PALUBA
March 28, 2024, 11:33:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Династија Обреновић  (Read 106495 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #60 on: March 19, 2016, 01:54:34 pm »

Konak kneza Miloša Obrenovića u Gornjem Crnuću kod Gornjeg Milanovca fotografisana 1910. godine

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 922684_865691103560648_1089932352525532388_n.jpg (125.38 KB, 767x472 - viewed 186 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #61 on: January 08, 2017, 09:29:05 am »

Nežna strana Knjaza - Pismo Miloša Obrenovića sinu Mihailu otkriva nešto što bi i danas svaki otac rekao sinu
Miona Kovačević   08.01.2017.

Odan i nežan otac, utisak je koji ćete imati posle čitanja pisama koja je knjaz Miloš Obrenović pisao svojoj deci dok je bio u emigraciji. Pisma, koja su objavljena u knjizi "Porodična prepiska kneza Miloša Obrenovića", bacaju potpuno novo svetlo na ovog inače strogog vladara. Neka od pisama možete da pročitate u nastavku ovog teksta, a autorka knjige, dr Tatjana Brzulović Stanisavljević otkrila nam je kako su ona nastala.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Budući da je bio nepismen, knjaz Miloš je pisma diktirao pisarima i to što se nije libio da i najintimnija osećanja prenese nekom strancu koji je sve beležio, dodatno "smekšava" utisak o njemu. U pismima ćerki Petriji-Perki pisao je o svom i njenom zdravlju, molio je da se čuva i davao savete o vaspitanju dece. Sa naslednikom, sinom Mihailom je bio nešto stroži i poslovniji.

- Miloš je jako kritikovao Mihaila i govorio mu da živi uredno, da ne provodi previše vremena po kafanama, da se ponaša kako dolikuje kneževom sinu. Spremao ga je za presto. Njih dvojica dosta su se bavila i novčanim transakcijama, jer Miloš je bio najbogatiji čovek toga doba i imao je puno mošija (imanja),  stanova i veliku ergelu konja i nekretnine je izdavao pa se u pismima govorilo o ubiranju arendi, plaćanju sudskih troškova, kupoprodaji konja, pomeranju ergele iz Srbije u Vlašku... U nekim pismima njih dvojica govore i o Miloševom povratku na srpski presto, mada koriste šifru kada to pominju i pišu "na polzu naše stvari". I Petrija i Mihailo su bili velika podrška ocu i izveštavali su ga o situaciji u zemlji, kakve su prilike, šta ljudi pričaju. Petrija ga je upozoravala na nekog Lakića iz Rume koji dolazi potplaćen od srpskih vlasti da ga ubije i da se čuva... - ističe dr Tatjana Brzulović Stanisavljević.

Zaustavio bi povorku, stavio tablu na leđa pomoćniku pisara i počeo da govori

Pisma su pisana u periodu dok je knez Miloš bio u emigraciji, od 1839. do 1858. godine (kada se vratio na srpski presto). Njegova kancelarija uvek je putovala s njim.

- Pošto su putovali na konjima, kad bi mu palo na pamet da nešto napiše, on bi zaustavio povorku, stavili bi tablu na leđa pomoćnika pisara a pisar bi pisao dok mu Miloš diktira - opisuje dr Brzulović Stanisavljević za "Blic" knežev sistem korespondencije.

Osim pet Petrijinih pisama koja su već objavljena 2011, sva ostala su prvi put predstavljena javnosti. Preko njih vidimo kneza Miloša kao brižnog i krajnje "normalnog roditelja".

- Miloš je sada u mojim očima potpuno drugačiji. Svi smo učili o njemu kao o strogom državniku, prekom apsolutisti, neprosvećenom orijentalisti, dobrom diplomati oštre misli i reči koji je, pri tom, bio nepismen. Čitajući pisma otkrila sam novog Miloša, što me je potpuno zapanjilo. Ja sam ga videla kao svakog drugog roditelja, nežnog i brižnog, koji deli savete o zdravlju i vaspitanju unučića - kaže Tatjana Brzulović Stanisavljević.

