PALUBA
April 19, 2024, 03:32:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Odlikovanja iz JNA  (Read 84665 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #30 on: October 07, 2010, 10:36:36 pm »

Neka od odlikovanja iz doba SRJ su stvarno dizajnirana i napravljena kao znacka, najbolji primer je orden viteskog maca.

Ko nam je kriv što se Sloba i supruga mu nisu mogli otarasiti Brozove zaostavštine i da se vrate bogatoj vojničkoj tradiciji srpskog naroda. Naša stara odlikovanja su prelepa i pravi umetnički biseri. Jednostavno čovek ne zna reći da li su lepša odlikovanja Karađorđevića ili Obrenovića.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #31 on: October 07, 2010, 10:40:11 pm »

Uvijek je lijepo vidjeti obiteljske medalje i ordene. Hvala brodarski što si iz pokazao Ja se inače bavim faleristikom ovih prostora, i orden republike mi je dizajnom jedan od lijepših JU ordena.
Nego brodarski, ako nije tajna, jeli ti otac bio u vojsci (pitam jer je ova dva ordena mogao dobiti i kao civil). I dali je dobio još poneko odlikovanje?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #32 on: October 08, 2010, 08:45:38 am »

Otac mi je izašao 1950. Ordene je dobio na prijedlog SUBNOR-a. Dobio je neka priznanja.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #33 on: October 08, 2010, 09:19:36 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Џумба, ево и слике.
У кутијама су, по реду:
- Орден рада са златним венцем
- Орден Орден за војне заслуге са златним мачевима
- Орден Орден за војне заслуге са сребрним мачевима
- Орден народне армије са сребрном звездом

Испод су медаље
- 30 година победе над фашизмом 1945-1975
- 40 година ЈНА

Поред су плочице од наведених медаља (ако се тако зову).
Лева је од "40 година",
Доле десна на комплету је од "30 година"
А две које су плаве боје, једна са 6 црвених и друга са 6 златних трака не знам које су.

Овде је лепо сређена страница о орденима са хрватске вики.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Odlikovanja_SFRJ


* Ordenje2.jpg (411.57 KB, 1600x1285 - viewed 230 times.)
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #34 on: October 08, 2010, 10:41:48 am »

Otac mi je izašao 1950. Ordene je dobio na prijedlog SUBNOR-a. Dobio je neka priznanja.
Znaći, sudjelovao je u ratu, zar je? Meni je dida bio od kapitualacije Italije (od ponovnog osnivanja 4. splitske udarne brigade), pa do 1968. u JNA. Njegova odlikovanja su uglavnom ratna, nije bio visoko odlikovan jer nije bio prvoborac, nije bio poliički aktivan sve do kraja rata (KP), a i činom je bio "samo" kapetan I. klase. Imam sva njegova odlikovanja, komplet sa dokumentima.
PS odlična odlikovanja Vathra
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #35 on: October 08, 2010, 10:45:27 am »

Тражећи две непознате ”плочице” нашао сам ову слику.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Оне су 20-то и 30-годишњица.


* [1963]Planki.jpg (133.09 KB, 900x865 - viewed 299 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #36 on: October 08, 2010, 11:20:59 am »

Otac mi je izašao 1950. Ordene je dobio na prijedlog SUBNOR-a. Dobio je neka priznanja.
Znaći, sudjelovao je u ratu, zar je? Meni je dida bio od kapitualacije Italije (od ponovnog osnivanja 4. splitske udarne brigade), pa do 1968. u JNA. Njegova odlikovanja su uglavnom ratna, nije bio visoko odlikovan jer nije bio prvoborac, nije bio poliički aktivan sve do kraja rata (KP), a i činom je bio "samo" kapetan I. klase. Imam sva njegova odlikovanja, komplet sa dokumentima.
PS odlična odlikovanja Vathra
Moj je otac bio u ratu od 1942. Otišao je s 15 godina.
Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #37 on: October 08, 2010, 05:52:08 pm »

ne plocice, zamenice
Ranije se odlikovanja nisu bas tako delila kao posle 1970.
Retko koji podoficir je mogao da dobije orden,mahom su dobijali medalje
A  i oficri nisu imali bas mnogo odlikovanja izuzev naravno onih najvisih i partiski jako pozicioniranih
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #38 on: October 08, 2010, 07:10:52 pm »

ne plocice, zamenice
Хвала на појашњењу. На нету сам само нашао енглески термин "bar".

