PALUBA
April 28, 2024, 08:29:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Telekomunikacije  (Read 54397 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #60 on: September 02, 2011, 09:09:18 pm »

Из мог искуства најбољи пријем од мобилних телефона имају Alcatel-и. Имао сам један од оних најпростијих. Ни један од оних мобилних телефона од пар стотина евра му није био раван по квалитету и пријема (планине,шума, подруми и сл.). Сви други без пријема, он ради, има сигнал.
Kako ko, ja od početka koristim "Nokia" telefone. I biram najjednostavniju podmarku koja sa jednim punjenjem može 6-7 dana da drži.
Isti su po mome najjednostavniji za manipulisanje i nikad nisam bio dosad "izdan" ni jedne sekunde. Koristim ih već 15 godina i
mislim bar još toliko... Grin
« Last Edit: September 02, 2011, 09:31:16 pm by ORIĆAREB » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #61 on: September 03, 2011, 07:20:53 am »


 I ja sam prvi telefon imao "Alcatel db". Izuzetan prijem signala tamo gde su drugi skuplji modeli bili mrtvi. Mada, mislim da je to zbog stanica koje su izgleda bile iste firme( tako su mi objasnili) . Neko ko se razume u to će me verovatno ispraviti. Posle njega samo "Nokia".
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #62 on: September 03, 2011, 08:49:27 am »

Platforma na kojoj radi neki mobilni operater je bitna stvar. U M.tel-u u Banja Luci su davno kupili, po ogromnoj cijeni, Simensove bazne stanice. Nakon rata. Po uvođenju mobilne telefonije u BiH. Te bazne stanice su bile u radu u Burkini Faso, te su se tamo pokazale veoma loše, te su rashodovane, vraćene su u Simens koji ih je malo upeglao i prodao M.tel-u u Banja Luci.
I firma Cepter je pokrila državu sa baznim stanicama, ali njoj nisu dali da radi. Nije dobila dozvolu CRA.
Sada u tehničkoj komunikaciji sa M.tel-om imam velikih problema. Dao sam im puno zahtjeva vezano sa komunikaciju moje centrale i njihove, ali oni su na slabijem nivou od Burkine Faso.
Eriksonove centrale u Srbiji imaju puno veće mogućnosti od ovih Simensovih. I same kućne centrale Eriksonove su puno bolje od Simensovih. Pristup sa vana u centralu je jako bitna stvar. Eriksonova kućna centrala ne može da snima razgovore. Simensova može da snima, i to bez dozvole korisnika. U Vladi Republike Srpske i svim ministarstvima je simensova centrala. Kupljena od Telemaksa. Po cijeni koja je desetak puta veća od realne. Svaki telefon je od 300 do 3000 KM.
http://www.telemaxrs.com/reference.php
Kad sam pravio neki tender, javili su mi se na tender. A pošto sam tražio i reference za poslove u zadnje dvije godine, jedan od poslova koji su radili je bio motaža antenskog sistema i kablovske televizije u Gradskom parku u Banja Luci za skromnih 300.000 KM, ili 150.000 Eura. Ja bih to uradio za maksimum 500 KM. nakon ovog detalja ih nisam uzeo za ozbiljnog saradnika.

A šta mislite ko je u Telemaksu montirao i pustio telefonsku centralu.  Cool Cool

Ali to nije sve, što bi rekli trgovci sa malih ekrana. Ta centrala se može, što i jeste, spojiti sa raznim drugim "firmama", tako da se svi razgovori sa ove centrale  snimaju na mjestu van Banja Luke. U nekoj agenciji koja se zove Pčela ili OSA. Tako nekako. Wink   

Svi razgovori koji se vode preko M.Tel-a se mogu snimati u M.Tel-ovoj zgradi u Banja Luci, na Laušu. Sa desne strane Lauša, prije crkve. Svi razgovori fiksne i mobilne telefonije, sav internet saobraćaj za korisnike M.Tel-ovih internet paketa, a čak se može tu i vidjeti ko gleda koju televiziju, ako je gleda preko M.Tel-a.
Takođe i sva pošta, E-mail-ovi, itd, ako se ide preko M.Tel-a.

Da se vratimo na mobilne operatere.
M.Tel
Tražio sam od njih da se pozivi sa moje centrale prezentuju sa imenom firme, a ne brojem telefona. Kažu da ne može. Mene zovnu iz Googla, a meni se na mobilnom napiše GOOGLE. E oću to i za moju firmu.

Tražio sam da se svi brojevi telefona koji se nalaze u ruteru predstavljaju sa istim brojem. Imam do sad 8 brojeva u ruteru, a ove sedmice će ih biti još.  Kažu da to nije moguće.

