PALUBA
April 20, 2024, 06:35:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Telekomunikacije  (Read 54185 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #15 on: November 18, 2010, 03:11:45 pm »

Kad si spomenu da nije moguće praćenje poziv, to si mislio od strane Telekoma, a dali je moguće pratiti taj poziv na tvojoj centrali??

Ako ide preko mreže, onda se ga da pratiti, ako znaš šta tražiš.

Vlado, dali si razmišljao i o VoIP preko mobilnih telefona ili je tarifa telefonskoh razgovora tako jeftina, da se to ne isplati?
 
LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #16 on: November 18, 2010, 03:15:09 pm »

Pozive iz mobilne guram na fiksne, a iz fiksne na mobilne, a onda preko interneta na fiksni broj. Ako u Beograd dođe poziv na broj 051/339-9xx, i ako iz Beograda izađe poziv sa tog broja samo ja znam da je prošao kroz centralu. U Telekomu je prijavljen broj nosioc serije ISDN PRA, a ne svaki MSN.

Tarifa nije jeftina, ali ima jedan dobar sistem koji koristim. Ja ne koristim VoIP. Ja koristim telefonski broj preko interneta. Ne samo glas (Voice over IP). Telefoni su međusobno spojeni preko interneta. Preko računarske infrastrukture moje firme.
« Last Edit: November 18, 2010, 03:28:04 pm by vladimir_16 » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #17 on: November 18, 2010, 03:40:47 pm »

E da primio sam poziv sa 051-3398 tj. taj mi se broj ispisao na displeju. E sad kako gleda CRA na tvoj sistem kumunikacije, dali si trebao dozvolu od njih ili ne podliježe pod CRA.
Koliko vidim sada moraš sve listinge kao operater čuvati 3 mjeseca da bi mogli imati uvid ako dođe do neke frke.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #18 on: November 18, 2010, 03:41:48 pm »

CRA. Nema problema. Tamo mi je vjenčani kum direktor.

Kad smo već kod mog kuma, porodica mu živi u inostranstvu (Evropa). Kod njih kući je broj 051/3xx-xxx. Banjalučki. Za odlazne i dolazne pozive.
« Last Edit: November 18, 2010, 03:49:53 pm by vladimir_16 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #19 on: November 18, 2010, 09:32:21 pm »

Слабо се разуме у ову област, али знам да је "одувек" могло да на било којој тачки где има ТТ линија имам војни локал или градски број било ког града. Требало је да се везисти мало помуче. Тако у Бијелом Пољу (док смо били једна држава) имам на столу телефон са војним локалом из Београда и са ПТТ бројем Београда и  све то "нема везе" са цивилном централом у Бијелом Пољу. Такође, када са војног локала окренем преносник (позивни број) за, на пример, нашу локалну (дигиталну) централу у Нишу, одмах иза окренем други број и добијем излаз у градску мрежу и онда могу да бирам шта хоћу, укључујући и мобилне. Онај ко ме слуша идентификује ме као локал из Ниша. Наравно те могућности није могао свако.

Посебно корисне су биле тзв. директне везе. Дакле, само притиснем дугме и добијем дежурног и некој јединици.. где треба. Још тамо 1978. године командант батаљона је могао са оне чувене радио-телефонске станице (РТлУ 66/13) да из "шуме" позове жену кући, додуше уз посредовања оператера централе РТлУ и обрнуто. сада то ради аутоматски.

Наравно сада су Интернет и мобилна телефонија учинила "чуда" па је све то лакше. Наравно за зналце.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #20 on: November 18, 2010, 10:28:29 pm »

Balaševič peva u jednoj pesmi: princip je isti, sve su ostalo nijanse..

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #21 on: November 18, 2010, 10:35:17 pm »

U "Jabuci" je bila dobra centrala pa si mogao tako.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #22 on: November 18, 2010, 11:31:28 pm »

Био је добар фазон у нишкој дигиталној централи, ако је позвани број заузет, окрене се број (20 или сл.) и спусти слушалица. Кад се ослободи тражени број, на оба броја позвони телефон и споји се веза. Мало је необично оном ко први подигне јер чује сигнал да телефон звони.

Али телепринтер ми је био тотално фасцинантан. Снимање порука на перфорирану траку, или кад се оствари веза и куца на папиру, као четовање Smiley И све то на електомеханичкој направи технологије старе пола века. Куцаш поруку, направа бруји и цео сто се тресе. Милина...

