nesto radilo i pokusavalo. Niti SAD, niti SSSR nije imao 100% uspesne projekte, pa tako nismo imali niti mi.
@Stegonosa, ako moze info, koji se projekat poljoprivrednog aviona gurao 2008 godine, jel to bio "Moma 86" ili onaj projekat o dva aviona, jedan dvomotorni i jedan jednomotorni ?? Mislim da se taj projekat zvao YU-AG ali nisam siguran.
@Dogfight, svako ima pravo na svoje misljenje, zato sam naveo da je to moje misljenje o generalu Antonu Tus-u. Sa njime sam imao najblizi dodir ondak kada sam mu cuvao avion kada je dosao u Nis-u 1991 godine za plavu noc, i vrteo se oko njega dobrih tri-cetiri sata (oko aviona, ne generala  Grin Grin ).
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #48 on: September 02, 2010, 10:36:19 pm »

 Drugi projekat poljoprivrednog aviona  se zvao PPA -1 i PPA -2 .Konstruktor je profesor , dr,Dragoljub stanojević sa timom ljudi sa Mašinskog faklteta  u beogradu  OOUR za saobraćajno mašinstvo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #49 on: September 02, 2010, 10:37:48 pm »

Лако је данас причати о промашајима, посебно око развоја водова и родова. Овај форум (и њему слични) служе да се размене мишљења, "укрсте копља" око неке теме како би се утврдила "историјска истина" или извукао наук за будућност. Ипак, мишљења, посебно о људима морају бити заснована на неким чињеницама или личном искуству, па и субјективном (јер свако лично искуство је, без обзира на веродостојност, ипак субјективно). Ево мог, о неким личностима које се помињу.

Прво, не бих све што не ваља приписивао само тадашњим командантима и генералима, па и политичарима. Има ту и тзв. стручњака. Тако и генералу Антону Тусу не бих качио ни епитет најзаслужнијег за развој и модернизацију РВ и ПВО, али ни најкривљег за оно што је после настало. Чињеница је да је он био на челу РВ и ПВО када су покренуту велики пројекти модернизације РВ и ПВО, као и када се држава почела распадати. Али, нити је он сам о томе одлучивао, још мање смишљо, нити се он лично сам и једини питао. Ипак, кључне одлуке су доносили у ССНО и политичари, посебно о тако важним стварима као што су развој НА, хеликоптера или њихова набавка, али се свакако слушала и његова реч. Такође, идеја покретања пројекта није настала са доласком Тус-а на челу РВ и ПВО, већ мало раније када на челу био генерал Слободан Алагић.

Са обојицом сам се службено сретао и доживљавао их као млађи  официр (потчињени) јер сам у то време био у приштапској јединици Команди РВ и ПВО (99.чВП). Није то било само онако издалека, већ непосредно на реферисањима, рапортима, састанцима, свечаностима и сл. Нисам пилот, нити сам ваздухопловне специјалности и не могу да ценим њихове стручне и пилотске врлине и мане, али могу оне обичне , људске и основне војничке врлине. Могу рећи да је генерал Тус на мене оставио повољнији утисак (у односу на Алагића), пре свега у односу са потчињенима и млађима, као и у комуникацији и поштовању основних правила војничког понашања. На мене лично најбољи утисак је оставио генерал Ковачевић који је био начелник штаба КРВ и ПВО у време док је генерал Алагић био командант.  По ономе што сам тада слушао о њему али и лично доживео, радило се о врсном и стручном официру, добром човеку и пилоту. Било је говора да ће он бити командант РВ и ПВО, да је заједно са Тусем био кандидат али да су се надлежни определили за Туса. Одмах по доласку Туса он је отишао у пензију по свом захтеву.

