PALUBA
April 27, 2024, 05:14:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Početnički vodič za sklapanje računara - u slici i reči  (Read 11961 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #15 on: September 20, 2010, 11:33:33 am »

Verujte mi, ništa nije kao Burn. Orthos i ostali programi te namene moraju da rade i po nekoliko sati ako korisnik želi da bude 100% siguran, dok je Burn-u i više nego dovoljno pola sata. Što se ventilatora na kućištu tiče, to je posebna priča. Ako nije van teme, imao bih šta da napišem i o tome. Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #16 on: September 20, 2010, 11:50:35 am »

Ni meni se ne sviđa nešto preterano test stabilnosti u Everestu. Dobar je on donekle, ali ne može sve da pokrije.

PS
Jeste videli nekada Everest u Linuxu kako radi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Selection_001.jpeg (141.81 KB, 1133x830 - viewed 176 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #17 on: September 20, 2010, 01:59:37 pm »

Everest ima neke osnovne stvari, ali za detaljnu diagnostku koristi Hiren's Boot uz njega dobijete kompletan alat za svu diagnostiku.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #18 on: September 20, 2010, 02:58:31 pm »

E to je dobar set alata Trifko.

Nego znaš šta ja radim, uglavnom imam sve komponente u refuzu (imam sigurno da sastavim još dva desktopa), i kada sumnjam recimo na RAM, ubacim moj RAM i tako idem sistemom eliminacije.
Doduše nije zahvalno tako testirati CPU i matičnu, ali RAM, grafičku, napojnu, HD i CD/DVD čitač/rezač (flopy čitač ne znam da li iko koristi više) se mogu tako ispitati jako brzo i 99 posto je to nepogešiva metoda.

Edit:
Narednog meseca, pošo ću valjda imati više vremena, trebalo bi da sastavim jednu trojku kojoj hoću da klokujem CPU, naravno ićiće jače napajanje i bolji ventilator pošto je njegov pasivni, samo hladnjak bez ventilatora. Nisam nikada radio klok CPU-a. Znam kako se radi u teoriji, ali dok ne probam, ko da ništa ne znam.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #19 on: September 20, 2010, 04:22:38 pm »

Kakvu ploču imaš i koji je procesor u pitanju.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #20 on: September 20, 2010, 04:35:15 pm »

Ne znam ovako napamet, a mrzi me sada da tražim.
Znam da je ploča IBM-ova a CPU je Intelov Celeron, valjda na 800 Mhz, a možda i maje, nisam siguran.
Ne znam koji je soket dok ne pogledam, pošto imam još nekih procesora, da bih napravio najbolju kombinaciju.
To za sebe radim iz zezanja, a usput da vidim kako ide klok procesora u praksi.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #21 on: September 20, 2010, 09:11:46 pm »

Kilezr, kakvih konkretno problema imaš sa mašinom. Jel nešto koči, baguje, jel se dešava nešto ili samo hoćeš malo da se igraš. Smiley

Inče što pomenu Rade za dodatne ventilatore, ja sam imao u planu da ih ugradim, i sve sutra sutra i ne ugradih.
Samo ja tu baš nisam pristalica venitillatora koji uvlači i izbacuje vazduh. Dobro ovaj što izbacuje je ok, ali ovaj koji uvlači, on uvlači i mnogo prašine, pa je neophodno čistiti ga najmanje na svakih 6 meseci.
Više sam pristalica staviti jedan ventilator 120 mm i to na molex, negde u predelu CPU-a i kulera na matičnoj, da duva ka njima, onda za izduv nema potrebe ništa stavljati, jel kućište i ne sme da bude skroz zaptiveno.
Tako sam stavio na jednom starijem računaru i smanjio temperature (na njemu je grafika integrisana te duva i u nju) za 10 do 12 stepeni, što je odličan rezultat.

