PALUBA
April 16, 2024, 01:44:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatske puške i puškomitraljezi 7,62 mm M70 i M72  (Read 432271 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #645 on: July 15, 2016, 08:34:59 pm »

@pvanja
Koji je to drugi alat za lijevo- desno.....isto nesto kao gedora.....moze li to malo preciznije???

Meni na prvom gadjanju od prvih pet metaka tri su bila u metu a dva van....puskar je prvo vidjeo da je zadnji nisan iskrivljen i ispravio ga cekicem....poslije novih pet metaka i podesavanja prednjeg nisana onda sam ubo svih pet u metu ......
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #646 on: July 15, 2016, 09:55:47 pm »

То што су ти три зрна била у мети,а два мимо за мени значи да ти највероватније ниси добро гађао. Да је лош нишан све би "фулао" (уз услов да си знао добро да гађаш). Чим се "шара" обично је проблем стрелац. И баш бих волео да видим како се предњи нишан исправља чекићем Huh?. Можда си мислио на штитник предњег нишана, а и то је глупост радити на тај начин.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #647 on: July 15, 2016, 10:05:34 pm »

Pucao čovjek iz tandžare pa pomješao malo, ništa specijalno.

poz.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #648 on: July 15, 2016, 11:02:21 pm »

Koliko sam ja razumeo, zadnji nišan je ispravljen čekićem. Isto se i meni desilo. Jednom prilikom kada je požarni otključavao sajlu koja je obezbeđivala puške u soškama, nehotično ju je cimnuo i srušio nekoliko pušaka, a među njima i moju. Tako se potrefilo da je moja puška zadnjim nišanom zakačila ručicu zatvarača druge puške i nakon toga je zadnji nišan ostao iskrivljen udesno. Ne u stranu, nego nagnut udesno u odnosu na nišansku liniju. Ja je odneo kod puškara po odobrenju starešine, on čovek čuknuo par puta, pažljivo i lagano i ispravio nišan kao da se ništa nije desilo. Puška je i posle toga bila precizna kao i ranije.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 278



« Reply #649 on: July 16, 2016, 03:50:03 pm »

Evo ovako bi trebalo da izgleda formaciski alat za podesavanje nisana.

Ovo je alat za podesavanje nisana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

sa ovim alatom se pomera ovaj okrugli deo na naisanu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovako se podesava nisan po dubini (gore dole).
Alat nije formaciski vec iz ponude jedne americke firme.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Evo jednog snimka na kome se vidi upotreba alata za podesavanje prednjeg nisana.



* 31vov-IHsAL.jpg (10.45 KB, 375x320 - viewed 145 times.)

* 71f76YHk2IL._SL1000_.jpg (131.97 KB, 1000x987 - viewed 284 times.)

* 08 M 70 AB2 1.jpg (122.99 KB, 794x787 - viewed 187 times.)
« Last Edit: July 16, 2016, 04:08:14 pm by pvanja » Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #650 on: July 16, 2016, 04:33:45 pm »

@pvanja velika hvala na odgovoru i videu
@rocker upravo mi se to desilo kao i tebi sa tvojom ap.....

@dzumba ne citas moj post .....nigdje nisam spomenuo ispravljanje prednjeg nisana cekicem.....nego zadnjeg
Los strelac necu da se hvalim.......cim predjem Drinu izazivam te .....bilo koja streljana bilo koje oruzje....ko izgubi placa sve i pride janjetinu   
@solaris ko martin po diviziji laugh

Hvala svima na odgovorima poz iz kisne BL
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #651 on: July 16, 2016, 08:10:45 pm »

Evo ovako bi trebalo da izgleda formaciski alat za podesavanje nisana.Ovo je alat za podesavanje nisana.Sa ovim alatom se pomera ovaj okrugli deo na naisanu

Ne znam da li je ispravno, ali ja sam s tim istim alatom podizao i središnji dio "mušicu" s ovim utorom na vrhu.....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Capture.JPG (17 KB, 343x350 - viewed 201 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #652 on: July 16, 2016, 10:29:07 pm »

Quote
@dzumba ne citas moj post .....nigdje nisam spomenuo ispravljanje prednjeg nisana cekicem.....nego zadnjeg

Картум, управу си. Нисам добро прочитао да се ради о задњем нишану. Иначе, по ономе како си описао заиста си ти лоше гађао и није баш до пушке. Кад је стрелац добар погодци су груписани без обзира на нишан. Чим су "прошарани" по целој мети, то је највероватније грешка стрелца. Иначе, добро сам гађао, посебно пушком, али десет година метак нисам опалио Undecided. Тако да би сигурно победио Cheesy.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 278



