PALUBA
April 28, 2024, 01:48:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Admirali JRM  (Read 230286 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #75 on: January 11, 2011, 05:00:31 pm »

Давати оцену у виду коначног суда о неком не можемо, па чак и адмиралима (или генералима). Али можемо давати мишљење и критички суд о догађајима, укључујући и  опремање РМ, кадровским решењима (па и о унапређењима), организацију и сл. Наравно уз неке аргументе.  Сматрам да пишући на форуму у много чему то већ и чинимо (дајемо суд о појавама, догађајима, па и личностима), тако да нема потребе да се отвара нека посебна тема.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #76 on: January 11, 2011, 05:03:41 pm »

Što se tiče naših znanja, ona su poslužila kada je trebalo. Djelić tog je već prezentiran na Palubi. Ono drugo će ostati u uskom krugu jer nije za javnost. Neka viđenja smo međusobno raspravili i ovdje pretresamo dio stare slame. Ostatak će otići sa nama u crnu zemlju. Ne vidim više svrhe ovoj raspravi.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #77 on: January 11, 2011, 05:22:13 pm »

Ako sam dobro shvatio, Džumba (inače u svojim prilozima vrlo sistematičan) nije za veću sistematizaciju/usustavljenje, iako to nije "konačni sud"; a Brodski ima meni vrlo čudnu gnoseologiju pred kojom se elegantno povlačim.   
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #78 on: January 11, 2011, 05:27:23 pm »

Ako sam dobro shvatio, Džumba (inače u svojim prilozima vrlo sistematičan) nije za veću sistematizaciju/usustavljenje, iako to nije "konačni sud"; a Brodski ima meni vrlo čudnu gnoseologiju pred kojom se elegantno povlačim.    

Mogu se uspostaviti elementi za ocjenjivanje, nesto poput sluzbene ocijene..
« Last Edit: January 11, 2011, 05:55:13 pm by trpe grozni » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #79 on: January 11, 2011, 05:37:44 pm »

Na Palubi počele Stilske vježbe
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #80 on: January 11, 2011, 06:08:25 pm »

Ako sam dobro shvatio, Džumba (inače u svojim prilozima vrlo sistematičan) nije za veću sistematizaciju/usustavljenje, iako to nije "konačni sud"; a Brodski ima meni vrlo čudnu gnoseologiju pred kojom se elegantno povlačim.    

Mogu se uspostaviti elementi za ocjenjivanje, nesto poput sluzbene ocijene..

Istria, time bi mi sebi neovlašćeno uzeli neka prava koja po mom mišljenju nemamo (ako od naših rasprava napravimo nešto kao sistem ocenjivanja). Osim toga, kao što sam već rekao, vremena i uslovi su se drastično promenili, tako da ocene sa današnjeg aspekta nisu isto što bi bile sa aspekta vremena kada su ti ljudi delovali u sastavu JNA/JRM. Mada, to možda i jeste istorijski aspekat - dati ocenu nečega sa određene istorijske distance (ali, za ovo je distanca još uvek previše mala). Tako da ne znam šta da mislim, osim da nastavimo kao i do sada, što reče Džumba.

@kontraAdmirale, naš uvaženi kolega ima nick Brodarski, a ne Brodski.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #81 on: January 11, 2011, 06:34:42 pm »

Isprika - bio je lapsus calami.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #82 on: January 11, 2011, 07:46:29 pm »

Ako sam dobro shvatio, Džumba (inače u svojim prilozima vrlo sistematičan) nije za veću sistematizaciju/usustavljenje, iako to nije "konačni sud"; a Brodski ima meni vrlo čudnu gnoseologiju pred kojom se elegantno povlačim.    

Mogu se uspostaviti elementi za ocjenjivanje, nesto poput sluzbene ocijene..

Istria, time bi mi sebi neovlašćeno uzeli neka prava koja po mom mišljenju nemamo (ako od naših rasprava napravimo nešto kao sistem ocenjivanja). Osim toga, kao što sam već rekao, vremena i uslovi su se drastično promenili, tako da ocene sa današnjeg aspekta nisu isto što bi bile sa aspekta vremena kada su ti ljudi delovali u sastavu JNA/JRM. Mada, to možda i jeste istorijski aspekat - dati ocenu nečega sa određene istorijske distance (ali, za ovo je distanca još uvek previše mala). Tako da ne znam šta da mislim, osim da nastavimo kao i do sada, što reče Džumba.

