PALUBA
March 29, 2024, 11:28:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Telekomunikacije  (Read 53722 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« on: November 17, 2010, 07:26:10 pm »

Treba nešto pokazat i da se vidi.

Mogli bi imato samo 30 sim kartica, ali za oči javnosti se bolje vidi, da su imali 30 telefona..
И мобилни телефон пријављује свој серијски број централи. У неким земљама се то користи против крађа телефона. И код нас је то могуће, али полиција то не ради за обичне крађе телефона.
Ако би имали 30 картица и један телефон, полицији не би био проблем да вас нађе по телефону. Такође, могуће је и одредити положај мобилног телефона преко базних станица, али је у градском условима то отежано због одбијања сигнала о зграде, тако да је прецизност 10-ак метара - довољно само да се зна у којој је згради.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1 on: November 17, 2010, 10:24:12 pm »

Питање избора онога што полиција приказује наком хватања криминалаца је најчешће произвољна ствар шефа акције. Обично ставе , мање више све што одузму, па и мобилне телефоне. Што више то боље, јер је ефектније.  Тада новинари сликају шта им је воља, опет произвољно, па и те мобилне телефоне. Ваљада им то изледа заверенички. Војска, на овим нашим просторима то углавном не ради. Предпостављам да мобилне телефоне одузимају као доказе да су користили баш те телефоне чији су бројеви идентификовани или могу бити идентификовани у листинзима (записима и саобраћају).

Ово што је поменуо Ватрха је тачно. Више  украдених мобилних телефона су пронађен управо на основу серијског броја који се генерише приликом његовог коришћења. Услов је да је власник сачувао податке из техничке документације (гарантног листа где је тај број записан) и то да полицији.

Некада , криминалац користи "припејд" број и телефон који је легално набавио (купио). Комуницира са истим таквим бројевима, користи шифре и не можеш да утврдиш ко су они. Тада чекаш да позову неки фиксни телефон. Кад то ураде готови су, односно знатно лакше их идентификујеш јер сад имаш траг - власника фиксног телефона. Тако можеш и да проналазиш оне који користе украдене телефоне.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2 on: November 17, 2010, 10:44:00 pm »

Fotografisaću sutra nekoliko mobilnih, sim kartica, noževa, alata koji se može koristiti za provalu, fotoaparate i ostalu "opasnu" robu. Po onome što policija stavi na sto da prikaže svoju uspješnost, svi mi smo potencijalni špijuni ili kriminalci.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #3 on: November 17, 2010, 10:52:53 pm »

То не важи. Прво, ниси направио неку штету.Ти само поправљаш тенкове и остале направе. Друго, све то мора да буде нађено на "лицино место". Треће, нема "новинари". Четврто, већ те је жена резервисала и полиција не сме да улази у "сукоб интереса".
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #4 on: November 17, 2010, 10:57:34 pm »

Dobar alat se može kupiti u Bauhausu za male novce. U kompletu. Auto dizalica također.  Kamenja ima na sve strane. Opasno oružje prodaje se legalno: sjekire, vile, maljevi, grablje, kolci za janjce. Popis mogućih sredstava je poduži. Praćka se može napraviti bez problema i nek balističari onda vještače. Mobitel na kraticu za 149 kuna prodaje se u Konzumu pokraj jogurta i sira ribanca. Niti cipele nisu bezopasne. A di su šake? Ima policija tu posla........
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #5 on: November 17, 2010, 11:18:56 pm »

Uz profesionalce ide i profi alat....http://www.zieh-fix.com/shop/index.html?lang=en-us
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #6 on: November 17, 2010, 11:33:39 pm »

Uz profesionalce ide i profi alat....http://www.zieh-fix.com/shop/index.html?lang=en-us
Да ли је роба која се овде продаје "плати и носи", или треба да се има још по неки папир?
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #7 on: November 17, 2010, 11:41:37 pm »

Quote
Истражни материјал Гестапоа" - извод из најстаријег досијеа КОС-а. Мало је датум (3. март 1955.године) чудан. Можда је реч о грешци. Мислим да би требало да пише 1945.

