PALUBA
April 19, 2024, 04:32:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Odlikovanja iz JNA  (Read 84666 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #45 on: October 08, 2010, 10:05:23 pm »

Orden Narodnog heroja je oko 2000 Eura, a muzejska kopija stotinak
Orden slobode dodeljeno sao 7 kom
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #46 on: October 09, 2010, 03:57:20 pm »

Orden Narodnog heroja je oko 2000 Eura, a muzejska kopija stotinak
Orden slobode dodeljeno sao 7 kom

I dva dodelio Sloboleon Ojdaniću i Pavketu 16. jula 1999. godine. Ovaj drugi je svoj prodao za...... jevropskih novčanica
« Last Edit: October 09, 2010, 04:22:24 pm by Barkman » Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #47 on: October 09, 2010, 06:14:39 pm »

Al to vec nisu SFRJ ordeni, njih dvojica su dobili Orden slobode ali SRJ ( redizanirani SFRJ)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #48 on: October 09, 2010, 06:26:59 pm »

Бродарски, мој отац је такође добио скоро иста одликовања. Орден републике са бронзаним венцем, на предлог СУБНОР-а,а Орден заслуга за народ 3. степена и Ореден за војне заслуге 3. степена као активни официр. Отишао је у пензију мало касније, 1957.па га "захватила" новија одличја.

Супротноовој пракси, касније практично нису нидодељивана "цивилна" одликовања војнимлицима (као на пример Оредн заслуга за народ). Вероватно затошто су уведена нова "војна" одликовања. По титовој смрти смрти су официри из Гарде практично сви добили Орден заслуга за народ 3, степена (када су одлазили), па је то поново враћено, али ипак врло ретко. Најчешће су додељивани Орден за војне заслуге и Орден Народне армије, различитих степени. Мирнодопоски официри су углавном током каијере могли добити три ордена и једну медаљу,а подофицир, две медаље и један до два ордена.Понеки су добијали и понеки више, али не више од једног.

Неко  правило је било да се следећи орден обично додељује након 6 година, али не пре четири од претходног додељивања. Неки су "чекали" и више. Прво одликовање је обично додељивано након три  до пет година службе и то  официрима Медаља за војне заслуге, подофицирма Медаља за војничке врлине.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #49 on: October 09, 2010, 06:28:23 pm »

Ако добро разумем Павке продао орден? Не могу да верујем.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #50 on: October 09, 2010, 06:40:36 pm »

Ако добро разумем Павке продао орден? Не могу да верујем.

Sve je moguće....

Odlikovanja su u vojsci bila debelo degradirana. Naime, jedan od očeva je odbio da primi orden kojim je posthumno odlikovan njegov sin, poginuo u NATO agresiji 1999. godine. Osudjivao samto, odnosno, nije mi baš bio najjasniji takav stav oca - sve dok nisam otišao u flotu. Tamo je jedan mornar, koji je svo vreme služenje vojnog roka proveo trenirajući i igrajući fudbal za tivatski FK Arsenal (jakog li kluba), dobio isti taj orden (ili medalju, ne sećam se više) za Dan VJ. Tada sam shvatio da je onaj crni otac bio u pravu.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #51 on: October 09, 2010, 07:00:01 pm »

Dzumba, orden zasluga za narod 3. stupnja je dosta široko dijeljen. Stara garda ga je često dobivala. Ženin otac, djed
( majčin otac ) i moj otac. Poveznica je što su njih trojica bili u partizanima. Vidio sam prije rata na proslavama dosta tih ordena na starim partizanima. Ne znam koji je kriterij pri dodjeli bio?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #52 on: October 09, 2010, 07:36:42 pm »

Да, знам да је доста додељиван, па и у ЈНА, до средине 50-тих када је увден Орден за војне заслуге. Нормално да је додељиван борцима јер, поштено речено,ко год се латио пушке, а није морао, стекао је заслуге за народ. Борио се за народ. То парче метала је најмање што су ти људи заслужили.

Мој отац га је добио 1948. године управо за заслуге у рату. Он није био у партизанима. Био је у ратном заробљеништву. Три пута је бежао, чак је извођен пред немачки војни суд због тога. Добио је месец дана самици умало заглавиоу конц-логору. Четврти пут,додуше пред крај рата, фебруара-март 1945.године, успео је да пребегне у Швајцарску. У то време је био на раду у некој фабрици у Констанцу и само је шмугнуо преко. По пријему у ЈНА имао је стаус борца од 1941. године (не Првоборца, већ Борца од 1941.године) иако је био активни подофицир бивше војске.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #53 on: October 09, 2010, 07:44:33 pm »

Eh Dzumba, prosvijetlio si ti mene malkice. Prvi put čujem za status borca iz 1941. Znao sam za prvoborce, borce, za ilegalce, skojevce i partijce. Za pozadinske radnike, terence i leteće desetine. Za taj status nisam do sada čuo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #54 on: October 09, 2010, 07:59:43 pm »

То није била титула, већ статус. Тако је био и статус  борца после 9.септембра 1943. и статуст борца пре тога. Добијали су га они који су активно били уз НОП од 1941.године (илегалци и сл.), али нису активно били у јединицама (са оружјем), већ су се придружили касније. Можда нисам добром објаснио, али ту је негде. У војсци си на основу тога у време немаштине  добијао одређен број "тачкица" више. Највише су добијали "Носиоци споменице 1941", потом борци од 1941. без "Споменице" (као мој отац), борци од 1942.године,борци пре капитулације Италије и на краји борци након капитулације италије.
Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #55 on: October 09, 2010, 08:06:25 pm »

Pa dzumbin otac je kao aktivni podoficir kraljevske vojske verovatno ucestvovao u aprilskom ratu, tada zarobljen, proveo ceo rat u zarobljenistvu posle rata pristupio jugoslovenskoj narodnoj armiji, znaci nije prekidao svoju borbu, logicno je da mu je priznat status borca, pa i privilegija duplog staza za vreme boravka u logoru.Nova Jugoslavija je dodeljivala diplome ucesnicima aprilskog rata za borbu protiv okupatora.
Takodje je postojao status boraca iz 1942 godine ( zaone koji su u partizane dosli do nekog odredjenog datuma sad se ne secam)
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #56 on: October 09, 2010, 09:43:12 pm »

Ако добро разумем Павке продао орден? Не могу да верујем.

Yap. Prodao za novce... Nothing further to say...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #57 on: October 09, 2010, 10:23:33 pm »

Ако добро разумем Павке продао орден? Не могу да верујем.

Ono malo što sam znao i više čuo o njemu od ljudi koje cenim, Boga mi, ja verujem.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #58 on: October 09, 2010, 10:38:31 pm »

Imao je on i suvise da bi prodao jedan orden za 2000 eura , licno ne verujem mada sve je moguce ko zna , ipak mislim da nije, imao je on i vise nego mu treba a i zene su ga iskoristile maksimalno , ako je to uradio ne sluzi mu na cast ali opet sve je moguce
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #59 on: October 10, 2010, 09:48:54 am »

Imao je on i suvise da bi prodao jedan orden za 2000 eura , licno ne verujem mada sve je moguce ko zna , ipak mislim da nije, imao je on i vise nego mu treba a i zene su ga iskoristile maksimalno , ako je to uradio ne sluzi mu na cast ali opet sve je moguce

Ko je spomenuo 2000€?! Dodeljeno je svega 7 + 2 u SRJ. Nosioci su Broz, Žukov, Brežnjev, Nađ, Popović, Dapčević i Gošnjak. Znači samo poslednja dva dostupna ali Ojdanić svoj ne da, bar za sada.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.