Џумба, имали смо и ми код нас градски телефон на терену. Добро ми је дошао кад сам мојима јављао да је све у реду, да не питају превише...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #23 on: November 19, 2010, 06:47:53 am »

Pre par godina, u Sloveniji je bila živa jedna teleprinterska centrala, koju je koristila železnica. Ali su je demontirali i bacili

Nešto slično, kao da uletiš u muzej, ali da radi.. .Wink

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #24 on: November 19, 2010, 08:21:01 am »

Teleprinterske centrale su davno demontirane u Banja Luci. Otišlo u istoriju. Trudim se da smanjim upotrebu telefaksa. Makar unutar firme. Svi štampači u firmi se vide u mreži. I prije neku godinu radim u našem predstavništvu u Brčkom, a ono dolazi faks iz Banja Luke. Vidim ko šalje. Nazovem gospođu u redakciji u Banja Luci i kažem joj da uzme papir na štampaču iza sebe. Na njemu je pisalo: Jeftinije je koristiti računarsku mrežu nego telefonsku. Štampaj preko mreže. To sam joj odštampao u Banja Luci sa računara iz Brčkog. Sve faksove kopiraju.

To je jedna od mogućih ušteda. Na onoj centrali o kojoj sam pisao zabranio sam sve pozive na negeografske brojeve. Nagradne igre, sexi pozive, glasanje, humanitarne pozive i slično. Onaj ko hoće da bude humanitaran neka to radi od svoje kuće.

Uključio sam onu mogućnost preuzimanja poziva. Ako telefon zvoni telefon negdje u kancelariji ne mora se otići do njega, nego se poziv može preuzeti sa najbližeg telefona.
Uključio sam i tandem poziv. Zvoni isti poziv na nekoliko lokala, pa ko ga prvi preuzme.
Onaj call back se podrazumjeva.

Za pozive u režiju i za pozive koji idu u program ima poseban sistem bezbjednosti o kojem se ne priča. Da se ne bi nešto reklo u program, pa da bude problema. Za nagradne igre, kad ide program, pa kad se kaže ono: "Prvih pet poziva će dobiti nagradu" ima poseban sistem zaštite. Prije neku godinu kad je bio neki izbor za pjesmu Evrovizije u Sarajevu su zbog ogromnog broja poziva stale sve telefonske centrale uključujući i međunarodnu. Kvar je otklonjen tek nakon 8 sati. Kompletan grad je ostao bez telefonije zbog telefonskog glasanja.
Kad su se dijelili novogodišnji paketići na TV-u (ko prvi nazove) imali smo oko 170 poziva u sekundi na centralu. Takav veliki broj poziva može da zaguši gradsku centralu, a i našu u firmi. Jednom je bila stala gradska centrala, i nije radila cijelo prije podne.  Da ne govorim o haosu u firmi. I ja sam bio kriv. Kasnije sam to ispravio.

Ima i sistem ako se ne odgovori na poziv on se preusmjerava na mobilni, a mobilni je lokal firme, tako da je to besplatno. To vrijedi samo ako je jedna osoba na jednom telefonu. Dosta brojeva je virtuelno. Moj mobilni je 051/339-xxx iako mu je pravi broj 065/443-xxx. Poziv na ovaj 051/339-xxx zvoni na mom mobilnom. A na stolu mi je fiksni telefon 051/339-xxx. A iz firme se moj mobilni može zvati samo sa 267.

Svaki radnik ima ličnu šifru za zvanja van Republike Srpske. I ispred svakog poziva mora da je ukuca. To vrijedi za velike kancelarije gdje nema svako svoj telefon. Tamo gdje je jedno ili dvoje, troje u kancelariji to nije potrebno. A neki imaju dnevnu šifru. Ukucaju je ujutro i odjave se od telefona kad odu kući.

Održavanje centrale je moguće daljinski. Od kuće. Samo treba znati nekoliko šifri i brojeva.

I korištenje štampača puno košta. Za svaki štampač pravim računicu koliko košta odštampan papir A4. Cjena štampača plus toner, održavanje, bubanj, itd na 100 000 odštampanih papira. E sad sam uveo štampanje pod šifrom. Da se ne štampaju kuvari na 300 stranica i slično. Opet svako ima svoju šifru na štampaču. Pošalješ dokument na štampanje, odeš do štampača, na njemu ukucaš svoju šifru i počne štampanje. To se radi samo u kancelarijama gdje ima puno radnika. Gdje je jedno ili dvoje to nije potrebno.