@kontraAdmirale, naš uvaženi kolega ima nick Brodarski, a ne Brodski.

Boro,

upravo tako, kako sa povijesne distance cijeniti ucinak visokog oficira?

Normalno, ogranicenje bi trebalo vaziti samo za profesiju, van svake ideologiziranosti.. veliki bi to bio posao..vjerujem doktorat iz vojne andragogije sama uspostava parametara za ocijenjivanje ucinka.. zar politicere ne cijeniomo po ucinku kada izlaizmo na izbore..
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #83 on: January 11, 2011, 08:00:23 pm »

Lako je posle 10-20-30-40-50 godina suditi i komentarisati o ljudima i dogadjajima.Vremena se menjaju,ideologija takodje,a o tehnici da i ne govorimo.Svaki onaj koji je odabrao vojni poziv kao izazov i nadahnuce,sebe posle Akademije nevidi kao potporucnika,nego kao buduceg kapetana bojnog broda i zasto ne i admirla?Videli smo kako ti  potporucnici rastu i razvijaju u ,PK,PF,PBB,KK,KF.....,ali na zalost i kako neki upropastavaju svoju vojnicku karijeru.Subjektivno bi bilo da o necijoj karijeri sudimo posle toliko godina,ipak je to istorija,a za svaku istorisku cinjencu treba verifikacija od tri razlicita izvora da bi postala verifikovana,odnosno priznata kao istoriska cinjenica.I jos nesto-nazalost u ovim krajevima vlada neki cudan mentalitet-onaj koji radi i stvara ,a i postize ,uvjek je na "vjetrometii" za razliku od "ziherasa"koji svoj rad i karijeru svode na procenu tudjeg rada i nalazenju tudjih gresaka.Promenio se sistem,ideologija-shvtanja i mentalitet su ostali gotovo isti
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #84 on: January 11, 2011, 08:01:40 pm »

Ma slažem se Istria, ali suviše dugo sam bio vojnik da bi sad odjednom počeo da olako ili ne, ocenjujem starije.

Ocenjivanje ljudi inače mi je tokom vojne karijere bio jedan od najtežih poslova. Znao sam i po više od mesec dana da radim na oceni za jednog potčinjenog, iako sam nakon 3, 4 ili više godina rada sa njim imao sijaset elemenata, događaja, realizovanih ili ne poslova, kazni, nagrada kao elemente za odlučivanje o oceni... Ocena je kasnije pratila tog čoveka i uticala na njegovu karijeru i život uopšte, zato sam se uvek trudio da budem koliko god je to moguće realniji, mada, dok god ljudi ocenjuju, ocene će biti subjektivne, više ili manje.

A za formulisanje parametara za ocenjivanje ljudi o kojima ovde govorimo, potpuno si u pravu, trebala bi dobra disertacija po kojoj bi onda mi "radili". Kad je već tako, zar nije pomalo pretenciozno sa naše strane da se u to upuštamo? Da li smo mi svi skupa za to dovoljno kvalifikovani? Šta ćemo kad ocene počnu da daju članovi koji su se rodili na primer 10 godina nakon smrti nekog admirala? A šta kad na date ocene počnu da utiču razni drugi faktori, pa i famozna tačka 11 Pravilnika?

Mislim da je bolje da se na vreme manemo ćoravog posla. Mi možemo samo da dajemo svoja lična i slobodna mišljenja, što inače i radimo na forumu, i to veoma efikasno i dobro, po mom mišljenju (a i po činjenici da broj članova i gledanost/čitanost foruma pokazuje stalnu tendenciju rasta).
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #85 on: January 11, 2011, 08:15:53 pm »

Ajde da to onda ne bude neko striktno ocenjivanje, mozemo da uradimo neku retrospektivu onog na cemu su cenjeni admirali radili, za sta su se zalagali i sta su forsirali.
Sigurno je bilo tu oficira koju su naginjali prema podmornicama, ili protivpodmornickoj borbi, neki drugi recimo da su forsirali desantne jedinice, ili recimi udarne jedinice.
Znaci ne ocenjivanje, vec cisto naklonosti prema pojedinim pravcima u razvoju RM.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #86 on: January 11, 2011, 08:24:47 pm »

Ma slažem se Istria, ali suviše dugo sam bio vojnik da bi sad odjednom počeo da olako ili ne, ocenjujem starije.

