Бродски мали
vodnik I klase
Offline
Last Login:May 31, 2013, 08:14:14 am
Posts: 675
|
 |
« Reply #10 on: December 30, 2010, 09:56:45 am » |
|
Живот на свемирској станици
Часовна зона
Часовна зона на станици је Универзално координисано време (Coordinated Universal Time – UTC). Током ноћних часова прекривају се прозори ради затамњивања с обзиром да током 24 часа на станици има 16 излазака и залазака Сунца. Током посете шатла посада станице се прилагођава временској зони шатла – време трајања мисије (Mission Elapsed Time – MET) која је променљива и заснива се на времену лансирања шатла. Како се време за спавање по часовним зонама обично разликује посада стаице мора да свој распоред спавања прилагођава преласку из једне зоне у другу при свакој посети.
Радни дан
Просечан дан посаде почиње буђењем у 6:00 часова, јутарњим активностима и прегледом станице. Следи доручак и дневна конференција са контролним центром на Земљи. Са радом се почиње око 8:10. Следе прве редовне дневне вежбе након чега посада наставља са радом до 13:05. После једносатне паузе за ручак, поподне је испуњено вежбама и радом све до 19:30 када почињу вечерње активности које обухватају вечеру и састанак. Планирано време спавања почиње у 21:30. У принципу посада ради 10 сати дневно током недеље и 5 сати суботом. Остатак времена је њихово слободно време за опуштање, забаву и завршавање заосталих послова.
Спавање у свемиру
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] На америчком делу станице постоје просторије за сваког сталног члана посаде и две на руском орбиталном сегменту, а још 4 треба да се направе на модулу " Tranquility". Америчке спаваонице су за једну особу, величине човека, звучно изоловане. Космонаут у њима може да спава, слуша музику, користи рачунар. У њима постоји простор за чување личних ствари у великом ормару или у мрежи закаченој за зид. У ћелији се налазе и полица, сто и лампа за читање. Посетиоци станице немају посебно место за спавање и једноставно окаче врећу за спавање на слободно место на зиду. У принципу могуће је спавати и слободно лебећи по станици, али се то избегава због могућности налетања на скупоцену опрему. Неопходно ја да се просторије у којма се спава проветравају јер астронаут мође остати без кисеонника услед стварања мехура издахнутог угљендиоксида.
Хигијена
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На МСС не постоје тушеви, већ се хигијена одржава помоћу млазева воде и влажних марамица са сапуном који се истискује из туба попут оних за пасте за зубе. Користисе шампон за купање без суза и јестива паста за зубе да би се штедела вода. На МСС постоје 2 тоалета, оба руски пројекти смештени на модулима "Звезда" и " Tranquility". Ове просторије користе фенске усисне системе. Астронаут се прво веже за WC шољу, која има граничне шипке са опругом да би се обезбедило добро заптивање. Полуга покреће снажни вентилатор и отврара усисник. Струја ваздуха односи оптад. Чврсти отпад се скупља у кесе које се одлажу у алуминијумски контејнер. Пуни контејнери се одлажу на "Прогрес". Течни отпад се уклања помоћу усисника смештеног са чела тоалета, са анатомски прилагођеним адаптером тако да и мушкарци и жене могу да користе исти тоалет. Отпад се пребацује у систем за прераду течности и рециклира у воду за пиће.
Храна и пиће
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Већина хране на станици је смрзнута или конзервирана. Мени припремају космонаути уз помоћ диететичара, пре поласка на станицу. С обзиром да је осећај укуса смањен у орбити, зачињена храна је омиљена код већине чланова посаде. Сваки члан посаде има сопствени пакет са храном и спрема је користећи станичну кухињу која обухвата 2 грејача, фрижидер, и канистер са водом у коме се налазе и топла и хладна вода. Пића се налазе у дехидратизованом облику и мешају се са водом пре конзумације. Пића и супе се пију из пластичних кеса помоћу сламчица, док се чврста храна једе виљушком и ножем који су магнетима причвршћени за послужавник да не би одлебдели. Било која храна која може да одлебди, укљаучујући и мрвице мора да се покупи да би се спречило запушавање филтера и друге опреме.
Вежбање
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Најзначајнија нуспојава дуготрајног боравка у бестежинском стању су атрофија мишића и оштећење костију или свемирска остопенија. Други битни проблеми су прерасподела течности, успоравање кардиоваскуларног система, смањено стварање црвених крвних зрнаца, поремећај равнотеже и пад имунолошког систма. Мањи проблеми су губљење телесне тежине, цурење носа, повећани гасови и отеченост лица. Ови ефекти нестају убрзо након повратка на Земљу. Да би се спречили неки од тих физиолошких проблема, на станици се налазе две покретне траке које омогућавају различите вежбе снаге, и собни бицикл. Сваки космонаут проводи минимум 2 сата дневно вежбајући на тим справама. Научници верују да су вежбе одличне за спречавање губитка густине костију и мишића што је честа појава када човек дуго борави у бестежинском стању.
|