Možda i nije greška. Nemci su bili poznati kao veoma pedantni "papirolozi", a povlačili su se u priličnom rasulu 1944-1945, tako da je sigurno trebalo užasno dugo da se sav taj materijal prikupi, prevede i arhivira. Ne bi me čudilo da je bilo potrebno desetak godinada se sve to sredi. Odlična zbirka! Wink
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #8 on: November 18, 2010, 08:59:14 am »

I mobilni telefon prijavljuje svoj serijski broj centrali. U nekim zemljama se to koristi protiv krađa telefona. I kod nas je to moguće, ali policija to ne radi za obične krađe telefona.
Ako bi imali 30 kartica i jedan telefon, policiji ne bi bio problem da vas nađe po telefonu. Takođe, moguće je i odrediti položaj mobilnog telefona preko baznih stanica, ali je u gradskom uslovima to otežano zbog odbijanja signala o zgrade, tako da je preciznost 10-ak metara - dovoljno samo da se zna u kojoj je zgradi.

Mali izlet izvan teme:

Serijski broje telefona zove se IMEI (International Mobile Equipment Identity) i dobija se ukucavanjem stringa *#06# u aparat. Nikad se nebi smio ponoviti. Ali to se da lako promeniti. Ponekada se to promenilo kod odključavanja telefona. Znan je primer, gde je koristnik javio IMEI odključanog telefona operateru, i taj ga je blokirao. Problem je bio, što je bilo i oko 400 drugih aparata sa istim IMEI blokiranih (onaj tko odključavao koristio isti IMEI za sve aparate).

U primeru krađe, koristnik javi svoj IMEI svom operateru, te ga ta stavlja na "sivu" listu, i prosledi tu sivu listu drugim operaterima, tako da telefon nema mogučnosti se prijaviti u mrežu. To se definira između operatera sa "roming" ugovorom, a za EU je taj ugovor automatski. Kad se dokaže dokumentima, da je telefon u vlastništvu osobe, IMEI prelazi u "crnu" listu, gde se zauvek blokira taj IMEI nema se mogučnost vratiti natrag u "belu" listu.

Inače operater ne sledi telefonu, nego SIM kartici (subscriber identity module) preko IMSI (International Mobile Subscriber Identity).
Za trigonometriju se koristi parametar TA (timing advance) sa rasponom od 0-63. Jedan TA je 550 m. Na starijim Nokia, to se moglo videti u modu Net monitor, display1  "serving cell info".
Za izračunavanje, trebaš imati poziciju BTS (Base Transceiver Station - Bazna stanica), trebaš znati koji BCCH (Broadcast Control Channel) je no kojoj BTS. Problem se pojavi, ako na teritoriju na kojoj se nalazi koristnik pokriva samo jedna BTS, jer se tada može definirat samo udaljenost od BTS.

Inače to je dosta složena stvar, tako da ne može baš svaki, ko ima 5 minuta se igrati traženja gde je koji koristnik.

O povezanosti Policije i Mobilnih operatera  Lips Sealed

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #9 on: November 18, 2010, 11:01:10 am »

