PALUBA
April 28, 2024, 07:10:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Admirali JRM  (Read 230310 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #60 on: January 10, 2011, 03:40:41 pm »

Akmo se vratit na temu, da nam Komanda ne intervenira crvenilom.
Dakle, ako sam dobro iščitao, od 71 admirala JRM-a koje navodi Pecotić tri su zvjezdice postigli čak njih 13:
M. Jerković - 1956.
J. Černi - 1961.
B. Pecotić - 1968.
Lj. Truta - 1969.
I. Purišić - 1974.
B. Mamula - najkasnije 1979. – od 1983. admiral flote (četiri zvjezdice)
T. Vilović -1984.
S. Letica - 1986.
B. Grubišić - 1988.
P. Šimić - 1989.
S. Brovet - 1989.
Lj. Jokić - 1990.
M. Kandić - 1991.

Budući da je najveći dio tih admirala bio na čelu RM ili Vojnopomorske oblasti, mogu li nam stručnjaci identificirati njihova mjesta i uloge u razvoju JRM? Koje su bile osobitosti, specifičnosti tih admirala; možda su zagovarali posebne koncepcije i sl?
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #61 on: January 10, 2011, 05:41:00 pm »

Cini mi se da S. letica nije bio admiral JRM??!!!
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #62 on: January 10, 2011, 06:00:30 pm »

Prema Pecotićevu popisu jest:

LETICA, Ante, SVETOZAR rođen 4.4.1926 u Podgori
      Ukaz br.14-34 VKOS-a od 22.12.1974 unapređen u čin kontraadmirala
      Ukaz br.7-40 VKOS-a od 22.12.1978 unapređen u čin viceadmirala
      Ukaz br.1/40 Predsjednika SFRJ od 10.9.1986 unapređen u čin admirala.

(Valjda za 1986. treba stajati ukaz predsjednika Predsjedništva SFRJ).
Hm, čini se da u nekim izvorima pogrešno piše da je 1991. bio promaknut/unaprijeđen u admirala Hrvatske ratne mornarice. U HRM-u je komodora između kbb i kontraadmirala kao najniži admiralski čin, ali opet, sigurno bi mu priznali čin iz JRM ("tri štrafte"), a ne da ga prime kao viceadmirala, pa unaprijede u admirala. Godine 1996., prije umirovljenja, postao je stožerni admiral/admiral flote.

Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #63 on: January 10, 2011, 06:58:22 pm »

Prema Pecotićevu popisu jest:

LETICA, Ante, SVETOZAR rođen 4.4.1926 u Podgori
      Ukaz br.14-34 VKOS-a od 22.12.1974 unapređen u čin kontraadmirala
      Ukaz br.7-40 VKOS-a od 22.12.1978 unapređen u čin viceadmirala
      Ukaz br.1/40 Predsjednika SFRJ od 10.9.1986 unapređen u čin admirala.

(Valjda za 1986. treba stajati ukaz predsjednika Predsjedništva SFRJ).
Hm, čini se da u nekim izvorima pogrešno piše da je 1991. bio promaknut/unaprijeđen u admirala Hrvatske ratne mornarice. U HRM-u je komodora između kbb i kontraadmirala kao najniži admiralski čin, ali opet, sigurno bi mu priznali čin iz JRM ("tri štrafte"), a ne da ga prime kao viceadmirala, pa unaprijede u admirala. Godine 1996., prije umirovljenja, postao je stožerni admiral/admiral flote.



Ono sto sigurno znam je da je S. Letica sa mjesta NS VPO premijesten na mjesto Pomocnika NGS JNA za RM. Ni jedno ni drugo mjesto nisu bila formacijska admirala sa 3 zvjezdice. Admiral Letica je strasno zelio biti Komandant VPO, smatrao je to krunom karijere mornarickog oficira, ali je to mjesto preuzeo admiral Vilovic Tihomir.

Krajem 1986. ili pocetkom 1987. je vec bio u mirovini, znaci, sigurno nije bio postavljen na formacijsko mjesto admirala (general-pukovnika).

