PALUBA
March 29, 2024, 07:05:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 34   Go Down
  Print  
Author Topic: T-90, osnovni borbeni tenk  (Read 228337 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #105 on: January 08, 2012, 11:28:01 pm »




   Vinston Čerčil je jednom rekao : Rat je suviše ozbiljna stvar da bi je poverili vojnicima . Možda se to danas može primeniti i na tehničko održavanje ?


Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #106 on: January 10, 2012, 09:41:40 am »

Jedno moje mišljenje na pisanje Vlade o održavanju tenkova u JNA.

U JNA je bila tehnička kultura na nekom srednjem nivoju.

Bile su procedure i upute te dokumentacija, kako rukovoditi i održavati tehnička sredstva. Vjerovatno i sistem školovanja nije bio toliko loš. Problem po mome je više 'balkansko ponašanje' te nedostatak sredstava za održavanje te sklonost impovizacijama umesto da bi se zalagalo za doslednim radom prema uputama i procedurama.

Pošto je tehnika bila ruska, koja je bila pravljena za rat i ne za mirodobsko trenažno izživljavanje, kvarovi su bili češči nego kod zapadne tehnike. I održavanja previše za tehničke službe i tadašnju organizaciju, pa je stanje tehnike kakva jest. A da ne pričamo o zemljama nakon raspada Jugoslavije.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #107 on: January 11, 2012, 07:57:09 pm »

Gledam ova tri snimka o tenku T90, T90A, T90S i T90M (T90MS). Odnosno razgovor o njemu. Pametan neki ovaj čiko. Ima toliko pametnih riječi da staneš pa razmišljaš, pa onda ponovo pustiš snimak razgovora.

Ovdje ima nekoliko rečenica o kojima treba dati komentar.

Termovizijska sprava nije ruska. Uvozi se iz Francuske. To nije dobro za Ruse, ali šta je tu je. Nemaju ni ukrajinci svoju termo kameru na svojim tenkovima. Takođe je uvoze iz Francuske. Sa tim je Rusija (2008 godine) prekinula sedamdesetogodišnju tradiciju nekupovine stranog oružja ili dijelova za oružje. Ovaj noćni nišanski sistem košta 56.000 dolara (samo termo kamera). Ove nišanske sprave, Catherine, koriste elektoniku firme Thales. Elektronikom te firme naoružana je i američka vojska. Ovakva noćna nišanska sprava vidi tenk ( raspoznaje da ima nešto) na 20.000 metara bez obzira na dim, maglu, pješčanu oluju, noć ili bilo koju sličnu prepreku. Prepoznavanje oblika je na 7.500 metara, a sigurna identifikacija na 3.500 metara. Međutim tu se ne slažu podatci od proizvođača termo kamere i ruski podatci. Komandir koristi termo kameru treće generacije, a nišandžija druge generacije.

Izbacili su Štoru kao sistem zaštite. Kaže fino čikica da još jako malo raketa reaguje na Štoru. Ima novih raketa koje imaju vođenje na drugi način. A ovaj SDPR nudi to kao modifikaciju Kuvajtu. Štoru.

Automat punjenja je stari dvopotezni. Sa karuselom od 22 zrna. Ostatak municije nije u kupoli nego van kupole, u posebnom odeljku.

Fabrika UralVagon Zavod u Rusiji pravi tenkove, dok fabrika u Zavodi Fomorozov u Harkovu, u Ukrajini radi samo remont starih SSSR tenkova.

Neke modifikacije na tenku nije poručilo Ministarstvo odbrane, nego su ga same napravile i ponudile firme koje dijelove za tenkove. To je interesantno jer se ruske firme bore za tržište i pored zvaničnih ruskih organizacija koje su to radile do sada.

Indija je naveći kupac ruskih tenkova. Kao i dijelova za modifikaciju svojih postojećih tenkova. Tu ne mogu, a da se ne sjetim, ugovora koji smo mi imali sa Indijom oko modifikacije njihovih tenkova i dovođenje na nivo tenka M84, te prenos licence i mog spremanja da provedem deset godina u Indiji na ovom poslu.

Dva neovisna sistema navigacije u tenku. Satelitski i inercijalni. Za svaki slučaj.

