Pilotska škola u Požarevcu 1915. godine
(1/1)
Deligrad:
Najveći problem Aeroplanske eskadre na početku Prvog svetskog rata je bio nedostatak pilota. Pokušaj da se, u proleće 1913. g., pošalju piloti u školu Deperdisen koju je vodio čuveni pilot Žil Vedrin, je propao zbog izbijanja Drugog balkanskog rata, a kad se on završio, sva finansijska sredstva su usmerena na kupovinu artiljerijske municije i pušaka. Odlučeno je da se tek u jesen 1914. g. pošalju kapetan Miloš Ilić (na školovanje iz taktike) i veći broj pitomaca (u vojne škole) u Francusku, ali je izbijanje Prvog svetskog rata ovo omelo.

Krajem 1914. g., problem pilota je postao izuzetno ozbiljan, bila su samo dva operativno spremna pilota, Tomić i Stanković. Zato je Vrhovna komanda odlučila da odškoluje veći broj pitomaca i to u novootvorenoj pilotskoj školi pri Vazduhoplovnoj komandi i Aeroplanskoj eskadri na aerodromu Banjica.
   
Polovinom januara, tačnije 3/16. januara Vazduhoplovna komanda je načelniku štaba Vrhvne komande uputila molbu da se oko 15/28. januara  raspiše konkurs za osam do deset djaka za obuku u pilotiranju. Spisak oficira dobrovoljaca za pilotsku obuku iz II i III armije je stigao 24. januara/6. februara a iz I armije 28. januara/10. februara 1915. g. Po tom konkursu su tek  7/20. jula 1915. g. bili izbarani pitomci za obuku u pilotaži. Sa druge strane, na osnovu naredjenja vrhovne komande od 23. januara/5. februra skopska podoficirska škola je 6. februara, u Vazduhoplovnu komandu poslala 6 djaka-redova, a nešto kasnije je stiglo još 4 iz drugih jedinica. Svi djaci-kaplari su, 22. marta unapredjeni u čin podnarednika. Obuka sa pitomcima je obavljena tek po dolasku na aerodrom Požarevac u aprilu. Tokom proleća, svi su izveli veći broj letova u Aeroplanskoj eskadri.

Srpska Vlada je za potrebe ove pilotske škole naručila u Francuskoj i dva školska aeroplana Blerio Pingvin (tačnije jedan školski i jedan ruler), koji su stigli u eskadru 14. juna 1915. g. na aerodrom Požarevac. Školski Blerio je kod nas nazvan “Veliki pingvin” a ruler “Mali pingvin”. Na ruleru su se školovali Mihailović, Deroko, Rot i Stefanović. Početnu obuku na školskom aeroplanu Bleriot su prošli Vujić, Popović, Hodjera i Bulić. Posle nekoliko dana Pingvina rulera je polomio Deroko, a školski aeroplan je uništio Vujić. I pored insistiranja komandanta Aeroplanske eskadre Ilića da se školovanje ovih pitomaca obavi do kraja u zemlji, na predlog Vrhovne komande od 4/17. maja odlučeno je da se raspiše ponovni konkurs za slanje pitomaca na školovanje u Francusku.

Odlučujuću ulogu u ovome je imao komandant francuske eskadrile Rože Vitra, koji je izjavio da nema dovoljno pilota da bi ih mogao ustupiti pilotskoj školi u Požarevcu, ali je istovremeno prihvatio da organizuje izvidjačku školu. Konkurs je bio raspisan i po njegovom završetku Vrhovna komanda je, 31. maja, predložila Vladi da odobri kredit od 30000 dinara u zlatu za školovanje 12 pilota i 4 mehaničara.
   
Odlukom Ministra vojnog pukovnika Radomira Bojovića, od 20. juna 1915. g., za školovanje u Francuskoj su odredjeni pitomci, za pilotažu 6 poručnika i 6 djaka-podnarednika, a za mehaničare 4 podoficira. Većina izabranih pitomaca je bila dobro upoznata sa avionom Blerio i avionskim motorima sem Petraškovića, Jankovića i Despotovića. Vojislav Novičić je takodje bio predvidjen za školovanje iako je ranije završio privatnu školu Farman pošto nije baš najbolje leteo. Svi pitomci su se do 28. juna okupili i jula meseca krenuli za Francusku preko Soluna, samo je Novičić ostao u eskadri. Pitomci su pohadjali vojnu pilotsku školu u Šartru, tokom leta i jeseni i završili su je oktobra i novembra iste godine. Pilotažu je, umesto Novičića, završio  Siniša Stefanović, prvobitno odredjen za mehaničarski kurs. Obuka je izvodjena na avionima tipa Blerio i REP.
   
Pilotska obuka u vojnim pilotskim školama se razlikovala od obuke u privatnim školama. Posle prvog leta za upoznavanje, odmah je počinjala obuka na tandem avionima sa duplim komandama. Po završetku obuke novi srpski piloti su poslati direktno na Solunski front.
Navigation
Message Index