Kao kbb bio je komadant granicne brigade.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #64 on: January 10, 2011, 08:28:10 pm »

Dobro, ako Letica i nije bio admiral (gen-puk), ostali jesu. Dakle, što su oni dali JRM-u, koje su probleme trebali riješavati, koliko su u tome uspjeli? Ovo pitam znajući, naravno, da je razvoj oružanih snaga pretežno ovisio od vrhovnog zapovjednika (i kruga njemu bliskih), da je Jugoslavija bila nerazvijena, itd.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #65 on: January 10, 2011, 09:32:06 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bocinov Dragoljub
 1933-2003


* Bocinov.jpeg (4.09 KB, 120x156 - viewed 238 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #66 on: January 10, 2011, 10:29:07 pm »

Dobro, ako Letica i nije bio admiral (gen-puk), ostali jesu. Dakle, što su oni dali JRM-u, koje su probleme trebali riješavati, koliko su u tome uspjeli? Ovo pitam znajući, naravno, da je razvoj oružanih snaga pretežno ovisio od vrhovnog zapovjednika (i kruga njemu bliskih), da je Jugoslavija bila nerazvijena, itd.

KontraAdmirale1,

prijedlog je veoma dobar, da se ocijeni doprinos visokih starjesina shodno nihjovom polozaju, cinu, ..

Milsim d aje auditorij ovog foruma kompetentantan da iznese objektivnu ocijenu ali i da prethodno odabere metodu,kriterije za ocijenjivanje..

Predlazem ti da pokrenes temu, preldozis)mo) metode, da se usaglase parametri promatranja i da se forumasi ozbiljno prihvate posla..
takv bi se rad mogao i publicirati..vjerujem da bi bio veoma vrijedan doprinos i nesto originalno, novo..

Imas moju podrsku i aktivno ucesce..
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #67 on: January 11, 2011, 12:23:29 am »

Istina, postao sam starješina (razvodnik), ali to je zasad preteški zadatak za mene. Tu su, koliko sam dosad u toku stvari, Brodski, jadran2, Prodanić te drugi stariji specijalisti. To ne znači da neću dati svoj skromni doprinos tako ozbiljnoj zadaći.
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #68 on: January 11, 2011, 01:30:13 pm »

Dobro, ako Letica i nije bio admiral (gen-puk), ostali jesu. Dakle, što su oni dali JRM-u, koje su probleme trebali riješavati, koliko su u tome uspjeli? Ovo pitam znajući, naravno, da je razvoj oružanih snaga pretežno ovisio od vrhovnog zapovjednika (i kruga njemu bliskih), da je Jugoslavija bila nerazvijena, itd.

KontraAdmirale1,

prijedlog je veoma dobar, da se ocijeni doprinos visokih starjesina shodno nihjovom polozaju, cinu, ..

Milsim d aje auditorij ovog foruma kompetentantan da iznese objektivnu ocijenu ali i da prethodno odabere metodu,kriterije za ocijenjivanje..

Predlazem ti da pokrenes temu, preldozis)mo) metode, da se usaglase parametri promatranja i da se forumasi ozbiljno prihvate posla..
takv bi se rad mogao i publicirati..vjerujem da bi bio veoma vrijedan doprinos i nesto originalno, novo..

Imas moju podrsku i aktivno ucesce..

Prijedlog je odlican, bilo bi dobro vidjeti koji su faktori bili presudni da neko dodje do tako visokog cina u RM, a mozda i to da su se otvarala nova formacijska mjesta za pojedine ljude. koliko su civilne strukture poznavale te ljude u svojim sredinama (po aktivnosti- ili su samo sluzili za potpisivanje, primanje plate i unistavanje alkoholnih pica). Kakav su doprinos u JRM-JNA napravili svojim admiralskim zadacima (ili je to bila forma da bi se polozilo da se dobije cin). Sada se pitam zasto se nije diskutovalo o tim njihovim rjesenjima, mozda ucilo na MVA. Koliko su bile javne te njihove odbrane zadatka-problema (kakvim su se problemima bavili). Naravno ako sve to nije bila forma za dobijanje cina.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #69 on: January 11, 2011, 01:41:14 pm »