Različite verzije aktivnih oklopa zavisno da li je tenk za izvoz ili za domaće tržište.

Interesantan je novi sistem automatskog praćenja cilja. Režim Lovac-ubica.

Povećana je zaštita sa bočnih strana. Bočna zaštita je na ekvivalentu od 55 cm čelika. Unutrašnja obloga tenka u borbenom odeljenju je od kevlara. Nema dostupnih slika sa ovih ispitivanja. I na našim tenkovima je bilo ovo ispitivanje. Jedan tenk je išao na ispitivanje na svakih 200 napravljenih tenkova. Normalno unutra nije bila sva oprema.

Kupola i dijelovi ispod kupole ovog tenka mogu biti iskorišteni za modifikaciju tenka T72 i starijih generacija T90.

Modernizacija T80 nije u planu Ministarstva odbrane Rusije.

Eto, jedan mali komentar.

Što se tiče održavanja tenkova, lako je bilo održavati tenkove u bivšoj nam državi. Bilo je para, a i bilo je firmi koje su održavale tenkove. Sada nema toga. Imaju neke nove firme koje nemaju pedigre za takve stvari. Imaju "vezu" u Ministarstvu odbrane, te kupe kajmak. Procenat je procenat. Ima tu i drugih stvari. Sjećam se kad su p.puk-a Vasilića iz Tehničke uprave sa mjesta referenta za tenkove M84 prebacili na neke agregate. A čovjek bio vojni kontrolor u Đuri Đakoviću. Znao tenk u detalje. Ali nije bio u igrama oko procenta.

Vlado
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #108 on: January 12, 2012, 01:13:01 am »

Negde sam čitao da su rusi trebali da proizvode licencno ovu francusku termovizijsku spravu, ne znam da li je to istina i da li je realizovano?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #109 on: January 12, 2012, 01:39:18 pm »

Autopunjač je na bazi onog sa T-72 (dvopotezni) verovatno zbog toga što onaj kakav imaju T-64/T-80 (jednopotezni) nije mogao da se preradi za smeštaj dužih potkalibarnih projektila. Na slici se vidi razlika u širini donjeg dela karusela autopunjača, koji ide u kompletu sa novim topom 2A82. Moguće je i to da pošto je ova modernizacija rađena na tenku T-90, telo tenka (šasija) i raspored komponenti unutar nje, ne odgovaraju autopunjaču sa T-80.

Raspored municije na T-90AM/MS je sledeći:

22 kompleta punjenja i projektila je smešteno u obrtnom transporteru.

8 kompleta je smešteno u odeljku između borbenog i motornog odeljenja. Moguće kao i do sad, u saću srednjeg unutrašnjeg rezervoara za gorivo.

10 kompleta u spoljnom skladištu na zadnjem delu kupole.



* T-90AM.jpg (512.28 KB, 1296x835 - viewed 153 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #110 on: January 12, 2012, 02:57:42 pm »

Negde sam čitao da su rusi trebali da proizvode licencno ovu francusku termovizijsku spravu, ne znam da li je to istina i da li je realizovano?

Teško da bi LOMO - lenjingradska fabrika optike,  mogla da proizvede licencno spravu "Catherine". Ovo za karusel punjača je dobra vest. Mala dužina ležišta za KE projektile nove generacije ozbiljno je ograničavala njihovu upotrebu u ovim tenkovima.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #111 on: January 12, 2012, 04:17:46 pm »

U bivšem SSSR-u optika je rađena u Omsku. Mislim da se fabrika zvala OMO, Peleng ili tako nekako. Imam negdje papirologiju o tome, ali mi se neda tražiti. Raspadom SSSR-a došlo je do nekih promjena u fabrici, tako da je optika postala problem jedno vrijeme. Ko sad pravi optiku neznam.