Knez Mihailo Obrenović
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Miloševo najstarije dete, ćerka Petrija Perka je bila nepismena pre udaje, pa je prva slova učila sa decom (imala je četiri sina). Njena mlađa sestra Savka je išla u osnovnu školu, kasnije i u beogradsku gimnaziju, ali je Miloš to jedva dopustio.

- Kao tradicionalan i patrijarhalan čovek smatrao je da ćerke treba da budu lepo vaspitane i dobre domaćice i da treba ih uda za ugledne i čestite ljude. Ni jedna ni druga nisu dobile obrazovanje dostojno kneževih kćerki. Miloševa supruga Ljubica, na primer, nikad nije sela sa njim za sto. Čak i kasnije, kada su sa sofre prešli na normalne stolove, ona je uvek stajala i dvorila - podseća naša sagovornica na to koliko je Miloš bio konzervativan.

Petrija Perka Obrenović Bajić
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Međutim, ona ističe da je za jednog nepismenog čoveka on uradio mnogo dobrih stvari za kulturno-prosvetne prilike toga doba: osnovao je 72 osnovne škole, prve gimnazije, Licej, Bogosloviju, Društvo srpske slovesnosti, bibilioteke... Ove godine će izaći druga knjiga iz zbirke Joce Vujića, posvećena pismima književnika. Cela zbirka je skenirana i u izradi je virtuelna izložba koja će biti dostupna na sajtu Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković" u Beogradu.

Petrijino pismo Milošu Obrenoviću 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Božićna/novogodišnja Petrijina čestitka Milošu:

Vršac, 17/29. decembar 1851.

Vaša svetlost, premilostivejši babo!

Nastupajuće praznike Roždestvo Hristovo, Novo leto, Bogojavljenje Gospodnje, uzimam sebi slobodu sa mojom decom Vašoj svetlosti čestitati. Premda u stanju nisam sve moje želje ovde staviti, al znadem da je moj svetli roditelj o njima uveren. Ja imam samo tu jednu želju i šiljem svaki dan u mojim molitvama tu molbu premilostivom Tvorcu nebeskom da se smiluje na nas: da vidimo Vašu svetlost u sredinu zmeđu Vašeg srpskog naroda, još mlogo godina ove blage danove u zdravlju i miru da provedete za sreću i polzu njihovu, a za diku našu. Primite, svetli roditelju, ove iskrene želje od Vaše pokorne kćeri. Od brata Mihaila sam imala vesti, on se, fala Bogu, zdravo nahodi. Ja sa Tošom i decom se zdravo nahodimo. Preporučujem se ubuduće Vašoj visokoj milosti, ostajem sa svakim strahopočitanjem Vaše svetlosti

najpokornjejša kćer Petrija

Prepiska između Petrije i Miloša vezana za regrutaciju njenih sinova

Vršac, 27. januar 1851.

Vaša svetlost, premilostivejši babo!

