PALUBA
April 29, 2024, 01:04:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: M48 u Americi  (Read 14194 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #15 on: November 18, 2010, 09:23:52 pm »

Džumba, ljudi koje znam i koji su kupovali te puške su penzionisana vojna lica. Drugo, vrlo dobro znam kojom puškom i kojim kalibrom se šta lovi, šta sme da se lovi i koliko šta košta. Lov je preterano skup sport i zadovoljstvo. Treće, partija pušaka koja je zapala ljudima iz moje okoline, je sa novom cevi (kraća cev, karabinska) i novim kundakom lovačkog tipa. Zato sam i rekao ''delovima M48'', jer je ostao samo kućište, mehanizam i zatvarač, mada je to više od pola pozicija puške, ali na kilo/metar... Wink Četvrto, kraća cev ne može da ispoštuje osnovnu balistiku metka, ne sagori dobar deo barutnog punjenja u cevi, pa zato pravi veći trzaj, jači prasak, zrno ima manju početnu brzinu na ustima cevi - zakrivljenija trajektorija, zrno više ''šeta'' i ode preciznost. Taj problem može delimično da se ublaži sa korišćenjem veoma teških zrna sa polukošuljicom (veća masa zrna - sporije ubrzava - više vremena da sagori barut), ali slabo šta ima da se lovi sa tim po našim krajevima. Divlja svilja nije zanimljiva, srndać i jelen - nije humano i nesportski ga je ubiti sa topom, vuk može da eksplodira sa takvom municijom, medved - ZABRANJENO! Sad
Zato sam rekao da ne valja 7.92mm u karabin verziji. Kao puška jeste zanimljiva, kao eksponat ili kao lepa uspomena na davno prošle vojničke dane. Za lov je najbolje kupiti nov zastavin karabin, sa nekim optimalnijim-slabijim metkom, nego nositi topčinu u lov. Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #16 on: November 18, 2010, 10:14:10 pm »

Не бих рекао да су цеви скраћиване, понајмање по систему "кратежа" или "офрље". Шта више, готово сам сигуран да нису. У теми "М-48" сам написао шта је мењано. Цев је мењана, али није скраћивана. Ако на њој и декларацији (гаранцији) стоји да је М-48, онда је баш то М-48. Може бити, без предње гривне, без игле за нож, без ремника и браника предњег нишана, али је то ипак М-48. Добра, стара, прецизна пушка. Чак и да је скраћена. И наравно није прављена да буде ловачка, али то може бити, само за коју дивљач? То што дотични не иду у лова на дивље свиње, брину да ће се вук (од 60 кг, као што и човек има ) распасти ако га удари зрно 7,9мм, јелени су скупи, фазане не могу да потрефе, а за сафари  на беле носороге у Африци немају паре, не знам што су их онда куповали?

Ја за моју знам, а и добра је. За украс и стрелиште.

Иначе, то ми личи на причу неких војника око хране:  " Не ваља вечера" жали се војник контролном официру. "Шта не ваља", пита  официр. "Риба је за вечеру". "Шта јој фали?". "Ја не волим рибу". Тако и овде. Не ваља пушка јер не знам шта ће ми.

Наравно да ловачко оружје, као и било које друго тражи одговарајући метак. И људи купили стандардни метак 7,9мм са пуном кошуљицом. Још произведен 1954.године. Било џаба па узели. И сад не ваља пушка? А то што је неко пензионисано војно лице никако не значи да се разуме у оружје. Веруј ми. Бар 20 пута сам био руковалац гађања за старешине разних  високих команди и научних установа. То ти је искуство скоро као у рату. Заправо још горе јер ту не знаш где је непријатељ. Бију са свих страна. Да нису неки од тих  твоји "ловци"?

Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #17 on: November 18, 2010, 10:28:44 pm »

Не бих рекао да су цеви скраћиване, понајмање по систему "кратежа" или "офрље". Шта више, готово сам сигуран да нису. У теми "М-48" сам написао шта је мењано. Цев је мењана, али није скраћивана. Ако на њој и декларацији (гаранцији) стоји да је М-48, онда је баш то М-48. Може бити, без предње гривне, без игле за нож, без ремника и браника предњег нишана, али је то ипак М-48. Добра, стара, прецизна пушка. Чак и да је скраћена. И наравно није прављена да буде ловачка, али то може бити, само за коју дивљач? То што дотични не иду у лова на дивље свиње, брину да ће се вук (од 60 кг, као што и човек има ) распасти ако га удари зрно 7,9мм, јелени су скупи, фазане не могу да потрефе, а за сафари  на беле носороге у Африци немају паре, не знам што су их онда куповали?

Ја за моју знам, а и добра је. За украс и стрелиште.

Иначе, то ми личи на причу неких војника око хране:  " Не ваља вечера" жали се војник контролном официру. "Шта не ваља", пита  официр. "Риба је за вечеру". "Шта јој фали?". "Ја не волим рибу". Тако и овде. Не ваља пушка јер не знам шта ће ми.

Наравно да ловачко оружје, као и било које друго тражи одговарајући метак. И људи купили стандардни метак 7,9мм са пуном кошуљицом. Још произведен 1954.године. Било џаба па узели. И сад не ваља пушка? А то што је неко пензионисано војно лице никако не значи да се разуме у оружје. Веруј ми. Бар 20 пута сам био руковалац гађања за старешине разних  високих команди и научних установа. То ти је искуство скоро као у рату. Заправо још горе јер ту не знаш где је непријатељ. Бију са свих страна. Да нису неки од тих  твоји "ловци"?

  Grin Grin Grin ovo mi se sviđa. Možda i jesu bili, ko će ga znati. To su uglavnom ljudi četrdeset i pedeset-neko godište.

Džumba, moramo da se razumemo. Ti si kupio PUŠKU M48 - ORIGINAL (prava dužina cevi za 7.92mm = 600mm) i tebi je pala sekira u med. Ovi karabini o kojim ja pričam, su prepravljeni od puške M48, verovatno tip 2 ili 3, ali moraću da proverim. To je sa balističkog stanovišta ogromna razlika!

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #18 on: November 18, 2010, 10:47:36 pm »

Није ми пала секира у мед него сам знао шта купујем. Моја пушка није оригинал војна М-48 (није ремонтована војна)  већ потпуно нова ловачка пушка система (механизам и затварач) маузер 98 (што је уосталом и М-48). То на њој и пише. Уосталом, свака дужина цеви има оптимални метак. Ако је неко оружје ловачко, користи ту муницију. У калибру 7,9мм има солидан избор. Балистика зрна наравно зависи од цеви.

Тада су људи масовно куповали пушке а да нису знали зашто. Сви купују, па и они. "Јефтино, не се знаје, мож да затреба". Кажем, и оригинална М-48 има знатан трзај. Када сам као гимназијалац први пут гађао нисам мету погодио. Нисам знао да гађам. Касније сам те пушке имао (дужио) у јединици и гађао са њима. Укупно бар једно 50 пута. Јако, јако прецизно оружје. Пушке које су дужили војници биле су нагрижене 60-100%. И погађале су на 100, 200 и 300м врло тачно и прецизно. Мало вежбе и муштрања, једно 200 метака и ти твоји стручњаци ће погађати са својим "танџарама", чак и са том лошом војном муницијом.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #19 on: November 18, 2010, 10:59:13 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/NPo4vdoT2L8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/f5aXRXJ5RXg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #20 on: November 18, 2010, 11:14:51 pm »

Ja sve vreme pričam o ovome, samo sa lovačkim kundakom. Dužina cevi 443mm

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* M48-63.jpg (14.49 KB, 500x116 - viewed 263 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #21 on: November 18, 2010, 11:45:18 pm »

