PALUBA
April 29, 2024, 09:27:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Oficirska sablja  (Read 57559 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #30 on: September 15, 2010, 01:04:25 pm »

Hvala, za sva obrazlozenja i detalje - sablja je ipak samo paradna; ima valjda strucnjaka po hladnom oruzju koji bi mogli dati misljenje o cvrstoci bas tog celika.

Samo sam htio - prvenstveno - skrenuti paznju na taj certifikat koji smatra da je vrhunac vrhunaca za sablju bas - nerdjajuci celik, pa time mazu oci.

Ta i takva sablja - prema tom certifikatu - ne bi izdrzala vise od jednog udarca.

A, zar je steta napraviti pravu, ne salonsku. Sigurno ima pravih majstorskih radionica koji znaju iskovati pravu sablju - sa vecom cvrstinom i ne iz "rostfraja"?

I onda - s pravom - ugravirati tekst! To onda ima tezinu. Ovako je sve u stilu i - tranzicijski.

   
Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #31 on: September 15, 2010, 04:13:30 pm »

Nisam siguran ali negde sam čitao da je slogan izvorno francuski. U danasnje vreme on se pre svega poistovecuje sa čojstvom i junaštvom, štititi sebe od drugih ali i druge od sebe. U starije vreme je, po nekim tekstovima koje sam davno čitao moglo da ima i vise "spartansko" znacenje. Odnosno, čast znaci zadovoljenje iste, hrabrost, pobeda (ili smrt). Otprilike, ne maši sabljom kao pijana budala nego samo kada je nuzda, ali me ne vraćaj ako nisi uradio šta trebaš ili ako pobegnes sa megdana, onda je nisi ni zaslužio. Dakle, u prvom licu izvadi me kada je velika potreba i bori se samnom, ne budi kukavica, budi castan itd. Verovatno je sam slogan zbog sve te viseznacnosti i postao popularan.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #32 on: September 15, 2010, 05:20:21 pm »

Ево са једног сајта http://vrhunskinozevi.blogspot.com/2009/06/blog-post.html текст о челицима за ножеве, па и сабље:

У свим областима производње веома је важно изабрати адекватне материјале. Добро одабран челик, уз правилно каљење, даје сечиво са којим се лако ради и које дуго траје. Ово важи како за нож, тако и за секиру.
Постоји више критеријума за поделу при избору материјала за сечиво. Најчешћа је подела на метале и неметале, као и на високо угљеничне, нерђајуће и дамаске челике. Високо угљенични челици су подложнији корозији али сјајно држе оштрицу, док су нерђајући лакши за одржавање на терену али се теже оштре. Дамаски челици су комбинација најмање два челика. Уколико се правилно искују, имају велику чврстоћу и жилавост. Спадају у незаобилазан део историје ножарства и висок уметничко-ценовни разед.
Подела на ове три групе челика је основа на којој се базира скоро комплетна индустрија сечива данас.