Od brata Mihaila imala sam dva pisma, di mi javlja, u njegovom poslednjem, da Vama ide, Bogu fala, sve najbolje; da ćete se skorim moći poći natrag; i priključuje mi pismo od doktora Helijuza, iz kojeg sam se sama bolje osvedočiti mogla; sad mogu bez brige biti. Također i zet Koča mi isto piše o Vašem nama svima dragocenom zdravlju. Mene je jako obradovalo da se Vi, naš svetli babo, od dana sve bolje i bolje nahodite. Ja u tu nadeždu i radost živim Vas što skorije zdravog kod nas viditi. Molim mene što skorije obradovati sa takim glasom. Što se nas tiče nemam Vam, svetli babajko, dobre vesti pisati. Posle Vašeg sastanka počeše regrutacija; od 20 do 27 godina, di su mi svi četiri sina u te godine. No Lazu kao najstarijega, a Jevrema kao u školama, izbavila sam ih; al Miloša i Naciku ne mogu, okrom da ih otkupim, svakoga za 500 forinti. Al ja sam i to učinila, no što je hasna, ako budne rat pa nemaju dosta soldati, uzmu i one koji su se otkupili. Daklem, idu samo na prevarku – teško nami! No misleći imam barem zasad mira, pa položim 1.000 forinti; al ne dadu, premorivaju decu da položu zakletvu kao prost soldat na barjak; tako moram sad moju decu da krijem po tuđim mestima – dokle smo došli! A porez ne znamo di ćemo pre da platimo. Za ergelu imam čast javiti da sam srećno prodala, osim dva stara hata i šest najgorih različitih kobila. Kada se sastanemo imaću čast Vami račun i novce predložiti. Mi ovde danas zbog snega ništa ne znamo, tako lepo vreme imamo kao u proleće; za žita je jako škodljivo. Toša nam je došo pre blagih danova. Mi se, fala Bogu, svi zdravo nahodimo. Toša i moja deca celivaju Vam milostive ruke, također i ja ljubim Vašu desnicu, i preporučujemo se svi Vašoj visokoj blagonaklonosti sa svakim strahopočitanjem. Vaše svetlosti najponiznija kćer Petrija

*

Hajdelberg, 7/19. februar 1851.

Ljubezna kćeri Perka!

Vaše pismo od 27. januara ispravno dobio sam i radujem se da ste, fala Bogu, svi skupa zdravi; i uvidio sam koliko za ergelu toliko i za ostalo sve što mi javljate. I, daj Bože zdravlje, sve ćemo pregledati kad se sastanemo! Samo jedno niste dobro učinili što mi niste pre javili za decu, dok niste novce položili i taku sumu. Ja bih Vas savetovao da ste jednoga od njih četiri dali, jerbo ovo neće Vam nikako izostati, pa moraš i sina dati i novci odoše; a i tako sa četiri šta znaš raditi? A kojega god bi dala, ako se dobro uzvlada, sa vremenom bi bio i oficir, pa ne bi i to ništa falilo. Tu ste pogrešku učinili; a i sada, ako vidiš da se ne može izbegnuti, a ti podaj jednoga. Što se moga zdravlja tiče, mogu Bogu blagodariti i ovom dobrom i znamenitom doktoru. Ja sam skoro sasvim zdrav i kratko vreme biću sasvim dobro i polazim za dole. Uostalom pozdravljajući kako Vas tako i Tošu sa decom ljubezno,

ostajem Vaš istiniti roditelj

knjaz Miloš Obrenović

Pismo sa grbom Mihaila Obrenovića
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mihailovo pismo Milošu

Bukurešt, 10/22. maj 1847.

Vaša svetlost, milostivi roditelju

...

Pre nekoliko dana Maćić mi iznese Vašom svetlošću pisato mu pismo, u kome njega Vaša svetlost ukorava da ja neprestano po špacirima, balovima, teatrima, i ostalim uveseljenjima i društvima neprimerenim idem. Ja mislim da iz Beča u Bukarest došavšeg nećedu ovdašnja uveseljenja do tog dovesti da se ne obzire u kakvom je društvu, a onaj koji je to Vašoj svetlosti doneo, vidi se da nije mnogo boljih a ni viših uveseljenja video, pa mu se prašta. Vaša svetlost Maćiću za ovo preti, a ja ne želim da on za moje postupke odgovara, prvo zato što je on na retko kome uveseljenju pristup imao i sa mnom bio, a drugo što ne mislim da je on pored mene zato da mi nastavnikom bude.

Ljubeći Vam roditeljske ruke, prebivam

Vaš pokorni sin

M. M. Obrenović

Potpis Mihaila Obrenovića
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Miloševo pismo Mihailu

Hajdelberg, 12. januar 1851.