 Polako ljudi!
 Na osnovu kojih kriterijuma mi sada možemo ocenjivati pojedinačni doprinos tada naj viših oficira u RM? Da li znamo ko je šta od njih uradio, a ko šta nije od toga što je trebalo? I šta su oni to trebali da urade da bi zaslužili čin ? Da li smo baš kompetentni da ocenjujemo njihove ispitne vežbe kada su polagali za Admiralski čin Huh? Kao i u svakom poslu bilo je i ovakvih i " ovakvih"! Hajde da ustanovimo neke norme pa da svakog pojedinačno ocenimo kroz to!
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #70 on: January 11, 2011, 02:53:57 pm »

što se tiče admiralskih zadataka, pitanja koje pokreće seaman, svakako da oni nisu mogli biti javni budući da sami po sebi odaju vojnu tajnu. primjerice, možda se u nekome planirao preventivni udar čak i na luku Taranto. angel Druga je bevanda koliko su uopće ideje iz tih dakle vrhunskih (po definciji operativnih, pa i strategijskih radova) bile razmatrane u samom vrhu RM i OS.  O tome se možemo samo pitati, jer, koliko mi je poznato - nema istraživanja. Ona bi bila vrlo zahtjevna, već samim time što traže, mislim, koordinaciju najmanje četiriju stručnjaka: dvojice vojnih i dvojice povjesničara. Povjesničari bi tu bili da provjere kontekst. Konkretno, npr. koliko su u nekom vremenu neke koncepcije i u državama-leaderima bile razrađene ili uopće poznate; koje su bile prozvodne i druge infrastrukturne mogućnosti, i sl. Posao drugog para vojni stručnjak - (vojni) povjesničar bio bi da pokuša oboriti ono do čega je došao istraživački par.
Naravno, sve je to modelski lijepo, ali je i skupo.
Što se tiče moderatorovih sumnji  glede (ne)kompetentnosti, koliko mogu zaključiti na temelju dosadašnjeg Paluba-renja, ima i vrlo kometentnih ljudi, koji su, k tomu, očito i sami zauzimali visoke položaje. Oni bi sigurno mogli dati okvirnu metodologiju. Mislim da je borbena gotovost svijesti vodećih pripadnika Palube na takvoj razini da će pokušavati razumijeti doba u kome je nešto nastajalo. Konkretno, ako je netko završio učilište imena Vorošilova, svakako nosi (koliki?, kakav?) dio tog školovanja, možda i misaone paradignme. No, što ako je neke orijentacije u specifičnim uvjetima tako kreativno primijenio da su i na seminaru u Annapolisu izazvali češkanje po glavi i bradi?       
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #71 on: January 11, 2011, 03:18:45 pm »

Rješavanje zadaća obično se provodi na svom i dijelu protivničkog teritorija. Raspoloživim snagama i tehnikom u zadanom vremenu. Moguće je izvoditi razne trenaže, čak i na Marsu. Ostaje pitanje, može li se takva ideja provesti u život? Svi putevi proizlaze od idejne zamisli. Do realizacije je dug put. Trenaž ima svoje elemente bez kojeg se ne može provoditi. Onaj tko ga je radio najbolje znade što on sadrži. Za proigravanje traži se znanje, brzina i vještina. Malo drskosti kod trenaža nije na odmet.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #72 on: January 11, 2011, 03:20:52 pm »

Kolko znam, za polaganje admiralskog/generalskog cina, bilo je potrebno izvesti vojnu vezbu sa zadanom tematikom, tako da ne verujem da je tu bilo neke velike tajne. Ne znam kako je bilo stanje za strucne radove, ali verujem da su i oni morali biti javno objavljeni, tako da i to ne bi spadalo pot domen vojne tajne.
E sada pitanje je jel mi imamo naslove tih vojnih vezbi i strucnih radova (ako su ih generali/admirali objavljivali uposte).
Mozda bi se njihov doprinos mogao odcenjivati i za reforme koje su oni sproveli, ili za uvodjenje novih sretstava u upotrebi, ali je to malo problematicni, jer neki admiral/general je mogao doticno sretstvo planirati, a drugi uvesti u naoruzanje.
Ipak bi trebalo da se ovo odcenjivanje malo bolje uoblici da bi mogla dati realna ocena za nekog admirala/generala.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 998


« Reply #73 on: January 11, 2011, 03:44:56 pm »

Za uvođenje novih sredstava u upotrebu nisu bili nadležni generali/admirali, već je postojala redovna procedura na koju su oni imali malo ili češće ni malo uticaja.

