PALUBA
April 24, 2024, 01:38:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19]   Go Down
  Print  
Author Topic: M1A2 Abrams  (Read 122278 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jugins
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85


« Reply #270 on: March 20, 2024, 01:39:39 pm »

  Posto nisam ucio vojne skole, postavicu nekoliko laickih pitanja.

  Ako je posada napustila vozilo, zna u kakvom se stanju nalazi isto.
  Zasto nije unistila vozilo?

  Ako nije imala cime da ga unisti.
  Zasto nije neko u komandnoj liniju nalozio da se vozilo zaspe ubojnim sredstvima(artiljerija...) i onesposobi za dalju upotrebu(u ovom slucaju za upoznavanje karakteristika tenka protivnicke strane)?

  Ako su mislili da ce ga izvuci nekim vozilom za izlacenje, po mom misljenju, tenk su izgubili kad su ga napustili, sad ga nezece ni izvuci jer je pao u ruke drude strane?

  Kakva je procedura u ovakvim slucajevima po pravilu sluzbe, a kakva je procedura u "ovom" slucaju kada bi se doslovno sprovodila pravila sluzbe ugrozavaju bezbednost posade za izvlacenje?
  (mislim na izvlacenje ratne tehnike blizu ili na samoj liniji fronta?)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #271 on: March 20, 2024, 02:17:57 pm »

Skidaju se udarne igle sa topa i mitraljeza tako da su isti neupotrebljivi. Ako se ima vremena unapred isprogramirana radio veza se uništi, vađenjem pločice programatora za radio vezu (ne znam ni ja kako je kod Abramsa, ali kod tenka M-84 je tako). Tako je po PS-u, ali se gleda da se vozilo što više uništi da sutra neprijatelj ne bi upotrebio protiv tvojih snaga.
Šta je moguće (ako imaš vremena da te ne zarobe) da otvoriš spoljne i unutrašnje rezervoare, natopiš krpu u gorivo koja će biti van rezervoara, poput nekog fitilja i zapališ ih.
Logged
jugins
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85


« Reply #272 on: March 20, 2024, 02:27:40 pm »

Skidaju se udarne igle sa topa i mitraljeza tako da su isti neupotrebljivi. Ako se ima vremena unapred isprogramirana radio veza se uništi, vađenjem pločice programatora za radio vezu (ne znam ni ja kako je kod Abramsa, ali kod tenka M-84 je tako). Tako je po PS-u, ali se gleda da se vozilo što više uništi da sutra neprijatelj ne bi upotrebio protiv tvojih snaga.
Šta je moguće (ako imaš vremena da te ne zarobe) da otvoriš spoljne i unutrašnje rezervoare, natopiš krpu u gorivo koja će biti van rezervoara, poput nekog fitilja i zapališ ih.


  Hvala, na odgovoru.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #273 on: March 20, 2024, 02:46:46 pm »

Postoji način i da se ceo tenk uništi, o tome sam puno razmišljao pre 30-tak godina.
Zavisi koliko projektila je ostalo u tenku. Jednostavno ubaciš ručnu bombu u bilo koji otvor člana posade. Dobre su šanse, ako pogodiš u tako stresnoj situaciji, sa par metara od tenka da i sam budeš ranjen. U tom slučaju bomba bi mogla da aktivira preostale projektile u tenku i tako izazoveš znatnu štetu na tenku.
Sve je to lako gledati ovako iz ove pozicije, kada si prvi na liniji, vreba te mogućnost zarobljavanja, sve to izgleda daleko teže (napuštanje tenka uglavnom predhodi neki udar na tenk ili u boljem slučaju kvar na tenku, što je samo po sebi stresno), i opet je pitanje da li bi aktivirana ručna granata uspela da aktivira preostale projektile u tenku.
Nedavno smo pisali o sistemu za samouništenje tenka, taj sistem samo ima jedan tenk na svetu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #274 on: March 20, 2024, 04:44:09 pm »

Stižu "Abramsi": Amerika odobrila prodaju 50 tenkova za 2,2 milijarde dolara

Američki Stejt department dao je juče zeleno svetlo za potencijalnu prodaju 50 M1A2 Abrams tenkova Bahreinu.