Što se tiče automata punjenja jednopotezni automat sa tenkova T80 ima 28 zrna u karuselu. Kad sam ga prvi put vidio kako radi bio sam oduševljen. Hidraulika, pneumatika, elektromotori itd.  Nisu mi dali da ga detaljno razgledam. Brzo puni top, a dance nakon opaljenja ne izbacuje vani. Po tome se može sa vana poznati koji je punjač unutra. Ako na kupoli ima poklopac za izbacivanje danceta onda je u tenku dvopotezni karuselski punjač sa 22 zrna u karuselu. Ako nema poklopca za izbacivanje danceta onda je jednopotezni karuselski punjač sa 28 zrna u karuselu. Sa ovakvim punjačem unutrašnjost tenka je dosta manja. Prostor za posadu je smanjen za dva prečnika punjenja, jer sada punjenje stoji uspravno i vrti se oko posade, dok je na starom punjaču punjenje vodoravno i vrti se ispod posade. To znači i da je posada niže u tenku za debljinu punjenja. Sve u svemu za ene lično je u T80 dosta tijesno u odnosu na T72.  Zbog ovakvih automata punjenja razvijena je i nova skraćena municija. Vidio sam u T80 da u balističkom računaru ima sedam vrsta potkalibarnih zrna.

Vlado
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #112 on: January 12, 2012, 04:36:19 pm »

Vlado može jedno laičko pitanje, znači da čauru/dance moraju izbacati ručno ?

poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #113 on: January 12, 2012, 06:01:20 pm »

Ako se ne varam, dance se po opaljenju vrati u kasetu, a praznjenje kasete je ručno.

Ali ima tu i stručnijih od mene.

LPB
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #114 on: January 12, 2012, 06:54:07 pm »

Pronašao sam vest iz 2010. u kojoj se govori o početku licencne proizvodnje termovizije u Rusiji:

LINK
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #115 on: January 12, 2012, 07:36:09 pm »

Moraće se ići na licence, ili čak na kupovinu strane tehnike. Čak ni Rusi ne mogu sebi dozvoliti da sve rade sami. To je danas zapravo i jednostavno nemoguće. Doskora je tako nešto bilo izričito zabranjeno i nezamislivo, sve je moralo biti domaće. Savremeni svet menja i ovakve postulate, naročito ako skupo koštaju.  U svakom slučaju, ruski vojni budžet posle svih povećanja je po iznosima samo mali deo američkog vojnog budžeta, bez obzira kakvu metodologiju obračuna primenjivali. Ostaje pitanje koliko im treba za uvođenje nove opreme u fabrike, obuku kadrova, plaćanje pristojne plate istima, koliko im treba da izađu na količinski nivo serijske proizvodnje, kao i kako će se rešavati pitanje kvaliteta i njegove kontrole. Da Rusi ne vole da se ubijaju od posla, ne vole - a ko pa voli. Pitanje je koliko su plaćeni i stručni.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #116 on: January 12, 2012, 08:43:20 pm »

Koliko su plaćeni. Malo.
Koliko su stručni. Veoma.
Otvaranje prema svijetu. Nužno.

Onaj čikica koji je imao intervju  o kojem sam pisao juče ponekad koristi engleske izraze. Polako se engleski i tamo zavlači. A sa jezikom ide i ostalo. Uvlači se okupator pod kožu. Tako to krene. Sa Windowsom i Mcdonaldsom.

Na onome linku piše sljedeće:

"The Soviet Union bought tool-making equipment and whole assembly lines in the United States in the 1930s, Peter the Great brought technologies from Holland. Even the Kremlin, as we know, was built by Italians," the expert said.

Sa Petrom Velikim je počeo veliki napredak Rusije. Poslao je stručnjake u svijet na školovanje. Na nekom mjestu u svijetu mora da ima neko pametniji od lokalnih stručnjaka. Kad sam radio tenkove u svijetu uvijek sam gledao kako su drugi rješili neke detalje. Koliko sam tamo prodao znanja, još sam više pokupio.  Tako je to svuda u svijetu. A oni su ukrali nešto mog znanja i sve u krug. Uvođenje licence daje velike mogućnosti za napredak drugih tehnologija. Kupiš malo znanja, a onda učiš i učiš i na kraju naučiš nešto što nikad nebi mogao.
Kupovina licence ne mora da znači da će se to i ugrađivati u rusku tehniku. Možda su kupili licencu sa jednim razlogom, a treba im za drugi.  Možda im to ne treba za tenkove. A izgovor je da je za tenkove. Kod prenosa licence za skupocjenu tehniku ima svega.

