PALUBA
April 28, 2024, 03:04:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Admirali JRM  (Read 230354 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #105 on: January 18, 2011, 09:43:50 am »

Gospodin kpecotić je jučer među ostalim, napisao kako: „nekolicina Vas tu prije svega mislim na gospodu Istria 052 i kontraAdmiral1 izrazili su sumnju u mogućnost da je gospodin Svetozar Letica bio u JRM unapređen u čin admirala. Obrazloženje za njihovu tvrdnju nalaze navodno u činjenici da ga je Predsjednik Republike Hrvatske unapredio u čin admirala Hrvatske RM a zatim i u stožernog admirala Hrvatske RM i da njegova poslijednja dužnost u JRM nije bila formacijski za taj čin.“
Radi korektnosti, valja prisjetiti da 10. siječnja, nakon što Istria052 veli: „Čini mi se da S. letica nije bio admiral JRM??!!!“ moj malenkost piše:
„Prema Pecotićevu popisu jest: LETICA, Ante, SVETOZAR rođen 4.4.1926 u Podgori   Ukaz br.14-34 VKOS-a od 22.12.1974 unapređen u čin kontraadmirala  Ukaz br.7-40 VKOS-a od 22.12.1978 unapređen u čin viceadmirala   Ukaz br.1/40 Predsjednika SFRJ od 10.9.1986 unapređen u čin admirala. (Valjda za 1986. treba stajati ukaz predsjednika Predsjedništva SFRJ). Hm, čini se da u nekim izvorima pogrešno piše da je 1991. bio promaknut/unaprijeđen u admirala Hrvatske ratne mornarice. U HRM-u je komodor između kbb i kontraadmirala kao najniži admiralski čin, ali opet, sigurno bi mu priznali čin iz JRM ("tri štrafte"), a ne da ga prime kao viceadmirala, pa unaprijede u admirala. Godine 1996., prije umirovljenja, postao je stožerni admiral/admiral flote.“
Dakle, ja sam indirektno pretpostavio (zaključio) da je Letica bio admiral, no valjda sam smio i pogriješiti?!   
Jučer kpecotić nastavlja: „Gospodo, ni Vaša tvrdnja da nije bio admiral a ni Vaši argumenti zašto to nije bio nisu točni. Točno je samo to da njegovo poslijednje formacijsko mjesto u JRM nije bilo admiralsko odnosno za čin admirala. No Vi ste zaboravili ili niste znali da su svi sudionici NOB-a osim pukovnika i kapetana bojnih brodova odlaskom u mirovinu dobivali jedan čin više. Ovo je vrijedilo i za admirala Leticu. Ako pronađete Službene vojne listove JNA iz 1986 godine uočit će te da je admiral Letica umirovljen Ukazom Predsjednika SFRJ br.1/19 od 10.6.1986.godine u činu viceadmirala da bi zatim Ukazom Predsjednika SFRJ br.1/40 od 10.9.1986.g (za dan JRM) bio unapređen u čin admirala."
Odmah zatim stoji: "Budući da ovaj Portal pretendira na Portal na kojem se raspravlja argumentima a pretpostavljam da učesnici žele da zaključci budu u najvećoj mjeri istiniti molio bih za korektnost u smislu da se za neki podatak za kojeg se smatra da je sumnjiv tako i kaže. Dakle, ja sumnjam da je taj i taj bio to i to i zatim da se navede argument za sumnju. Svaki drugi način izražavanja sumnje na argumentirane podatke smatram običnim naklapanjem.“
Doista mi je žao ako se „naklapanjem“ smatra pokušaj da se dođe do sklapanja neke istine, ili, da parafraziram jednu premijerku, da budemo na putu do puta do istine.. Pa valjda se kolegi Istria052 i meni, te drugim Palubnicima, može činiti ono i li ono, pa pitaju. Osim toga, netko može i nešto izričito tvrditi, ali će ga kolege ispraviti, ako znaju ili sumnjaju. Zato smo tu - da na temelju što više (relevantnih) izvora i logičkih (metodičkih) operacija povećamo mjeru istinitosti (te, među ostalim, osjećaja za vrijeme prošlo). Pri tomu, u raspravama, u kojima sudjeluju i nevježe (amateri) i mladi, ni stariji stručnjaci nemaju uvijek uz sebe, konkretno, službene novine. (A kad smo već kod Službenog vojnog lista: meni je i dalje sumnjivo što se 1986. godine spominje „ukaz predsednika SFRJ“. Naime, koliko mi je poznato, 1986/7. Sinan Hasani je bio predsjednik predsjedništva SFRJ.)