Високо угљенични челици

У групу челика са високим процентом угљеника који омогућава прихватљиво “задржавање” оштрице спадају: CK45 - одличан челик за ковање секира, CK60Е, C67. Ово су једноставни ниско легирани челици старије генерације, лако кородирају, па их је неопходно редовно одржавати. Нису погодни за коришћење у прехрамбеној индустрији. Могу се набавити и на нашем тржишту.
Другу нешто новију генерацију челика представљају веома познати А2, D2 (полу stainless steel који има од 11,4–12% хрома), L6, М2, О1, W2. Наведени челици су мање-више сви подложни корозији, изванредно држе оштрицу, имају добру жилавост и различито се термички обрађују (кале). А2, D2 и О1 се користе више од осталих, а и цена им је нешто виша у односу на старије челике. Челик D2 по нашем мишљењу представља одличан баланс између антикорозивности, држања оштрице и жилавости. Правилним каљењем (око 58-59 HRC) D2 челик даје изузетна сечива, али она изискују редовно одржавање. При употреби сечива на челику остају трагови од соли, киселина и крви, па као антикорозивну заштиту треба користити водоиспирљива, здравствено прихватљива уља. Футроле од синтетичких материјала не упијају влагу и погодније су за грубе теренске услове са хигијенског аспекта. Кожне футроле су неупоредиво атрактивније, али упијају уље, масноћу и развијају карактеристичне мирисе.
Данас се много користи А2 челик, који представља добар однос цене квалитета, жилавости и држања оштрице. Лако кородира па је редовно одржавање неопходно више него код D2. Овај челик се без проблема кали на 64 HRC и отпушта на 58-59 HRC. Садржи око 1% угљеника и око 5,1-5,2% хрома што значајно утиче на антикорозивност.
Челик О1 је прихватљиво решење за краће оштрице. Има добру цену, машински се лако обрађује и лако оштри, али од свих наведених челика је најподложнији корозији. Флеке су јасно уочљиве већ при повећаној влаги из ваздуха. Челик се кали на 64 HRC, потом спушта на 58-60 HRC, уз поштовање свих правила при раду са овим типом челика, који садржи од 0,9-0,95% угљеника и до 0,5% хрома.
На нашем тржишту се могу наћи и 52100, L6, W2 и М2 челици који су углавном сви прихватљиви за ножаре. Подложни су корозији, различито држе оштрицу, лакше се оштре и нису сви подесни за исте дужине сечива.

Нерђајући челици (SS – Stainless Steel)

Нерђајући челици су углавном развијани за потребе медицине (хирургије) прехрамбене индустрије и авио индустрије.
Стари KRUPS 303SS челик се и данас масовно користи за јефтине кухињске ножеве, за судопере у домаћинству, у прехрамбеној индустрији, као и у авио индустрији за израду шрафова. На челику се виде флеке које се могу исполирати. Мек је, слабо држи оштрицу, али се лепо полира и лако гравира. Све то као и често коришћен назив “хируршки челик”, код лаика обично ствара погрешан утисак о бољем квалитету сечива, него што заправо јесте. Овај челик се не може термички обрађивати. У групу високо нерђајућих челика спадају 420, INOX и немодификовани 12C27. Овај последњи само условно спада у ову групу и бољи је од осталих. Иако је то времешан челик, кали се до 60 HRC, али се мора спустити на ниже. Челици 420 и INOX су врло рано почели да се користе за ронилачке ножеве, због своје отпорности на слану воду. Ови челици слабије држе оштрицу, погодни су за мања сечива и преклопне ножеве. Лако се гравирају. Термички се обрађују на max. 54 HRC. Садрже 0,2-0,6% угљеника и 12-14% хрома.
У данашње време доста се користи група челика 440. То су тзв. “прикривени челици”, јер обухватају јефтинији челик 440А и 440B. Они заиста боље држе оштрицу, веома су антикорозивни, термички се добро обрађују (кале се на 60 HRC, а спуштају на 56 HRC), садрже око 0,5% угљеника, 14,5% хрома и 0,65% молибдена који утиче на већу жилавост. Ако имамо дебље сечиво оптималне дужине, ово може бити употребљив нож.
Челик 440C је сигурно допринео малој револуцији у ножарству, захваљујући добро избалансираном односу прихватљиве цене и пожељног квалитета. С обзиром да је реч о SS челику, он уз добру термичку обраду задовољавајуће држи оштрицу, мада се теже оштри. Данас је то сигурно најраспрострањенији челик за израду сечива. Користе га врло еминентни произвођачи. Постоји више врста модификација овог челика чији садржај може бити: 1,02-1,1% угљеника, око 17% хрома, 0,5-0,6% молибдена, као и силикон. Правилно каљена сечива су дуготрајна, тврдоће 55-56 HRC.
Високи стандарди које намеће савремена машиноградња и развој нових технологија, резултирали су појавом врхунских челика који се код нас за сада могу набавити само као готове оштрице. Јапански инжењери су далеко испред свих са VG10, ламинираним челицима, ZDP 189, а ту су и N690, амерички S60V који се тешко набавља, као и претеча powder челика руски 110x18.

