PALUBA
April 28, 2024, 11:58:12 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: NAJSTARIJI KAPETAN DUGE PLOVIDBE  (Read 4729 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: December 27, 2010, 06:13:50 pm »

Jedan ugodan članak iz SD

27.12.2010.

U OČEKIVANJU STOTE

NAJSTARIJI KAPETAN DUGE PLOVIDBE ‘Plovio sam na jahtama s princezama i prinčevima’

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Trogiranin Petar Petrić, najstariji kapetan duge plovidbe u Hrvatskoj i najvjerojatnije jedini živi svjedok slavnih dana putničkih brodova “Kraljica Marija” i “Princeza Olga”, proslavio je 97. rođendan.

Ovo je sad moja kabina. Prova mi gleda na more, a krma na kopno. Tim riječima živahan i dobro raspoložen dočekao nas je u svojoj sobi u obiteljskoj kući na Lokvicama pokraj autobusnog kolodvora.

Okružen slikama brodova na kojima je plovio te rodnog Trogira i portretima dragih osoba koje je sam naslikao, šjor Pjero, kako ga zovu, iako se bliži stotoj, sjajnog je pamćenja te nam je nizao događaje kao da su bili jučer.

Doznajemo kako je vjerovao da će postati inženjer građevine, no strast prema stripovima i kaubojskim filmovima, koji su tada bili opsesija mladih, odvukla ga je od knjige, koju pomalo zanemaruje.

Na nagovor očeva prijatelja 1929. godine u Dubrovniku upisuje nautiku koju završava, kao i Pomorsko-trgovačku akademiju te stječe zvanje kapetana duge plovidbe.

Prvi ukrcaj bio mu je, veli, na “Svetoga Duju”, trgovački brod splitskog brodovlasnika Perića, a potom na “Kraljicu Mariju” i “Princezu Olgu”.

- To su bili stari brodovi koje su Englezi kupovali u svoje vrijeme i, kad su došli moderniji brodovi, oni su ih stavili u rashod. Naš direktor Božo Banac imao je dobre veze s Englezima i kupio ih je. Sjećam se kad smo u Engleskoj preuzeli “Princezu Olgu”, išli smo u Southampton, poslije je došla i naša posada.

To je bio zapušten brod koji je već četiri-pet godina bija u raspremi, niko nije bija na njemu. Cili je bija ruzinav, paluba je bila sva crna od kiše, a radili smo 16 sati dnevno da ga dovedemo u red. Trebalo ga je uredit za prijem u Split. Na krštenje “Princeze Olge” u Split je došao princ Pavle sa ženom Olgom.

Na tom brodu ostao sam dvije godine. Ruta nam je bila Trst - Aleksandrija, a usputne luke Haifa, Pirej, Dubrovnik i Split - prisjeća se šjor Pjero. Nakon “Olge” zaposlio se kao oficir na engleskoj jahti “Tiha”. Doznajemo kako su na prvom putovanju s “Tihom” vozili princa od Kenta sa ženom, grčkom princezom Marinom, i njihovu svitu.

- Oni su u Krfu naručivali preko brodskog radija puste parfeme. Bija je to “haj-lajf” - sjeća se šjor Pjero. Nakon 97 godina i bogatog pomorskog i životnog iskustva kaže nam šjor Pjero kako je “sritan čovjek”.

- Zdravlje me služi, samo me malo zeza angina pektoris. Sreću sam uvijek pronalazio u malim stvarima. Nikada nisam bio pohlepan i gledao sreću kroz novac. Ona je u spoznaji što smiješ, a što ne smiješ. Ne smiješ lagati, krasti i moraš živjeti skromno. Onda je čovjek sritan - poručuje šjor Pjero.

Tekst i snimka: Gordana DRAGAN
Izvor: Slobodna Dalmacija


* petarpetric.jpg (40.91 KB, 468x306 - viewed 130 times.)
« Last Edit: December 28, 2010, 01:57:10 am by leut, Reason: ubačena slika » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1 on: December 27, 2010, 06:16:01 pm »

Taj je bija nekoliko puta u Slobodnoj. Svaki put je najstariji.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2 on: December 27, 2010, 06:40:06 pm »

ma znan da ni nika vjest ali kad više volin čitat ovake članke
nego:rat ovamo,ispalilo onamo ,e benti

a i čekan da pustidu jedan jaki članak iz današnje štampane verzije

poz.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 999


« Reply #3 on: December 27, 2010, 07:18:10 pm »

Solaris, članak je super, kao i kapetan Petrić!
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #4 on: December 27, 2010, 07:37:04 pm »

Taj je bija nekoliko puta u Slobodnoj. Svaki put je najstariji.

Citao sam o njemu slicno i prije koju godinu - uvijek je zanimljivo!

Izgleda - super! Fuori seria!

Zivio u zdravlju i veselju!

Hvala Solaris.
Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #5 on: December 27, 2010, 08:19:40 pm »

Taj je bija nekoliko puta u Slobodnoj. Svaki put je najstariji.
mora bit najstariji kad se još nije rodija stariji od njega
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #6 on: December 27, 2010, 09:53:01 pm »

ala mu vera 
neki s godinama steku mudrost, ali ima i onih drugih, koji se više naginju ka ludosti 
uvek su me impresinirali stariji ljudi, koji su vedrošču i jednostavnošču gledali na život!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.