PALUBA
April 29, 2024, 10:43:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Koji je ovo brod (opet)?  (Read 5869 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: September 01, 2010, 05:52:54 pm »

Koliko vidim, ova fotografija je snimljena u SFRJ. Mornar je naš, ali brod nije ....

Zna li neko koji je ovo brod? Kada je uslikano i kojom prilikom?




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* slika.jpg (63.18 KB, 622x604 - viewed 274 times.)

* detalj.jpg (84.22 KB, 898x515 - viewed 1026 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #1 on: September 01, 2010, 07:07:06 pm »

Pretpostavljam da je to jedan od transportnih brodova sovjetske RM.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #2 on: September 01, 2010, 08:20:54 pm »

Pretpostavljam da je to jedan od transportnih brodova sovjetske RM.

Lako moguće da je Jadran u pravu. Okolna brda podsećaju na Boku, a u SAKO se godinama remontovalo dosta ruskih brodova.

Čini mi se da je slika snimljena ispred Pina, tako da je u pozadini MTRZ SAKO. Možda će Marinero ili Rasho moći da pomognu u identifikaciji broda, a i planina.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #3 on: September 01, 2010, 08:28:15 pm »

Rus garantovano.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #4 on: September 01, 2010, 08:51:47 pm »

Matični brod za podmornice Projekta 310M

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Radi se o najverovatnije o jednom od ova tri broda koja su u to vreme bili u sastavu Crnomorske Flote.

http://flot.sevastopol.info/ship/vspomog/magomed_gadzhiev.htm

http://flot.sevastopol.info/ship/vspomog/fedor_vidyaev.htm

http://flot.sevastopol.info/ship/vspomog/kotelnikov.htm

p.s.

Sećam se kada sam 1994. prvi put došao u MTRZ, na velikom doku u remontu bio je jedan sličan ruski brod. Jasno je odudarao sa svojom mnogo tamnijom nijansom sive boje, u odnosu na naše brodove. Ostali su mi u sećanju i ruski mornari sa ogromnim šapkama.


* magomed_gadzhiev_02.jpg (112.91 KB, 720x529 - viewed 243 times.)
« Last Edit: September 02, 2010, 07:16:13 am by dreadnought, Reason: Ubačena fotografija u attachment » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #5 on: September 01, 2010, 09:02:57 pm »

Bravo FF!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 493


« Reply #6 on: September 01, 2010, 10:51:30 pm »

Sećam se da su ovi brodovi, transportno-logistički, iz sastava Crnomorske flote, tokom 70-ih i 80-ih često remontovani u SAKO. I ne samo oni, mislim da su dokovane, ako ne i remontovane, i neke podmornice (Whiskey - pr.613 i Foxtrot - pr.641)!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #7 on: September 01, 2010, 11:02:21 pm »

U pravu si, kumbor. Dolazile su i podmornice. Moj otac je, sa svojom firmom, bio angažovan na remontima rashladnih uređaja na tim podmornicama.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8 on: September 02, 2010, 06:27:31 am »

Ha, ima li nečega što Palubarci ne znaju da prepoznaju ...

Pa, izgleda da  nema  Smiley


Svaka čast svima, to je taj.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #9 on: September 02, 2010, 06:39:04 am »

Dread, samo postavljaj  Smiley- korisno za vijuge......
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #10 on: September 02, 2010, 07:26:34 am »

Postavljaću Jadrane, naravno da hoću ... Ima još dosta toga što će iziskivati mozganje  Wink
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #11 on: October 09, 2010, 09:58:07 am »

U MTRZ Arsenal su uveksovjeti dolazili u paru-podmornica+brod baza za podmornice.Iz Severne flote podmornice  "F",a iz Crnomorske obicno"W".Dok se podmornice "skrivale" na doku ili iza, brodovi su obicno vezivani na vanjskom vezu,i bili su orijentir da na dokovanju je podmornica.Sretali smo njihove mornare(bili su u civilu) u Tivtu-vide nas u uniformi,pa jedan me upita"Di ovdi klub?"-ja preupitah"a kakav klub?"-na to ce drugi-"ma piva, piva,piva pit"-i sve je bilo jasno.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #12 on: October 10, 2010, 12:01:24 pm »