Сви наведени подаци су преузети из каталога произвођача и могу варирати од челичане до челичане. Колико је произвођача одређеног челика, толико је и различитих састава тог челика. Веома често ни каталози узимани из различитих извора не пружају комплетну слику. Састав челика је увек макар делимично тајна произвођача, а посебна прича је правилна обрада, ковање, каљење, темперирање, намена и употреба, као и накнадна машинска обрада. Каљење челика и његово хлађење (довођење челика у радно стање) је процес који се учи у пракси дуготрајним пробама, па велики произвођачи не деле баш сва своја сазнања и искуства. Зато се информације о челицима увек морају узимати стриктно условно.

Што се тиче љубитеља ножева, тип ножа који ће неком највише одговарати не зависи само од квалитета коришћеног челика, већ од бројних објективних али и субјективних фактора: први утисак, тип оштрице, дужина ножа, ручка, футрола, понашање на терену и у раду, цена и др. Универзална формула не постоји. Иако до сада све иде у прилог металним челичним оштрицама, будућност је врло вероватно у синтетичким материјалима још неистражених перформанси. А ко зна, можда ћемо једног дана сећи светлосним сабљама као Luke Skywalker из култног филма…
Logged
miroslaw
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #33 on: November 06, 2010, 09:56:27 am »

Pronašao sam u jednoj nazovi antikvarnici oficirsku sablju kraljevine Jugoslavije sa grbom kraljevine, na oštrici kod balčaka ćirilicom piše OFICIRSKI KLUB lik traži za nju 700 KM ja jesam prilično blesav kada je oružje u pitanju, ali mi je ovo preskupo, šta mislite da li je ovo realna cijena.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #34 on: November 06, 2010, 10:08:13 am »

Oficirske sablje koje se danas prave u Srbiji su skuplje, koštaju oko 500 Evra, što znači da ta cena nije preterana, čak šta više, povoljna je.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #35 on: November 06, 2010, 09:40:35 pm »

 Misliš na ove? [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sablje.JPG (132.62 KB, 1024x678 - viewed 369 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #36 on: November 06, 2010, 10:10:32 pm »

Upravo te Kile. Mislim da cena od 350 Evra za sablju staru 70 godina onda nije visoka.
Logged
miroslaw
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #37 on: November 07, 2010, 03:05:50 pm »

Samo da se žena ne razvede od mene,  Smiley, hvala na odgovoru.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #38 on: November 07, 2010, 03:11:02 pm »

Крајем 80-тих на тадашњем бувљаку у Бубањ Потоку си могао купити такву сабљу за око 100-тинак марака, зависно у каквом је стању. сада ми је жао што нисам. Цене се очигледно мењају у складу са понудом и потражњом. Ако је оригинална сабља из тог периода, добро очувана, онда је вероватно вредна те цене.
Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #39 on: November 07, 2010, 06:03:05 pm »

U danasnjem Magazinu politike izasao je clanak o oficirskim sabljama.
Srpski  Generalstab je 1895 godine  hteo da se oslobodi zavisnosti od Austrougarske industrije i obratilo se nemackom prizvodjacu sablji firmi Weyersberg,Kirshbaum and Co.Ta firma i danas postiji i jedan je od naznacajnijih proizvodjaca sablji.I oni proizvode , sada , sablje od stainless steel.http://www.wkc-solingen.de/newshop/index.html
Posle isporuke prve serije sablji model M 95, srpski generalstab je bio zadovoljan njihovim kvalitetom i u potpunosti presao na navedenog proizvodjaca.
Time je izbacio austrougarsku firmu Carl Grasser koji je do tada snabdevao srpsku vojsku sabljama model M61/69
Sablja M1895 ce ostati tradicionalana sablja pocev od srpske vojske Kralja Aleksandra Obrenovica, preko Karadjordjevica, Kraljevine Jugoslavije, DFJ,FNRJ,SFRJ do sadasnje Srbije, bez obzira na politicke promene.
Logged
miroslaw
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #40 on: November 07, 2010, 08:30:34 pm »