Tražio sam da mi daju usluga Biznis linka. To nude Eriksonove centrale. To je usluga da se sa mobilnog može direktno zvati lokal u mojoj firmi. Kažu da ne može. Pa sam morao staviti ruter za to.

Tražio sam uslugu Mobile extensions. To je usluga da je kućna centrala direktno, žičano povezana sa centralom mobilnih operatera. Sad kad zovem mobilni telefon koji je spojen na moju firmu poziv ide preko mog rutera pa na centralu mobilne. U Radio Televiziji Srbije centrala je spojena sa tri telekom operatera žičanom vezom, te se poziv na mobilni telefon radnika tarifira kao besplatan poziv, a ne zauzima se bazna stanica. Moja firma je zauzela pola jedne bazne stanice i to i po signalnom kanalu i po razgovornom kanalu.

Tražio sam da ja svim svojim radnicima mogu odjednom poslati SMS. Ni to nije moglo, pa sam i za to morao napraviti server.

Tražio sam još puno usluga. Za sve je bio isti odgovor. Nismo u tehničkoj mogućnosti. Još žive i rade u Burkini Faso.

Trenutno radim na još jednom ruteru. Dio mog dopisa velikom šefu:

"Cijene koje trenutno plaćamo su sljedeće:

Mtel, fiksna prema    BH mobilnoj    0,34 maraka/minuti
Mtel, fiksna prema   Eronet      0,34 maraka/minuti
Mtel, fiksna prema   Mtel, mob           0,17 maraka/minuti

sa ruterom bi cijene bile:

BH mobilna prema   BH mobilna           0,14 maraka/minuti
Eronet prema       Eronet      0,16 maraka/minuti
Mtel, mob prema   Mtel, mob                   0,14 maraka/minuti

Ušteda bi bila za godinu dana, računajući na osnovu ovih cijena i troška od prošle godine sljedeće:  " kraj citata.

Da je M.tel kupio pravu telefonsku centralu ovo mi ne bi trebalo.

Još jedan detalj. Wink

Antenske stubove za M.Tel i moju firmu pravi ista firma. Iz Teslića. Za nas su jeftiniji oko 1000 KM po metru visine. Ne znam zašto.  Shocked Shocked


Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #63 on: September 03, 2011, 07:35:27 pm »

Radio sam računarsku mrežu u jednoj srednjoj školi u Banja Luci. I vidim na časovima sve cure su na fejsbuku. I pitam direktoricu škole da zabranim fejsbuk samo u učionicama. Ona sva sretna. I zabranim pristup fejsbuku samo za računare u učionicama. Cure, učenice pošizile. Prvih 3 minuta zabrane imao sam 316 pokušaja izlaska na fejsbuk.
Мој брат је у фирми увео блокаду ххх сајтова.
Следећи дан у 8:15 (а раде од осам) зову га са пријавнице да им не ради интернет. Брат објашњава да ради, ови кажу да проверено не ради. Пошто се ситуација мало касније разјаснила, шофер на другом крају објашњава:
- Овде понекад блејим цело преподне, или ноћ. Пуштај ми интернет да не полудим овде!
И шта ће, морао је њему да скине филтер...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #64 on: September 13, 2011, 05:46:18 pm »

Dakle, danas je prvi put u program išao uživo prenos slike i tona preko mobilnih operatera.  Snimak se može pogledati na
http://rtrs.tv/av/player.php?id=14691&x=1

Dakle, jutarnji program RTRS-a, danas, 13.09.2011 prvo uključenje u živo, a signal ide preko SIM kartica i mobilnih operatera. Vrijeme na snimku 07.37.

Signal kasni od mobilne kamere do režije 3,19 sekundi.

Eto, završen još jedan moj poslić.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #65 on: September 13, 2011, 06:38:08 pm »

Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #66 on: September 13, 2011, 07:24:52 pm »

Dakle, danas je prvi put u program išao uživo prenos slike i tona preko mobilnih operatera.  Snimak se može pogledati na
http://rtrs.tv/av/player.php?id=14691&x=1

Dakle, jutarnji program RTRS-a, danas, 13.09.2011 prvo uključenje u živo, a signal ide preko SIM kartica i mobilnih operatera. Vrijeme na snimku 07.37.

Signal kasni od mobilne kamere do režije 3,19 sekundi.

Eto, završen još jedan moj poslić.