Sve si ovo lijepo opisao. Ali ima jedan detalj. U aprilu 2008 godine pustio sam u rad telefonsku centralu u mojoj firmi. Moj projekat. Spojio sam sve lokacije u Banja Luci sa svim lokacijama u BiH i Srbiji, a gdje postoje predstavništva moje firme. Tako da npr. predstavništvo u Beogradu ima banjalučki broj telefona i poziv na taj broj iz moje firme je besplatan. Takođe i svi radnici, a i članovi njihovih porodica imaju mobilne telefone na koje je poziv iz firme besplatan. Svi pozivi između svih telefona, mobilnih i fiksnih i svih gradova su besplatni. Svi mobilni telefoni mogu da pozovu ruter dobiju signal biranja i zovu gdje treba, tako da se sa iznosom zvanja ne opterećuje njihov mobilni nego telefonska centrala. Međutim, taj se iznos dodaje na njihov lični račun koji stoji u telefonskoj centali, a koji ja, ako ima potrebe, to prosljedim u sektor obračuna plata, pa se određeni iznos odbije od plate. Takođe svi radnici imaju svoj lični račun u telefonskoj centali bez obzira koristili telefonsku centralu za zvanje preko mobilnih ili fiksnih telefona. Svakom radniku mogu dati listing njegovih poziva sa fiksnih i mobilnih brojeva bez obzira sa kog broja zove. Moje rješenje  Grin

Svi mobilni se mogu zvati koristeći broj firme, ili možeš da nazoveš operatera u mojoj firmi i da tražiš mene, i poziv će biti spojen na moj mobilni, a platićeš cijenu fiksnog poziva, a firmi je to besplatno. A možeš i da zovneš određen broj i da nakon toga dobiješ ton biranja. I zoveš gdje hoćeš. Preko mobilne ili fiksne mreže. Iz firme se sa fiksnih telefona zovu mobilni samo ukucavanjem broja koji se sastoji od tri cifre, a koji sam dodijelio svakom mobilnom telefonu. Tako da iz firme mene zovu na broj 267. Veoma jeftin sistem. Mogu da kažem pogledaj broj centrale na www.rtrs.tv i pozovi ga i traži mene po imenu. Poziv će doći na moj mobilni.

Ovakvih je nekoliko telefona išlo na Olimpijadu u Peking i mjesto da damo oko 8000 KM ili 4000 Eura za ton komentatora iz Pekinga platili smo oko 150 KM ili 75 Eura po prenosu. I sav prenos je išao preko mobilnih telefona ovog tipa. A na taj telefon besplatan poziv, osim dolaznog rominga koji je i bio pomenuta cijena. A normalno je da ovakav sistem ide sada svuda.

Dakle, neko iz predštavništva iz Trebinja ili Prijedora uzme fiksni telefon u ruku i nazove 267 dobiće mene na mobilni besplatno. A može da me zovne i sa svog mobilnog na 267. Takođe je besplatno.

Sve radnike članovi porodice zovu iz kuće, stana, na mobilni koristeći fiksni broj 051/339-xxx, jer svaki radnik moje firme ima i broj fiksnog telefona u mobilnom, tako da je zvanje od kuće puno jeftinije.

E sad da dođemo na razlog zašto sam ovo napisao.

Koristeći ovaj sistem kad se poziva sa mobilnog telefona iz moje firme pozivaocu se prikazuje nepotpun broj centrale moje firme, a ne broj mobilnog telefona sa kojeg se zove. Tako da praćenje poziva ovdje nije moguće. Dakle, ja tebe zovnem a tebi se na ekranu telefona napiše broj 051/3398. Ovaj se broj ne može zvati, ali ti se upiše na displeju.

Samo za Božu. Zato jer se bavi telefonijom.

Ovaj moj sistem telefonije već koristi nekoliko firmi u BiH. Prvi slučaj u Telekomu Srpske spajanja ISDN PRI sa 4 ISDN BRA u PBX seriju je u mojoj firmi na moj zahtjev iako su mi iz Telekoma govorili da to nije moguće napravili su to. Imam nekoliko ISDN PRI koji su redudancija jedan drugom, a ako otkažu svi ISDN PRI sav posao preuzimaju ISDN BRA koji su u PBX seriji i sa druge telelefonske centrale Telekoma iz drugog dijela grada.
Čak su i reportažna kola u mom telefonskom sistemu. Vozi se kamion po putevima BiH, a izlazi mu fax iz telefaksa. Normalno, besplatno, jer su brojevi u kamionima dio moje telefonske centrale. A možeš i da ga zovneš na fiksni telefonski aparat koji se nalazi u kamionu. I da nazoveš kamion i da te puste u TV program uživo, ako hoće. Ovo se koristi u emisiji "Jahorini s ljubavlju", ako ko gleda. Lokal firme.  Grin

Godišnja ušteda u firmi. Prava sitnica. Oko 100 000 KM.


