PALUBA
April 30, 2024, 12:30:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Oficirska sablja  (Read 57564 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #45 on: May 30, 2012, 06:10:13 pm »


 Da si pažljivije pročitao celu temu našao bi podatak da na VA postoji sekcija Mačevanje. Trener je bivši državni prvak( žena). O ostalom nisam kompetentan da sudim!
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #46 on: May 30, 2012, 07:00:35 pm »

kolko sam ga ja shvatio mislio je da treba da bude kao obavezan predmet.

rade, nisam znao za ovo, ali smatram da se nng MORA izucavati bar dve godine, i to prvu i drugu.

@oficir
koja je to puska mauser K96? (znam za k98 Roll Eyes)
spade nisu zamene za sablju, vec su ih nosili oni koji ne mogu da nose sablju - kadeti svih fela, mornarica, avijacija... sablja je bila statusni simbol KoV-a, pa i tu nisu svi mogli da je nose.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #47 on: May 31, 2012, 08:51:19 am »

@ssekir75

Verovatno misli na Švedski Mauzer Model 1896 u kalibru 6,5 mm.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_Mauser

Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #48 on: May 31, 2012, 08:54:14 am »

Da tačno tako,mislio sam da sa fakultativnog po tipu sekcije postane obavezan predmet i da se vežba baš upotreba sablje a ne sportsko mačevanje.
Mislio sam na pištolj Mauser C-96 oprostite na grešci.Kasnije nazvan "Kineski Mauser" koji se po licenci masovno tamo radio.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #49 on: May 31, 2012, 05:21:31 pm »


 Pošto sablje nema u naoružanju, a neće je ni biti jer je prevaziđena. Nevidim svrhu uvođenja još jednog predmeta tipa mačevanje. Moje je mišljenje da ovakva razglabanja dobro dođu da se mi malo razonodimo. O nastavnim predmetima na Akademiji ipak ima ko da odlučuje. Onda je bolje da se na Akademiji izučava borba štapom. Kad nestane džebane, sablje se neće neći na ratištu a kolci sigurno hoće. Pa kom opanci, a kom obojci! Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #50 on: May 31, 2012, 06:16:35 pm »

Реторика је једно време била обавезан предмет на Командно-штабној школи. Не знам да ли је и сада. Тај предмет се уводио, па избацивао, па опет уводио. Способност усменог изражавања (говора) је и урођена особина. Онима који је имају реторика може помоћи да буду још бољи оратори, а  онима који је немају да бар ублаже тај недостатак.

Сабља је сада само украс, поклон и то треба да остане. Свако време има своје статусне симболе. Време сабље је ипак прошло. Придружујем се Килетовом мишљењу.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #51 on: May 31, 2012, 06:18:44 pm »


 Pošto sablje nema u naoružanju, a neće je ni biti jer je prevaziđena. Nevidim svrhu uvođenja još jednog predmeta tipa mačevanje. Moje je mišljenje da ovakva razglabanja dobro dođu da se mi malo razonodimo. O nastavnim predmetima na Akademiji ipak ima ko da odlučuje. Onda je bolje da se na Akademiji izučava borba štapom. Kad nestane džebane, sablje se neće neći na ratištu a kolci sigurno hoće. Pa kom opanci, a kom obojci! Grin


"kile" majstore.  Wink
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #52 on: May 31, 2012, 08:32:43 pm »

Реторика је једно време била обавезан предмет на Командно-штабној школи. Не знам да ли је и сада. Тај предмет се уводио, па избацивао, па опет уводио. Способност усменог изражавања (говора) је и урођена особина. Онима који је имају реторика може помоћи да буду још бољи оратори, а  онима који је немају да бар ублаже тај недостатак.

Сабља је сада само украс, поклон и то треба да остане. Свако време има своје статусне симболе. Време сабље је ипак прошло. Придружујем се Килетовом мишљењу.

U službenoj ocjeni je bila i ocjena za:"Pismeno i usmeno izražavanje"
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #53 on: May 31, 2012, 09:09:09 pm »

dzumba, vreme sablje kao oruzja jeste proslo, ali je u svim ozbiljnim armijama sacuvana kao statusni simbol oficira. i zna se kada se i gde nosi, ne seta se sa njom svaki dan po kasarni kao nekad.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #54 on: May 31, 2012, 09:18:13 pm »

dzumba, vreme sablje kao oruzja jeste proslo, ali je u svim ozbiljnim armijama sacuvana kao statusni simbol oficira. i zna se kada se i gde nosi, ne seta se sa njom svaki dan po kasarni kao nekad.
Uz današnje plate i stambeno zbrinjavanje kao i sve ostalo što bi prestavljalo pristojan život, sablja bi im dobro došla
da u određenom momentu je iskoriste za pristojan Harakiri.

Dajte djeco, uozbiljite se i odrastite..... Angry
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #55 on: May 31, 2012, 09:29:25 pm »

ne razumem ciro sta je tu neozbiljno? sablja je kao oruzje odavno prevazidjena, a zadrzana je kao statusni simbol oficira kopnene vojske. koristi se na paradama i odredjenim svecanostima, vec prema pravilima i protokolu. sta je tu problem? to veze nema sa materijalnim statusom pripadnika vojske, koji nije sjajan, ali, ruku na srce, kad je pa bio? nekih 15tak godina, od polovine 70tih do "opstenarodnog veselja" su malo ziveli. pre i posle toga... opet odosmo u of
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #56 on: May 31, 2012, 09:48:51 pm »

Она се и у "озбиљним" као и нашој (и осталим балкансим) армијама користи код предавања рапорта и за још неке протоколарне ствари. Немају је (на задужењу или власништву) и не носе остали официри. У неким армијама као, српској, се додељује као поклон. И то је то. Пом суду, то што се додељује као поклон - признање је апсолутно довољно за традицију. Где би и када би официр носио сабљу мимо наведеног?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #57 on: June 01, 2012, 06:58:15 am »

Italijanska Ratna mornarica:

Kadet na početku prve godine, posle zakletve, dobija kadetski bodež.

Na početku treće godine postaje potporučnik i dobija oficirsku sablju.

I sablju i bodež zadržava dok je živ. Ako se Orion složi, fotografisaću oba sečiva i postovati ih ovde.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #58 on: June 01, 2012, 07:32:13 am »

Bravo Boro.
Ne bih ni ja da odem u off, ali ako prihvatimo da iz materijalnih razloga nista sem toga ne treba da bude važno onda izgubismo i tradiciju i korene a posle toga čemu sve ono ostalo? Da zaključim ili da se posvetimo vraćanju tradicije kako treba ako je neko zaključio da je to dobro a ako ne, parcijalna resenja su uvek donosila vise stete nego koristi.Ja ne bih više o tome.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #59 on: June 01, 2012, 07:09:46 pm »


 Zar nije važnije tom istom starešini dati novu uniformu, čizme i ostalu neophodnu opremu nego ga " naoružati " Sabljom? Da sad ne spominjem ostale isto tako važne stvari za opstanak i rad jednog starešine. Prvo rešiti suštinska pitanja, egzistenciju, uraditi sveobuhvatnu modernizaciju vojske. Posle toga, ako ostane novaca, možemo se dičiti sabljama. Dovoljno je za sada da ih dobijaju odabrani( najbolji u klasama). Uostalom neka se i ostali potrude pa će ih dobiti kao poklon.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.