Ajde ekipa, svi ste u pravu. Naravno da svatko ima pravo na njihovo osobno misljenje temeljeno na iskustiva i poznanstvima. Istra poznaje admirala Broveta u jednoj situacije,  mozda i vise privatno, dok ga je sjor Pecotic upoznao u sasvim drugacijim okolnostima. Uz to postoje razliciti temperamenti kako pomenutih admirala, tako i pisaca ovih redaka, o kojima opet nije dobro raspravljati.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #106 on: January 18, 2011, 11:53:42 am »

Srećko Manola, general potpukovnik kada je bio u JRM imao je čin viceeadmirala. Slika sve govori. Nije potrebno puno razglabati. Manola je treći zdesna.


* A_031975liverpool.jpg (49.89 KB, 720x528 - viewed 116 times.)
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #107 on: January 18, 2011, 11:59:57 am »

Može li Bordarski nama mlađima (po činu i još više po znanju) reći o kojim je admiralima i višim časnicima riječ, te gdje je i kada fotografija nastala?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #108 on: January 18, 2011, 12:04:10 pm »

U Splitu 1951. godine prigodom posjete HMS Liverpool. Na slici su jedan maršal, dva admirala, dva viša časnika i najstariji dočasnik na brodu.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #109 on: January 18, 2011, 12:10:03 pm »

Na palubi HMS Liverpool Srećko Manola rukuje se sa lordom Louis Mountbatten.


* manola.jpg (54.81 KB, 735x637 - viewed 131 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #110 on: January 18, 2011, 12:11:40 pm »

nekako mi se cini da bi trebalo biti ipak znatno kasnije (po izgledu Tita...).
« Last Edit: January 18, 2011, 12:19:13 pm by jadran2 » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #111 on: January 19, 2011, 07:11:14 pm »