Bez obzira na ovaj tekst mislim da smo otišli daleko od početne teme. Bolje bi ovo bilo prebaciti u posebnu temu. Npr, Telefonija na Palubi.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #10 on: November 18, 2010, 12:02:04 pm »

Oko rominga mi nešto nije jasno, ali za ostalo, svaka čast.
Malo dobre volje, malo mašte, malo znanja i evo sistema.
Na sreču za moju platu, nema baš "Vladota" na svakom koraku. Wink

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #11 on: November 18, 2010, 12:40:15 pm »

Za roming.

Dakle, na teren van zemlje imam telefone koji su u mom VPN-u. Poziv na taj telefon ako je u Mtel mreži poziv je besplatan. Ako je negdje u inostranstvu, ili na drugoj mreži plaća se dolazni roming.

Kod svih sportskih događaja, a prenose se na TV-u ili radiju idu dvije žičane linije između režije i komentatora. Jedna je ona koje se čuje u programu, a druga je ona koja se ne čuje u programu, a služi za dogovor između komentatora i režije. Takozvani IT ton. IT tonska linija. Kinezi su u toku Olimpijade iznajmljivali ove linije za 4000 Eura po događaju. Ja sam ih rješio tako što sam dao dva telefona komentatoru. Jedan koji je išao u program, a drugi za dogovor. Pošto svaki taj telefon ima i broj Telekoma, a poziv za njega je besplatan iz RTRS-a, plaćali smo dolazni roming na taj broj umanjen za iznos poziva u lokalnoj mreži.
Dakle, zovnemo ga na lokal 383 i imamo ga u programu, i zovnemo ga na lokal 382 i imamo dogovor sa njim. A komentator u Pekingu. A komentatora je mogla zvati i njegova žena na 051/339-xxx i platiti lokalni poziv, a on u Pekingu.
Malo komplikovano, ali radi odlično.

Nema ih baš puno kao ja, ali ovaj moj sistem koristi Rafinerija nafte Bosanski Brod, Termoelektrane Gacko, Poreska uprava Republike Srpske, ... Ubjeđujem Klinički centar za ovo. Ideju za ovo sam dobio prije tri godine kad sam ležao na kardiologiji nakon nekih srčanih problema. Kraj mene je žena umirala, a sestra je zvala centralu i tražila da je spoje na broj doktora. To je radila tri puta, i kad su je spojili sa dežurnim doktorom žena je već bila mrtva. Pa sam onda rekao da ću da napravim u RTRS-u telefonski sistem gdje će mobilni telefoni radnika biti dio telefonske centale moje firme. I normalno besplatni razgovori. A već sam dva tri mjeseca radio na projektu telefonske centrale. Crtao šeme, linkove, veze... I tako je to krenulo.

Svi relejne stanice, Kozara, Duge Njive, Udrigovo, Trebević ...  sve je spojeno na fiksnu telefonsku centralu. Bežično. Sva vozila...  sve besplatno...

