PALUBA
March 28, 2024, 05:14:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Ratna luka Pula  (Read 389722 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #630 on: May 08, 2015, 11:13:31 am »

Top sigurno nije stajao na obali, postolje nije pričvrščeno vijcima, vjerovatno je iskrcan sa nekog broda.

Za ovaj top na fotografiji je sigurno da nije bio pričvrščen na obali, možda je bio samo privremeno tu pa je načinjena fotografija.
Ali sjećam se na Katarini da su bili jedan ili dva topa na onoj strani prema otoku Sveti Andrija, jer sam ih viđao kada bi na brodu prolazili
pored Katarine, barem mi je tako ostalo u sječanju. Moguće da je bila i neka mala dizalica, a da sam ja kao tada malo djete krivo "snimio".

Možda netko tko je početkom šezdesetih bio službom na Katarini ima točniju informaciju. Poslije, već sedamdesetih, ih više nisam viđao.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #631 on: May 08, 2015, 03:13:02 pm »

Škodin top.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #632 on: May 18, 2015, 05:46:01 pm »

Dvije fotografije Austro-Ugarske radio stanice kraj Pule na Premanturskoj cesti snimljene 1916. godine. Za tu ex-kasarnu sam uvijek mislio
da su je sagradili Talijani, a sada sam saznao da je izgrađena za vrijeme Austro-Ugarske.

Zanimljivo je u gornjem lijevom dijelu uočiti i jedan fort od koga je danas ostao samo brežuljak s nešto kamenja jer su ostalo ljudi uglavnom
razvukli za graditi kuće. Kao klinac početkom šezdesetih otac me je tamo često vodio u šetnju i onda je još kako tako sličio na utvrđenje,
pa su na njem čak i vojnici ponekad imali vježbe. Danas samo zarasli brežuljak, još jedna uništena Pulska utvrda.

Na drugoj fotografiji se vidi unutrašnjost te radio stanice 1916. jedna od prostorija.

Fotografije su preuzete sa stranica "Svi koji bi voljeli hodati Pulom u doba Austro-Ugarske"


* Pula 1916. Kasarna veze i radiostanica na Premanturskoj.jpg (331.36 KB, 1066x789 - viewed 173 times.)

* Pula 1916. Unutrašnjost A-U mornaričke radio stanice.jpg (95.35 KB, 771x616 - viewed 162 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #633 on: May 18, 2015, 05:56:44 pm »

Dvije fotografije Austro-Ugarske radio stanice kraj Pule na Premanturskoj cesti snimljene 1916. godine. Za tu ex-kasarnu sam uvijek mislio
da su je sagradili Talijani, a sada sam saznao da je izgrađena za vrijeme Austro-Ugarske.

Zanimljivo je u gornjem lijevom dijelu uočiti i jedan fort od koga je danas ostao samo brežuljak s nešto kamenja jer su ostalo ljudi uglavnom
razvukli za graditi kuće. Kao klinac početkom šezdesetih otac me je tamo često vodio u šetnju i onda je još kako tako sličio na utvrđenje,
pa su na njem čak i vojnici ponekad imali vježbe. Danas samo zarasli brežuljak, još jedna uništena Pulska utvrda.

Na drugoj fotografiji se vidi unutrašnjost te radio stanice 1916. jedna od prostorija.

Fotografije su preuzete sa stranica "Svi koji bi voljeli hodati Pulom u doba Austro-Ugarske"

A evo kako to izgleda gotovo u naše dane, snimljeno (preuzeto s Google eartha) 2007. godine. U sredini je objekat radio stanice.


