PALUBA
March 29, 2024, 02:54:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Delta motori  (Read 16362 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« on: November 14, 2010, 06:52:52 pm »

Delta motori

Istorija i razvoj

Priča o delta motorima počinje 1943. godine, kada je britanski Admiralitet formirao komitet za razvoj snažnog, laganog dizel motora za pogon torpednih čamaca u Royal Navy. Do tada su lake mornaričke jedinice pogonjene benzinskim motorima, ali ih je laka zapaljivost goriva činila vrlo osetljivim na požar, posebno ako se uporede sa tadašnjim nemačkim lakim jedinicama pogonjenim dizel motorima.

Do tada, dizel motori su imali slab odnos snaga/težina i uglavnom su radili na malom broju obrtaja. Pre Drugog svetskog rata, fabrika Napier radila je na razvoju dvotaktnog dizel motora sa naspramnim ili protuhodnim klipovima za vazduhoplovstvo:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Umesto da svaki cilindar motora ima jedan klip i jedan kraj zatvoren glavom cilindra, ovaj dizajn motora imao je produženi cilindar sa dva klipa koji su se kretali u istoj osi, jedan naspram drugoga. Ovakva konstrukcija isključila je potrebu za teškom glavom cilindra jer je ulogu glave u određenom trenutku preuzimao drugi klip. Međutim, ovakva konstrukcija zahtevala je posebna kolenasta vratila na oba kraja motora i relativno komplikovan sistem zupčanika za prenos snage razvijene u motoru na jednu izlaznu osovinu. Osnovna prednost ovakvog motora bio je njegov izduženi oblik, zbog nameravane ugradnje u krila velikih aviona.

Međutim, Admiralitet je zahtevao mnogo snažniji motor, a jedan od članova komiteta setio se eksperimenata koje je radila nemačka fabrika Junkers Motorenbau sa „trouglastim“ i „dijamant“ rasporedom cilindara motora sa više kolenastih vratila. Admiralitet je zaključio da će to biti dobra polazna osnova za razvoj motora kakav im je bio potreban.

Zaključeno je da bi motor oblika trougla, u čijim stranicama se kreću tri para naspramnih klipova a u vrhovima se nalaze tri kolenasta vratila trebalo da ispuni sve tražene zahteve. Kolenasta vratila bila bi spojena zupčanicima koji bi držali motor „u fazi“ i predavali snagu jednoj izlaznoj osovini.

Napravljeno je nekoliko različitih prototipnih modela Deltic motora sa različitim brojem cilindara, najčešće sa devet i sa 18, koji su imali tri odnosno šest parova klipova u jednom bloku – stranici trougla. Na osnovu rezultata ispitivanja prototipova, Admiralitet je 1946. sklopio ugovor sa English Electric Company, kompanijom koja je u svom vlasništvu držala fabriku Napier, za dalji razvoj tog motora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Rani pokušaji konstrukcije motora sa ovakvim rasporedom cilindara propadali su uglavnom zbog nesavladivih poteškoća oko održavanja kretanja klipova na potreban način za sva tri cilindra u jednoj delti. Inženjer N. Penwarden iz Admiralty Engineering Laboratory rešio je taj problem predlažući da jedno kolenasto vratilo rotira u suprotnom smeru od ostala dva. Na taj način je omogućeno korektno držanje klipova u fazi, a inženjeri fabrike Napier lako su na tom osnovu razvili sistem zupčanika koji je podržavao ovakvu rotaciju kolenastih vratila i prenosi snagu iz sve tri stranice delte na jednu izlaznu osovinu. Svaki cilindar imao je svoju pumpu visokog pritiska što je donekle komplikovalo proizvodnju ali povećavalo „žilavost“ motora. Konstrukcija motora sa cilindrima raspoređenim u oblik delte bila je vrlo pogodna za upotrebu na brodovima, a torzione vibracije bile su praktično zanemarljive.


* motor sa naspramnim klipovima.jpg (56.09 KB, 530x335 - viewed 995 times.)