« Reply #653 on: July 17, 2016, 07:53:39 am »

Da taj isti alat se koristi i za podesavanje po daljini. Imas na snimku.
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #654 on: July 17, 2016, 11:35:09 am »

@Dzumba kako li zene u tvojoj okolini reaguju kad im priznas da deset godina nisi opalio metak?Huh? Grin

Necu da se hvalim bio sam na nekim takmicenjima sa vazdusnom puskom i donosio medalje kuci,odlicno gadjao sa solarisovom tandzarom u srednjoj skoli.....
Ovo sto sam opisao u vezi nisana bilo mi je prvo gadjanje u zivotu sa ap kao gusteru u jna. Prije gadjanja nam je receno da ciljamo svih pet u isto mjesto na meti. Prva dva metka su bili podbacaji i pogoci ispod mete i tad mi je prisao komandir voda i rekao podigni malo ap. Ta tri sledeca metka su pogodila u metu ali da te bog sacuva koje rasipanje na meti. Posto nisam zadovoljio na prvom gadjanju puskar je uzeo pusku i vidio da je kriv zadnji nisan te isti na licu mjesta ispravio . Tisti. Tad je moj ap uzeo drugi vojnik koji je imao svih pet u metu i ni on se nije proslavio. Ap je opet uzeo puskar i cackao je po preom vojniku koji je pogodio svih pet. Potom sam i ja gadjao i pogodio svih pet!!!
E sad
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #655 on: July 17, 2016, 11:47:36 am »

....izvinjavam se....
Ispravka u zadnjem redu.....
.......puskar i cackao je po prednjem nisanu te ap dao vojniku koji.....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #656 on: July 17, 2016, 06:31:35 pm »

Не знам како су радили други, али у чети где сам био командир оружју се посвећивала свакодневна пажња. На смотри се прегледа оружје. Тада се може уочити да је нишан искривљен, а и војник сам може да пријави (као што су пријављивали). Редовно се прегледало оружје од стране комкандира водова на периодичним прегледима. Такође, редовно су обављани технички прегледи (1. и 2.), када се такође оружје детаљно прегледа и отклањају физички недостаци, контролише цев и сл. Када војник раздужује оружје, оно се такође прегледа (ако не иде на технички преглед) и исправно одлаже у магацин за следећу генерацију. Ако нешто од прибора фали докомплетира се.

Нова генерација прима исправно оружје (чији нишани нису криви ни на први поглед оштећени) које је на стрелишту давало добре резултате. На првом гађању могуће да се на некој пушци треба поправити нишан, али ја то нисам дозвољавао без тзв. ректификације (упуцавања). Упуцавање се радило према правилу пушке и пушкар ми није требао. То је радио неко од старешина и војник чија је пушка. Требао ми је алат који сам позајмљивао из радионице. Када се пушка упуца она има приписани средњи погодак. Војник има да научи да гађа па да дође на стрелиште. Ако промашује, прво иде на поновну обуку (тако је писало и у правилу), па тек онда понавља гађање. Ако и тад промашује, гађа неко од старешина или десетара који су проверени стрелци. Ако они погађају, војник иде поново на обуку а нишани се не дирају. Ако и они промашују радимо ректификацију. То се десило свега десетак пута за четири године колико сам био командир чете за обуку. Наравно, водило се рачуна да војници не "дрнадају" пушке током свакодневне обуке. Када их од самог почетка опомињеш ( апонеког и казниш) то им пређе у навику и онда нема проблема са оружјем.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #657 on: July 18, 2016, 08:47:49 am »

Ala ste vi komplikovani, kada sam služio mornaricu, zadužio si pušku, kom 1 i razdužio kom 1, u toku obuke ( za vreme koje smo
dužili naoružanje) se povremeno pregledalo da li je cev očišćena i povremeno se čistila cev. Znam da ovo nije po PS ali očigledno
da se u JRM (V bataljon, motoristi u Puli) nije preterano vodilo računa o stanju naoružanja. Hvala bogu da nismo morali da se borimo
sa tim naoružanjem.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #658 on: July 18, 2016, 11:43:18 am »

Ali ste zato redovno pregledali i cistili motore na ladjama, sto i jeste bila vasa osnovna alatka (kao sto je pesadincima njihova puska). Wink
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #659 on: July 18, 2016, 12:32:19 pm »



Ja sam jednom dnevnio prekretao kormilo i pregledao magnetski kompas (a šta na njemu ima da se pokvari - to je Kelvin Hughes!)
Logged
Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.