Pero prava stavar u lovu je zabranjeno koristiti FMJ zrna (bar u BiH i u bišojnam drzavi), prvo kakvi su to lovci koji koriste doticnu municiju sa dotičnim zrnima. Dalje kalibar prejak, pa i nije garantujem ti da je 80% karabina lovačkih u kalibru 8x57 (čitaj 7.92mm). I treće ako je cijev skraćena prilagodijoj municiju koja sadrzi manje baruta, koji ce uspijet da sagori.
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #22 on: November 19, 2010, 12:00:08 am »

Pero prava stavar u lovu je zabranjeno koristiti FMJ zrna (bar u BiH i u bišojnam drzavi), prvo kakvi su to lovci koji koriste doticnu municiju sa dotičnim zrnima. Dalje kalibar prejak, pa i nije garantujem ti da je 80% karabina lovačkih u kalibru 8x57 (čitaj 7.92mm). I treće ako je cijev skraćena prilagodijoj municiju koja sadrzi manje baruta, koji ce uspijet da sagori.

Nisam ni rekao da neko koristi FMJ. Huh? I znam da je zabranjeno. Problem je što ovi karabini imaju FABRIČKI SKRAĆENU CEV, NIKO IH NIJE PREPRAVLJAO BONSEKOM U TANĐARU. Što se tiče oslabljene municije teško se nabavlja, ne pravi je PP. A i mene baš briga, nemam 7.92mm.  Wink
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #23 on: November 19, 2010, 12:32:01 am »

Quote
Тада су људи масовно куповали пушке а да нису знали зашто. Сви купују, па и они. "Јефтино, не се знаје, мож да затреба".

Ja kad sam bio u vojsci 98 god negde u junu mesecu su dosli  ljudi iz Zastave i nudili oficirima razno licno naoruzanje kao i duge cevi po strasno povoljnim cenama,jos su davali i na cekove secam se da je mali 6.35 Crna dama cini mi se da se tako zvala kostala oko70 maraka,tih dana pa to je bilo ludilo kod njih znam da su sve cz-99 pistolje rasprodali za jedan dan.Najinteresantnije je bilo kad su se uvece oficiri zapili sa Vinjakom koji su moji ortaci predhodno nabavili a ovi zaplenili i kao obestecenje nam dali 10 dem jer je toliko kostala flasa, krenula je rasprava koji je pistolj bolji dal cz-99 ili tt-7.62 (tetka),inace u raspravi je ucestvovao moj Kapetan koji je bio izuzetno ponosan na svoj nabudzeni tt i neki Porucnik iz PJP-a nesecam se odakle je bio al je sve zivo davio sa svojim potpuno novim cz-99 kako je to najbolji pistolj na ovim prostorima,Kapetanu  kad je vise dojadilo da se raspravlja sa budalom naredio mi je da mu nabavim jednu cepanicu,ja naravno odma na izvrsenje sidjem 200m dole u selo i uzmem iz nekog dvorista jednu cepku i odnesem gore u komandu,Kapetan  kaze uspavi je tj nasloni je na ono drvo  ja to lepo sve uradim a on ajd sad da vidimo kakav je taj cz-99 pucaj u tu cepanicu ovaj opali jedno 5,6 komada i svaki metak je pogodio cepanicu al nije usao u nju vise od santimetar a onda ovaj moj ludi Kapetan opali samo dva komada i oba metka su prosla koroz cepanicu,Porucnik kad je video to ko popisan samo se okrenuo i otisao,posle smo culi da se raspitivao kod ovih iz Zastave dal mogu da mi nabave pancirnu municiju  Grin
« Last Edit: November 19, 2010, 06:25:05 am by bozo13 » Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #24 on: November 19, 2010, 12:38:13 am »

... i za divno čudo niko nije ''zasvirao klavir'' zbog bahanalija.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #25 on: November 19, 2010, 12:43:05 am »

