PALUBA
April 19, 2024, 10:07:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Oklopno vozilo Fuchs, Nemačka  (Read 6371 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« on: October 16, 2010, 12:31:06 pm »

Razvoj

Zahtevi za vozilom, kakvo je Fuchs, rodjeni su programom za racionalizaciju u toku ponovne izgradnje oružanih snaga SR Nemačke pedestih godina prošlog veka. Shvatajući da su zavisni od isporuke strane vojne opreme, nemačko Ministarstvo odbrane je započelo rad na planiranju razvoja nove familije teških oklopnih vozila točkaša, ali bez stvarnog pokretanja programa za narednih deset godina, kada je konačno utanačen spisak taktičko tehničkih zahteva.

Razmatrana su tri tipa vozila:
-   oklopno izvidjačko vozilo, amfibija koje je kasnije proizvedeno pod nazivom »Luchs« iliti „Ris“;
-   oklopni transporter, točkaš, amfibija, koje je kasnije proizvedeno pod nazivom »Fuchs« iliti »Lisica«,
-   kamion, u rasponu nosivosti od 4 do 10 t, sposoban za transport materijala u svim terenskim uslovima.

U toku 1965. godine, formiran je združeni projektni biro koji su sačinjavale kompanije  Bussing Automobilwerke AG, Klocknner-Humboldt-Deutz AG, Friedrich Krupp GmdH, Maschinenfabrik Augsburg-Nurnberg AG (MAN) i Rheinstahl Henschel AG. Ono što je interesantno u vezi ove grupe, jeste odsustvo kopmanije Daimler Benz AG iz Štutgarta. Vrlo iskusna u projektovanju vojnih vozila, Daimler Benz se odlučio za samostalni razvoj vozila, oslonivši se na sopstveno znanje i sopstveni budžet.

Radovi na dizajnu vozila započeli su 1965. godine, da bi prva fabrička ispitivanja započela dve godine kasnije i nastavila se u naredne tri godine. Prototipovi Združenog projektnog biroa, koji su koristili vazduhom hladjene motore i nezavisno vešanje, bili su spremni za testiranja tek 1970. godine. Na drugoj strani, Daimler Benz je koristio vodom hladjene motore, sa čvrstim,. iz jednog dela osovinama i oprugama. Kod prvih prototipova su sve tri osovine bile upravljive. Prototip Daimler Benza je isporučen i odobren 1971. godine, sa serijskom proizvodnjom vozila zakazanom za 1973. godinu. Medjutim, prva vozila Fuchs nisu ušla u naoružanje sve do 1979. godine.

Kompanija Rheinstahl Wehrtechnik (kasnije Thyssen Henschel) je 1977. godine pokrenuo licencnou proizvodnju Daimler Benzovog vozila, po početnom ugovoru o proizvodnji 996 vozila svih varijanti. Mnogostrano oklopno vozilo konfiguracije 6 x 6, učinilo je da Fuchs koristi mnoge komponente koje su se ugradjivale i u teška vozila iz voznog parka naoružanja nemačkih oružanih snaga i izviđačkih vozila Luchs u konfiguraciji 8 x 8. Do 1985. godine proizvedeno je 797 vozila svih modifikacija. 1992. godine je naručeno još 40 vozila u varijanti RHB izvidjača, kako bi se dopunilo brojno stanje, smanjeno transferom vozila u neke od zemalja učesnica Zalivskog rata.