Bahreina tako ostaje jedina zalivska zemlja koja javno podržava SAD u njenim vojnim operacijama radi sprečavanja napada Huta iz Jemena u Crvenom moru i vodi se kao "glavni ne-NATO saveznik" Amerike u tom regionu, prenosi Teletrejder.

Potencijalni ugovor o prodaju takođe bi uključio i servisna vozila, pokretne mostove i mitraljeze uz drugu opremu, u ukupnom iznosu od 2,2 milijarde dolara.

"Predložena prodaja oružja povećaće kapacitet Bahreina da se suoči sa sadašnjim i budućim pretnja jer će mu obezbediti sredstva za odvraćanje neprijatelja i sposobnost da učestvuje u regionalnim operacijama zajedno sa SAD i drugim zemljama prtnerima SAD. Bahrein neće imati problema u uvođenju ove opreme u svoje oružane snage", navela je američka Agencija za saradnju u oblasti odbrane.


Izvor

Jedan tenk Abrams košta više od 40 miliona dolara?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #275 on: March 20, 2024, 05:12:20 pm »



Jedan tenk Abrams košta više od 40 miliona dolara?

Ja sam više puta pisao i iznosio svoje mišljenje, kada su u pitanju cene za sredstva ratne tehnike koja se isporučuje za zemlje Zaliva, od strane Amerikanaca, da je u pitanju čist "reket". Nema to nikakve veze sa tržišnom niti bilo kojom drugom vrednošću opreme.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #276 on: March 20, 2024, 05:45:48 pm »

Trenutno nemate nigdje kupiti tenkove da su u nekakvom realnom vremenu dostupni. Jedino ako želite čekati 5 godina. Kod amera se pristupa sa stajališta "total package approach" a tu ide jako puno toga što treba platiti zato je i takva cifra od 2,2 milijarde dolara.
Što se tiće uništenja tenka dovoljno je imati 2-3 TF ice u OT, skinete upaljače i postavite jedan detonatorski štapin u sva ležišta upaljača i napravite sporogoreči upaljač za detonatorski štapin dovoljne dužine da stignete zbrisati.
Inače je uništenje predviđeno uputstvom: paljenje, uništenje eksplozivom, mehaničkim putem ili kombinirano. 


Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #277 on: March 20, 2024, 06:50:06 pm »

Trenutno nemate nigdje kupiti tenkove da su u nekakvom realnom vremenu dostupni. Jedino ako želite čekati 5 godina. Kod amera se pristupa sa stajališta "total package approach" a tu ide jako puno toga što treba platiti zato je i takva cifra od 2,2 milijarde dolara.
Što se tiće uništenja tenka dovoljno je imati 2-3 TF ice u OT, skinete upaljače i postavite jedan detonatorski štapin u sva ležišta upaljača i napravite sporogoreči upaljač za detonatorski štapin dovoljne dužine da stignete zbrisati.
Inače je uništenje predviđeno uputstvom: paljenje, uništenje eksplozivom, mehaničkim putem ili kombinirano.  

Kukimiro, ti si beše bio zapovednik tenka M-84 (ili T-72), kolege smo po tom pitanju, pošto sam bio komandir tenka M-84.
Šta ako nemaš baš ni jedan TF projektil?
Gde u tenku imaš eksploziva (ima ga u barutnom punjenju) u takvom obliku da ga staviš na upaljač TF projektila? Ja za tako nešto nisam obučavan, niti sam dužio eksploziv koji bi bio pogodan da se stavi na upaljač TF projektila. Obučen sam da rukujem sa eksplozivnim sredstvima ali kao vojni policajac a ne kao tenkista.
Mehaničkim putem da uništim deo tenka, da uzmem čekić i da izlupan nišansku spravu i sprave za osmatranje kao i sve periskope.
Kako bi mehanički uništio tenk, baš sam radoznao da saznam tvoja iskustva?

Ono šta bih mogao, ali da predhodno imam spremno je ručna granata koju bi vezao kanapom ili žicom za upaljač TF projektil, a drugi deo kanapa ili žice da vežem za osigurač ručne granate, i da ga je detoniram povlačenjem kanapa/žice kada sam van tenka. Ipak bih radije kroz luk ubacio ručnu granatu, da li bi detonacija ručne granate detonirala preostalu municiju u tenku, to ne mogu da tvrdim 100 posto, ali postoji verovatnoća da bi detonirala.