Nisam koristio program Intel Burn, ali evo taman prilike da vidimo šta može i da li će biti u standardnim alatima za proveru CPU-a. Smiley
  Sada više nemam problema sa mašinom.Već sam ranije pitao za savet pa ste mi odgovorili.Malo me interesuje kako se to sve radi.Imao sam problem i sa Skenerom.Kako god da sam ga instalirao izbacivao mi je da nema dosta memorije.Već me je zezala tastatura pa sam pizdeo totalno.Kolega koji mi održava mašinu mi je skinuo XP i stavio drugi,instalirao mi je i skener i za sada je sve u redu(videćemo dokad).
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #22 on: September 21, 2010, 12:47:13 am »

Danas većina ploča ima sasvim solidne mogućnosti za clockovanje procesora i memorije u biosu, pa čak i mogućnost da se to uradi iz Windowsa, međutim u vreme P3 računara dostupne opcije su zavisile od cene ploče. Danas je razlika skupih i jeftinih ploča po pitanju overclocka u kvalitetu komponenti, te je uz skuplju ploču moguće dobiti nešto malo više procenata snage nego uz jeftiniju.
IBM ploče su korišćene uglavnom u brendiranim računarima namenjenim kancelarijama, pa mislim da nećeš imati mnogo mogućnosti za overclock na ovoj ploči. U svakom slučaju, postavi rezultate ovde da vidimo šta si i kako radio, te procesore je moguće poterati i preko 50% iznad deklarisane brzine.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #23 on: September 21, 2010, 01:59:35 am »

Uh, uh...klokovanje P3 Grin Ne bih ti to savetovao Brok, jer je ta ploča matora, pa su samim tim i njeni elektroliti prilično oslabljenih performansi, što znači da se nećeš baš naklokovati s njome. Pored toga, ovo što ti je Dexy napisao takođe važi - to su kancelarijske ploče, tako da je 99% mogućnosti da nema nijedne opcije za podešavanje brzine magistrale. Inače, ako je na 800MHz, onda je to Coppermine jezgro u FCPGA 370 podnožju. Takvi primerci su u principu išli do oko 1100MHz max (ograničenje proizvodnog procesa). Poslednja verzija P3 jezgra - Tualatin su statovali sa 1100 MHz, a oni na 1200 su se klokovali i na 1700. Još uvek imam takvu mašinu u kući, ali sam je pre par godina vratio na default, da ne crkne kad ne mora. Dobici su za današnje standarde ionako beznačajni. Smiley Inače, ko hoće ozbiljno da se igra klokovanjem, evo jedne ideje:

Moja sveže namontirana mašina. Smiley Imao sam vodeno hlađenje i pre ovoga, ali ovoga puta je baš onako kako sam želeo, sve komponente su pažljivo birane i nije se štedelo.



* dscf4949.jpg (112.69 KB, 800x600 - viewed 140 times.)

* dscf4956.jpg (120.93 KB, 800x600 - viewed 153 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #24 on: September 21, 2010, 07:23:05 am »

Neću ja to da radim zbog toga da bih imao jaku mašinu, već da bih nešto naučio o kloku. Džaba što ja to znam kada nisam nikada radio, ko i da ne znam dok ne probam. Probam pa šta bude biće. Ako ga spalim idemo dalje.
Jeste računar je bio u kancelariji, sada baš gledam, imam dve takve ploče, nisam ni znao za drugu. To su ona položena kućišta. Pored tih imam još jednu jaču, ali od nje ću da pravim nešto za prodaju, ona nije za igranje/učenje.

Izneću ovde šta god da uradim, zbog toga tema i postoji. Smiley

Rocker ja sam mislio da sam samo ja ovde opičen, kada vidim tvoje slike moram da primetim da nas ima još. Grin
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #25 on: September 21, 2010, 01:23:47 pm »

Ja se overklokovanjem mlatim već 10-ak godina. Prvo je bilo iz potrebe da izvučem svaki delić snage iz mašine, jer nisam mogao da priuštim Bog-zna-šta, a posle je već preraslo u opsesiju...nijedna mašina mi nikada posle toga nije radila na fabričkim vrednostima. Prvo što sam radio po sklapanju je bilo klokovanje. Grin