Opis

Oklopljeno telo izradjeno je u formi monokok, koja po zatvaranju otvora obezbedjuje hermetičnost vozila, tako da se sa minimumom priprema može krenuti u savladjivanje vodenih prepreka plovljenjem. A trim vane montiran na prednjen delu vozila podiže se iz unutrašnjosti vozila, kada se uključuju i tri kaljužne pumpe kapaciteta 180 litara u minuti. Dva četvorokraka propelera smešteni su na zadnjem delu vozila imaju mogućnost otklanjanja od 360 stepeni i omogućuju brzinu plovljenja vozila od 10 km/h.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Slika 1 Fuchs

Zakošene površine tela vozila pruižaju zaštitu od zrna kalibra 7,62 mm. Samo telo podeljeno je u tri odeljka: odeljak vozača, motorno odeljenje i transportno odeljenje. Prednji i bočni prozori zaštićeni su pokretnim čeličnim poklopcima, dok su sama stakla laminirana. Pozicije vozača (na levoj strani) i komandira (na desnoj strani) opremljeni su periskopima koji se mogu zameniti pasivnim uredjajima za vožnju noću.
Na obe bočne strane u visini vozača i komandira nalaze se vrata sa prozorom (prve verzije imale su mali pravougaoni prozor, dok su kasnija vozila dobila veći šestougaoni prozor). Mali prolaz čini komunikaciju vozačkog dela sa transportnim delom vozila i nalazi se odmah iza komandirovog sedišta. Na komandirovom luku može se montirati mitraljez kalibra 7,62 mm, kao i daljinski upravljive oružne stanice (do kalibra 20 mm ili POVR) iznad transportnog odeljenja (u zavisnosti od varijante vozila).

Pored komandirovog otvora na krovu vozila se, kod najvećeg broja vozila, nalaze još tri otvora iznad transportnog odeljenja. Dva otvora se otvaraju ka uzdužnici vozila, dok se treći okrugli otvor nalazi u centru vozila i služi za montužu različitog naoružanja  i opreme, zavisno od verzije vozila. U transportnom  odeljku postoje još tri prozora, po jedan na svakom boku i jedan na levim zadnjim vratima. Svaki od ovih prozora ima i pokretni poklopac.
Vozilo se pokreće pomoću osmocilindričnog dizel motora sa turbo punjačem, snage 320 KS, sa koga se pogon na točkove prenosi preko šestostepenog menjača. Motor je opremljen automatskim sistemom za gašenje požara. Sistemom montaže omogućena je brza demontaža i vadjenje motora, koje traje svega par minuta. Maksimalna brzina na putu iznosi 105 km/h, dok je brzinom od 80 km/h moguće ostvariti radijus kretanja od 797 km.
Nosivost logističke verzije vozila iznosi 3 tone, sa zapreminom tovarnog prostora od 7,7 kubnih metara. U transportnom prostoru moguće je ugraditi 10 sedišta za prevoz vojnika, kojima je moguće pristupiti ili kroz zadnja vrata, ili kroz otvore na krovu vozila. Integrisani NHB sistem natpristiska u kabini ubraja se u osnovnu opremu vozila.

ABC Spurpanzer – NHB izvidjač

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  Slika 2 RHB izvidjač

Ova varijanta vozila poznata je pod imenom ABC Erkundsgruppe ili NBC Fuchs. Oprema koja se nalazi u vozilu omogućuje posadi da izvede NHB izvidjanje u trajanju do 24 časova. Glavna razlika izmedju osnovne varijante vozila ogleda se u drugačijem izgledu zadnjeg dela vozila gde je smeštena NHB oprema: mobilni maseni spektrometar, jedinica za automatsko određivanje parametara NE, sistem za orijentaciju vozila, detektor nervnih BOt, aparatura za uzorkovanje, oprema za obeležavanje KonZ.

NHB izvidjačka vozila obično »rade« u timovima od po dva ili tri vozila i tokom izvidjanja su zaštićeni ili drugim borbenim vozilima ili tenkovima. Kada prvo vozilo naidje na kontaminirano područje, komandir vozila javlja ostalim vozilima i izbacuje marker sondu. Preostali NHB izvidjači kruže područjem, uzimajući uzorke i beležeći vrstu i stepen kontaminacije.

Kao jedno od najsofisticiranijih NHB izvidjačkih vozila, tokom Zalivskog rata su se nalazili u sastavu britanskih snaga.