* prikaz rada delta motora.gif (129.25 KB, 220x245 - viewed 923 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #1 on: November 14, 2010, 07:36:02 pm »

Primena deltic motora

Primena na brodovima

Prva serija od šest Napier Deltic 18-cilindričnih motora bila je 1952. spremna za ispitivanja. U tu svrhu iskorišćen je zarobljeni nemački brod S212, čiji su motori imali otprilike istu snagu kao Deltici. Dva od originalno ugrađenih Mercedes-Benz motora demontirana su sa S212 a na njihovo mesto ugrađeni su dva Napier Deltic motora. Prilikom ugradnje Napiera, golim okom je bilo uočljivo da su sa istom snagom, bili gotovo dvostruko manjih gabarita od originalnih Mercedes motora. Deltic motori su imali samo jednu petinu težine dizel motora iste snage tog doba.

Testovi i ispitivanja su dokazali uspešnost i ekonomičnost novih motora, te se Deltic motori ugrađuju u mnoge klase i tipove malih a brzih pomorskih jedinica u više svetskih mornarica: u engleskoj mornarici ugrađivani su u brze topovnjače Dark klase, a nakon toga u nekoliko drugih klasa brodova. Nizak nivo magnetnog „potpisa“ ovih motora preporučio ih je za ugradnju u minolovce Ton klase, a još uvek se njihov zvuk čuje iz ispušnih vodova minolovaca/lovaca mina Hunt klase:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Proizvedeno je ukupno 15 brodova ovog tipa: 13 za englesku i dva za grčku mornaicu. Osim interesantnog pogona, ovo je najveći ikada proizvedeni brod od staklo plastike.

Napier je proizvodio Deltic motore i za druge mornarice: norvešku, za Tjeld ili Nasty klasu, (nekoliko brodova ove klase kupile su i mornarice Nemačke, Grčke i SAD). Američki brodovi ove klase uspešno su služili u ratu u Vijetnamu, uglavnom za tajne operacije.

Manji, 9-to cilindrični Napier Deltic 9 motori korišćeni su najviše za pogon minolovaca. Minolovci Ton klase pogonjeni su sa dva Napier Deltic 18 motora,uz jedan Napier Deltic 9 koji je pogonio generator. Brodovi Hunt klase imali su ugrađena tri ND 9 motora, dva za propulziju a jedan za pogon dizel generatora. Ova klasa brodova imala je i hidraulično pogonjeni bow thruster za manevar.

Primena u lokomotivama

Napier Deltic je ugrađivan u britanske lokomotive klase 55 i klase 23, proizvođene 1960-ih godina. Po motorima, klasa lokomotiva 55 prozvana je „Deltic“ lokomotivom, a klasa 23 „Baby Deltic“ lokomotivom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Klasa 55 imala je dva ND 18 motora sa mehaničkim turboduvalima, svaki snage oko 1840 kW, klasa 23 jedan ND 9 sa turboduvalom snage 820 kW.

Pred kraj ovog videa vidi se Deltic motor u lokomotivi:

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/g9ASTGHqqtY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


* HMS Ledbury u Portsmouthu 2007 godine.jpg (10.53 KB, 300x223 - viewed 770 times.)

* lokomotiva british rail class 55 sa deltik motorom.jpg (11.9 KB, 224x146 - viewed 808 times.)
« Last Edit: November 15, 2010, 08:25:06 am by Boro Prodanic » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #2 on: November 14, 2010, 08:10:18 pm »

Pouzdanost ND motora u pogonu

ND motori su veoma snažni za svoju veličinu i težinu, ali su i dosta zahtevni za održavanje. Konstrukcija ND motora zahtevala je veoma pažljivo i redovno održavanje, te visoko stručno osposobljenu poslugu.

Tokom ekploatacije nije se javljao veliki broj kvarova, a laka i brza demontaža bila je razlog za češću agregatnu zamenu havarisanog motora nego za opravku "in situ".