Имам једно питање у вези медаља за годишњицу ЈНА.
Претпостављам да су се делиле поводом одређене годишњице ЈНА, већем броју старешина.
Ова пракса ми је мало чудна, зар није боље да се одређеном старешини да за одређени број година у служби?

Друго питање, колико су се често делиле овакве медаље?
Претпостављам да су одређене јединице које су успешно радиле добијале по одређен број медаља.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #39 on: October 08, 2010, 07:19:10 pm »

Имам једно питање у вези медаља за годишњицу ЈНА.
Претпостављам да су се делиле поводом одређене годишњице ЈНА, већем броју старешина.
Ова пракса ми је мало чудна, зар није боље да се одређеном старешини да за одређени број година у служби?

Друго питање, колико су се често делиле овакве медаље?
Претпостављам да су одређене јединице које су успешно радиле добијале по одређен број медаља.

Medalje za godišnjice JNA delile su se svake desete godine svim oficirima i podoficiram koji su u tom trenutku bili u službi. Dakle, svima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #40 on: October 08, 2010, 09:22:30 pm »

Медаље за годишњице су се делиле свим активним официрима и подофицирима без изузетка. За оне медаље из 1981 , сигуран сам да су дељена и цивилним лицима у ЈНА. На слици коју је поставио Ватхра, где су приказане "зменице", уствари "лентице" (мале платнене траке са ознакама ордена) су приказане све годишњице:10, 20, 30, 40 и 50 година ЈНА и споменица победе над фашизмом из 1975.године. По томе си (ако носи лентице на униформи) могао да видиш колико је ко био у служби.

Вхатра, на оној истој слици са налепљеним "лентицама" (коју су поставио) ордени су "сложени" по рангу - значају. Медаље су на дну, а у врху је Орден југословенске звезде (имао га је само Тито од наших, додељиван само страним државницима), Орден слободе (врло вредан и редак, сачињен од злата и дијаманата),а трећи по рангу Орден народног хероја (иначе није прављен од племенитих метала, слично немачком Гвозденом крсту, али је сигурно најцењеније одликовање из доба СФРЈ, у смислу признања). Дакле, када си "сликао твоје ордене , Орден за војне заслуге са сребреним мачевима је најслабије рангиран. То се види и по распореду на лентицама (имаш их, али фали један орден који је твој отац добио вероватно пред пензију па није ставио) које се носе изнад левог џепа блузе као замена за права одликовања. Ни један орден који је постави Ватхра није "ратни", сви су устројени  после 1950-те године (не знам тачну годину).
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #41 on: October 08, 2010, 09:38:43 pm »

Медаље за годишњице су се делиле свим активним официрима и подофицирима без изузетка. За оне медаље из 1981 , сигуран сам да су дељена и цивилним лицима у ЈНА. На слици коју је поставио Ватхра, где су приказане "зменице", уствари "лентице" (мале платнене траке са ознакама ордена) су приказане све годишњице:10, 20, 30, 40 и 50 година ЈНА и споменица победе над фашизмом из 1975.године. По томе си (ако носи лентице на униформи) могао да видиш колико је ко био у служби.
Морам да приметим да је овај метод прилично непрецизан - неко га је могао добити прве године, а неко девете године службе. Надам се да ће, ако се поново буду правили ордени, направити ознаку за године службе.