Ljubezni sine Mihailo!

Budući da je vreme da se jedared i kuća u Anagase u svoj red stavi, to šaljem Milovana tamo u Beč da pregleda svo pokućanstvo i da primi od one kučke. Zato poručujem i Vami da bi i Vi oko toga nastajavali i nju iz kuće isterali; potom da pređete Vi u našu kuću u kvartir; a ona ako hoće da služi kako što je pogođena neka ide u Vlašku dole; ako pak neće i misli da ima kakvo pravo što tražiti neka izlazi iz kuće pa neka traži. Ja se, blagodarenju Bogu, sa mojim zdravljem mlogo bolje nalazim, koje će Vam Milovan sve opširnije kazati usmeno.

Pozdravljajući i ljubeći Vas nebrojano puta,

ostajem Vaš istiniti roditelj

knjaz Miloš Obrenović

Miloševa božićna/novogodišnja čestitka Mihailu

Decembar 1846. / januar 1847.

Ljubezni sine Mihailo!

Vaše pismo od 24. decembra ispravno primio sam i vrlo mi je milo znajući Vas u povoljnom zdravlju! Želje Vaše i čestitanje iz Vašeg pisma uvideo sam, ljubezni sine, sa velikom radošću moga srca, i Bog milostivi neka nas tim i obdari. Čestitajući Vam nastupajući post koji se približuje, da u blagopolučnom zdravlju, veselju i u svakoj želji dočekate i provodite nebrojenih takovih godina.

Pozdravićete od strane moje knjaza g. Daškova i g. Katova i g.Timona.

knjaz Miloš Obrenović

Kome je sve Miloš pisao

Lična prepiska kneza Miloša deo je Arhivske zbirke Joce Vujića. On ju je otkupio 1925. sa nekadašnjeg Petrijinog imanja u Temišvaru i zaveštao Univerzitetskoj biblioteci u Beogradu gde je stigla 1932. U celokupnoj Miloševoj prepisci od 179 pisama najveći deo zauzima prepiska sa sinom Mihailom (131 pismo), sa ćerkom Petrijom ima 39 pisama i još 10 sa ostalim članovima porodice Obrenović: četiri Ankina (ćerke Miloševog brata Jevrema), jedno Jevremovo pismo i dva Jovanova (Miloševog brata) kao i tri pisma Julije Obrenović, Mihailove žene. U ličnoj prepisci nalaze se i pisma Fani Hipenberger koja je potraživala Milošu novac za izdržavanje njihovog vanbračnog sina Aleksandra, i kućepaziteljke Ane Rafelsberger u kojima mu izražava svoju ljubav i tugu zbog rastavljenosti.

Zbirka Joce Vujića

Zbirka Joce Vujića, u okviru njegovog legata u Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“, nesumnjivo je jedna od najvrednijih i najbogatijih privatnih arhivskih zbirki kod nas. Ona je 2014. proglašena za kulturno blago od velikog značaja.

Joca Vujić
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Veleposednik iz Sente i poznati bibliofil Joca Vujić (1863-1934) zaveštao je 1931. godine testamentom svoju bogatu arhivu Univerzitetskoj biblioteci. Zbirka se većim delom sastoji se od prepiske istaknutih ličnosti od kraja 17. do početka 20. veka. Između ostalog, ona sadrži 272 pisma istaknutih ličnosti iz 18. veka, čak 1.427 dokumenata korespodencije kneza Miloša iz perioda njegove emigracije, kao i 540  pisama dugogodišnjeg srpskog agenta u Bukureštu Koste Anastasijevića, najčešće upućenih knezu Milošu o knezu Mihailu. Vujić je u zbirci čuvao i prepisku poznatih ličnosti novijeg doba, kao i preko stotinu vojnih i političkih izveštaja i otvorenih i šifrovanih telegrama iz srpsko-turskog rata 1875-1878. i iz ratova od 1912. do 1918. godine.