Primena ND motora u Jugoslovenskoj Ratnoj mornarici

Tokom 60-ih godina XX veka, Mornarica SFRJ je pokušala da razvije sopstveni tip torpednog čamca jer su resursi TČ tipa Higgins isticali. Izgrađen je jedan drveni brod tipa 201, koji se nije u eksploataciji pokazao pogodan kao torpedni čamac. Zbog toga je dobio drugu namenu i uveden u flotnu listu kao PB 201 Pueblo. Kako mu za novu namenu nisu bili potrebni tako snažni motori, demontirani su sa broda i čuvani kao rezervni motori za motornu jahtu Podgorka, kojoj su prilikom izgradnje u Puntu na ostrvu Krku originalno ugrađena tri ND 18 motora. Kasnije, u HRM, ND 18 sa MJ Podgorka zamenjeni su MTU motorima.

ND 18 motori sa MJ Podgorka, opremljeni mehaničkim turboduvalom, pokazali su se u eksploataciji kao veoma pouzdani i sigurni. Snaga ima je bila 1840 kW po motoru.

Nije mi poznata sudbina tih šest ND 18 motora koja je imala JRM. Tri rezervna čuvana su u jednom od skladišta kod Splita, mislim u Segetu, a gde su završili motori sa MJ Podgorka prilikom zamene, možda će neko od članova foruma moći da nam rasvetli.
« Last Edit: November 14, 2010, 09:50:34 pm by trpe grozni » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #3 on: November 15, 2010, 08:40:40 am »

Nedostaci ND motora

Kao i svaki drugi tip motora, i ND ima određene nedostatke. Jedan od značajnijih nedostataka ovoj konstrukciji motora je problem sa regulatorom broja obrtaja: naime, regulator nije najpouzdanije radio na viskoim brojevim obrtaja - već preko 2000 o/min postojala je latentna opasnost od "zaletanja" ili "iber-ture" motora. Ovo je zahtevalo veliku pažnju posade pri vožnji na većim brojevima obrtaja.

Drugi, uslovno rečeno nedostatak, bio je "suvi karter": zbog konstrukcije motora karter nije postojao, te se ulje nakon obavljenog podmazivanja motora povratnom pumpom vraćalo u tank ulja zapremine oko 500 litara, u kojem je uvek bilo minimalno 350 litara Shell Rimulla ili Rotella ulja po motoru. Sa ovako izvedenim sistemom podmazivanja, i najmanji kvar na sistemu ulja dovodio je motor u opasnost od "zaribavanja": na primer, pucanje elastične spojnice na cevi potisnog voda ili kvar potisne pumpe ulja davali su posadi manje od 30 sekundi za reakciju, odnosno zaustavljanje motora. Zbog toga je morala biti obazbeđena stalna pažnja posade i praćenje pritiska ulja u motorima.

Treći nedostatak odnosi se na sistem upućivanja motora: za razliku od većine dizel motora tog vremena, ND motor nije se upućivao vazduhom pod pritiskom već preko uputnika koji je radio na pritisak barutnih gasova nastao izgaranjem patrone od 57 grama baruta u posebnom "dobošu" - nosaču patrona. Kako barutni gasovi nose sa sobom i mnogo krutih čestica čije taloženje u sistemu smanjuje gotovost sistema za upućivanje, sistem se čistio nakon svakih 20 - 25 opaljenih patrona. Patrone su se palile električnim putem. Zbog opasnosti od kratkog spoja na dobošu, iako je bilo pet mesta za patrone kao kod revolvera, ipak je stavljana samo jedna patrona da ne bi došlo do neželjenog paljenja rezervnih patrona. U slučaju neuspešnog upućivanja motora, u doboš se stavljala nova patrona i upućivanje se ponavljalo.

Osim navedenih nedostataka, ND su bili vrlo pouzdani motori u eksploataciji.
Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #4 on: November 15, 2010, 01:33:50 pm »

Jedan od tri Podgorkina motora Napier-Deltic se nalazi u tehničkom muzeju u Zagrebu. Jako su ponosni na taj eksponat. Inače, ta serija motora se nije bas nesto pokazala jer je bila eksperimentalna, i kao takva neusavrsena. Iako je imala dosta nedostataka, bila je citavih dvadesetak godina ispred svoga vremena... marinero
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #5 on: November 15, 2010, 01:37:54 pm »