Slika je definitivno napravljena u Tivtu, vjerovatno sredinom osamdesetih. Prethodnici su vec prije objasnili o kojim se brodovima i podmornicama radi, mada ja moram dodati da su u MTRZ tada sa podmornicama stizala i oba tipa velikih SSSR brodova-matica za podmornice koje su u NATO kodifikaciji oznaceni kao tip "Ugra" i tip "Don". Inace, pored sovjetskih podmornica tipa F, dolazile su u Arsenal i podmornice istog tipa iz sastava RM Libije, a zanimljivo je da je jednom ovdje na kracem remontu bio i jedan ratni brod SAD i to pomocni spasilacki brod ARS-8 "Preserver". Imam negdje nekoliko tih starih fotki gdje se to sve vidi pa cu postirati cim mi scanner proradi. Inace, MTRZ je strane ratne brodove poceo remontovati nakon 1974 godine i usvajanja tada novog Zakona o moru SFRJ koji je omogucavao da ne vise od pet stranih ratnih brodova iste drzave istovremeno borave u nasim lukama/brodogradilistima. Sovjeti su to odmah poceli koristiti, a Ameri su odmah poslali svoj "Preserver" da i oni "vide" sto se kod nas dogadja, ali nakon toga vise nijedan njihov ratni brod nije uplovioo u Tivat na remont.
Sjecam se da sam kao dijete setajuci po gradu, uvijek sretao gomile i gomile sovjetskih mornara i oficira sa onim njihovim ogromnim sapkama od koje bi kod nas neko napravio pristojan suncobran. Sjecam ih se i kada su grupno dolazili u kino na otvorenoij ljetnjoj pozornici, svi pod komac kao jedan sjedali na komandu, svi istovremeno skidali kape i sapke i drzali ih u krilu na sklopljenim rukama, ne pomjerivsi se za sat ipo-dva trajanja filma. Cim krene odjavna spica, po komandi se vracaju kape i sapke na glavu, ustaju svi kao jedan i u stroju izlaze iz kina. Zimi, dok fijuce bura i probija te do kostiju i iako je par stepeni iznad nule cini ti se da si negdje na dubokom zamrzavanju od cca minus 10-15 stepeni, Rusi bi goli do pasa, trcali i radili jutarnju fiskulturu na fudbalskom stadionu pored MTRZ, a nerijetko bi i zimi isli na kupanje u moru! Sjecam se i da su mi susjedi koji su kao majstori radili u Arsenalu pricali za jedan slucaj kada su mornari i podoficiri onesposobili jedan od torpeda iz zalihe na sovjeskom maticnom brodu tako sto su iz njega istocili sav stoprocentni alkohol koji je u pojedinim  torpednim mehanizmima koristen umjesto hidraulickog ulja koje bi se smrzlo u ruskim arktickim uslovima. Rusi su naravno taj alkohol malcice razblazili sa vodom i popili, pa je ispala velika bruka da su namjerno sabotirali torpedo a onda su neki cak i na vojni sud zavrsili.
Sa Libijcima je bilo drugacije, po pravilu su bili puni para, oficiri su nerijetko iznajmljivali privatne stanove dok su im podmornice bile na remontu, a niza posada smjestana je obicno u hotel "Tivat" na Seljanovu. Oni su bili i mnogo nedisciplinovaniji nego Rusi pa su po gradu stalno izbijale masovne tuce "domorodackog stanovnistva" i Libijaca koji nisu prezali od toga da se na javnim mjestima, posebno na gradskoj rivi, vrlo neukusno i nedzentlmenski, ponasaju prema Tivcankama. E, onda bi se  pojavili muzevi, braca, vjerenici i momci i ubili Boga u njesretnim Libijcijma, tako da je cesto bila velika frka zbog koje bi se cak i vrh JRM i saveznog Sekretarijata za narodnu odbranu SFRJ angazovao i pokusavao preko gradskih vlasti, bezuspjesno uticati na smirivanje domicilnog stanovnistva, jer su za drzavu ti poslovi sa remonjtom libijskih ratnih brodova bili izuzetno profitabilni. Inace, kad bi se remont podmornice zavrsiuo, Libijcima se njije odlazilo kuciu, mnogo im je bilo ljepse ostati u Tivtu dobijati masne strane dnevnice i uzivati u slobodi koju nisu imali u svojoj drzavi, pa se nerijetko desavalo da sama posada sabotira i onesposobi neki uredja na tek generalno remontovanoj, ispitanoj i promopredatoj podmornici, samo da bi se produzio boravak u Tivtu. Sretna, lijepa i interesantna vremena, mnogo ljepsa nbego danas kad tu imamo samo debele tajkune sa njihoviom bezlicnim mega jahtama. Izvinite sto sam oduzio, ponijelo me.....
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #13 on: October 10, 2010, 12:10:57 pm »

Baš me zanima što ćeš pisati kad kupiš mega jahtu od honorara?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #14 on: October 10, 2010, 12:39:31 pm »

Zanimljivosti iz prve ruke!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.