Eto, malo rješenja u velikoj firmi. Sve je ovo spojeno u jedan sistem i održavanje sa jednog mjesta. Sa mog računara. Telefonija, računari, štampači i ostalo. Štampači, računari i centrala spojeni su u istu računarsku mrežu.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #25 on: November 19, 2010, 09:06:57 am »

A ja mislio, da sam maher, jer sam uspio sastaviti ISDN, VoIP, GSM...

Vladimir, očekuj, da ču te gnjaviti pitanjima.  angel
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #26 on: November 19, 2010, 09:14:31 am »

Nadam se, da bar imaš koji % od uštede.

Generalno, menađeri bi trebali tako spuštati troškove operative firme, a ne sa ukinjanjem dodataka i slično. Manje šteti "moralu" zaposlenih.

Kod nas u firmi, važi ista politika oko štampanja. Uvodi se "brezpapirni ured". Čak se i ugovori za nove naručnike štampaju samo u jednom izvodu, dok je drugi u elektronskom obliku.

Sa smanjenjem tih troškova, razlika u uštedi data je zaposlenima, u obliku voča. Svaki dan se dobiva 2 voča (jabuka, kruška, naranča, mandarina..). Sa tim se paralelno diže i imunski sistem zaposlenih, što dovodi do manje bolovanja.

Nekada bio kafič u zgradi, ali ga zatvorili, u uveli mogučnost besplatne kave (napitka) iz automata, u neograničenim količinama. Prvih 14 dana, bilo premalo WC-ja. Wink ali se onda unelo, pa čovek popije koliko treba (kavu ili dvije na dan).

Dobili po "defaultu" svi BlackBerry, ili bar drugi telefon, koji omogučuje "push email". I besplatan prenos podataka preko mobilne mreže za potrebe BB. Zanimljivo, koliko se to poznaje na količini printanja. U firmi imamo samo još 1 (jedan) fax, a i taj više stoji nego radi. Sve ide preko emaila.

LPB
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #27 on: November 19, 2010, 09:54:36 am »

Владо,
кад поменусте факсове, да ли сте имали контакта са програмима за пријем и слање факсова? Давно сам читао чланак у страним новинама, са описима. Озбиљнији програми су имали прилично занимљиве могућности, слање на мејл, добро урађену базу итд. Добра ствар за велику фирму, мада је данас на сву срећу застарела.

За штампање на колор штампачима код нас смо увели штампање преко спул сервера. Цео материјал оде на сервер који то после штампа по реду, а што је најбитније прави се евиденција колико је који корисник штампао, и ко сме да штампа. Мана је што нема добар преглед тока штампе - нпр ако се штампач заглави, може да поново пусти документ од почетка.

За евиденцију трошкова штампе, како су вам се показали рециклирани кертриџи у односу на нове? Да ли се стварно уштеди обзиром да су трошкови одржавања већи?
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #28 on: November 19, 2010, 10:37:28 am »

Владо,
кад поменусте факсове, да ли сте имали контакта са програмима за пријем и слање факсова? Давно сам читао чланак у страним новинама, са описима. Озбиљнији програми су имали прилично занимљиве могућности, слање на мејл, добро урађену базу итд. Добра ствар за велику фирму, мада је данас на сву срећу застарела.

http://www.afax.si/
Takvo nešto? Imaš i faxIP providere, koji ti nude i brojeve po svijetu (DID kao za VoIP), na koji ti mušterije i partneri mogu poslati fax po lokalnoj tarifi. Malo demode po mome ali ipak tu je.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #29 on: November 19, 2010, 11:53:35 am »

Počeo sam praviti sistem uštede na štampanju. Možda je nekome ovo za štampanje malo čudno, ali se samo u desku TV-a dnevno odštampa oko 5000 stranica A4, Puno, zar ne. Pa saberi druge organizacione odjele, pa svega pomalo, pa se sabere. Sve što se pročita, mislim što ode u eter, mora da ima napisano na papiru. U dva primjerka. I još da se snimi na uređaje za non stop snimanje programa. A naprimjer dnevnik. Vijesti se čitaju sa idiota, to je ona mašina na kojoj ide tekst koji spiker čita. Idiota sam pravio prije nekih sedam ili osam godina. A sve što ide na idiotu se kuca u redakciji i preko mreže ide do njega. I u lokalu se pokrene i tekst ide na ekran. Ali spiker mora da ima ispred sebe papirnu kopiju. Ako nešto krene loše. A iste te papire imaju i u režiji. Pa još imaju i scenario dnevnika, kamera 1, 2, 3, skopovi eksterna uključenja. itd. Dnevnik potroši minimalno 500 stranica A4 papira.  Ali to su zakonske obaveze. Svi dnevnici se pojedinačno snimaju na DVD i arhiviraju.

