PALUBA
March 29, 2024, 09:09:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojno zdravstvo  (Read 47874 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #60 on: November 24, 2016, 08:16:21 pm »

Evo kuzma posto sam jos par dana vojni osiguranik, reci cu ti na svom primeru. Pre par nedelja sam zavrsio livenu nadogradnju zuba. Platio sam participaciju za krunicu 3800 din, puna cena je 9500 din za sve ostale. Implant zuba se placa oko 150e po zubu, i to samo participacija u materijalu, dok za civilne osiguranike je oko 80 000 din po zubu.  Takodje su sve stomatoloske intervencije besplatne, proteze za decu itd. Kada sam ja u civilnom sektoru za dete placao petovalentnu vakcinu 3500 din po komadu (primaju se tri) na VMA su se davale besplatno. Prve dve sam kupio, a za trecu sam prebacio karton na VMA gde je i sada. Moja supruga je jedno vreme bila na mom osiguranju. Dok je na civilnom zakazivala kod ginekologa dva meseca unapred, na VMC je bilo potrebno samo da se ode, i uradi se kompletni pregled za pola sata max. Lista lekova koja se izdaje na recept je sira, i lekari su slobodniji da prepisuju najbolje lekove, a ne samo one koje im fond odobri.Participacija je niza (20 din u odnosu na 50 din). Na VMA nije potrebno apsolutno nikakvo zakazivanje za vojna lica (a ni VMC) dovoljno je samo da se ode sa uputom. I mozda i najvaznije, niko vama ne moze da zabrani da se lecite gde zelite, a ni u civlnoj ustanovi. Kada sam se ukocio otisao sam na VMC karaburmu kod fizijatra. Prepisana mi je terapija, predlozena na VMC karaburma, ali sam ja zbog zatvorenog puta za BG, te kruzenja kroz borcu trazio da odradim terapije u Gradskoj bolnici u Pancevu. Dobio sam uput od strane fizijatra na VMC, otisao zakazao, i odradio terapije u Pancevu. Isto tako sam mogao od garnizonog lekara da trazim uput za gradsku  bolnicu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #61 on: November 24, 2016, 09:21:03 pm »

Blago tebi, sta drugo da ti kazem.
Ja sam danas pokusao da zakazem produzenje terapije ali sam dobio odgovor da ne postoji ni jedan slobodan termin do kraja sledece sedmice vec da se zakazuje za decembar(verovatno za period od 05.12, pretpostavljam). Dakle da bih produzio terapiju neophodno je da istu zakazem onog trenutka kada izadjem iz ordinacije. Posto se obicno prepisuje za period od mesec dana potrebno je da imam vidovnjacke sposobnosti da bih znao kada cu tacno i u koliko sati moci da dodjem za mesec dana. Ali nebitno, ja sam ionako vojni penzioner , a ta grupacija se ionako stalno nesto buni i nikad im nista nije po volji.

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #62 on: November 24, 2016, 09:56:48 pm »

Sto se tice zakazivanja terapije u civilnom sektoru tu si u pravu. Posto se i to radi preko famoznog ZIS-a (ili kako ga zdr. radnici poplarno zovu ISIS) postoje zakazivanja za svaku terapiju, i pacijent moze upasti samo za to predvidjen termin, cak i ako realno moze vise pacijenata nego sto je ZIS-om predvidjeno vi ne mozete biti primljeni, jer ne mozete biti ubaceni u sistem- toliko je prosto, i to je jedan od nedostataka tog softvera.Ja sam imao srece da je doktorka koja me je ubacila u terapije upravo dosla sa odmora pa nije imala previse zakazanih pacijenata, ali sam ipak morao da sacekam 5 dana. Sto se VMC rehabilitacije tice, tu sam za 6 godina 2 puta bio, i svaki put mi je zakazana terapija u rasponu od par dana max, oni nemaju tih elektronskih zavrzlama pa je tu mnogo lakse. Ovo drugo za zakazivanje terapija nisam bas najbolje razumeo, jel to na VMC Karaburma, ili neka druga institucija? Ako je negde popunjeno niko vama ne moze da zabrani da trazite da vas posalju negde drugde.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #63 on: November 24, 2016, 10:43:21 pm »

