Momcilo Gavric - najmladji kaplar I svetskog rata
(1/10) > >>
Kuzma®:
Momcilo Gavric

U Trbusnici kod Loznice 1906.godine je rodjen Momcilo Gavric kao osmo dete Alimpija i Jelene.
Kada je poce I svetski rat Momcilo je imao nepunih 8 godina.
U prvom naletu austrougarske vojske u avgustu 1914.godine pocinjeni su veliki pokolji civilnog stanovnistva te je tada nastradala i porodica Gavric. Svi osim malog Momcila koga je otac , spremajuci ukucane za zbeg, poslao kod strica da nadje zapregu. U medjuvremenu su stigli austrougarski vojnici zapalili kucu i pobili porodicu Gavric. Mali Momcilo je ostavsi bez najmilijih krenuo na Gucevo da trazi srpsku vojsku. Pronašao je Sesti artiljerijski puk Drinske divizije i ispricao šta se dogodilo. Vojnici su istog dana osvetili Gavricevu porodicu, sisli su sa Guceva do Trbusnice i kod Gavriceve kuce zatekli austrougarske vojnike koji su senlucili i osvetili Gavrice, a Momcilo je postao vojnik. U svojim prvim vojnickim danima redovno je tri puta dnevno pucao iz topa da se osveti za svoju porodicu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mali Momcilo je sa svojim pukom peske presao Albaniju i stigao do Krfa, izdrzavsi kao desetogodisnjak ono sto mnogi odrasli nisu. Kroz albanske gudure je prosao jeduci po jednu suvu ribicu na dan. Njih mu je kupio vojnik Milos Misovic sa Zlatibora koji se starao o njemu.

Bio je najmladji kaplar na svetu i ne samo to nego i najmladji vojnik svih armija u I svetskom ratu. Ucestvovao je u proboju Solunskog fronta gde je ranjen, a Vojvoda Zivojin Misić ga je unapredio, pa je kao dvanaestogodisnjak imao cin podnarednika. Cekajući proboj fronta i povratak u Srbiju, opismenio se, a posle rata je otisao u Englesku, gde je zavrsio gimnaziju i 1921. se vratio u Beograd.
U Beogradu je ziveo sve do smrti, 1993. godine. Njegova ratna sudbina je „jedinstvena u svetu” i „zasluzio je da ga se danasnje generacije secaju”.

Nazalost, danas nijedna od oko 250 loznickih ulica ne nosi ime Momcila Gavrica, nijedna skola ili ustanova se ne zove po njemu, a nema ni spomenik. Najmladji kaplar na svetu je u njegovom zavicaju nezasluzeno zaboravljen.


Pukovska slava
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Najmladji podnarednik
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Momcilo Gavric (desno) snimak iz 1983.godine
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Momcilo Gavric predaje raport
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U izradi teksta korisceni podaci i fotografije sa raznih sajtova i Facebook grupe ``Momcilo Gavric 1906-1993 - najmladji kaplar u istoriji``
Kuzma®:
Deo teksta o Momcilu po kazivanju Zike Zivulovica Serafima doajena srpskog novinarstva. Prethodni deo se odnosi na druge dogadjaje i ljude a ja samo prenosim deo koji se odnosi na najmladjeg kaplara u istoriji.

Quote

- Iskrcao se ovde još jedan Momčilo - nastavio je kazivanje Serafim. - Momčilo Gavrić, kome je tada bilo devet godina. On je iz Trbušnice, sela pet kilometara od Loznice, ispod samog Gučeva, sin Alimpija i Jelene, osmo dete po redu. Tada je bio ponos imati dosta dece. Kamo sreće da je i sada tako u Srbiji.