Pozdrav

Vlado

Ovim nacinom bi jos sto sta moglo da se salje i za jos sto sta da koristi.....
Od cega zavisi kasnjenje snimka...tj. da li bi moglo to kasnjenje da se smanji?
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #67 on: September 13, 2011, 07:40:30 pm »


Hočemo i "mi" to dobiti, Božo?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #68 on: September 13, 2011, 07:44:05 pm »

Ti dobivaš kavu Wink

Iskreno, to je stvar korisnika, a ne operatera. Mi trenutno radimo na UMTS 900, gde se trudimo progurati min 40M ETH do bazne stanice (mada modemi i telefoni još ne podržavaju takve brzine).

LPB
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #69 on: September 13, 2011, 08:13:04 pm »

Da ti pravo kažem, boli me ona stvar za TV na telefonu. Više bi volio bolji UL, ratio 2-3MB DL i manje od 0,1UL ne paše mi baš.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #70 on: September 13, 2011, 10:51:17 pm »

Ја имам неки кинески телефон са две СИМ картице (ваљда марке "Тигар"). Прима све земљске ТВ канале (има антену, коју извучеш из мобилног), неко мало боље, неке мало слабије. Тотално без везе - слика ситна, слова (на пример титлови) се једва виде. Не знам чему то - преузимање ТВ на мобилном. Да на додатној услузи зараде мобилни оператере.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #71 on: September 14, 2011, 05:36:47 am »

Izgleda da me neki nisu razumjeli. Ja radim u Radio Televiziji Republike Srpske. I od juče možemo da idemu u živo javljanje direktno u program na sasvim novi način. Koristeći protok signala kroz SIM kartice. Prvi u BiH.
Dakle, ekipa ode bilo gdje na teren, kamerman, koji treba biti pametan i neka lijepa faca, koja je obično glupa ili je glupa, ali je u nekoj vladajućoj stranci, pa ne mora biti lijepa i sa opremom na leđima kamermana mogu da daju program u živo.
Dakle, više ne trebaju optičke veze da režije ili videolinkovi.

Sav audio i video signal ide preko baznih stanica mobilnih operatera. Sasvim novi sistem prenosa.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #72 on: September 14, 2011, 08:58:51 am »

Не знам чему то - преузимање ТВ на мобилном. Да на додатној услузи зараде мобилни оператере.
Џумба,
ТВ сигнал иде обично, нема везе са мобилним оператером, те се не наплаћује услуга.
А кинези су то убацили на телефоне јер су схватили да ако на савремене мобилне (велики екран, јак процесор) убаце један чип и антену, имају приде и телевизор на њему. Непрактично јесте, али може да послужи за не дај боже.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #73 on: September 14, 2011, 09:08:08 am »

Izgleda da me neki nisu razumjeli. Ja radim u Radio Televiziji Republike Srpske. I od juče možemo da idemu u živo javljanje direktno u program na sasvim novi način. Koristeći protok signala kroz SIM kartice. Prvi u BiH.
Dakle, ekipa ode bilo gdje na teren, kamerman, koji treba biti pametan i neka lijepa faca, koja je obično glupa ili je glupa, ali je u nekoj vladajućoj stranci, pa ne mora biti lijepa i sa opremom na leđima kamermana mogu da daju program u živo.
Dakle, više ne trebaju optičke veze da režije ili videolinkovi.

Sav audio i video signal ide preko baznih stanica mobilnih operatera. Sasvim novi sistem prenosa.
Ček, ček, jedno pitanjce majstore. Dali taj sad signal sa lica mjesta ide vezama i završava u studiju i preko već čega u šta se ja puno ne razumijem, završava na TV aparatima gledatelja i ako je tako kakva je sada slika na televizorima, da li se šta primjeti u odnosu na klasiku.
Ili to samo sada završava na mobilnim telefonima "široki' narodni' masa". Wink
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #74 on: September 14, 2011, 09:28:41 am »

Ček, ček, jedno pitanjce majstore. Dali taj sad signal sa lica mjesta ide vezama i završava u studiju i preko već čega u šta se ja puno ne razumijem, završava na TV aparatima gledatelja i ako je tako kakva je sada slika na televizorima, da li se šta primjeti u odnosu na klasiku.
Ili to samo sada završava na mobilnim telefonima "široki' narodni' masa". Wink

Sa ulice gdje se snima prilog ide live (direktno) u studio RTV kuće a odatle se distribujiše širokim narodnim masam klasičnim metodam.
Vlado je ovim postigao da kada se radi neki prilog na terenu taj isti prilog može ići direktno u prograb bez iznajmljivanja optičkih linkova ili satelitskih linkova. Već je dovoljno da na tom područiju ima mobilni 3G signal nekog od operatera.
Dakle slanje priloga s terena ide kroz mobilnu mrežu (bazne stanice) do studija odakle u etar ide klasičnim putem...
Nadam se da sam malo pojasnio  Wink
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.