Vozilo za ED – Eloka
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Slika 3 Antene sistema EK-33 na vozilu

Varijanta Eloka, kao vozilo za elektronska dejstva, u sebi ima ugradjen komplet za ometanje EK33 koji radi sa tri frekventna opsega: HF 1,6 – 30 MHz, VHF 20-150 MHz i UHF 100-500 MHz. Za potrebe napajanja ovih uredjaja elektrilnom energijom, u vozilo je ugradjen poseban elektroagregat snage 15 KW.
Eloka se od osnovne varijante razlikuje po tome što nije amfibija, kao i u tome što na krovu ima samo jedan otvor na desnoj strani.
Za vreme Zalivskog rata, britanskim oružanim snagama je pozajmljeno najmanje 6 ovih vozila.

EOD-EinsFz – Vozilo za uništavanje eksplozivnih naprava

Razvijeno za potrebe nemačkih OS 1990. godine, oklopno vozilo za uklanjanje eksplozivnih naprava, sastoji se od standardnog vozila TPz1 sa Rheinmetallovom kupolom (TS-15) na topom 20 mm i spregnutim mitraljezom kalibra 7,62 mm MG3 A1.
Sa osnovnim zadatkom uništavanja improvizovanih eksplozivnih naprava, kao i neeksplodiranih bombi i projektila iz daljine, kupola TS-15 je oopremljena sa specijalno razvijenom optikom (Steinheil LZL 2000) sa integrisanim laserskim meračem. U toku noći, ili za vremena sa smanjenom vidljivošću, koristi se spregnuti reflektor Xenon. Modifikacije na telu vozila obuhvataju ojačanje oklopa na prednjem delu vozila i uklanjanje bacača granata (ugradjeni su na kupolu).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Slika 4 Kupola TS-15 na vozilu Fuchs

Helas – stanica za goniometrisanje

Opremljen teleskopskim jarbolom i elektrogeneratorom snage 15KW, Helas je mobilna stanica za goniometrisanje – vozilo koje se obično nalazi blizu vozila Eloka.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Slika 5 Verija Helas

Fu-Fu (Fuhrung und Funk) - Komandno vozilo

Ova verzija vozila opremljeno je 400-vatnim radio sistemom. Unutrašnje napajanje predstavlja generator snage 5KW. Unutar vozila se nalazi planšeta, sklapajući stolovi i stolice. Sistemom montaže ugradjene su 4 antene koje se mogu koristiti istovremeno.

Sanitetsko vozilo

U varijanti sanitetskih vozila, proizvedeno je 6 komada – za potrebe francusko-nemačke brigade. Četiri od njih subili angažovani u misiji UN u Somaliji.
U vozilo je moguće smestiti 4 ranjenika, ili kombinaciju od 2 nosila i 4 sedišta.

Oklopni transporter

Ovo je osnovna verzija vozila. Radjeni su eksperimenti naoružavanja vozila topom 20 mm, ali se odustalo i ugradjeni su 1-3 mitraljeza kalibra 7,62 mm.


Inžinjerijsko vozilo

U inžinjerijskoj verziji, vozilo je opremljeno inžinjerijskim alatom. Konstrukcijska razlika ogleda se u krovu vozila, gde se nalaze spremišta za bodljikavu žicu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Slika 6 Inžinjerijsko vozilo

Vozilo veze

Ova grupa obuvata nekoliko različitih vozila. Unutrašnjost im je vrlo slična, razlike se ogledaju uglavnom u ugradjenim uredjajima veze i elektronapajanja.

Protivoklopno vozilo

U verziji vozila za protivoklopnu borbu, Fuchs je noružan sa 1 ili 2 protivoklopne vodjene rakete Milan.