Mnogo hvala za informaciju KapoST! Da znaš da si mi ulepšao dan! Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #6 on: February 08, 2011, 05:14:30 pm »

Zahvaljujući kolegi Dreadnougtu, imam čast da Vam prenesem eksluzivnu vest iz 1955. godine:

Brzi patrolni čamci britanske mornarice

Britanska mornarica preuzela je novi brzi patrolni čamac "Dark Agressor", prvi od 17 jedinica te klase. Dug je 71 ft i gazi 6 ft 1 in. Ovi čamci moći će poslužiti za razne svrhe i prema tome će nositi i razno naoružanje. Kao topovnjače imat će i top od 114 mm i 1 Bofors, ili dva Boforsa. Kao torpiljarke bit će naoružani sa četiri lansirne cijevi od 533 mm i jednim malim topom na pramcu. Kostur je izrađen od aluminijske legure, dok se oplata sastoji od dvostruko dijagonalnog obloga od afričkog mahagonija.

Za pogon služe dva Napier Deltic motora od po 2500 KS. Ti motori imaju 18 cilindara, koji su grupirani po šest, tako da tvore trougao. Svaki motor, skupa sa prekretnim i prenosnim uređajem teži 10.500 lbs, odn. 4,2 lb po KS.

Kad se promatra generalni plan, najviše zapanjuje strojarnica, koja kraj nevjerovatne skučenosti može da primi uređaj sa učinkom od ukupno 5000 KS.

The Motorship - 8/55

Izvor: časopis "Brodogradnja" Zagreb, broj 5, godina 1955, 238 strana.

P.S. Potrudio sam se da vest doslovno prepišem, otuda neke razlike u govornom jeziku tada i sada, ipak je prošlo 55 godina...
Logged
mandrilo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #7 on: August 24, 2011, 05:15:05 am »

to zeljko011
ND motori i igračke motori "oposit piston " na slici, nisu niti DOXFORD motori niti su opisani kao takovi , DOXFORD motori su brodski motori engleske proizvodnje , "oposit pistoion" snaga tih motora je 1200 HP po cilindru , na motornom tankeru RUDO bio je Doxford motor , 4 cilindra , ja sam bio prvi strojar koji je uputio taj motor u brodogradilištu Uljanik u Puli, prethodno regulirao rasprskaće i sistem upućivanja tog motora . Motor  nema pojedinačnu visokotlačnu sisaljku goriva , već ima 2 stapne sisaljke koje:
-održavaju visoki pritisak u sistemu na 6000 lb/sq.inch , kvrga otvara rasprskač i gorivo ulazi u cilindar , rasprašeno pod visokim pritiskom. Još mnogo toga mogao bih da objasni ako želite.
Napier - Deltic motori su sasvim nešto drugo , kao i motori BMW sa nasuprotnim cilidrima ili slično.
LP od mandrila
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #8 on: August 24, 2011, 06:56:21 am »

Mandrilo, samo napred sa objašnjenjima! Smiley
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #9 on: August 25, 2011, 08:55:35 pm »

napier deltic je bio moj diplomski rad
sve navedenog od Bore je točno,htio bih napomenuti neke interesantne stvari kao što je da klipovi nisu dolazili u isto vrijeme u gornju mrtvu točku, već su ispušni klipovi (po cilindru su dva, jedan je otvarao ispirne a drugi ispušne kanale) imali par stupnjeva raniju fazu, tako da su otvarali prije ispirnih, a zatvarali iza ispirnih kanala što je omogućavalo, osim ispiranja, i prednabijanje. turbina je bila mehanički pokretana, uz to da je isto imala i plinsku stranu jer na manjim okretajima nije bilo dovoljno ispušnih plinova za njen pogon, ali s povećanjem opterećenja energija ispušnog plina pokretala je radilicu preko prijenosa..
postojao je i putnički brod s 4 deltica

a informaciju o podgorkinim delticima pouzdano znam da su bili izvađeni u 'škorpiku' a prvom prilikom kad se nađem u zagrebu idem do tehničkog muzeja
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #10 on: August 26, 2011, 06:32:32 am »

Čekamo slike, @mtu! Smiley
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.