Bešlinov eksperimentalni vazduhoplov za ispitivanje MW
(1/3) > >>
trpe grozni:
Jedna fotomontaza svih Beslinovih projekata mlaznih letilica.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Jos uvek nismo obradili prvi avion na montazi, evo jedne bolje njegove fotke.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na zalost ne znam njegovu oznaku. :-[
I jos jedna fotka na kojoj se vide Zolja i Matica (ako ne gresim).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Deligrad:
Trpe verovao ti ili ne kod tog aviona su naši petljali oko strategijskog bombardera naoružanog nuklearnom bombom. Naravno ovo je bila samo leteća maketa.
Vrlo interesantna priča ali da bi je ispričao ja prvo moram da odem na autobusku stanicu da sačekam ženu koja se vraća od svoje majke tj moje tašte. Ako je ne sačekam neće imati ko da ovo piše.
Moraće ćeš da se strpiš do mraka.
Samo ću ti reći da se avion zvanično nazivao Bešlinov eksperimentalni vazduhoplov za ispitivanje MW krila.
Pozdrav
Deligrad:
Otvori novi topik pod imenom Bešlinov eksperimentalni vazduhoplov za ispitivanje MW krila prebaci ove tvoje fotografije a ja ću večeras ubaciti tekst koji i nije mnogo obiman.
Opet pozdrav.
trpe grozni:
Dogovoreno i ispunjeno. ;)
Deligrad:
Najpre šta kažu dokumenti o ovom projektu.


Bešlinov eksperimentalni vazduhoplov za ispitivanje MW krila


Projekat ovog eksperimentalnog vazduhoplova izradila je Konstruktorska grupa br.9 GDVI, u periodu od 1952. do 1953. godine. Glavni projektant je bio Bešlin a glavni aerodinamičar inž. Levačić, koji je inače bio i glavni aerodinamičar u tadašnjoj Generalnoj direkciji vazduhoplovne industrije. Interesantno je da je Levačić za vreme Drugog svetskog rata u vazduhoplovnoj industriji Velike Britanije gde je imao prilike da prati dostignuća u razvoju aerodinamike aviona velikih brzina a naročito je bio dobar poznavalac aerodinamičkih osobina strelastih krila.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

   Prototip letelice je sagradilo preduzeće Ikarus. sagrađen kao bezmotorna jedrilica, model je kasnije trebalo da bude snabdeven turbomlaznom pogonskom grupom. Oštećen je pri prvom a uništen pri drugom fabričkom probnom letu. Letovi su izvedeni u aero-zaprezi a model je doživeo udese prilikom sletanja, najpre je oštećen a zatim i uništen dok je pilot ostao nepovređen. Zamisao je, nakon toga, napuštena.
   Bio je to model jednosedog aviona (tačnije jedrilica), bez repnih površina sa krilima drvene konstrukcije, MW oblika. U stvari, reč je o krilima kod kojih je u korenu izvedena strela u napred a od polovine krila strela u nazad. Trup je bio metalne konstrukcije sa stajnim trapom – tipa uvlačećeg tricikla.

   Postavlja se pitanje u čemu je bila svrha ovog eksperimenta. Kod većih napadnih uglova i strele unazad dolazi do putovanja graničnog sloja a zatim i do odvajanja strujnica na krajevima krila u predelu elerona. Zbog toga avion sa strelom unazad ispoljava u prevučenom letu oštar pad na krilo. Po zamisli inž. Levačića, sa ovakvim krilima, centralni deo krila bi uvek imao sređeno strujanje. U stvari, glavna ideja je bila da u ovakvoj konfiguraciji sa takozvanim MW krilima do odvajanja strujnica dolazi izvan područja centralnog dela krila.
   U praksi, letelica je kod malih napadnih uglova pokazivala normalnu upravljivost ali je na velikim napadnim uglovima dolazilo do smanjenja uzdužne upravljivosti pa i do obratnog odgovora uzdužne komande prilikom sletanja. Upravo ovo je bio i uzrok loma eksperimentalne letelice prilikom sletanja.
   
Taktičko-tehnički podaci (po podacima VOC-a)

ukupna dužina letelice   m   5,85
razmah krila   m   7,50
visina letelice u liniji   m   2,01
masa prazne letelice   kg   470
masa ukupna u letu   kg   560
Navigation
Message Index
Next page