Počinjem biti opasnost za Telekom. Umanjujem im prihod.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #12 on: November 18, 2010, 01:11:49 pm »

Kad si spomenu da nije moguće praćenje poziv, to si mislio od strane Telekoma, a dali je moguće pratiti taj poziv na tvojoj centrali??
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #13 on: November 18, 2010, 01:46:54 pm »

Koristeći ovaj sistem kad se poziva sa mobilnog telefona iz moje firme pozivaocu se prikazuje nepotpun broj centrale moje firme, a ne broj mobilnog telefona sa kojeg se zove. Tako da praćenje poziva ovdje nije moguće. Dakle, ja tebe zovnem a tebi se na ekranu telefona napiše broj 051/3398. Ovaj se broj ne može zvati, ali ti se upiše na displeju.
Владо,
да ли би вам донело додатну уштеду да користите Gateway систем? На централу се накачи ”фиксни” мобилни телефон, и на њега се аутоматски преусмере сви позиви који су јевтинији преко те мреже.
Код нас у фирми такође имамо сличну централу (почетни број је исти, на који се додају локали, по потреби преусмеравање на други број, укљ. мобилни), а Gateway користимо преко 5 година, са више бројева из различитих мрежа. Ко прими позив добије идентификацију мобилног броја, на који се јавља секретарица.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #14 on: November 18, 2010, 03:07:59 pm »

Pristup telefonskoj centrali i praćenju svih poziva imam samo ja. I niko više. Čak i skrivenim pozivima (bez identifikacije poziva). Takođe imam i telefon na stolu koji pokazuje rutirane brojeve. Naprimjer nazovem taxi na 1333, a meni se na displeju pojavi broj 051/24xxxx kad pozivana strana prihvati poziv.
Dugo sam već na bolovanju, ali prije nego što sam se izlomio radio sam na ruteru koji sam mislio staviti u naše predstavništvo u Beograd. Kad neko iz bilo koje organizacione jednice moje firme u BiH pozove 00381 poziv se automatski preusmjerava na besplatnu liniju u predstavništvo Beograd i odatle izlazi kao lokalni poziv. I tarifira kao poziv iz Beograda.

Sve pozive mogu ja da pratim. Rutirani pozive ne može da prati Telekom. Na svakom ISDN PRA imam određen broj DDI-eva, odnosno MSN-ova i samo ja na centrali mogu vidjeti pravac poziva. Malo sam to zakomplikovao, pa bi bilo nezgodno za objašnjavanje.

Normalno da sam koristio gateway sisteme. Pored njih koristim i rutiranje poziva preko interne računarske mreže moje firme

Trifko, koji ti se broj maloprije upisao na mobilnom.  Grin Grin Grin Malo čudan. Nećeš ga moći nazvati nazad. To je broj gateway-a.

U svakom trenutku imam stanje troškova telefonije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Neko bi rekao komplikovano. Nije. Za korištenje nije komplikovano. Za projektovanje jeste. Čim sam ja prvi ovo smislio.

Ova mi se ideja i isplatila na jedan drugi način. Kod ženinih u Valjevu ima jedan telefon iz ove mreže. I žena sa njima može čitav dan neograničeno da priča. Prije nego što sam ovo napravio plaćali smo pozive iz i u Valjevo oko 100 KM mjesečno. Dopustio sam da svi radnici mogu dati članovima porodice ove telefone. Možda je nekom ovo čudno. Zamislite koliko ima mladih majki kojima djeca idu sam u školu, sama se vraćaju, moraju ih buditi i tako dalje. Kakav je radni učinak takvih osoba. Normalno da će bolje raditi ako zna da je kod kuće sa djecom sve u redu. Sve sam te pozive analizirao i odlučio kao u dispozitivu, što bi neko rekao.

Svaki radnik ima ličnu šifru za zvanje sa fiksnih van firme. Postoji nekoliko kategorija šifri i kategorija telefona. Sa nekih se telefona može zvati neograničeno. Sa nekih samo Republika Srpska, bez mobilnih, i tako postoje kategorije za telefone. Kategorije koje dodjeljujem imenu, radniku, su zvanje unutar Banja Luke, unutar RS, bivša Jugoslavija i inostranstvo. Sumnjive račune analiziram i dostavljam na obračun plata za odbijanje od plate pojedinim radniku.


* P181110_14.400001.jpg (37.51 KB, 480x640 - viewed 392 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.