* Pula 2007. Pogled na bivšu A-U radio stanicu.jpg (577.73 KB, 1607x1166 - viewed 163 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #634 on: May 18, 2015, 06:23:30 pm »


Veoma interesantne fotke.Djeluje kao da se radi o svemirskoj stanici.Zapravo,svaka antena je otvorene ploče kondenzatora.Ovo što se vidi dole se zaparavo radi o uzemljenju(protutegu),ovo u obliku kruga sa razvučenim linijama (vodovima),nešto dalje od centra,pa do ivice kruga.Fotka baš nije jasna jer se ne vide stubovi nosači same antene("gornja ploča kondenzatora"),a i ja slabo vidim.
Na donjoj fotci se vidi sama zgrada jer je ostalo uraslo u vegetaciju.Lijepo je da je bar ona ostala.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #635 on: May 18, 2015, 06:43:49 pm »


Veoma interesantne fotke.Djeluje kao da se radi o svemirskoj stanici.Zapravo,svaka antena je otvorene ploče kondenzatora.Ovo što se vidi dole se zaparavo radi o uzemljenju(protutegu),ovo u obliku kruga sa razvučenim linijama (vodovima),nešto dalje od centra,pa do ivice kruga.Fotka baš nije jasna jer se ne vide stubovi nosači same antene("gornja ploča kondenzatora"),a i ja slabo vidim.
Na donjoj fotci se vidi sama zgrada jer je ostalo uraslo u vegetaciju.Lijepo je da je bar ona ostala.

Poz.

Pa ja se sjećam dugo vremena dok sam kao klinac tamo šetao da su bila tri visoka stupa povezana sa žicama (za vrijeme JNA), to su bili
vjerovatno nosači antene. Kako u današnje dane tamo ne prolazim više i ne znam da li još postoje. Zgrada je bila dobro očuvana i u njoj
je mislim nei objekt Ht-a ili je bar prije bio.

Iznad kasarne (u smjeru prema plinari) bio je i poligon s vojničkim spravama i preprekama. Od toga nema ničega osim još malo "šljake"
kojom je teren bio posut. Ostale su samo uspomene.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #636 on: May 18, 2015, 07:05:05 pm »


Hvala @zpetrov,znači bilo je čak tri stuba koji se na fotci ne vide.

Inače i kod mene je toga dosta ostalo u sjećanju ali se dosta toga i izgubilo.U Puli sam proveo oko sedam godina.Ne računam tu jednu godinu između u Divuljama.Najbojle godine od 15-23g.Dolazio sam i kasnije ali je to bilo po nekoliko dana(zbog treninga iz spašavanja sa P u tornju,zbog polaganja za st.vodnika,na filmski festival u areni,itd.).Uglavnom nemam niti jedno loše sjećanje na Pulu.
Šteta je što je vrijeme neumoljivo i jednosmjerno jer bi bilo veoma lijepo vratiti se makar i na kratko unazad.

Poz
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #637 on: May 21, 2015, 05:52:01 am »


Hvala @zpetrov,znači bilo je čak tri stuba koji se na fotci ne vide.

Inače i kod mene je toga dosta ostalo u sjećanju ali se dosta toga i izgubilo.U Puli sam proveo oko sedam godina.Ne računam tu jednu godinu između u Divuljama.Najbojle godine od 15-23g.Dolazio sam i kasnije ali je to bilo po nekoliko dana(zbog treninga iz spašavanja sa P u tornju,zbog polaganja za st.vodnika,na filmski festival u areni,itd.).Uglavnom nemam niti jedno loše sjećanje na Pulu.
Šteta je što je vrijeme neumoljivo i jednosmjerno jer bi bilo veoma lijepo vratiti se makar i na kratko unazad.

Poz

Zaista bi bilo lijepo da se čovjek po nekad može kraće vrijeme vratiti vremenski u nazad, barem da ponovno pogledamo neke stvari i
neke objekte i građevine koje su tada još postojale, a danas ih nema.
Neki detalji koje sam prije pedesetak godina mogao uočiti, tada se na njih nisam osvrtao kao klinac, a danas tražim stare fotografije tih
objekata. Ali vrijeme je jednosmjerno i s tim se trebamo pomiriti.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #638 on: June 13, 2015, 05:43:44 am »

Jedna starija fotografija Pule iz 1908. godine. na njoj se vidi ondašnja Mornarička škola. Kasnije je ovaj lijevi dio bila kasarna čete Vojne
Policije (za vrijeme JNA), a malo viša zgrada desno je bila jedno vrijeme i ambulanta za pitomce Mašinske.