Sa ove vremenske distance, mislim da je lako biti posle bitke general. Hteo sam reći da nije problem sada uočavati stvari, ljude i događaje koji su manje ili više uticali na tok istorije pa i tok karijere nekog oficira/generala/admirala, ali tada uočiti iste stvari, e, za to je trebalo biti baba Vanga. Moje mišljenje je da možemo ovde ispisati stotine postova i stranica, ali kao u pačjoj školi, u ocenjivanju generala/admirala nećemo se odmaknuti dalje od početka.

Ako ipak krenemo u to, naravno da ću se uključiti i ja sa onim što znam i koliko mogu. Ak me žena pita šta sam radio, reći ću joj da sam so sijao. Teško njojzi ako nevjerova! - (mali citat iz Gorskog vijenca)
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #74 on: January 11, 2011, 04:39:48 pm »

Boro Prodanic veli:
"Za uvođenje novih sredstava u upotrebu nisu bili nadležni generali/admirali, već je postojala redovna procedura na koju su oni imali malo ili češće ni malo uticaja."

Pa i oni su bili dio te procedure, makar kao inicijatori ili poboljšivači u primjeni. Koliko mi je poznato AFŽ nije bio dio te procedure. Wink

"Sa ove vremenske distance, mislim da je lako biti posle bitke general. Hteo sam reći da nije problem sada uočavati stvari, ljude i događaje koji su manje ili više uticali na tok istorije pa i tok karijere nekog oficira/generala/admirala, ali tada uočiti iste stvari, e, za to je trebalo biti baba Vanga."

Upravo zato sam istaknuo da mislim da smo zreli pokušati razumijeti ta doba, npr. vrijeme flote u doba adm. Jerkovića, da ne idemo bliže. Podrazumijeva se da će ozbiljni ljudi razmatrati ograničenosti - i potencijale - određenog vremena. Pa valjda oko 76,5 posto radnje nekadašnjih romana mladima može izgledati glupo, jer će reći: A zašto Romeo Juliju nije nazvao mobitelom?  
  
"Moje mišljenje je da možemo ovde ispisati stotine postova i stranica, ali kao u pačjoj školi, u ocenjivanju generala/admirala nećemo se odmaknuti dalje od početka."

Pa nije li i to mnogo - nešto započeti? Mislim da je na Palubi - da citiram omiljeni pojam jednog starješine (razvodnika samog sebe) - kritična masa ljudi koji imaju neka stručna znanja, pa i neposredna iskustva koja bi se mogla (trebala? morala?) ostaviti drugim generacijama. Istraživanje vojnopomorske povijesti, koliko znam za slovenske i hrvatske znanstene i stručne institucije, blago kazano, nije među prioritetima. Bilo bi šteta da znanja i osobna viđenja (!) Brodskog, Džumbe, Prodanića i drugih ostanu privatna. na temelju postova i sajtova već će neki, pametniji od nas, možda polaznika pačje škole, priznati da smo guske (gusani) koje su spasile Rim.
     
"Ako ipak krenemo u to, naravno da ću se uključiti i ja sa onim što znam i koliko mogu."

Odlično.


"Ak me žena pita šta sam radio, reći ću joj da sam so sijao. Teško njojzi ako nevjerova! - (mali citat iz Gorskog vijenca)

 Brzo u pačju školu naučiti pravilno citirati Njegoša. Wink
« Last Edit: January 12, 2011, 02:58:13 pm by Bozo13, Reason: Ubacivanje citata (quote) » Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.