Što se tvojih mašina tiče, te kancelarisjke nećeš moći da upotrebiš. Imao sam i ja do skoro jednu takvu pa sam je poklonio drugaru za rođ, baš P3 na 800MHz, Compaq mašina. Nema nijedne opcije za OC, iako je ploča sasvim pristojna sa Intel i815 čipsetom. Ne znam koja ti je ta druga, ali nema razloga da nešto strahuješ sve dok ne preteraš sa naponom za procesor. Ako preteraš sa podizanjem magistrale (FSB), mašina neće hteti da se podigne i moraćeš da resetuješ BIOS. Nikakvih posledica po hardver neće biti, to ti garantujem. Smiley Ali da bi postigao neki solidan rezultat, napon će ipak morati malo da se "odvrne". Bezbedne napone koje je proizvođač propisao možeš naći na njegovom sajtu, tako da će procesor sigurno raditi bez posledica u tom opsegu koji je naveden. Može da se ide i preko tih vrednosti što ljudi najčešće i rade, ali onda hlađenje svakako mora da se uzme u obzir, jer fabrički hladnjaci to ne mogu da obave. Treba voditi računa i o zagrevanju same ploče, tj. North Bridge-a, koji se takođe više greje prilikom OC-a procesora, tako da i njemu treba obezbediti neki minijaturni ventilator preko hladnjaka. U svakom slučaju, kad god da se odlučiš na tako nešto, slobodno se obrati, vodiću te korak-po-korak. Mogao bi i tu novu mašinu malo da poteraš, kod današnjih modela je to maltene već fabrički predviđeno. Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #26 on: September 21, 2010, 05:11:20 pm »

Vidi Rocker, nisam ja neki naručiti pristalica klokovanja, recimo moju mašinu (da tako kažem glavnu, najbolju, najnoviju) ne bih klokovao ni za živu glavu, a jako lako mogu da mu otključam treći procesor. To mi je nudio čova u radnji još kada sam kupovao mašinu ali nisam hteo to da radim, za mene je sasvim dovoljno ovo što imam.
Ta novija ploča, novija je u odnosu na ove IBM-ove ploče, znači nije ni ti novo, i to je vremešno, šta znam iz 2006-2007 godine.
Imam pored ovog računara još dva desktopa i jedan laptop u operativnom stanju. Njih ne bi klokovao ni za živu glavu.
Drugo je ovo što će ići za prodaju i što to kupac hoće.

A iskustva su uvek dobro došla, to što ja lično ne volim klok to ne znači da neću da saznam što više o tom zahvatu i da znam da ga radim.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #27 on: September 22, 2010, 01:10:37 am »

Stvar je u tome što je overklok zapravo postao standardna oprema, da tako kažem, a nekada je bio čista exkluziva i zanimacija okorelih entuzijasta. Proizvođači su vrlo svesni potencijala svojih procesora u OC režimu i znaju dokle mogu da "idu". Stvar je u tome što i fabričke performanse moraju da budu na zadovoljavajućem nivou, ali i određena doza OC-a svakako ulazi u cenu. Čak ima i čitavih serija procesora, posebno prilagođenih tome (Black kod AMD-a, Extreme kod Intela) sa otključanim množiocima. Nemoj da misliš da bi ti mašina bila manje stabilna i pouzdana ako bi je klokovao, pod uslovom da vodiš računa kako to radiš. Moj procesor (Core 2 Quad 6600) po defaultu radi na 2,4GHz, a ja ga bez problema koristim na 3,6GHz. To je 50% viši takt. Naravno, ploča mora da ima dobru naponsku sekciju da bi to izdržala, napajanje takođe mora da bude adekvatno, kao i hlađenje ploče i procesora. Neretko se dešava da za dodatne komponente koje čovek mora da obezbedi da bi izvukao maximum iz procesora može da se kupi bolji procesor, koji je po performansama isti kao taj kada je overklokovan, ali onda to nema tu draž. Ja u potpunosti razumem ljude koji su protivnici overkloka, iako su dobro upućeni u tematiku, ali ipak spadam u drugu stranu, tj. one koji bi klokovali i bojler kad bi moglo! Grin

Što se otključavanja tvog novog procesora tiče na 3 jezgra, taj zahvat je moguć i lak za izvođenje, ali niko ti ne garantuje da je treće jezgro u potpunosti ispravno i da bi kompjuter normalno radio. To je već čista lutrija, pa kome šta zapadne. Uostalom, i to je deo marketinga s ciljem da se privuku ljudi koje neće mrzeti da ganjaju i preturaju po oglasima, ne bi li našli procesor koji može da se otključa bez posledica, a po ceni slabijeg modela. Vrzino kolo i teška zavisnost, govorim iz iskustva! Grin
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #28 on: September 22, 2010, 02:01:45 am »

Inače to otklučavanje se vrši iz biosa, i ukoliko sistem pokaže nestabilnost sa otklučanim jezgrom, lako se vrati na prethodno stanje.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.