PALUBA
April 29, 2024, 01:28:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Telekomunikacije  (Read 54405 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #30 on: November 19, 2010, 12:32:18 pm »

Počeo sam praviti sistem uštede na štampanju. Možda je nekome ovo za štampanje malo čudno, ali se samo u desku TV-a dnevno odštampa oko 5000 stranica A4, Puno, zar ne. Pa saberi druge organizacione odjele, pa svega pomalo, pa se sabere. Sve što se pročita, mislim što ode u eter, mora da ima napisano na papiru. U dva primjerka. I još da se snimi na uređaje za non stop snimanje programa. A naprimjer dnevnik. Vijesti se čitaju sa idiota, to je ona mašina na kojoj ide tekst koji spiker čita. Idiota sam pravio prije nekih sedam ili osam godina. A sve što ide na idiotu se kuca u redakciji i preko mreže ide do njega. I u lokalu se pokrene i tekst ide na ekran. Ali spiker mora da ima ispred sebe papirnu kopiju. Ako nešto krene loše. A iste te papire imaju i u režiji. Pa još imaju i scenario dnevnika, kamera 1, 2, 3, skopovi eksterna uključenja. itd. Dnevnik potroši minimalno 500 stranica A4 papira.  Ali to su zakonske obaveze. Svi dnevnici se pojedinačno snimaju na DVD i arhiviraju.
Владо,
колико ми се чини, већина тог штампања је за једнократну употребу.
Да ли сте можда размишљали да пробате неке од е-папир уређаја?

Иначе, мој брат је у својој фирми на сличној позицији као и ви, и радио је неке исте ствари, сходно захтевима фирме (не раде видео уопште).
Њему је помогло што је дошао као познат у фирму, те је имао отпочетка добре услове.
Један од занимљивијих послова које је имао је била контрола квалитета производа. Ролна излази из машине, а одозго је камера снима и на основу количине мрља одређује аутоматски класу и одговарајуће сече. Проблем није био написати алгоритме, већ их оптимизовати - ролна се креће прилично брзо, а треба обрадити слике.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #31 on: November 19, 2010, 12:33:24 pm »

http://www.afax.si/
Takvo nešto? Imaš i faxIP providere, koji ti nude i brojeve po svijetu (DID kao za VoIP), na koji ti mušterije i partneri mogu poslati fax po lokalnoj tarifi. Malo demode po mome ali ipak tu je.
Хвала на инфоу!
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #32 on: November 19, 2010, 12:40:51 pm »



Quote
Иначе, мој брат је у својој фирми на сличној позицији као и ви, и радио је неке исте ствари, сходно захтевима фирме (не раде видео уопште).
Њему је помогло што је дошао као познат у фирму, те је имао отпочетка добре услове.
Један од занимљивијих послова које је имао је била контрола квалитета производа. Ролна излази из машине, а одозго је камера снима и на основу количине мрља одређује аутоматски класу и одговарајуће сече. Проблем није био написати алгоритме, већ их оптимизовати - ролна се креће прилично брзо, а треба обрадити слике.

Ovo mi liči na kontrolu proizvoda u IMPOL-SEVAL (Valjaonica aluminijuma Sevojno).Izvinite za off!
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #33 on: November 19, 2010, 12:52:07 pm »

Počeo sam praviti sistem uštede na štampanju. Možda je nekome ovo za štampanje malo čudno, ali se samo u desku TV-a dnevno odštampa oko 5000 stranica A4, Puno, zar ne. Pa saberi druge organizacione odjele, pa svega pomalo, pa se sabere. Sve što se pročita, mislim što ode u eter, mora da ima napisano na papiru. U dva primjerka. I još da se snimi na uređaje za non stop snimanje programa. A naprimjer dnevnik. Vijesti se čitaju sa idiota, to je ona mašina na kojoj ide tekst koji spiker čita. Idiota sam pravio prije nekih sedam ili osam godina. A sve što ide na idiotu se kuca u redakciji i preko mreže ide do njega. I u lokalu se pokrene i tekst ide na ekran. Ali spiker mora da ima ispred sebe papirnu kopiju. Ako nešto krene loše. A iste te papire imaju i u režiji. Pa još imaju i scenario dnevnika, kamera 1, 2, 3, skopovi eksterna uključenja. itd. Dnevnik potroši minimalno 500 stranica A4 papira.  Ali to su zakonske obaveze. Svi dnevnici se pojedinačno snimaju na DVD i arhiviraju.
Владо,
колико ми се чини, већина тог штампања је за једнократну употребу.
Да ли сте можда размишљали да пробате неке од е-папир уређаја?