- Činio je moga dobra dela. Univerzitetu u Beogradu poklonio je 250 slika, u Narodnom muzeju danas se nalazi 229 slika. Pedeset je poklonio Matici Srpskoj. U svojoj kući u Senti otvorio je prvi pirvatni muzej koji je imao 30.000 knjiga 3.000 arhivskih dokumenata, zbirku numizmatike, oružje, etnografske predmete i 400 slika. Motiv mu je bio da se buduća pokolenja obrazuju u svojoj zemlji a ne da moraju zbog toga da putuju u strane. Pomagao je srpsku vojsku u balkanskim ratovima, osnovao je Srpsku školu u Budimskoj eparhiji i pomogao biblioteku skopskog fakulteta - nabraja njegova dobročinstva Tatjana Brzulović Stanisavljević.

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpeg (43.67 KB, 470x666 - viewed 115 times.)

* 02.jpeg (27.47 KB, 470x538 - viewed 133 times.)

* 03.png (221.1 KB, 281x430 - viewed 118 times.)

* 04.jpeg (53.44 KB, 470x706 - viewed 114 times.)

* 06.jpeg (15.98 KB, 470x312 - viewed 108 times.)

* 05.jpeg (15.82 KB, 470x312 - viewed 126 times.)

* 07.png (108.86 KB, 250x322 - viewed 114 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #62 on: January 08, 2017, 11:50:39 am »

Sva njegova dobra dela samo su pokušaj iskupljenja za zločin nad Voždom Karađorđem, kumom.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #63 on: April 19, 2017, 05:08:26 am »

Sva njegova dobra dela samo su pokušaj iskupljenja za zločin nad Voždom Karađorđem, kumom.
Објективно - шта је нови Карађорђев устанак 1817. године могао да донесе Србији?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #64 on: April 19, 2017, 06:29:27 pm »

Sva njegova dobra dela samo su pokušaj iskupljenja za zločin nad Voždom Karađorđem, kumom.
Објективно - шта је нови Карађорђев устанак 1817. године могао да донесе Србији?

@Fazan, molim te da malo pojasniš ovo pitanje. Ko je i kada pomenuo novi srpski ustanak, Karađorđev, 1817? Od kada to po Srbiji mrtvi ljudi dižu ustanke?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #65 on: April 19, 2017, 09:15:49 pm »

Sva njegova dobra dela samo su pokušaj iskupljenja za zločin nad Voždom Karađorđem, kumom.
Објективно - шта је нови Карађорђев устанак 1817. године могао да донесе Србији?

@Fazan, molim te da malo pojasniš ovo pitanje. Ko je i kada pomenuo novi srpski ustanak, Karađorđev, 1817? Od kada to po Srbiji mrtvi ljudi dižu ustanke?
Карађорђе је дошао у Србију 1817. као члан грчке Хетерије, са намером да подиже устанак. Према ”Историји Балкана” Барбаре јелавић, Хетерија је намеравала да користи Србију као базу за грчке операције против Турака.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #66 on: April 19, 2017, 09:53:18 pm »


Quote
Хетерија је намеравала да користи Србију као базу за грчке операције против Турака.

ima o tome nešto opširnije ovde na forumu

Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #67 on: September 19, 2017, 12:34:38 pm »

U jednim starim novinama ( a kasnije i na vikipediji ) naletio sam na vrlo interesantnu sliku. Predpostavljam da se radi o Aleksandru Obrenoviću. Zna li se sudbina ove špade Huh?


* epe.jpg (62.84 KB, 353x564 - viewed 73 times.)