Gospodin kpecotić je jučer među ostalim, napisao kako: „nekolicina Vas tu prije svega mislim na gospodu Istria 052 i kontraAdmiral1 izrazili su sumnju u mogućnost da je gospodin Svetozar Letica bio u JRM unapređen u čin admirala. Obrazloženje za njihovu tvrdnju nalaze navodno u činjenici da ga je Predsjednik Republike Hrvatske unapredio u čin admirala Hrvatske RM a zatim i u stožernog admirala Hrvatske RM i da njegova poslijednja dužnost u JRM nije bila formacijski za taj čin.“
Radi korektnosti, valja prisjetiti da 10. siječnja, nakon što Istria052 veli: „Čini mi se da S. letica nije bio admiral JRM??!!!“ moj malenkost piše:
„Prema Pecotićevu popisu jest: LETICA, Ante, SVETOZAR rođen 4.4.1926 u Podgori   Ukaz br.14-34 VKOS-a od 22.12.1974 unapređen u čin kontraadmirala  Ukaz br.7-40 VKOS-a od 22.12.1978 unapređen u čin viceadmirala   Ukaz br.1/40 Predsjednika SFRJ od 10.9.1986 unapređen u čin admirala. (Valjda za 1986. treba stajati ukaz predsjednika Predsjedništva SFRJ). Hm, čini se da u nekim izvorima pogrešno piše da je 1991. bio promaknut/unaprijeđen u admirala Hrvatske ratne mornarice. U HRM-u je komodor između kbb i
kontraadmirala kao najniži admiralski čin, ali opet, sigurno bi mu priznali čin iz JRM ("tri štrafte"), a ne da ga prime kao viceadmirala, pa unaprijede u admirala. Godine 1996., prije umirovljenja, postao je stožerni admiral/admiral flote.“
Dakle, ja sam indirektno pretpostavio (zaključio) da je Letica bio admiral, no valjda sam smio i pogriješiti?!   
Jučer kpecotić nastavlja: „Gospodo, ni Vaša tvrdnja da nije bio admiral a ni Vaši argumenti zašto to nije bio nisu točni. Točno je samo to da njegovo poslijednje formacijsko mjesto u JRM nije bilo admiralsko odnosno za čin admirala. No Vi ste zaboravili ili niste znali da su svi sudionici NOB-a osim pukovnika i kapetana bojnih brodova odlaskom u mirovinu dobivali jedan čin više. Ovo je vrijedilo i za admirala Leticu. Ako pronađete Službene vojne listove JNA iz 1986 godine uočit će te da je admiral Letica umirovljen Ukazom Predsjednika SFRJ br.1/19 od 10.6.1986.godine u činu viceadmirala da bi zatim Ukazom Predsjednika SFRJ br.1/40 od 10.9.1986.g (za dan JRM) bio unapređen u čin admirala."
Odmah zatim stoji: "Budući da ovaj Portal pretendira na Portal na kojem se raspravlja argumentima a pretpostavljam da učesnici žele da zaključci budu u najvećoj mjeri istiniti molio bih za korektnost u smislu da se za neki podatak za kojeg se smatra da je sumnjiv tako i kaže. Dakle, ja sumnjam da je taj i taj bio to i to i zatim da se navede argument za sumnju. Svaki drugi način izražavanja sumnje na argumentirane podatke smatram običnim naklapanjem.“
Doista mi je žao ako se „naklapanjem“ smatra pokušaj da se dođe do sklapanja neke istine, ili, da parafraziram jednu premijerku, da budemo na putu do puta do istine.. Pa valjda se kolegi Istria052 i meni, te drugim Palubnicima, može činiti ono i li ono, pa pitaju. Osim toga, netko može i nešto izričito tvrditi, ali će ga kolege ispraviti, ako znaju ili sumnjaju. Zato smo tu - da na temelju što više (relevantnih) izvora i logičkih (metodičkih) operacija povećamo mjeru istinitosti (te, među ostalim, osjećaja za vrijeme prošlo). Pri tomu, u raspravama, u kojima sudjeluju i nevježe (amateri) i mladi, ni stariji stručnjaci nemaju uvijek uz sebe, konkretno, službene novine. (A kad smo već kod Službenog vojnog lista: meni je i dalje sumnjivo što se 1986. godine spominje „ukaz predsednika SFRJ“. Naime, koliko mi je poznato, 1986/7. Sinan Hasani je bio predsjednik predsjedništva SFRJ.)

Slazem se komtraAdmirale da svako ima svoje vidjenje i steceno iskustvo pri opcenju sa nekim admiralom i ima legitimno pravo da da svoj sud.Ali me cudi misljenje uvazenog @kpecotica da sve ono sto se kaze pro end kontra nekog admirala shvata kao osobno i neprihvatljivo!
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #112 on: January 19, 2011, 07:40:51 pm »

Gospodin Pecotić je meritorna osoba, koja je tijekom svoje službe imala prilike upoznati brojne admirale. Njegovo viđenje je subjektivno, ali u stručnost gospodina Pecotića ne treba sumnjati. Stoga ne sumnjam u njegovo viđenje.
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #113 on: January 20, 2011, 04:16:21 pm »

