PALUBA
April 29, 2024, 11:45:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: KPA i Va  (Read 12953 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #15 on: October 30, 2010, 08:55:22 pm »

Ја сам завршио ВА, па после још четири године и пар месеци (од 29 година ефективне професионалне службе) на разним допунским школовањима, наравно у неким размацима током службе. Уз то иде, ако хоћеш да напредује и самообразовање. То ти се стручно зове перманентно образовање. И то је битно за сваку струку. Ако постанеш инжењер мораћеш сваких пар година да обнављаш знање и лиценце (Боро Проданић је скоро полагао за једну, џаба му инжењерска и магистарска диплома, па је морао да положи за "противпожарца"), исто и лекари и тд. Дакле, када завршиш било који факултет, ако хоћеш да будеш одличан, врхунски професионалац у свом послу мораш стално да учиш и обнављаш знање. Не треба нико да те тера, тера те струка. Свака струка, тражи целог човека.

Када је у питању војни и полицијски посао то ти је још више изражено. Ја понекад мало у шали, мало у збиљи, кажем да је ЈНА почела да пропада када су официр почели да граде викендице. Данас и да хоће не могу, немају паре за то. Они, официр и полицијски руководиоци, раде посао који захтева ангажовање и пажњу 24 часа, 365 дана у години. Наравно, има се времена и за друге ствари, али увек мислиш и на посао и реагујеш кад треба - у пола ноћи - у пола ноћи. Радиш са људима или реагујеш на људске глупости (полицајци). Слићно је са лекарима у болницама, инжењерима у фабрикама које раде у три смене и тд.

Малтретирање је релативан појам. Да у ВА има галаме, има пузања по блату, има да покиснеш и да спаваш напољу и биће ти хладно и псоваћеш себе што си дошао у ту, али то је нужда. Ти се припремаш да водиш људе у рат. А рат је једна врло, врло зла и тешка, тешка, туробна ствар. Немам речи да кажем колико је то све зло и патња. Слава буде после, и то за оне који преживе. Ти, као командир и командат у рату (борбеном задатку) имаш двојни задатак: да обавиш задатак који си добио и за који си плаћен да урадиш и да што више људи којима командујеш преживи, укључујићи и тебе. А ти би требао бити на челу сваки пут када је "густо" (да командујеш "за мном"). Па сад ти види.

Када је полиција у питању, дајем себи за право да кажем нешто о томе јер сам у војсци био у војној полицији.  И ту има доста романтичарских схватања оних који желе то да буду. Када гледаш филмове о полицајцима а посебно инспекторима, обично се виде само оне занимљиве стране.  Оне досадне ТВ и филм не приказује. Полицајац такође мора пуно да учи. Тек он нема радно време јер лопови раде 24 часа. Када ухвати лопова, истражи кривично дело, још три пута толико времена потроши пишући извештаје и анализе (као и официр у војсци). Он командује (полицијски официр, инспектор) својим људима, а међу њима, као међу осталим људима има оних који су болесни, који касне, који забушавају и сл. (као и у војсци), па се бавиш са њима - правиш планове рада својих људи, обављаш разговоре,  саветујеш их, молиш их, претиш им, кажњаваш их, радујеш и  патиш са њима. У КПА не научиш занат (као ни на једном факултету), већ га учиш у пракси. А полицијска пракса уме да буде опасна, јер противник нису "маркиранти", већ опасни људи. Некад, наоко безазлени догађаји испадну сасвим другачији. Мораш научити и да трпиш - псоваће те, омаловажава ће те, ("пајкан, пандур ..."), провоцира ће те, псоваће ти мајку и све по списку и сл., а ти мораш да останеш службен озбиљан, достојанствен, да се насмешиш (на псовку кажеш "хвала") и да обавиш задатак. Зато је добро да ако завршиш КПА пођеш мало на улицу, у патролу, у рацију, у интервенцију да осетиш и видиш како то изгледа, да научиш како се обавља разговор (информативни) са грађанином, боље ћеш моћи да руководиш када постанеш шеф. У САЈ и жандармерију се сада долази из "обичне" полиције. Прво се мало прекалиш "на улици", па ако завредиш можеш у полицијске специјалце. Студирање КПА јесте мало лакше, што се физичких и психичких напора тиче, али је рад на почетку посла мало тежи јер се мање припремљен на оно што те стварно чека.