Ocenjivanje ljudi inače mi je tokom vojne karijere bio jedan od najtežih poslova. Znao sam i po više od mesec dana da radim na oceni za jednog potčinjenog, iako sam nakon 3, 4 ili više godina rada sa njim imao sijaset elemenata, događaja, realizovanih ili ne poslova, kazni, nagrada kao elemente za odlučivanje o oceni... Ocena je kasnije pratila tog čoveka i uticala na njegovu karijeru i život uopšte, zato sam se uvek trudio da budem koliko god je to moguće realniji, mada, dok god ljudi ocenjuju, ocene će biti subjektivne, više ili manje.

A za formulisanje parametara za ocenjivanje ljudi o kojima ovde govorimo, potpuno si u pravu, trebala bi dobra disertacija po kojoj bi onda mi "radili". Kad je već tako, zar nije pomalo pretenciozno sa naše strane da se u to upuštamo? Da li smo mi svi skupa za to dovoljno kvalifikovani? Šta ćemo kad ocene počnu da daju članovi koji su se rodili na primer 10 godina nakon smrti nekog admirala? A šta kad na date ocene počnu da utiču razni drugi faktori, pa i famozna tačka 11 Pravilnika?

Mislim da je bolje da se na vreme manemo ćoravog posla. Mi možemo samo da dajemo svoja lična i slobodna mišljenja, što inače i radimo na forumu, i to veoma efikasno i dobro, po mom mišljenju (a i po činjenici da broj članova i gledanost/čitanost foruma pokazuje stalnu tendenciju rasta).

Boro,

sve je krenulo od sugestije uvazenog KontraAdmirala1 o tome da se vidi sto su "admirali JRM radili osim sto su bili dezurni u icu i picu". Nisam sklon takvim ocijenama, ako vec cijenimo ljude onda da vidimo koji su to parametri za ocijenjivanje.. metode.. jednostavno bez etiketiranja, ideologiziranja (osim u iznimkama koji potvrdjuju pravilo u obliku anegdota, humoreski, satire pa i komediografije sto se provlaci u nekim pricama na Palubi)

Sam nisam spreman da se u tako nesto upustim zbog nedostatka vremena ali mislim da je izvodivo.. slazem se.. corav posao..
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #87 on: January 11, 2011, 09:13:37 pm »

   
  Istria 052,  !
 Zato sam i napisao da mi ipak nismo za takav posao.
 Ko Hoće neka radi! Biće mi verujem interesantno da čitam i naučim nešto.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #88 on: January 11, 2011, 09:15:04 pm »

I ja sam spreman da učim Kile. Wink
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #89 on: January 11, 2011, 09:24:30 pm »

Intervent - samo radi istine s povijesne distance od jučer (10. siječnja/januara 2010.), kako opet, zaredano, ne bih bio pogrešno shvaćen. Istria, ne spominjem admiralsko "iće i piće" nego:
"Akmo se vratit na temu, da nam Komanda ne intervenira crvenilom.
Dakle, ako sam dobro iščitao, od 71 admirala JRM-a koje navodi Pecotić tri su zvjezdice postigli čak njih 13:
M. Jerković - 1956.
J. Černi - 1961.
B. Pecotić - 1968.
Lj. Truta - 1969.
I. Purišić - 1974.
B. Mamula - najkasnije 1979. – od 1983. admiral flote (četiri zvjezdice)
T. Vilović -1984.
S. Letica - 1986.
B. Grubišić - 1988.
P. Šimić - 1989.
S. Brovet - 1989.
Lj. Jokić - 1990.
M. Kandić - 1991.
Budući da je najveći dio tih admirala bio na čelu RM ili Vojnopomorske oblasti, mogu li nam stručnjaci identificirati njihova mjesta i uloge u razvoju JRM? Koje su bile osobitosti, specifičnosti tih admirala; možda su zagovarali posebne koncepcije i sl?"
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.052 seconds with 23 queries.