U jednu ranu zoru početkom avgusta 1914. godine, pijane Švabe ubili su Momčilove, oca i majku, sestre i njegova četiri brata. Mali Momčilo zaždio je kroz šumu i izbio na vrh Gučeva. Naišao je na položaj Šestog artiljerijskog puka Drinske divizije prvog poziva kojim je komandovao major Stevan Tucović, brat Dimitrija Tucovića. Mališan je pao, obgrlio mu čizme i zajecao: "Čiko, sve su mi ubili...". Major Tucović ga je pitao: "Znaš li da bacaš bombe?" Mali Momčilo je rekao da je bacao samo kamenje. Major je uzeo jednu bombu i pokazao mu kako se to radi. Zatim je major Tucović postrojio svoje vojnike i pitao: "Ko hoće da noćas osveti Gavrićeve roditelje, njegovu braću i sestre?"

Cela četa iskoračila je napred. Tucović je odabrao jednog dugajliju, Zlatiborca Miloša Mišovića. Pred ponoć je krenuo Mišović zajedno s malim Momčilom i zatekao pijane Švabe kako pred kačarom Gavrića pijani šenluče. Hitnuo je Mišović jednu bombu, zatim drugu, treća nije bila potrebna. Tog trenutka mali Momčilo je postao borac srpske vojske, dete Šestog artiljerijskog puka Drinske divizije. Tucović je naredio vojnicima da svakog dana malom Gavriću daju da opali tri puta iz topa i tako sveti svoju braću i svoje sestre.

Došlo je povlačenje preko Albanije. Miloš Mišović uzeo je Momčila pod svoju brigu. U Podgorici kupio mu je za poslednje pare jedan venčić od dvadeset ukljeva i rekao mu: "Sinko, ako hoćeš da ostaneš živ, svakog dana da jedeš samo jednu ribicu. Zapamti dobro, samo jednu ako hoćeš da preživiš". Momčilo ga je poslušao, a onda već kada su prošli Skadar ribica više nije bilo. I Mišoviću, kršnom Zlatiborcu, počelo je da ponestaje snage. Jedne noći dok su čučali pored vatrice rekao je malom Momčilu: "Sinko, bojim se da i ja neću moći više. Uhvati me za moj šinjel i ja ću te vući dokle budem imao snage...

Ako padnem, nemoj mi prilaziti, produži dalje". Vukao je Mišović malog Momčila, posrtao, teturao... Glad i zima slomili su kršnog Zlatiborca. Nije mogao dalje, pade u snežnu pučinu... Momčilo stade i dade mu ruku... "Ne, produži dalje, Momčilo, ne obaziri se na mene..." Momčilo se sklupčao oko njega u snegu, milujući mu promrzle ruke: "Čika Mišo, ja neću dalje... Čika Mišo, ja hoću da umrem s tobom". Kako da umre dete? Videvši da će mali Momčilo umreti, Miloš Mišović skupi snage, uspravi se... Posrtali su Miloš i Momčilo, bauljajući tih zadnjih desetak kilometara ispred Dračkog pristaništa. Kasnije na Krfu malom Momčilu prišili su po jednu zvezdicu na naramenicama... Tako je devetogodišnji Momčilo Gavrić postao najmlađi kaplar na svetu.

preuzeto sa http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2000/09/27/srpski/R00092602.shtm
Kuzma®:
Malo veca slika Momcila Gavrica na pukovskoj slavi
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Brok:
Quote from: kuzmar on October 30, 2010, 07:18:14 pm

Nazalost, danas nijedna od oko 250 loznickih ulica ne nosi ime Momcila Gavrica, nijedna skola ili ustanova se ne zove po njemu, a nema ni spomenik. Najmladji kaplar na svetu je u njegovom zavicaju nezasluzeno zaboravljen.


Kakva sramota. :rtfm
Poziv vlastima u Loznici da malo razmisli na ovu temu.
Akademija:
Naježio sam se dok sam ovo čitao....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Najmlađi na svetu: Gavrić raportira na frontu (Foto Muzej Jadra)
Navigation
Message Index
Next page