Вхатра, на оној истој слици са налепљеним "лентицама" (коју су поставио) ордени су "сложени" по рангу - значају. Медаље су на дну, а у врху је Орден југословенске звезде (имао га је само Тито од наших, додељиван само страним државницима), Орден слободе (врло вредан и редак, сачињен од злата и дијаманата),а трећи по рангу Орден народног хероја (иначе није прављен од племенитих метала, слично немачком Гвозденом крсту, али је сигурно најцењеније одликовање из доба СФРЈ, у смислу признања). Дакле, када си "сликао твоје ордене , Орден за војне заслуге са сребреним мачевима је најслабије рангиран. То се види и по распореду на лентицама (имаш их, али фали један орден који је твој отац добио вероватно пред пензију па није ставио) које се носе изнад левог џепа блузе као замена за права одликовања. Ни један орден који је постави Ватхра није "ратни", сви су устројени  после 1950-те године (не знам тачну годину).
Џумба,
на страници хрватске Википедије има добар опис ордена и њихов ранг, као и датум установљења. Татини ордени су 25, 26, 31 и 34 по редоследу важности.
Додатна слика је опис лентица, које нема на оној страници. Заједно се лепо допуњују.
Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #42 on: October 08, 2010, 09:54:12 pm »

Dzumba gresis Orden narodnog heroja je od zlata, izuzev takozvane muzejske varijante koja je tombak.Najvredniji su oni izradjeni u Rusiji i zbog godina i zbog kvaliteta zlata.
Inace u SFRJ je bilo 35 ordena , a najnizi u rangu 35 je bio Orden jugoslovenske zastave sa srebrnom zvezdom ( ustanovljen1947), Orden za vojne zasluge sa srebrnim macevima je 34 u rangu ,ustanovljen 1951 godine i tada se zvao Orden za vojne zasluge III stepena
Medalja je bilo 6, od kojih je Medalja za hrabrost bila najvisa u rangu , ustanovljena 1943 godine.Posle nje idu Medalja zasluga za narod,Medalja rada,Medalja za vojne zasluge,Medalja za vojne vrline,Medalja za zasluge
Prva odlikovanja nove jugoslavije su ustanovljena 1943 godineIste godine kada su uvedeni i cinovi u NOV.Tada  je proglseno prvih 10 generala NOV.
Prva odlikovanja su
Orden narodnog heroja
Orden narodnog oslobodjenja
Orden partizanske zvezde sa zlatnim vencem ( prvobitno I reda)
Orden bratstva i jedinstva sa zlatnom vencem
Orden partizanske zvezde sa srebrnim vencem(II reda)
Orden za hrabrost
Orden partizanske zvezde sa puskama (III reda)
Medalja za hrabrost
Ostalo je doslo 1945,i kasnije
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #43 on: October 08, 2010, 10:02:30 pm »

Вероватно си управу за Орден народног хероја. Онај који сам ја држао није ми баш личио на златан. Мислим да у неки од ордена "партизанске звезде међу ређе додељиваним, односно парктично у миру нису ни додељивани. Мислим да су најређи Орден слободе и Јунака социјалистичког рада. Не више од по 10-так додељених ордена.
« Last Edit: October 08, 2010, 10:20:47 pm by dzumba » Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #44 on: October 08, 2010, 10:03:53 pm »

Jos da dodam da tabla sa zamenicama koju je postavio vatra nije dobra jer su zamenice ismesane.
Ranije su odlikovanja deljena na civilna i vojna , a poslednjim ustrojstvom doslo se do uzajamnog rangiranja koje je vazilo do kraja SFRJ u kome je redosled odlikovanja predstavljao njihov uzajamni rang i gde se izgubila podela na vojne i civilne.
Nasi najpoznatiji umetnici su ucestovali u dizajniranju i izradi odlikovanja
Za mnoga su sekoristili plemeniti  metali,zlato i srebro,dijamanti rubini i sl.Zadnjih godina koriscen je tombak
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.