PALUBA
April 27, 2024, 12:46:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: F-16 i u RV Rumunije  (Read 46680 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #30 on: May 11, 2010, 09:47:55 pm »

SAAB je u ozbiljnim finansiskim problemima i treba im pod hitno da zatvorem neki posao.

U Brazilu su fakticki ispali iz trke, mislim da je i u Indiji prilicno gotova stvar i da ce uzeti mig-35, mada ko zna mozda daju jako povoljne finansiske uslove.

Rumunija bi trebala da iskori ovu jako povoljnu ponudu.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #31 on: May 11, 2010, 09:52:38 pm »

Ja to govorim iz iskustva zato sto trgujem automobilima pa kad dobijam neki auto prilicno  mlad za nizu cenu nego sto vredi tu nesto debelo ne valja.

Ovde se radi o novim avionima, ne o polovnim. Ne verujem da se novi Gripen kvari češće i da je nepouzdaniji od polovnog F-16 ko zna gde i kako "jahanog".
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #32 on: May 11, 2010, 09:53:36 pm »

Cek SAAB avioni jel imaju neke veze sa fabrikom automobila? Jer primera radi Scania kamioni je bila vezana za Saab automobile!
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #33 on: May 11, 2010, 09:56:58 pm »

Ja to govorim iz iskustva zato sto trgujem automobilima pa kad dobijam neki auto prilicno  mlad za nizu cenu nego sto vredi tu nesto debelo ne valja.

Ovde se radi o novim avionima, ne o polovnim. Ne verujem da se novi Gripen kvari češće i da je nepouzdaniji od polovnog F-16 ko zna gde i kako "jahanog".
Slazem se sa tobom u potpunosti  ali ipak ce se kvariti pre ili kasnije!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #34 on: May 11, 2010, 10:01:51 pm »

SAAB je proizvodjač Gripena.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #35 on: May 11, 2010, 10:19:00 pm »

Fora je što SAAB-ova ponuda ne podrazumeva naoružanje kao američka, dakle za iste pare mogu uzeti naoružane F-16 i remontovane da služe narednih 15-ak godina, ili nenaoružane ali nove Gripene pa da naknadno sklapaju dogovore o kupovini raketa i bombi po želji i potrebi.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #36 on: May 11, 2010, 10:20:57 pm »

Rumuni trenutno imaju MiG-21 Lancer, na kojima je izvršena modernizacija u cilju korišćenja i istočnog i zapadnog naoružanja. Onda bi po toj logici trebalo da imaju čime da naoružaju Gripene, mada nisam siguran koja UbS imaju na lageru.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #37 on: May 11, 2010, 10:40:28 pm »

Ne znam šta su kupili, mislim Phyton 3 od raketa V-V, ali ovaj avion bi morao biti naoružan i raketama srednjeg dometa, a to bi u ovom slučaju bile ili AIM-120 ili Meteor koja tek treba da počne da se proizvodi negde oko 2013. godine.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #38 on: May 12, 2010, 12:27:42 pm »

Ja sumljam da kolicina oruzja koja ce ici uz F-16 prelazi 1 ili 2 b/k (borbena kompleta). U svakom slucaju morace da dokupljuju oruzje za F-16.

Inace ovi F-16 su dobri za maksimalno jos 10 godina pre novog generalnog remonta. Nisam siguran ali mislim da vremenski resursi bi trebali tada da se produze.

Ova ponuda za Gripen je jako povoljna i ako je Rumuni odbiju to samo znaci da su postali kolonija SAD-a, jer kako drukcije objasniti toliko losu poslovnu odluku.
Jer i politika igra samo donekele ulogu u nabavci vojne opreme i moze donekle da kompenzuje cenu ali mislim da ce ako se odluce sa F-16 Rumuni sebi naneti veliku ekonomsku stetu.

Sa druge strane Rumuni su usli u NATO i EU tako da nemaju razloga da se toliko dodvoravaju amerima.



Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #39 on: May 13, 2010, 08:20:16 pm »

Nisu postali kolonija SAD, već dugoročno žele da nabave (a bogami i da učestvuju u proizvodnji) F-35. Znači, nabavka polovnih F-16 je prelazno rešenje, posle dolazi nabavka novih F-16, a polovne F-16 na kraju menjaju dve eskadrile F-35. Eto, zato nije kupljen Gripen, i ta logika stoji iza nabavke F-16.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #40 on: May 13, 2010, 08:58:34 pm »

Румуни су се руководили својим политичким и стратешким интересом. И ту нема шта да им се замери. Да ли су добили (за те паре) најбољи авион и да ли ће бити баш тако како каже Заставник, то ћемо видети. И ја сам хтео да будем "капетан на белу лађу", али би ми и чамац био превише. Каква је економска (финансијска) ситуација у Румунији сумњам да ће се скоро десити да набаве нове авиона, посебно не Ф-35. Можда за 10-15 година.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #41 on: May 13, 2010, 09:09:15 pm »

F-35 je preskup i za mnoge razijene zemlje zapadne evrope.

Sumljam da bi Rumunija i za 10-15 godina mogla ekonomski da priusti F-35. Sto se tice samog prelaska sa F-16 na F-35 tj sa Gripena na F-35 ja tu bas i nevidim neku razliku tj lakse bi im bilo sa Gripena na F-35.

Ovde je na delu cista politika i sumljam da ce Ruminija od toga imati neku vajdu pre ce biti stetu ali moguce je da na ovaj nacin se otplacuju neki stari dugovi politicki ekonomski itd.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #42 on: May 13, 2010, 11:08:28 pm »

Rumunija, ako je verovati njihovom ministru odbrane, definitivno kupuje F-35, najkasnije za 18 godina. Ne verujem da Rumuni rade stvari napamet, do sada su se pokazali kao veoma proračunati i racionalni, tako da sigurno postoji neki više nego dobar razlog zašto se odlučuju za F-16. Uostalom, u Rumuniji se diskutuje o participaciji u proizvodnji F-35 još od 2004. Ali, još uvek nije sve gotovo, danas je došla delegacija EADS-a, nude Eurofighter. Nude otvaranje 5000 novih radnih mesta. Cijena? Prava sitnica, ali, kako kažu, u pitanju je strateški ugovor! Grin
Link: http://www.ziare.com/europa/italia/italienii-de-la-eurofighter-ofera-romaniei-5-000-de-locuri-de-munca-1015331
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #43 on: May 13, 2010, 11:12:13 pm »

Rumunska vazduhoplovna industrija dosta dobro radi i u kontinuitetu, tako da je realistično to što planiraju da proizvode delove F-35.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #44 on: May 14, 2010, 08:02:20 am »

Ako sam dobro shvatio tekst sa gornjeg linka EADS nudi 24 aviona polovna iz sastava Italianskog RV koji su "malo korisceni" (kupljeni 2003-4) i imaju jos najmanje 25 godina resursa. Cena je ista koa za F-16 a u cenu je ukljucena logistika i transfer tehnologije.
Ponuda je prezentovana u parlamentu gde je primljena sa "specijalnim interesovanjem".

Navodno rumunski parlament je bio jako zainteresovan sa ovom ponudom.

Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.