Иначе, мој брат је у својој фирми на сличној позицији као и ви, и радио је неке исте ствари, сходно захтевима фирме (не раде видео уопште).
Њему је помогло што је дошао као познат у фирму, те је имао отпочетка добре услове.
Један од занимљивијих послова које је имао је била контрола квалитета производа. Ролна излази из машине, а одозго је камера снима и на основу количине мрља одређује аутоматски класу и одговарајуће сече. Проблем није био написати алгоритме, већ их оптимизовати - ролна се креће прилично брзо, а треба обрадити слике.

RTVSLO je, koliko vidim na vjestima, papir izbacila, dalo su jim laptope na pult.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #34 on: November 19, 2010, 02:18:19 pm »

Vlado jesi li imao intervencija na ovom stubu, Na Runjavici (Borja)?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Slika092.jpg (233.09 KB, 1200x1600 - viewed 217 times.)

* Slika215.jpg (185.89 KB, 1200x1600 - viewed 210 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #35 on: November 19, 2010, 03:07:29 pm »

Ako se ne varam, to je RTV lokacija, a mislim da ima tamo i nešto ex PTT opreme, bar bilo je nekada.
Mislim da sam i ja bio tamo, samo tada su bili samo RTV i Radioamaterski stubovi gore.

MOžda se 100% varam, a možda ne. Tko če znati za 15 godina sve unatrag.

LPB
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #36 on: November 19, 2010, 03:46:31 pm »

Ako si bio pomoći ću ti da se prisjetis pogled odozgo izgleda ovako (priblizno)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



a odozdo prema gore ovako
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* jjjh.jpg (433.99 KB, 1020x1153 - viewed 221 times.)

* Slika078.jpg (307.25 KB, 1600x1200 - viewed 200 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #37 on: November 19, 2010, 04:52:53 pm »

Tu nisam bio, ali banjalučki radioamateri dolaze ne Borje da rade takmičenje. Ovdje svratim ponekad na kafu.

Na svakom stubu RTRS-a ima opreme M:tela-a, Eroneta i BH Telekoma. Inače koristimo iste stubove za ovakve lokacije. RTRS i M:tel. Isti stub kod istog proizvođača RTRS plaća 660 KM po metru visine, a M.tel 1500 KM. Stubovi se prave u Tesliću.
Zašto ova razlika ne znam, ali znam da jedan čovjek iz M:tela ima dobru kuću i dobar auto.  Wink
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #38 on: November 19, 2010, 06:12:36 pm »

Mislim da je iz Teslića samo izvođač (Eling) radova, koji postavalja stubove, a stubovi se uzimaju negdje sa strane to mogu provjeriti. Inače gore imaju svi odvojeno svoje stubove, m:tel svoj, Eronet svoj, BH telekom svoj, dve lokalne radio stanice svoje stubove, i mislim da ima MUP nakačenu svoju opremu na RTRS-ovom stubu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #39 on: November 23, 2010, 08:13:57 am »

Sa prijateljima i rođacima koji su u drugim zemljama ili na drugim kontinentima komunicirate putem Skypea, Google Talka ili Yahoo Messangera. Ali, uz pomoć svog kompjutera i interneta možete ih besplatno nazivati i na zemaljske linije!

To možete ostvariti preko pet internet stranica. Ali, svaka od njih ima svoje uslove i mane. Tako je njihov rad obično popraćen nametanjem video reklame prije obavljanja poziva, raznim ograničenjima, registracijama, navodi Net.

1. Evaphone

Preko ove internet stranice možete nazivati telefonske brojeve u gotovo svim zemljama. Ograničava vas samo u trajanju besplatnog poziva, a on se razlikuje od zemlje do zemlje. Za one koji će koristiti ovom stranicom dovoljno je, kada uđu na nju da odrede državu i uz već određeni predbroj dodaju onaj koji bi željeli nazvati, kliknu "zelenu slušalicu" i sačekaju nekoliko sekundi, piše Profitiraj.hr.

2. FreeCall

Ova aplikacija, koju morate skinuti na svoj kompjuter, nudi vam besplatne pozive za više od pedeset država. Pomoću nje sedmično možete besplatno telefonirati u vremenu od 300 minuta.