Izvidjačko vozilo PARA sa RASIT radarom

Ovo vozilo koristi francuski radar za osmatranje bojišta, koji se izdiže na 1,8 m od visine krova vozila, dok je u marševskom položaju spušten. Posadu ovog vozila čine 4 člana. RASIT radar ima mogućnost otkrivanja pokreta vojnika na daljijnama do 6000 m, grupe vojnika na 8000 m, dok se vozila i helikopteri mogu otkriti na daljinama i do 20 000 m.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Slika 7 Izvidjačko vozilo PARA sa RASIT radarom

Mobilno PVO orudje – Wildcat

Ova verzija je predložena 1980. godine, dok je prototip izradjen tri godine kasnije. Vozilo je naoružano dvocevnim topom kalibra 30 mm u kupoli koju je razvio Krauss-Maffei. Za istu šasiju predložena je bila i kupola kompanije General Dynamics, sa PAR Stinger. Rad na ovoj verziji ubrzo je obustavljen, da bi se radilo na MOWAG Shark vozilu, u konfiguraciji 8 x 8.
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Slika 8 Napušteni projekat Wildcat


Služba u ostalim oružanim snagama

Fuchs je svoje mesto našao u oklopnim i mehanizovanim jedinicama oružanih snaga Velike Britanije, Izraela, Holandije, Norveške, SAD, Venecuele, Saudijske Arabijie.
Često se angažuje u multinacionalim misijama (KFOR, ISAF…)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Slika 9 Fuchs iz sastava nemačkog kontingenta u misiji SFOR




* fuchs1.jpg (75.78 KB, 518x358 - viewed 351 times.)

* fuchs_rhb.jpg (89 KB, 609x406 - viewed 299 times.)

* img_8_2124_6.jpeg (133.5 KB, 1000x640 - viewed 322 times.)

* kupola.jpg (41.08 KB, 299x422 - viewed 314 times.)

* helas.jpg (77.64 KB, 603x399 - viewed 390 times.)

* inzinjerijsko.jpg (68.79 KB, 603x370 - viewed 288 times.)

* rasit.jpg (49.91 KB, 513x413 - viewed 208 times.)

* prototip.jpg (25.39 KB, 515x186 - viewed 214 times.)

* sfor.jpg (111.18 KB, 609x398 - viewed 351 times.)
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #1 on: October 16, 2010, 01:17:27 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Fuchs_051.jpg (103.45 KB, 800x600 - viewed 242 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2 on: November 02, 2010, 05:19:51 pm »

Njemačka je vojska s tvrtkom Rheinmetall sklopila ugovor o modernizaciji 65 oklopnih kotačnih vozila Fuchs na standard Fuchs 1 A8.

Više datalja na Rheinmetall: Modernizacija njemačkih Fuchsa
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3 on: February 10, 2015, 11:58:05 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Kuvajt dobiva 11 njemačkih oklopnih vozila Fuchs u NBC verziji

Datum objave:
10.02.2015

Vijeće za nacionalnu sigurnost Njemačke je odobrilo prodaju 11 oklopnih vozila Fuchs u verziji nuklearno, biološko i kemijsko ratovanje (NBC) za Kuvajt, navodi se u službenom dokumentu koji kruži po njemačkim medijima. Dokument navodi kako Vijeće također odobrilo prodaju 240 radio uređaja Alžiru i četiri simulatora Gladio u Saudijsku Arabiju. Ono je također proširilo odluku iz 2012. da odobri prodaju radara, optronike, softvera i tehnologije u Saudijsku Arabiju radi uspostave sigurnosnog sustava koji pokriva 6.125 km države kopna i morske granice. Saudijska Arabija objavila je u rujnu 2014. završetak prve faze zaštitne ograde duž 900 km duge sjeverne granice s Irakom i Sirijom.


* article-gallery-big-1423554493_377.jpg (71.27 KB, 735x480 - viewed 226 times.)
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #4 on: February 10, 2015, 08:13:45 pm »

Za toliko malenu armiju koliku ima Kuvajt, to znaći veliki korak  na polju ABHO. A ako nabave još nešto drugo, već se pitam zašto. U poslednje vreme nije baš bilo nekih naznaka da bi neko mogao upotrebljavati ABH naoružanje. Osim ako nije ISIS u pitanju.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: August 27, 2021, 04:43:01 pm »

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.