Када су питању сви ти пројекти о којима се овде дискутује, било је и оних у КРВ и ПВО који се нису слагали са тим. Таквих је било посебно у оперативном одељењу (где су пилоти превладавали) и тзв. пилотском одељењу (заборавио сам како се звало то одељење). Сматрали су да се за паре које ће се издвојити за НА могу набавити одлични нови авиони и опремити комплетно РВ и ПВО, док развој НА виси на дугачком штапу и да је питање колико ће то трајати. Такође, било је оних који су сматрали да треба одмах купити лиценцу и правити већ проверен авион. Одлучено је како је одлучено, десило се како се десило. Али сумњам да је ико од оних који се тада нису слагали око начина модернизације РВ и ПВО отишли у пензију због тога. У сваком случају било би интересантно чути њихово виђење и сведочење о тим догађајима.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #50 on: September 02, 2010, 10:38:16 pm »

Hvala @Kilezr, stvarno nisam znao zvanicnu oznaku. Mada kad razmislim i to bi bila najlogicnija oznaka (PPA-PoljoPrivredni Avion) Grin Grin
Eh @Dzumba, samo kada bi hteli da podele svoje misljenje i iskustva sa nama kao sto ih delis ti ili Vlada ili Bora ili jos neki na ovom, a i na drugim forumima, mMi bi forumasi vristali od srece.  Smiley
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #51 on: September 02, 2010, 10:46:13 pm »

  Ima u Aerosvetu članak.Skeniraću ga i postaviti ako treba.
Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #52 on: September 02, 2010, 10:48:49 pm »

@trpe grozni

Nemam pojma, samo nije 2008. od tada je clanak iz koga sam citirao onaj vic, gurano je 80-ih.

Nadjoh clanak, ne bih ga citirao zbog politike.

http://www.nacional.hr/clanak/50461/srbi-rade-20-aviona-za-irak

Navodno je, po ovom clanku, gurana “Moma 86”.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #53 on: September 02, 2010, 10:55:20 pm »

@trpe grozni

Nemam pojma, samo nije 2008. od tada je clanak iz koga sam citirao onaj vic, gurano je 80-ih.

Nadjoh clanak, ne bih ga citirao zbog politike.

http://www.nacional.hr/clanak/50461/srbi-rade-20-aviona-za-irak

Navodno je, po ovom clanku, gurana “Moma 86”.

  Aerosvet iz 1987 godine ,Članak Ivana Benašića : PPA:Vazduhoplovni " JUGO".Sutra skeniram i postavljam. Za drugim računarom mi sedi Ćera i zeza se na Fejsu.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #54 on: September 03, 2010, 12:04:22 am »

Najiskrenije ne želim na forumu da širim bilo kakve dezinformacije tipa rekla-kazala. Da ne širim mnogo, nuđena nam je licenca za Pumu koji Trpe tačno navodi. Uglavnom pre raspada SFRJ imali bi blagovremeno kupljenu licencu i helikopter tehnološki  znatno moderniji od Mi-8 i sa Gazelom, poptuno zaokruženu oblast u proizvodnji helikoptera svih namena.
 
Sa sajta samog proizvođača, decidirano se navodi da super Puma može da primi 25. vojnika u punoj ratnoj opremi.

Gledao sam više snimaka gde Mi-8 nosi veliki teret poput dalekovoda na mnogim gudurama.

Za sve koji misle da Puma nema mogućnost nošenja velikog podvesnog tereta (7800. pounds), link sa Youtube sve govori.  

Ako mi prijatelji i poznanici dozvole da skeniram neka dokumenta, izvorno vezana za celovito tehničko upustvo koga smo dobili u vremenu SFRJ za Pumu, na francuskom i enleskom jeziku rado ću postaviti makar par stranica. Lično gledano, to je daleka prošlost a skorašnji povratak MI-17 remontovanih u novom odelu me je jako obradovao. Gledam u budućnost! U prošlosti se ne leti a kamoli živi.

http://www.eurocopter.com/site/en/ref/Overview_110.html      .... (ići na opciju - find).

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/QV_uFiv5br8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>




« Last Edit: September 03, 2010, 01:26:19 am by dexy, Reason: Ispravljen pravopis. » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #55 on: September 03, 2010, 01:44:25 am »

Off:
@Dogfight
Mislim da je osnovna greška što brkaš Pumu i Super Pumu i da tu nastaje sva zabuna.
Kraj off-a.