Imam neke ideje o tome kako se može smanjiti štampanje na papir. Tu mogu napraviti velike uštede. Sa recikliranim tonerima imam  loše iskustvo. Ne pune se na težinu praha koja bi trebala biti unutra. Imao sam slučajeva da sam morao rashodovati štampače zbog lošeg tonera ili ketridža.

Sa mog računara u firmi moguće je praćenje svih štampača u firmi. Ko šta štampa.

Uglavnom koristimo mrežne štampače, a ako štampač nema mrežni priključak koristimo print servere. Pošto su print serveri skuplji od polovnog računara jeftinije je diči linux na nakom pentijumu 1 i napraviti od njega print server.

Mislim, ovdje ima dosta ideja, amalo učinjenog. Maloprije me je Božo pitao za neki %.

Nagrada za uštedu od 300 000 KM koja je dosad bila na telefonskoj centrali u firmi se mjeri sa promilima. Zato se i otežu ovi drugi projekti. Imao sam tu još puno ideja, ali neka malo stoji. Koliko para toliko muzike.

Dok sam radio u bivšoj firmi, na tenkovima, rješavao sam sve što neko drugi nije ili mogao ili znao. Tako sad i u ovoj.
Crkne predajnik. Banja Luka nema TV signal čitav dan. Naveče me zovnu da ovo rješim i rješim.
Crkne teletekst server. Opet isto.
nazove me veliki Šef i kaže da trebam rješiti prijem signala iz Vatikana, preko posebnih veza. Papa daje izjavu. Hitno. Izjava se daje za sat vremena. Rješim.
Prenos signala iz Guče. Nevalja satelit, Vlado rješavaj.
Prenos iz Haga. BHT-u se ne sviđa izjava koja se daje u Hagu, pa nam ukinu signal. Vlado napravi rezervni link. Uhvati signal iz Međunarodnog suda. Vlado rješi.
Trebamo napraviti videonadzor u firmi. Rješeno.
Vlado, treba staviti jednu kameru u centar grada na vrh nebodera i pustiti je u program. Vlado rješio.
Vlado treba staviti jednu kameru na vrh Jahorine da ide u program, a da je iz režije možemo vrtjeti. I Vlado na vrh Jahorine 31-og decembra na minus 20 stepeni stavlja kameru, a kod kuće prase na stolu. Rješeno, a stigao sam i na prase. Upravljanje kamerom ide preko IP-ja, a video signal preko video linka na Tebević, pa na Duge Njive, Udrigovo, Kozaru, pa do režije u Banja Luku.
Kontrolu ulaska i prolaska u firmi. Rješeno
Praćenje kretanja naših kola preko satelita. Rješeno.
Tu sam dodao svoj izum da sem što pratimo gdje nam je auto znamo i ko je u autu.
Telefonija itd. Master VPN mreže.
Nadzor našeg emitovanog signala. Naprimjer u Total TV-u. Napravljeno, normalno besplatno. Koja još budala plaća Total TV kad može besplatno. Ilegala.  Grin  Šta ja mogu kad ovi iz Totala ne znaju zaštiti svoj signal. A i ovi iz Pinka takođe imaju rupu u zaštiti signala..
Samo malo žica i sve radi.
Vlado, ajde napravi kablovsku u firmi, a da mi preko iste žice vraćamo kablovskoj naš signal u digitalnom obliku za njihovu distribuciju.
Distribucija signala predajnicima. Vlado, ajde da to napravimo.

A moj posao je rukovodioc u IT sektoru. Tu nema antena, signala, satelita, auta itd. Ali izgleda da je tu ono "upregni magarca koji vuče".

Tako da će svi malo da ohlade od Vlade.

A naknada. Promili. I zato je to malo usporilo.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.