U današnje vrijeme su dio gdje je vojna policija preuredili od poda do krova i tu bi trebalo biti Državno odvjetništvo, možda su se već i
uselili, nisam tamo prolazio u zadnje vrijeme.

Fotografija je preuzete sa stranica "Svi koji bi voljeli hodati Pulom u doba Austro-Ugarske"


* Pula 1908. Mornarička škola.jpg (322.04 KB, 1160x754 - viewed 159 times.)
« Last Edit: June 13, 2015, 05:44:26 am by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #639 on: June 19, 2015, 05:04:35 am »

Pogled na dio Pulskog mornaričkog arsenala s otokom Uljanik iz zraka, vjerovatno je fotografirano iz balona ili izvđačkog aviona. Lijepo se vidi
stari most s "kućicom-strojarnicom" na početku bliže obali. isto se vide i dokovi, suhi i plutajući. Bilo nekada, danas su ostala samo sjećanja i
stare fotografije.

Fotografija je preuzete sa stranica "Svi koji bi voljeli hodati Pulom u doba Austro-Ugarske"


* Pula oko Aresenal i Uljanik iz zraka.jpg (218.24 KB, 852x1260 - viewed 145 times.)
« Last Edit: June 19, 2015, 05:05:28 am by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #640 on: June 19, 2015, 05:07:04 am »

Pogled na dio Pulskog mornaričkog arsenala s otokom Uljanik iz zraka, vjerovatno je fotografirano iz balona ili izvđačkog aviona. Lijepo se vidi
stari most s "kućicom-strojarnicom" na početku bliže obali. isto se vide i dokovi, suhi i plutajući. Bilo nekada, danas su ostala samo sjećanja i
stare fotografije.

Fotografija je preuzete sa stranica "Svi koji bi voljeli hodati Pulom u doba Austro-Ugarske"

Još jedna stara skenirana sa razglednice, pogled na otok Uljanik i pozadinu ratne luke.


* Pula 1907 Pogled na otok Uljanik.jpg (200.04 KB, 960x631 - viewed 197 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #641 on: July 03, 2015, 12:39:19 pm »

Dio ratne luke Pula snimljen iz zraka ne dugo nakon propasti Austro-Ugarske, negdje zimi 1918. na 1919.  Pogledom su obuhvaćeni otočić
Sveta Katarina i dalje Monumenti. primjećujemo da nema mosta između Katarine i kopna, kasnije će ga izgraditi Talijani. Isto tako ni na
Monumentima nema kasarni koje su kasnije izgradili Talijani. Zanimljivo za pogledati i usporediti s današnjim stanjem.

Fotografija je preuzete sa stranica "Svi koji bi voljeli hodati Pulom u doba Austro-Ugarske"


* Pula zima 1918-1919. Sveta Katarina i Monumenti.jpg (215.49 KB, 1260x869 - viewed 171 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #642 on: July 10, 2015, 12:22:04 pm »

Spomenik Tegethofu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tegethoff.jpeg (1099.73 KB, 1150x1558 - viewed 129 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #643 on: July 11, 2015, 04:58:21 pm »

Dvije fotografije Pule pomalo iz zraka, za vrijeme Italije. Nekih zgrada već odavno nema čak i prije bombardiranja iz II svjetskog rata.


* Pula s Arenom iz zraka sredinom dvadesetih XX vijeka.jpg (246.71 KB, 1085x705 - viewed 264 times.)

* Pula tridesetih za vrijeme Italije današnja Flanatička ulica.jpg (269.34 KB, 1202x790 - viewed 175 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #644 on: July 12, 2015, 07:55:36 pm »

Spomenik Tegethofu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Bio je to lijep spomenik, ali Talijanima je smetao. Valjda ih je potsječao na bitku kod Visa. Zato je premješten. Tko zna možda bi za vrijeme bombardiranja
tijekom II svjetskog rata bio uništen, ovako barem postoji.
Logged
Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.