Svaki razvoj je pozitivan za tehnološki napredak cele zemlje, i ima veći značaj nego puka jednokratna kupovina tehničkih sredstava, bilo da su to avioni, helikopteri ili nešto treće. Naravno, treba izbalansirati mogućnosti i potrebe, pa ići putem licencne proizvodnje i postepenog usvajanja tehnologija i stivanja iskustava na manjim projektima, do momenta kada je moguće bez većeg napora samostalno, ili u kooperaciji sa nekim, ući u ozbiljan projekat.
Nekadašnja SFRJ je dosta dugo licencno proizvodila Gazele, tako da je nekog iskustva u proizvodnji helikoptera bilo. Jedino nije bilo iskustva i oprobane tehnologije turbomlaznih motora koji bi pogonili VNH-90, i da je taj projekat prihvaćen i da se insistiralo na domaćem motoru, sve i da je SFRJ opstala do danas, ja nisam siguran da li bi mi danas gledali taj helikopter na našem nebu.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #56 on: September 03, 2010, 03:36:35 am »

Pre nedelju dana sam citao knjigu:
"Avioni domace koinstrukcije posle drugog svetskog rata"
Autor je Zlatko Rendulic, 1996.
Ja sam je nasao na net-u u pdf format. Link je:
http://military-machine.blogspot.com/2010_02_19_archive.html
Covek mislim da uopste ne spominje VNH ali pise o problemima proizvodnje helikoptera u ex-yu u jednom poglavlju. Malo opsirnije objasnjava NA (znam da mnogi od vas pise i na tu temu). inace gospodin je bivsi polot, skolovan u US i USSR (interesantan detalj za mene licno), doktor nauka.
Mozda vecina vas je kniga procitala ali evo za oni koji to nisu dosad uradili.
Moj mali dopridones za nase debate Smiley
Pozdrav,

SHOOTER

Off topic PS: Ne znam dali je moguce ali mozda bi trebalo sasataviti neku digitalnu biblioteku na ovog foruma. Sakupimo sto vise materijal iz bivse i sve sadasnje drzave. Pomoglo bi puno oko nase debate na ovom forumu...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #57 on: September 03, 2010, 08:13:38 am »


Po meni Super Puma nije zadovoljavala sve potrebe tadašnje JNA, MI-8 je tada bilo oko 70 komada, a VNH-90 je bio obična magla, svakako i politička.


JNA je imala oko 80-90 kom Mi-8 krajem 80-tih (ne mogu sad da se setim tacno ali misli pre da je bilo 90). To nije bilo dovoljno ali se racunalo da trendom smanjenja brojnog stanja JNA i kupovinom novih he da ce se taj odnos popraviti.
Meni licno je bilo logicnije da se nabave Mi-17 helikopteri ili da se rade licencno u Mostaru nego da se idi na nabavku Pume ili na razvoj sopstvenog he. Puma je odlican helikopter ali zbog unifikacije logistike i obuke pilota kao i zbog same cene Mi-17 je bolji izbor.

Mislim da se islo na razvoj sopstvenog he da bi to bio neki laki he u klasi gazele.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #58 on: September 03, 2010, 08:35:53 am »

Off topic PS: Ne znam dali je moguce ali mozda bi trebalo sasataviti neku digitalnu biblioteku na ovog foruma. Sakupimo sto vise materijal iz bivse i sve sadasnje drzave. Pomoglo bi puno oko nase debate na ovom forumu...

Takva biblioteka je postojala, i ne samo biblioteka, ali smo zbog zakonskih prepreka bili primorani da je uklonimo.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #59 on: September 03, 2010, 10:39:19 am »

@trpe grozni

Nemam pojma, samo nije 2008. od tada je clanak iz koga sam citirao onaj vic, gurano je 80-ih.

Nadjoh clanak, ne bih ga citirao zbog politike.

http://www.nacional.hr/clanak/50461/srbi-rade-20-aviona-za-irak

Navodno je, po ovom clanku, gurana “Moma 86”.

  Aerosvet iz 1987 godine ,Članak Ivana Benašića : PPA:Vazduhoplovni " JUGO".Sutra skeniram i postavljam. Za drugim računarom mi sedi Ćera i zeza se na Fejsu.


* PPa..jpg (198.67 KB, 729x1024 - viewed 206 times.)

* PPa ...jpg (136.61 KB, 733x1024 - viewed 224 times.)

* PPa ....jpg (132.84 KB, 729x1024 - viewed 236 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.