Znam samo da se na balčaku (ili kako se to već zove pošto se ne radi o maču), nalazi grb kraljevine Jugoslavije, a ne Srbije i u odličnom je stanju osim korica koje su malo zahrđale, ali ništa strašno, na istom mjestu njemački bodež iz WWII sa orlom na dršci košta isto kao sablja.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #41 on: May 29, 2012, 12:20:41 pm »

Ma koliko anahrono i bezpotrebno zvučalo održavanje tradicije je jako važno.Mislim da na VA kao obavezne opšteobrazovne predmete ili kao deo predmeta osim fizičke kulture, poznavanja jezika i IT tehnologija treba uvesti: mačevanje (upotreba sablje), muzičko obrazovanje + ples (sa modernim igrama), poznavanje i upotreba starog naoružanja i jednu od standardizovanih borilačkih veština.Kada se vrlo davno nešto od ovih predmeta obavezno izučavalo na tadašnoj akademiji, oficiri su bili elita i najpoštovaniji deo društva i uvek dostojni reprezenti u javnosti države čije vojske su bili pripadnici (bez obzira što im materijalni status nikada pa ni sad nije bio zavidan).
Mislim da bi zbog tradicije bilo dobro da se svakom diplomiranom oficiru  na "VA" kao deo ličnog statusa oficira dodeli standardna verzija oficirske sablje a za posebno nagrađene po bilo kom osnovu, postoje posrebrena i pozlaćena verzija iste.
Što se tiče teksta povelje "Ne vadi me bez povoda, ne vraćaj me bez časti" isti se nikada nije nalazio ni na jednoj sablji koje su ranije korišćene oficijelno u bivšim vojskama već kao takva predstavlja zaista lepu novinu.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #42 on: May 29, 2012, 09:40:29 pm »

i jos jedan predmet kao obavezan - RETORIKA!!! ne znam da li je uvedena, a bilo je price na tu temu. ako nesto mrzim to je "mutav" oficir Angry takodje smesno izgleda kad date oficiru da vam rasklopi pistolj koji vam je ostao od dede/pradede/koga vec, koji nije TT, a on ga vrti po rukama i ne zna odakle da pocne Grin znam deo onoga sto ima na akademiji i steta je sto se bar najcesi modeli koji se kod nas mogu naci ne obradjuju u nastavi (mislim da ipak ima vremena i za to). takodje mislim da bi akademci (pitomci, kadeti) trebali da nose spadu kao sto je to nekada bilo.

iako podrzavam dodelu sablji svakom novom oficiru, od toga nema nista zbog para. ne znam da li su sablje koje su sad u gardi nove ili se jos koriste one "od tita", tj jos iz kraljevine
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #43 on: May 30, 2012, 07:30:09 am »

Slažem se za uvođenje i retorike a i oficirske špade su lep simbol inače ista firma koja radi sablju radi i špade.Samo mislim da su špade u stvari bile zamena za sablju u svečanim i protokolarnim prilikama tipa: oficirskih balova, svečanih audijencija itd.
Takođe mislim da je poznavanje naoružanja iz prošlih perioda važno i u praktičnom smislu jer mnogi učesnici proteklih borbenih dešavanja su na terenu nailazili na upotrebu dosta starog oružja počev od Mauzera K-96,Walthera p-38,Parabeluma,"Špagina","Šmajsera" pa sve do čuvenih "Šaraca" a i o savremenom naoružanju drugih armija bi trebalo povesti računa o obuci.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #44 on: May 30, 2012, 02:53:23 pm »

Predmet retorika je psotojao do 1999. godine - nakon toga nisam siguran da li je ostala, verovatno jeste.

Predmet "Naoružanje sa nastavom gadjanja" se sada izučava u četvrtoj godini studija, što je po meni velika greška - nekada je to bio predmet za selekciju pitomaca.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.