Admirali JRM
<< < (27/77) > >>
kpecotic:
Štovani,

gospodin "dzumba" u kratkoj analizi popisa admirala navodi kako je većina admirala-generala Hrvata bila iz Dalmacije odnosno Primorja. Konstatacija je apsolutno točna.

Za ovaj topic pripremam malu elaboraciju, koju sam već ranije obećao, koja će obuhvatiti i tu naizgled nelogičnost. Detaljnijim pregledom možete uočiti da postoje dvije grupe admirala-generala, onih iz NOB-a i onih koji su se redovno školovali. Normalno je bilo da u NOR-u većinu mornara čine dalmatinci odnosno primorci, bilo bi čudno da je većina generala "planinaca" bilo iz Dalmacije ali to nije bio slučaj.

Strpite se još malo pa ću Vam prezentirati obećanu kratku studiju o admiralima-generalima poslije II.SR do 31.12.1990.g, odnosno do datuma koji međunarodne organizacije uzimaju kao datum od kojeg se računaju podaci o sukcesiji bivše SFRJ, pa time i JRM.
kpecotic:
Štovani,

Gospodina "dzumba" u kratkoj analizi navodi kako je čudno da je samo jedan musliman (bošnjak) bio admiral-MT general u JRM a tamo se navodno uveliko vodilo računa o jednakoj zastupljenosti pojedinih narodnosti.

Ta njegova konstatacija je točna a da bi je potvrdio navest ću Vam jednu istinitu anegdotu koju će moći potvrditi i neki drugi posjetioci palube a koje sam prepoznao.

Evo kad je o jednakosti bez kriterija riječ što se dogodilo: 70-tih godina prošlog stolijeća u 11.dMTOP (divizionu motornih topovnjača) službovao je izvjesni intendantski kapetan Marko Mijatović (nažalost sada već pokojni, potonuo na trgovačkom brodu koji je prevozio kamen sa Brača u Veneciju) koji je po nacionalnosti bio Crnogorac ali se zbog njemu poznatih razloga deklarirao kao Albanac. Dolaze izbori za Kongres Konferencije SKJ u JNA i 11.dMTOP delegira po razrezu jednog oficira koji mora imati čin manji od majora i mora biti Albanac. Osobno sam prisustvovao toj sjednici kada je ustao tadašnji sekretar SKJ u Flotili i zaključio da je Marko Mijatović jedini koji te uvjete ispunjava i da ga mi moramo izabrati. Ništa ne bi bilo čudno u ovom izboru da su karakteristike imenovanog bar dijelimično zadovoljavale kriterije da nas on može zastupati, no to nije bio slučaj. Ja o njegovim karakteristikama ne bih jer je čovjek mrtav "a o mrtvima sve najljepše!".

Da bi se izbjegli ovakvi slučajevi zastupljenost se računala na razini JNA a ne na razini vidova ili jedinica i zato je moguće da samo jedan musliman bude admiral-general u JRM. Na razini JNA bilo ih je, bar za Titovo vrijeme, baš kako se to nekad zvalo "po ključu".
kontraAdmiral1:
Poštovani gospodine KPecoticu, nadam se da je ovaj vrlo koristan popis dio Vašega većeg rada, odnosno da neće biti objavljen samo na Internetu (pa bila to i Paluba) i pod nadimkom (nick).
Ovom bih prigodom samo skrenuo pozornost na to da i u ovoj Vašoj listi stoji Žužulj, a admiral iz imotskoga kraja preziva se Žužul (usp: ŽUŽUL Josip, Vojna enciklopedija 10, Telesno - Žužul, str. 857, Beograd, 1967.; VE 11, Indeks, str. 529, Beograd, 1969.; itd.)
vladimir bošković:
Nije samo "ključ" bio problematičan, često se moralo voditi računa o mentalitetu sredine u koju kadrirate nekoga. Čini mi se da Mamula u "Slučaj Jugoslavija", navodi da je bilo skoro neizvodljivo na čelo VPS Boka dovesti nekoga ko nije Crnogorac.
Istria 052:
Quote from: vladimir bošković on February 21, 2011, 12:15:41 pm

Nije samo "ključ" bio problematičan, često se moralo voditi računa o mentalitetu sredine u koju kadrirate nekoga. Čini mi se da Mamula u "Slučaj Jugoslavija", navodi da je bilo skoro neizvodljivo na čelo VPS Boka dovesti nekoga ko nije Crnogorac.


M. Jokic i D. Bocinov demantiraju te tvrdnje. Mozda se to moglo reci za Titogradski korpus
Navigation
Message Index
Next page
Previous page