Ma nebitno, cinjenica je da postoje neki razliciti arsini u svakom segmentu ovog drustva. Nema to veze da li je vojska, MUP, zdravstvo, skolstvo... Eto kazes tako je na Karaburmi, ja kazem da je ovako na Novom Beogradu gde mi je karton. VMC, naravno. I nije rec o rehabilitaciji rec je o lekovima. Dakle imam lekove za nekoliko narednih dana, pokusao sam da zakazem samo da bi mi izdali recepte za novu turu lekova za narednih mesec dana. Ne moze, nema mesta, moras da budes vidovit. Ali vidovnjastvo je zakonom zabranjeno. Nije bitno to sto cu mozda 5 ili 7 dana biti bez lekova za dijabetes i hipertenziju. Kakve to ima veze.

Da ne duzim dalje, ima puno toga loseg da se kaze o vojnom zdravstvu i da navedem dosta primera iz licnog iskustva posto sam od ranjavanja 2001.godine redovan posetilac tih ustanova.
Da nije bas sve crno ima i lepih primera kao npr. overavanje recepata kako bi se lekovi mogli podici u bilo kojoj apoteci koja ima ugovor ukoliko u vojnoj apoteci nema prepisanog leka. Ima ih jos ali je malo teze prisetiti se. Negde sam ovde na forumu napisao za primer kada sam jednog dana na VMA, u Upravi za zdravstvo i Fondu SOVO sve zavrsio uz neverovatnu ljubaznost svih sa kojima sam tog dana bio u kontaktu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #64 on: November 24, 2016, 10:50:06 pm »

Тихи, за нешто си управу (стоматолошке услуге), за нешто ниси. Ти и Кузма сте различите категорије. Ти си био активно војно лице (војник по уговору, али активни војник) а Кузма је пензионер. Пензионери су на ВМА треће категорија. Прва су активна војна лица, друга су цивили који долазе са упутом или плаћају (и упут је наплата). Пензионери су чиста дангуба и губитак за војно здравство. Са друге стране, када би пензионери отишли у цивилно здравство ВМА би се претворила и мало већу гарнизону амбуланту или цивилну болницу и постала би исто што и остале болнице (трећа лига).

Ипак, сестре немају 25 хиљада. Имају мало више, око 30.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #65 on: November 25, 2016, 08:23:52 am »

Dzumba sestre sa visom skolom imaju oko 30 000 din, a sa srednjom oko 25 000 din, i mozda nagura do 30 000 sa dezurstvima, nocnim radom, medjutim nemaju sve dezurstva, niti nocni rad, makar sam takve informacije ja dobio. Za penzionere na VMA zaista ne znam kakav status imaju u odnosu na aktivna vojna lica. Moja supruga i cerka nisu imale nikakve probleme, cak naprotiv, imamo samo pozitivna iskustva a mislim da su ista kategorija kao i vojni penzioneri (crvena zdr. knjizica).

@kuzma u mojoj lokalnoj ambulanti zahvaljujuci E kartonu (sad pozitivna strana ZIS-a) pacijent uopste ne mora doci kod lekara za preuzimanje terapije, sem ako nema nekih promena u istoj. Dovoljno je da pozove telefonom, naruci redovnu terapiju za sledeci mesec (pozove nekih 7 dana ranije, zakaze mu se da dodje za 2-3 dana) izabrani lekar pogleda koju je terapiju dobio proslog meseca i istu prepise i za sledeci, sestra overi recepte i stavi ih u svesku recepata. Pacijenti samo dodju do saltera, podignu lekove i to je to, nema cekanja, a i lekarima je lakse jer brze mogu da odrade redovnu terapiju kada pacijenti nisu tu. U vojnom zdravstvu tog nivoa organizacije koliko sam video nema. Cinjenicno stranje je da u svim (pa i vojnim ) ustanovama fali kadar, ali da se ne dozvoljava zaposljavanje. Posebno se to izrazava u GA, gde npr za ceo garnizon Pancevo radi samo jedan lekar i za PRV i za penzionere, pa se dolazi u suludu situaciju da se zakazuju pregledi za 3 nedelje za civile i porodice prv, dok i sam lekar neretko nije u ambulanti kada ima neke druge aktivnosti.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.