У сваком случају тешки су то послови. Ако волиш изазове, не либиш се рада са људима, ниси кукавица у души (ипак, мало страха неће шкодити), имаш талента са руковођење  и свестан си тежине и проблема, било шта да изабереш нећеш погрешити.
Logged
Mili94
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13



« Reply #16 on: October 30, 2010, 10:38:32 pm »

Dzumba bas dobar post si stavio. Svaka cast. Hvala. vecina onoga sto me je zanimalo je tu.

Evo jos ovo da pitam:
Koliko slobodnog vremena imamo dok smo na akademiji? Mislim na vreme kada mozemo da idemo kuci.
I koliko traje skolska godina? Da li si cetiri godine non stop tamo, ili ima odredjeni deo godine kada si tamo i odredjeni deo kada te pustaju kuci?
I kako te studije funkcionisu tamo u opste?

I da li je sto se toga tice isti slucaj sa KPA kao i sa VA?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #17 on: October 30, 2010, 10:49:59 pm »

Dzumba je izgleda otišao da spava, neće se naljutiti da ti ja odgovorim.

Kadet na VA studira kao i bilo koji drugi student: ima nastavu, vežbe i za razliku od drugih studenata, vannastavne aktivnosti (posebne oblike nastave ili PON) kao što su gađanja, logorovanja i slično. Sve se odvija u dva semestra u godini, naravno i sa dva semestarska raspusta ili odmora. Ko je bolji vojnik, dakle ko bolje izvršava svoje vojničke obaveze - ustajanje, jutarnja fiskultura, postrojavanja i slično, i ko je bolji student - polaganje ispita i dobijene ocene, može i češće da dobije dozvolu da ide kući. Kako vreme protiče, to je sve liberalnije. Starije godine Akademije imaju neke dodatne povlastice u tom smislu.

Školska godina traje kao i na svim fakultetima u Srbiji.

Studiranje na VA je u principu isto kao na civilnim fakultetima - Akademija je upravo u procesu ujednačavanja programa sa Bolonjskom deklaracijom i pristupanja Beogradskom univerzitetu.

Za KPA ne znam, ali pretpostavljam da funkcioniše veoma slično.
Logged
Mili94
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13



« Reply #18 on: October 31, 2010, 10:25:10 am »

Pa bilo je opste pitanje, ne samo za Dzumbu. Smiley
hvala na odgovoru.

Sta bi mi vi predlozili sto se tice spremanja za ove dve akademije?
Ja inace idem na Karate i Kickbox.
Nisam bas dobar ucenik. U stvari kako kad. U prvom razredu(gimnazije) sam popustio presao sam 3.41(dobar) na kraju. Dok cu sad(u drugom gimnazije) biti na polugodistu 4.00(vrlo dobar). Da li ja sa takvim prosekom iz prve godine imam sanse u opste da upisem? Inace, imam 5 iz vladanja. Nisam problematican, nikad bio. I to je to sto se skole tice.

Ambiciozan sam u sportu. Zanima me da li na akademiji imas mogucnosti da se takmicis u borilackim sportovima/vestinama. Posto ako ne odem na akademiju, pored faksa sto upisem, hocu aktivno da se bavim sa MMA(Mixed martial arts tj Kombinovane borilacke vestine/ultimate fight).
Trenirao sam i kosarku, i talentovan sam dosta, ali je to posebna prica sto sam prestao.

Mislim da je to sve sto mi trenutno pada na pamet da napisem o sebi.

Ja se stvarno IZVINJAVAM sto postavljam ovoliko pitanja. Ako sam preterao recite mi. Hvala svima puno!!! Smiley
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #19 on: October 31, 2010, 11:21:04 am »

 

Ako hoćeš da upišeš akademiju pod hitno, ali HITNO, moraš da poboljšaš učenje inače nita od toga. Fizička sprema je bitna, ali bez obrazovanja je ništa. Dakle knjigu u šake i zagrej stolicu.
Logged
Mili94
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13



« Reply #20 on: October 31, 2010, 11:45:54 am »

Naravno da hocu.  Odlucio sam to i vec sam se popravio! A da li ovo 3.41 iz prve godine moze da utice na prijem za akademiju?
Mogu li da ispravim to, ako sada popravim ocene i budem preko 4.00 svake godine?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #21 on: October 31, 2010, 11:49:56 am »

Sigurno da hoće, e sad šta tačno i kako gledaju ne bih znao da ti kažem. Ali poboljšanje ne može da škodi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #22 on: October 31, 2010, 12:25:06 pm »

Боро је погодио, отишао сам да спавам. Старији човек, а треба уловити и промену времен (сат дуже спавања).

