LVT-1 - Hurricane+DB 601Aa

(1/3) > >>

VP1159:
Nasa Krila-S.Ostric, prepis dela teksta >>L.V.T. 1 - Hariken sa motorom Mercedes-Benc

Za dovršavanje nameravane izrade aviona tipa Hariken u zemlji nije bilo dovoljno raspoloživih motora, a kako je uz isporučene nemačke lovce Me-109 E-3 dobijen izvestan broj rezervnih motora, razmatrana je njihova primena za domaće lovce IK-3 i ugradnja na licencno rađene avione Hariken. Na avionu izrađenom kod Hokera, prvom isporučenom Jugoslaviji, stavljenom domaćim fabrikama aviona Zmaj i Rogožarski na raspolaganje kao avion-uzorak, preduzeti su početkom juna 1940. pre i bez ikakvih ugovora radovi na adaptaciji radi ugradnje motora DB 601 Aa sa odgovarajućom elisom.

U montažnom hangaru naspramno su postavljeni avioni Hariken i Me-109 E-3, sa kojih su skinuti motori. Upoređivan je način ugradnje, uređaji i instalacije motora, elise, komande i opreme. Poštujući neophodne uslove koji su obezbeđivali let aviona, izmenjeni su nosači i oplata motora, izduvne cevi zamenjene okruglim, jednostavnijim, prerađene instalacije i komande, rezervoar ulja i hladnjaci - od kojih je poseban hladnjak za glikol izradila i isporučila firma Aeromehanika iz Novog Sada. Kada su na ovom projektu, označenom kao LVT 1 (L.V.T. 1 - Lovac Vazduhoplovno Tehnički 1, prema nazivu grupe stručnjaka koji su na njemu radili), radovi već odmakli krajem jula zvanično se uključuje i Štab Vazduhoplovstva Vojske. Probni pilot, kapetan Miloš Bajagić započeo je probe u ukupnom obaveznom trajanju od 100 časova. Avion je u letu pokazao očekivane osobine. Zahvaljujući jačem motoru i promenjivom koraku elise, bio je brži i bolji po vertikali od aviona sa motorom Merlin. Imponovalo je izuzetno moćno naoružanje: "baterija" od 8 mitraljeza i motor-top Erlikon 20 m/m, M. 39 EM. Radi mnogih izmena i drugačijih rešenja koja su zahtevala stalni stručni nadzor aviona i čestu intervenciju tehničkog osoblja, LVT 1 je uglavnom bio u Opitnoj grupi, koja se pred rat preselila na aerodrom Kraljevo. Pošto je u isto vreme tamo smešten ponovo obrazovani 2. lovački puk, LVT 1 priključen je avionima tipa Hariken proizvedenim u fabrici Zmaj i predavanim ovoj jedinci.
Kada je 1. aprila 1941. godine u jugoslovenski prostor "slučajno" zalutao nemački dvomotorni "razarač" Meseršmit Me-110, sa kraljevačkog aerodroma uzleteo je avionom LVT 1 kapetan 1 klase Siniša Nikolić "Glista" i presreo ga. Sa nekoliko ispaljenih upozoravajućih rafala nemački pilot je prisiljen da spusti dvomotorac na aerodrom Kraljevo, gde je avion zadržan, a posada sprovedena preko granice. Kapetan Nikolić je drugog dana rata, 7. aprila, preleteo avion LVT 1 na pomoćno ratno letelište Knić i predao ga osoblju 52. grupe. Ujutro 8. aprila u dejstvu kompletne 52. grupe na nemačke kolone u Kačaničkom klancu, njime je obavljen borbeni zadatak. Uzeo ga je pilot Pantelija Grandić, n.v.t.č. IV klase, kojem je pre leta mehaničar napomenuo da je taj avion sa nemačkim motorom i da je "težak na glavu". Grandić je poleteo u sastavu 163. eskadrile 52. grupe, kojom je komandovao kapetan I klase Miloš Bajagić. U odlasku na zadatak motor Mercedes-Benc je dobro "vukao", ali se iz instalacije za hlađenje povremeno pojavljivao beličasti dim. Zbog pretežne oblačnosti nad ciljem dejstvo eskadrile u kojoj je leteo LVT 1 izvršeno je kroz rupu u oblacima u jednom naletu, a učinak nije osmotren. Pri povratku Grandićevom avionu je motor počeo da se pregreva i ubrzo je zaribao pa je morao da se izdvoji i sleti prinudno na poljanu u području Kosova. Lakše povređeni pilot je ostavio oštećeni avion staranju lokalnih vlasti i vratio se na aerodrom Knić. Tako je završila letelica, "mešanac" dva izuzetna lovca, Harikena i Meseršmita Me-109.<<


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tu je i komentar g. Ognjana Petrovica na  sajtu JAK.org, na taj clanak u Nasim Krilima i pojasnjenje g. Simeta Ostrica.
Komentar:
O.P.: >S obzirom da do sada nije pronađena fotografija LVT-a, a takođe ne postoji ni originalni crteži, trebalo je da se navede da je priloženi crtež samo pretpostavljeni izgled LVT.1. Crtež je vrlo korektno urađen, na osnovu dosta šturih poznatih podataka o modifikaciji Harikena na LVT.1. Jedna od najvećih dilema je da li su izduvne cevi bile grupisane u tri izduvne grupe (kao kod Merlina). Izgleda logičnije da su zadržane originalne izduvne cevi - konačno ne vidi se razlog zašto bi se to menjalo.

Odgovor:
Š.O. Crtež je radjen na osnovu autoru dostupnih podataka o modifikaciji, fabričkih i radioničkih izvora i izjava inženjera, tehničara i radnika koji su na adaptaciji radili. Drugi, do sada objavljivani crteži su u većoj meri fikcija.

Dalje, clanak pok. Petra Bosnica u casopisu AEROMAGAZIN br. 25 pominje ugradnju dela nosaca motora sa prototipa u gradnji,  IK-5 , deo br. 35 po crtezu br. 5028 , a sve u radionici fabrike Rogozarski, gde je po ovom clanku i radjena modifikacija  Harikena MK.I u LVT-1.
I to je sve sto se fakticki zna o LVT-u.

Postoji maketa u 1/72, Omega Models,

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Moguci raspored i smestaj motora DB u nos Harikena,

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I neka vidjenja stranih i domacih autora,


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dreadnought:
Malo bolji crtež.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MOTORISTA:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MOTORISTA:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Icey:
Izlaskom ove knjige:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

je mnogo toga do sada objavljenog u vezi LVT-1 dovedeno u pitanje i to samo zbog jedne jedine fotografije koja je tu objavljena.
Naime ona prikazuje Hurricane br.1 (bijeli rimski I na trupu) s trokrakom elisom De Havilland kojom su modificirani svi Hurricanei originalno
isporučeni s dvokrakim Watts elisama i bez ikakvih drugih izmjena - drugim riječima standardni tipični VVKJ Hurricane prve isporučene serije.

Ono što je tu novo jest da prema do sad objavljivanom ovakva konfiguracija nije mogla postojati. Naime izmjena elisa je išla relativno kasno,
tokom 1940. godine, pri čemu je jedino br.1 (navodni LVT-1) dobio njemački motor i nikada nije bio u ovakvoj konfiguraciji.
Obzirom da ova fotografija demantira te tvrdnje, sve do sada navođeno o LVT-1 postaje upitno pa se pitam je li ovdje riječ o mitu
kao što je bio slučaj s Amiotom 143 pa je LVT-1 izmišljotina ili je neki drugi Hurricane modificiran u LVT-1.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page