Štovani,

povod moje reakcije na sumnju u vjerodostojnost podataka potakla je rasprava o istom nakon objeve mojih podtaka. Moguće je da sam za malu sumnju u korektnost podataka i sam kriv što sam u popisu koji sam dostavio na portal umjesto termina "Ukaz Predsjednika Predsjedništva SFRJ" koristio termin "Ukaz Predsjednika SFRJ". Dakle, u cjelokupnom spisku svugdje gdje je navedeno "Ukaz Predsjednika SFRJ" treba da stoji "Ukaz Predsjednika Predsjedništva SFRJ". Kratka napomena: sve one admirale koje je unapredio Josiop Broz Tito za vrijeme FNRJ-a nosile su oznaku "Ukaz Predsjenika FNRJ-a", a zatim sve do njegove smrti "Ukaz VKOS-a" ili u prijevodu "Ukaz Vrhovnog Komandanta Oružanih Snaga".

Što se Letice tiče on je unaprijeđen 10.rujna 1986.godine u čin admirala retroaktivno sa danom važenja 1.ožujka 1986.godine (dakle tri mjeseca prije odlaska u mirovinu a na temelju zakona o unaređenju oficira prije umirovljenja proisteklih iz NOB-a.

U diskusiji se također potezalo pitanje kako je Letica bio admiral ako ga je Predsjednik Republike Hrvatske unapredio u čin admirala. Predsjednik Republike Hrvatske Svetozara Leticu nije unaprijedio u čin admirala nego u čin stožernog admirala, a za one koji i dalje sumnjaju prezentiram vam i slijedeće podatke koji se mogu provijeriti:

Ukaz br.1197/91   Predsjednika RH od 26.11.1991 GRUBIŠIĆ, Stipe, BOŽIDAR prevodi se u čin admirala HRM,
Ukaz br.1197/91   Predsjednika RH od 26.11.1991 LETICA, Ante, SVETOZAR prevodi se u čin admirala HRM,
Ukaz br.1197/91   Predsjednika RH od 26.11.1991 ERCEG, Mate, JOZO prevodi se čin pričuvnog kontraadmirala HRM.

I na kraju za "za nevjerne Tome" sve napisano o admiralu Svetozaru Letici znam i iz osobnog iskustva jer sam mu bio poslijednju Načelnik kabineta dok je bio u aktivnoj službi, odnosno, obojica smo istovremeno otišli u mirovinu.

Lijep pozdrav svima!

P.S. U raspravi sam uočio da pojednici ne vode ponekad računa o vremenu u kojem se nešto dešavalo. Moguće je da je admirala bilo mnogo i to bi svakako bilo tako da su oni svi od jednom imali te činove. No to nije tako. Budući da su mi se neki i osobno obratili sa zamolbama da im pokušam smjestiti admirale na pojedine dužnosti na nekakvoj vremenskoj skali obećajem da ću to pokušati i vrlo skoro prezentirati, bar onaj dio za koji sam siguran odnosno za ono zašto sam bio suvremenik.


Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #114 on: January 20, 2011, 04:48:47 pm »

Poštovani kpecotiću, među ostalim pišete da je „moguće da sam za malu sumnju u korektnost podataka“ i sami krivi zato što ste u popisu umjesto termina "Ukaz Predsjednika Predsjedništva SFRJ" koristio "Ukaz Predsjednika SFRJ". Samo sam uzgred ukazao na tu vjerojatnu pogrešku, ne dovodeći njome u sumnju vašu listu. Isto tako, meni je bilo nesiguran hrvatski izvor koji govori o tome da je unaprijeđen a ne preveden u admirala HRM-a (dakle, priznat mu je čin u JRM-u; što je uobičajeni postupak pri stvaranju novih vojski/država).
No, i sebi predlažem da sada više ne raspravljamo o ovim i drugim stvarima (broj admirala) koje su donijele do stanovitog nerazumijevanja (koja ćemo poslije zacijelo razriješiti), nego da se orijentiramo na vremensku formaciju admirala, što će svakako biti veliki doprinos ovom topicu, kome ćete, uvjeren sam, vrlo pridonijeti, kao i drugim sektorima Palube.   
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #115 on: January 20, 2011, 06:15:09 pm »

Što se Letice tiče on je unaprijeđen 10.rujna 1986.godine u čin admirala retroaktivno sa danom važenja 1.ožujka 1986.godine (dakle tri mjeseca prije odlaska u mirovinu a na temelju zakona o unaređenju oficira prije umirovljenja proisteklih iz NOB-a.