Услов за пријем је најмање општи врло добар успех. Што више кандидата то је праг пријема виши - због конкуренције. Такође, на пријему се пролази здравствени преглед где је потребно да будеш потпуно здрав уз неке мање "фалинке" које се толеришу (на пример, ја имам равне табане, не баш скроз, али спуштен свод, и примљен сам у пешадију). Ипак, срце, плућа, кичма, резултати крви морају бити у границама "без ограничења). Мораш и код психолога да ти "погледају" карактер и радиш тестове интелигенције и личности. Такође, обавља се физичка провера. Норме нису нешто тешке. Тачан назив дисциплина које се проверавају не знам. И да не заборавим, обавља се безбедносна провера. Ако си евидентиран у полицијским евиденцијама по основи извршења кривичних дела или због нарушавања јавног реда и мира нећеш проћи, тј. имаћеш негативну безбедносну проверу. Ово ти важи за обе установе - ВА и КПА.

У ВА имаш слободног времена, али бар је било, не можеш сваки пут у град или кући. Наравно, ако си из Београда, кад год изађеш у град можеш кући, а они који су из унутрашњости, када добију дозволу, обично за викенд. Обавезе које имаш "терају те" да не излазиш у град сваки пут и да не идеш кући сваки пут.

За разлику од цивилних факултета , на ВА једноставно мораш сваки дан да идеш на наставу. Дан почиње јутарњим вежбање, доручком а пре почетка обуке обавља се јутарња смотра (као у свакој војној јединици). Осим прегледа физичког изгледа студената, чита се дневна заповест (ко је дежурним, које редар, који су часови наставе и друге дневне обавезе, обично за дан унапред). На настави се води евиденција присутности и одсутности. Професорима се предаје "рапорт" о присутности и одсутности студената и то се уноси у Дневнике рада. Ако те нема на настави зове те командир студентског вода " на рибање". Постоје и казне. Наравно, као и у свакој школи има "сналажења" па ако баш мораш да побегнеш, мало те покрију другови, али то све има неку меру. Када су практични облици обуке теже је "побећи" јер се то углавном ради на терену и командир вода је стално са вама.

На терену има доста "муштрања" које некима личи на малтретирање. Већина радњи се мора савладати, а то се као и у спортовима постиже великим бројем понављања. Павловљев рефлекс важи и за човека. Зато ћеш сто пута лећи и устати ("лези - готовс") да би научио заузимање става за гађање са пушком. И сто пута ћеш добити "остав", односно мораћеш да поновиш. И сваку радњу тако. Оне се морају знати "до аутоматизма". Проблем обично настаје што је онај који ради (дакле, студент, војник) убеђен да је то што ради добро, чак много добро. Међутим, једина валидна оцена је оцена командира, старешине. Дакле, он одлучује када је то што радиш или радите добро. Све то има и сврху да научите и касније примењујете једну од основних руководилачких вештина, а то је да се зна и упамти "ко малтер меша,а ко висак држи". Упамти, у Војсци нема два једнака, увек је неко старији, а неко млађи, неко надређени, а неко подређени. Ко то не може да схвати и прогута није му тамо место. Уосталом свугде је то у животу само је мање изражено или видљиво. Тако је у породици, предузећу, школи и др.. Тамо где се то не зна наступа "јавашлук" а то је најгори облик недисциплине.

А, да, постоје и часови учења, али и часови одмора (ноћни и поподневни). Мораш да учиш. У соби или у учионици. Оно, некад неки дремају, неки се "зезају", али ко хоће да полаже мора да учи. Ја лично нисам никад учио на тим часовима. Моје време учења је било када је поподневни одмор (од 15 - 17, бар је тако било). Када дођу часови учења, ја се пријавим дежурном да идем у библиотеку да учим (то се може) и  одем у читаоницу и читам књиге,  новине, листам енциклопедије или већ шта има тамо.

Дакле, време је испрограмирано од устајања до повечерја. И све то нормалан студент постиже и има времена за себе. Викендом нема часова учења (нисам сигуран за суботу), може да спаваш, дремаш, вежбаш, трчиш,читаш,  идеш у град (не сви) и тд. За празнике сви иду кући. Ко неће може да остане.

Семестрални распусти су  један (зимски) од 20-так дана и један у лето и он траје један до два месеца. Зимски распуст се некад то скрати због одласка на скијање или неке друге обавезе из програма посебни обуке. Летњи распуст зависи од тога какав си студент. Ако све положиш све испите у првом испитном року (јунском) слободан си два месеца, ако не , долазиш месец дана раније да полажеш.

