PALUBA
March 28, 2024, 10:13:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Obalne utvrde Austrougarske mornarice/vojske  (Read 12890 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kamenski
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #15 on: June 26, 2023, 02:04:06 pm »

Na dolje prikazanoj karti vidimo da utvrde od Bonastera do Movara čine niz utemeljen na vrhuncima vanjskih otoka te isturenih obalnih točki. Dapače, nižu se gotovo u jednakom razmaku. Obrazac i tlocrt gradnje je gotovo isti, tipski. Što je tipično za K.u.K monarhiju i po pitanju drugih građevina, npr. željezničkih stanica po Dalmaciji i Hercegovini. Taj gotovo pravilan niz prekida se na području između Movara (Rogoznica) i Huma (Velaluka) gdje "nedostaje" ovakav objekt. Ipak, mišljenja sam da je praznina ipak bila pokrivena utvrdom Napoleon poviše grada Hvara. Međutim, nju su sagradili Francuzi u doba Napoleona, stotinjak godina ranije, a Kriegsmarine preuzela i nadogradila kao i bitnice Galešnjak pred hvarskom lukom te više britanskih utvrda na obližnjem Visu. Nadalje, od Huma do Šipana također "nedostaje" jedna utvrda. Da li je realno postojala na Mljetu ili Pelješcu?!
Što se tiče utvrda sjevernije od Bonastera na Molatu mišljenja sam da njihovu ulogu preuzimaju velike utvrde poput Tovara na Lošinju, te utvrde pulskog garnizona. Istu situaciju bih preslikao i na akvatorij južno od Dubrovnika gdje područje brane velike utvrde Boke Kotorske. Sam Dubrovnik, osim utvrde Imperijal (Francuska vladavina) okružen je i ovakvim malenim austrijskim utvrdama duž prstena brda Srđ. Najpoznatija među njima je Strinjčera, koja je zajedno sa Imperijalom u ratu 1991. poslužila obijema sukobljenim stranama za ono za što je i građena. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Visu je to u to vrijeme možda bila engleska utvrda Ft. George?
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #16 on: June 26, 2023, 05:36:02 pm »

Moguće, i danas je dobro očuvana što govori da joj je netko produljio vijek za sto godina. Ili Napoleon ili Welington ili obje. Nema smisla gradit kad već imaš sagrađeno
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #17 on: June 28, 2023, 10:14:06 am »

Fotografija snimljena na Bonasteru (otok Molat) i poslana kao razglednica pečačena pečatom Mornaričke telegrafske stanice Bonaster. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #18 on: August 06, 2023, 06:44:09 am »

Nakon manje ljetne stanke narednih dana ću nastaviti sa tekstovima. Oni neće biti toliko bogati prilozima i fotografijama jer ću krenuti u obrađivanje manjih austrougarskih vojnih i mornaričkih položaja duž obale. Uglavnom se radi o topničkim bitnicama za obalnu artiljeriju te osmatračnicama jednostavne konstrukcije kao što su rovovi, nasipi, obzide...
Isti su danas gotovo neprepoznatljivi u reljefu te polako išćezavaju iz memorije lokalnog stanovništva.
Logged
kamenski
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #19 on: October 19, 2023, 10:30:32 am »

Ima li išta novo? Smiley
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #20 on: November 18, 2023, 02:16:25 pm »

Ima! Ali, ono što sam mislio objaviti je otvorilo drugu stranicu, pa treću....Nevjerojatno je uopće koliko je K.U.K mornarica ostavila manjih objekata po Jadranu. U biti, nije to ništa nevjerojatno, koliko smo mi to zanemarili i izignorirali. Imam otići na još dvije lokacije a onda ću objaviti kako sam i obećao.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 25 queries.