Kupovinom licence za T72 SFRJ je napravila ogroman pomak u svim tehnologijama. Čelici, motor, elektronika, municija, tehnologija pravljenja točkova od aluminijuma, kovanje topovske cijevi, itd. Kasnije se to moglo koristiti na drugim sredstvima. Pa se počelo prodavati naokolo. Od motora za tenk je nastao brodski motor. Od žiroskopa za tenk je nastao žiroskop za stabilizaciju brodova. Modifikovana nišanska sprava je kasnije korištena na verziji BVP-a. Itd. Iskra naučila praviti lasere koje sad prodaje po svijetu. Ali i Institut za fiziku Zemun. I on ih prodaje. I svima dobro. A licencu za taj laser smo kupili od Boforsa. A on je ukrao od Rusa. A Rusi od Finaca. I tako to u krug.

Kod tenka T72 dance se izbacuje automatski kod punjenja topa sljedećim zrnom. Kod T80 dance ostaje u tenku i nakon opaljenja se samo vraća u obrtni transporter. Kasnije se izbacuje ručno kod sljedeće popune obrtnog transportera.

Imao sam finu šansu da detaljno pregledam tenk T80. I razgledao sam ga nekolikol dana. Čačkao i pipkao. Zezao se Ukrajincima. Na ruskom i engleskom. Fino se družili. I onda sam ja imao jedno (za njih fenomenalno) gađanje. Ostali su zabezeknuti. Sutradan je u naš hotel došao njihov pukovnik da se raspituje o meni. I to veoma napadno i drsko. Sve moje generalije i podatke. Prešao je otprilike 200 kilometara samo da sazna ko sam ja. Pošto je on počeo drsko prema meni tako sam mu i odgovorio. Nakon toga mi je bio ograničen pristup tenku T80, tako da nisam pregledao sve što sam mislio.

Vlado

Logged
kerovodja
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18


« Reply #117 on: January 13, 2012, 03:44:10 pm »

Nešto  često  te prati taj Pakistan  police
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #118 on: January 13, 2012, 07:31:47 pm »

Dakle, čita se gradivo.

U Pakistanu sam bio više puta. Radio na više tenkova. Susreo se sa dosta tenkova. Imao nekoliko različitih pasoša od različitih zemalja. Bio Bosanac, Srbin, Jugosloven, Kinez, musliman iz Bosne, pravio se da sam Englez, ... Ulazio ilegalno u Pakistan i izlazio ilegalno. Više puta. Bio inkognito. Čak sam bio i Kinez. Član kineske delegacije. Radio u jednoj od najvećih vojnih fabrika. HIT, bivši HRF, u Taxili na sjeveru Pakistana.

Fine uspomene i odlični rezultati u svemu. Priče ima za jednu deblju knjigu. Kupovao vojne tajne sa nekim nedozvoljenim sredstvima. Špijuniran bio skoro sve vrijeme. Praćen, čuvan, provjeravan. Razgovarao sa Načelnikom oklopnih snaga pakistanske vojske skoro jedan sat. Imao je neke čudne stavove. Ja mu počeo da pričam o tenku, a on mi kaže da neće tako. Kaže: Ajde me ubijedi da ja dam koju stotinu hiljada dolara za ovo vaše. Ne interesuje me šta može taj tvoj tenk. Ubijedi me da dam pare. Nabroj razlike između tenkova i  obrazloži cijenu preko tih razlika. I tako se mi raspričamo...

Nema više. Od danas pošteno.

Vlado
Logged
kerovodja
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18


« Reply #119 on: January 13, 2012, 08:40:14 pm »

Čuj, čita se gradivo? Pa, na ovim oklopnim temama i nema nešto interesantnih priča mimo struke, bez uvrede,pa se takve poslastice urežu malo dublje u pamćenje. Valjda je protok vremena već učinio da može još neka pikanterija da se objavi?
P.S. Pakistanski Načelnik je isti onaj general što je osam sati vozio tenk i sam ga testirao? Tom nije trebalo pojednostavljivanje tipa radni fluid - ulje - zejtin?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 34   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.