Budući da su mi se neki i osobno obratili sa zamolbama da im pokušam smjestiti admirale na pojedine dužnosti na nekakvoj vremenskoj skali obećajem da ću to pokušati i vrlo skoro prezentirati, bar onaj dio za koji sam siguran odnosno za ono zašto sam bio suvremenik.

Poštovani,

ipak je ovaj forum dao vrlo precizan odgovor kada je u pitanju pok. stozerni admiral HRM Letica o njegovoj službi u JRM.

De iure g.Letica je bio admiral JRM,  de facto svoju je karijeru u JRM zavrsio kao viceadmiral.

S pažnjom ću pratiti postove poštovanog kpecotica o admiralima JRM, kako je najavio.

Sve najbolje i u zdravlje !
« Last Edit: January 20, 2011, 06:17:20 pm by Boro Prodanic, Reason: Popravak citata » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #116 on: January 20, 2011, 11:23:14 pm »

Ја бих ипак закључио да је  адмирал Летица своју каријеру у ЈНА завршио као активни адмирал. Није било ништа необично да наредбе касне или да важе ретроактивно. Разни су разлози за то. Ја претпостављам да је био испунио све услове за добијање тог чина пре пензионисања и да је то из неких разлога испуштено (заборављено). Накнадном наредбом је то исправљено. Наредбом је наложено да му се унапређење призна (тече и законски и фактички) од наведеног датума (1.3.1986.). Није Летица био једини коме је унапређење важило ретроактивно.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #117 on: January 22, 2011, 11:17:01 am »

Vidim da su razlicita misljenja o admiralu Brovetu , dobro to je licna stvar i sub jektivna , mene zanima da li neko zna put admirala Broveta od potporucnika do kapetana bojnog broda odnosno njegova sluzba u jedinicama ratne mornarice .Nekada davno sam cuo pricu da broda nije video bilo je u nekim novinama 90 -tih mozda je to tada sluzilo za politicke svrhe . Verovatno je bio komadant neke jedinice ili broda u dugogodisnjoj karijeri.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #118 on: January 22, 2011, 11:50:25 am »

Vidim da su razlicita misljenja o admiralu Brovetu , dobro to je licna stvar i sub jektivna , mene zanima da li neko zna put admirala Broveta od potporucnika do kapetana bojnog broda odnosno njegova sluzba u jedinicama ratne mornarice .Nekada davno sam cuo pricu da broda nije video bilo je u nekim novinama 90 -tih mozda je to tada sluzilo za politicke svrhe . Verovatno je bio komadant neke jedinice ili broda u dugogodisnjoj karijeri.

Poz Barbakan,

kada se vojni starjesina od pocetka karijere opredijeli za neke specificne sluzbe, nemoguce se razvijati istovremeno kroz trupne duznosti. Svakog pojedinca opredjeljuju rezultati u odnosu na specijalnost-sluzbu...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #119 on: January 24, 2011, 08:31:25 am »

Баш тако како каже Истриа. У обавештајној и служби безбедности, делимично и у логистици, а у ЈНА у органима за морал (укључно и организација СКЈ за ЈНА), скоро ни један генерал није обављао командантске (командирске) дужности осим почетних (командир вода-чете). Углавном су до тог чина дошли кроз обављање разних дужности у том службама. У ЈНА су неки и "шетали" између тих служби. На пример, за начелнике службе безбедности (па и обавештајне)  долазили су људи који су генерали постали на партијско-политичким дужностима. Мени то није нимало чудно. Свака држава (власт) контролише ту (те) дужност избором себи поузданог кадра. Ни данас се то у бити није променило. И не само код нас него и другде, само се то мало финије увија у "обланду".
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.