Студенти ВА, сваке године иду на летње логоровање које траје од 20-30 дана. Иде се негде на неки полигон где се вежбају тактичке радње, прво  војника, одељења пешадије (то сви прођу), а затим по родовима (руковање, опремом, наоружањем и сл.)

Logged
Mili94
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13



« Reply #23 on: October 31, 2010, 12:59:21 pm »

Svaka cast Dzumba. Postovi su ti zlata vredni!  Grin
O uslovima za prijem sam nasao gotovo sve na sajtu VA. Ide test iz matematike, pa psiho-fizicki testovi, pa zdravstveni pregled, pa da li si bio kaznjavan, i da li ti je neko u porodici do treceg korena bio u zatvoru i tako to. Iz matematike je standardni test, nije nesto previse tezak, ali ih otpadne dosta na njemu. Psiho-fizicki testovi su laki, uglavnom svi prodju, probao sam da uradim, mogu sve vezbe maksimalno koliko se trazi da uradim(plivanje, 60 m. trcanje, zgibovi, skok u dalj, 2400 m. trcanje). To se sve moze proci, dok na zdravstvenom pregledu kazu da veliki broj otpada, da se gleda sve do najmanjih sitnica. Ja sam sad da kucnem u drvo zdrav.

Jedini problem u svemu tome je los uspeh u prvom razredu gimnazije(3.41-dobar). Sta mislis ako budem vrlo dobar u svakom sledecem razredu, da li cu imati sanse da upisem VA? A bicu 100% u svakom razredu preko 4.00.

Samo da vam jos kazem, u mnogome ste mi pomogli i puno vam hvala zbog toga! Povratili ste mi zelju da upisem VA, i to je najvaznije. Zbog kojekakvih gluposti koje sam citao po internetu, skroz sam izgubio volju za njom. Ali je sada konacno sve na svom mestu! HVALA SVIMA JOS JEDNOM!!!
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #24 on: October 31, 2010, 01:21:09 pm »

Ajd i ja nešto da napišem Smiley Kao što su napisali za policijski posao nemaš radnog vremena Sad ono imaš ali uvek si na poslu,izađeš u šetnju sa porodicom i ono sretneš ‚‚građanina" koji se bavi kriminalnom delatnošću a koga si ‚‚obrađivao".
Logged
Mili94
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13



« Reply #25 on: October 31, 2010, 01:41:35 pm »

To bas nije prijatno, pogotovo ako zivis u nekom malom mestu!

A sta sve mozes da radis po zavrsetku KPA? Koja su radna mesta i to? Dosta nejasno mi je uradjen sajt KPA. Dok sa sajta VA sam gotovo sve sto me zanima saznao.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #26 on: October 31, 2010, 03:56:25 pm »

Zar nije tako, da kad upišeš KPA ili VA, automatski te čeka posao u vojsci/policiji?

LPB
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #27 on: October 31, 2010, 04:35:41 pm »

Za Vojnu akademiju jeste tako, ako je završiš. Za policijsku ne znam, pretpostavljam da je i za KPA tako.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #28 on: October 31, 2010, 05:00:47 pm »

Посебно данас није лако бити добар и честити полицајац.

Добар полицајац ради посао без емоција. Није то проблем када у граду сретнеш "пацијента". Чак и када се ради о најгорим криминалцима ако према њему поступаш службено и људски, дакле, без претеране силе или вређања задобићеш њихово поштовање. Са друге стране не смеш ни за "јоту" бити попустљив већ чврст и праведан. Тако ћеш задобити углед. Наравно да то није лако, али се може. Некад је то било и лакше, јер је полицајац углавном био боље плаћен од криминалаца. И "служба" је стајала иза њега. Данас није баш тако. Полицајци раде физички и психички напоран посао за малу плату а криминалци су далеко имућнији па преко адвоката врло често успевају да прођу без казни. Такво стање "руши" углед и отежава посао полицији. Још један проблем у полицији је непостојање јасне хијерархије и јасног напредовања у служби. Тамо почетник може  (по политичкој линији) да постане шеф, а шеф да заглави као полицајац на најнижој степеници. На жалост до тога је довела политика са жељом да контролише ко ће бити или неће бити привођен, ислеђиван и сл. Дакле, полицајци немају професионалну "заштиту" у виду аутономије (која је узгред прописана Закоником о кривичном поступку) и својих шефова и када се неком "замере" (поступајући по закону), могу очас посла "одлете".
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #29 on: October 31, 2010, 05:31:10 pm »

Nekad su u gradu od 20 000 stanovnika imali 5-6 pozornika. Danas bojna policajaca bi bila malo.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.