* špada.jpg (86.71 KB, 499x800 - viewed 75 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #68 on: September 19, 2017, 05:50:30 pm »

У марту 1916. године регент Александар Карађорђевић отишао је у посету Француској. Том приликом добио је од народа Француске на поклон сабљу. Дршка сабље направљена је од злата са смарагдима и другим драгим камењем, у сечиву је златотиском написано:
'Право без мане, без страха, твоја душа је моја душа, О Краљу!' 
На дршци која је у рељефу од злата, представљен је човек (Србија), кога покушавају да угуше три змије (Аустрија, Немачка и Турска) са којима се он бори, док четврта змија (Бугарска) покушава да га убија са леђа и он је гази.
Сабља је нестала за време или након Другог светског рата и данас се не зна где се налази.

Извор: Удружење Краљевина Србија

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* сабља.jpg (116.52 KB, 572x484 - viewed 72 times.)
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #69 on: September 19, 2017, 06:09:14 pm »

Bravo majstore. Svaka čast. Ovo je puno više nego što sam očekivao. Pošto nije riječ o Obrenoviću, možete slobodno prebaciti razgovor u neku drugu adekvatnu temu.
HVALA još jednom !!!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #70 on: September 20, 2017, 07:54:37 am »

Bravo majstore. Svaka čast. Ovo je puno više nego što sam očekivao. Pošto nije riječ o Obrenoviću, možete slobodno prebaciti razgovor u neku drugu adekvatnu temu.
HVALA još jednom !!!

Изгледа да адекватне теме нема, о Карађорђевићима имамо само теме о принцу Ђорђу и о кнезу Арсену и неку кратку о кнезу Александру. О краљу Петру I и Петру II и краљу Александру нема ништа, бар не у ``Личностима``.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #71 on: September 20, 2017, 08:45:07 am »

Hvala KUZMA !!!

Ma nije velika šteta i da post ostane ovdje.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #72 on: September 20, 2017, 08:29:15 pm »

Не знам шта је Краљ Александар Карађорђевић добио, још мање Краља Александар Обреновић, али испод прве фотографије пише (на француском) да је та шпада израђена за Александра српског, као ученика Лицеја и колеџа у Француској. Александар Обреновић и јесте завршио Лицеј у Француској. Краља Алаксандар Карађорђевић није учио лицеј у Француској већ је основно школовање завршио у Швајцарској а потом у Русији.

Ако је први текст из новина које су штампане пре 1916.године, онда је та шпада на слици оног Александра Обреновића.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #73 on: September 20, 2017, 09:12:50 pm »

Не знам шта је Краљ Александар Карађорђевић добио, још мање Краља Александар Обреновић, али испод прве фотографије пише (на француском) да је та шпада израђена за Александра српског, као ученика Лицеја и колеџа у Француској. Александар Обреновић и јесте завршио Лицеј у Француској. Краља Алаксандар Карађорђевић није учио лицеј у Француској већ је основно школовање завршио у Швајцарској а потом у Русији.

Ако је први текст из новина које су штампане пре 1916.године, онда је та шпада на слици оног Александра Обреновића.

Ако сам добро разумео тај текст на француском, пише да ју је направио Falize (позната драгуљарска кућа, правили су круне и накит за европске краљевске куће) и да је дар ученика француских лицеја и колеџа. Без сумње се ради о поклону који је био намењен регенту Александру Карађорђевићу током Првог светског рата. Томе у прилог говоре текстови на руском који објашљавају симболику змија.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #74 on: September 21, 2017, 09:58:43 am »

Не знам шта је Краљ Александар Карађорђевић добио, још мање Краља Александар Обреновић, али испод прве фотографије пише (на француском) да је та шпада израђена за Александра српског, као ученика Лицеја и колеџа у Француској. Александар Обреновић и јесте завршио Лицеј у Француској. Краља Алаксандар Карађорђевић није учио лицеј у Француској већ је основно школовање завршио у Швајцарској а потом у Русији.

Ако је први текст из новина које су штампане пре 1916.године, онда је та шпада на слици оног Александра Обреновића.

To je i mene dzumba navelo na krivi trag  Wink. Očito smo krivo shvatili tekst.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.