3. Calleasy

I Calleasy vam nudi besplatne pozive. Ali, samo prema zemljama čija je cijena poziva manja od pet centi po minuti. Na svojoj stranici navode koje su to zemlje, a vi poziv osim sa kompjutera možete uspostaviti i preko mobilnog telefona.

4. PokeTalk

Preko PokeTalka možete besplatno nazivati u 50 zemalja i to 50 puta u mjesecu, ali samo 10 minuta po pozivu.

5. Flash2Voip

Flash2Voip omogućava besplatne međunarodne pozive prema trideset zemalja. Uslov je registracija na internet stranici.

Ja se inače na javljam na telefon kad mi ne piše broj onoga ko me zove na displeju. Ne javljam se čak ni na poziv ako broj nemam u telefonu. Na ovim pozivima na displeju telefona piše Private.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #40 on: December 11, 2010, 12:19:42 pm »

Praćenje kretanja naših kola preko satelita. Rješeno.
Tu sam dodao svoj izum da sem što pratimo gdje nam je auto znamo i ko je u autu.
Како си решио ово друго? Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #41 on: December 11, 2010, 01:22:56 pm »

Svi radnici nose svoje ID kartice sa sobom. U džepu. I indentifikuju se uređaju koji se nalazi u autu i koji preko GPS sistema praćenja auta šalje podatke u centralu.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #42 on: December 11, 2010, 01:41:08 pm »

Не знам како је у РТС-у, ХТВ-у, БХТВ-у, али ми се чини, по ономе што си рекао, да РТРС предњачи у региону што се тиче појединих ИТ решења.  Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #43 on: December 11, 2010, 02:25:34 pm »

Pa dosta ideja je izašlo iz moje glave. Kad sam projektovao telefonsku centralu i davao upite predstavnicima Simensa, Ericssona, Ciska i ostalim, pitali su me a zašto mi to treba. Neke stvari oko telefonije ni oni nisu znali.

Prije tri godine kada je umro Predsjednik Republike Srpske naše ekipe su pokrivale sve tačke sahrane. Bez i jednog kvara ili otkaza, ili prekida emitovanja sahrane. Nakon nekih mjesec dana u posjetu RTRS-u je došla delegacija HRT-a. Nisu mogli da vjeruju šta smo sve uradili kad su vidjeli našu opremu. Oni imaju deset puta više opreme, i nisu mogli da smo mi sa ovo malo naše opreme sve završili bez greške u emitovanju. Nekih pola godine prije toga sam napravio svoj telefonski sistem. Producenti su imali rezervne baterije za telefone na punjaču jer su stalno bili na vezi sa mobilnim. Naravno besplatno. Tad sam i napravio da se u naša reportažna vozila koja su u pokretu može slati fax. A da je broj u reportažnom vozilu lokal od telefonske centrale firme. Nazoveš lokal 386 iz firme i javi ti se fax u reportažnim kolima u pokretu negdje u državi.

Prošle godine je bilo Svjetsko prvenstvo u raftingu u Banja Luci. Pokrivati desetak kilometara toka Vrbasa i sve to emitovati uživo je ogroman posao. A vremena Start, prolaz i Cilj smo riješili preko wirelessa. Naravno, mi iz IT sektora.

A kad odem u BHT i vidim da imaju telefone kolutaše, da audio montiraju sa traka, analogno... Isto je i u RTS-u.

Na takmičenju tonaca TAKTONS koje se svake godine održava u Novom Sadu tonci RTRS-a su uvijek prvi. Prošlih godina je bilo problema jer su im dali magnetofone za montažu. Kod nas se sve montira na računaru. Sve je digitalizovano. Na teren se nose kamere i audio snimači sa hard diskovima. Traka odavno nema u mojoj firmi. Prije godinu dana bila je prezentacija Sony opreme kod nas u firmi. Nisu prošli na prezentaciji. Tražili smo bolju opremu. Možda su oni htjeli uvaliti zastarjelu opremu, ali nije prošlo.

Računarska mreža je odavno gigabitna, a backbone je optički. 

Još da mi nisu u sektoru svi došli preko veze...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #44 on: December 11, 2010, 06:02:50 pm »

...Tad sam i napravio da se u naša reportažna vozila koja su u pokretu može slati fax...

Ali samo do 140 km/h, ne iznad. Wink

LPB
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.049 seconds with 22 queries.