... i za divno čudo niko nije ''zasvirao klavir'' zbog bahanalija.
Pa znas   najbliza  civilizacija na 20 km odatle oko tebe sve borova suma i kurjaci angel
« Last Edit: November 19, 2010, 12:58:42 am by zeljko011 » Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #26 on: December 12, 2010, 11:25:24 pm »

khm...moram da se nadovezem na to pistoljisanje...prvo, mogao bih ali necu da komentarisem kojim mozgovima je palo na pamet da porede ova dva tipa pistolja ...drugo, jedino sto je validno reci jeste da zaustavna moc projektila je jedino bitno kod tih... moj je duzi...a tvoj kraci...prepucavanja. pistolj je oruzje licne odbrane, samom definicijom, kao sto rekoh, jedino je zaustavna moc zrna bitna. projektil ispaljen iz cz ima vecu moc zaustavljanja pretnje, sto predstavlja trazenu i povoljiniju osobinu od drugog u gornjem tekstu. u razgovoru sa jednim od kostruktora iz zastave dobio sam najednostavnije moguce objasnjenje. poredjej pet vojnika u kolonu....projektil iz tt ce proci kroz svih pet ali ni jedan nece pasti...dok projektil iz cz-a ce "nokautirati" prvog i time otkloniti pretnju.mislim da je jasno.....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #27 on: December 13, 2010, 09:51:05 am »

А шта је зауставна моћ? Генерално, све има своје добре и лоше стране. Ипак, ако ћемо о пиштољима и револверима да пређемо на тему о њима. Ето у теми о револверу (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=11537.0) пренео сам део текста из једног чланка о предностима и слабостима револвера и пиштоља.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #28 on: December 17, 2010, 07:44:17 pm »

А шта је зауставна моћ?
Definicija moci u Njutnovoj fizici ne postoji, stoga se uslovno moze reci da je moc zeljeni efekat u nekoj razmeri. Za navedeni primer moc, odnosno zaustavna moc predstavlja sposobnost projektila da svoju kineticku energiju u potpunosti ili u velikom procentu preda cilju. Najveci efekat se postize u slucaju kada projektil zaustavi kretanje u/na cilju odnosno kada mu je impuls jednak nuli. Totalno suprotno dejstvo jeste probojno koje je validnije za neke druge tipove oruzja ili projektila, stoga se jedna ili druga moc "meri" u zavisnosti od toga sta/koga/sa cim.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #29 on: December 17, 2010, 09:29:06 pm »

Да, тако би се то могло објаснити. Рекао бих да је то и количина енергије коју пројектил предаје циљу  при чему она мора бити таква да практично тренутно заустави циљ, односно онемогући да делује . Циљ је наравно човек или животиња и очекује се да га обори (рани или убије) или онемогући да узврати (ватру, дејство) или побегне.

Пробојни пројектили обично циљу предају само део енергије која, када су у питању "пробојна" пиштољска и малокалибарска зрна, обично није довољна да га тренутно онеспособи (обори). Наравно, дејство на циљу (количина енергије Е=mv2) зависи од масе пројектила и брзине кретања у тренутку удара у циљ. На пробојност има утицаја и површина којом пројектил удара у циљ и како се сам пројектил понаша приликом удара и кретања у телу. Наиме, приликом удара у циљ пројектил се више или мање  деформише. Већа деформација повећава површину а тиме и отпор, успорава пројектил и повећава количину предате енергије. Осим наведеног и лаику је јасно да је врло битно и где пројектил погоди тело човека или животиње. "Занимљиво" је (ово кажем условно, мислећи на околности а не на убијање људи и животиња)  да у одређеним ситуацијама погодак у тзв. велике кости (бутна кост, карлица), где нема виталних органа, може бити смртоносан. Погодак је тежак "кумулативни" шок за организам при чему и тренутку долази до озбиљних оштећења ткива и органа, хемијских реакција, лучења хормона и реакције нерава и мозга што може кулминирати и смрћу и без повреда виталних органа.

Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.