Ne brini za offtopic, odvojićemo postove u novu temu ako bude potrebno.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #278 on: March 20, 2024, 08:28:22 pm »

Brok  JNA за таа намена ја имаше купено лиценцата за ркг  или рачна кумулативна граната. Во СФРЈ имаше ознака м79 направена е во голем број за резервисти но еден дел е продавана и во ИРак каде масивно се користи против американски оклопни возила.Пробивност од 150 мм на горната плоча на тенкот.  Гледано ако го погодиш м1 абрамс на горната плоча од куполата можи да го проби оклопот од 30 мм.  Поранешна ЈНА имаше цели  складишта со оваа граната




Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #279 on: March 20, 2024, 09:07:04 pm »

Гоцемк, за време на својата служба во ВЈ, јас никогаш не го видов тоа.

И да те замолам кога пишуваш на македонски да пишуваш што попрецизно во однос на граматиката.
Не знам македонски и морам да користам google translator.

Наставићу на српској ћирилици. Када сам писао у посту изнад о употреби ручне гранате, са циљем да она детонира остатак тенковске муниције у том случају, ако у обтном транспотеру има још муниције и она се детонира, догоди се следеће:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

И довешће тенк до потпуне неупотребљивости. Ово важи за тенкове који имају обртни транспортер муниције који се налази испод командира и нишанџије попут тенкова М-84, Т-72, Т-64, Т-90 и сл.

Код Абрамса би у том случају ниша са муницијом у тенку морала да буде отворена.


* M-84 ratište iz T11.jpg (109.4 KB, 594x800 - viewed 3 times.)

* T84 iz T11.jpg (66.73 KB, 800x519 - viewed 4 times.)
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 094


Ko laje zlo ne misli


« Reply #280 on: March 20, 2024, 10:07:00 pm »

Može i da se izvadi osigurač iz ručne granate,ali da se ona postavi na neko mesto gde bi bila u položaju da se ne aktivira. Ako neko uđe u tenk ,pomeri granatu nesmotreno i aktivira je ,dođe do eksplozije (zamka) Wink.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #281 on: March 21, 2024, 05:05:08 am »

Može Vuče, to se jako često i radi u ratovima, i ne samo na tenku, već bilo gde ima prilika za tako nešto. Stavljali su Mudžehidini ispod njihovih poginulih ručne granate, da bi eventualno kasnije neko pomerao telo i aktivirao granatu. To uglavnom pišem za M-75 takozvanu kašikaru ili iz porodice ručnih granata M-52. Čak i na vrata objekata su znali da postave ručnu granatu recimo u staklenu čašu. Pošto se granata smesti u staklenu čašu, zidovi čaše drže kašiku, i onda izvade osigurač, i ostave na negde na vratima ili na kvaci, te kada uđeš u objekat, čaša padne i razbije se, pošto je osigurač izvađena kašika oslobodi udarač koji udari u upaljač i aktivira granatu koja se detonira. Treba granati 3-5 sekundi da se detonira (ovo pišem napamet, znaće neko tačaniji podatak).
Zato je najsigurnije kod čišćenja terena i objekata da neko prvo "zvizne" zolju ili pak ubaci ručnu granatu pa tek onda ulaziš u objekat. Zapravo je najsigurnije da objekat prvo izgađa tenk sa solidne udaljenosti.
Može slično nešto da se napravi na potez sa parče žice kada otvoriš otvor tenka da se ista povuče i izvuče osigurač (ili pak da se zaglavi negde bez osigurača na kašici i čim se povuče) aktivira se, ali pri tome je dobro pitanje da li bi tenk bio uništen i u kojoj meri. Ako u blizini ručne granate ima trenutno fugasnog projektila onda bi to bilo dosta izvesnije.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #282 on: March 21, 2024, 05:29:53 pm »

U bivšoj JNA morali su svi znati detonirati eksploziv sa sporogorućim upaljačem. Ono što je glupo u pravilu je da to moraju raditi inženjerci i to određenim količinama eksploziva na pojedinim mjestima tenka. Ako želite eksplozivom aktivirati TF morate ukloniti upaljač sa TF ice zbog prenosa detonacije. Ubacivanje ručne bombe neće aktivirati TF ali može zapaliti barutna punjenja i tako opet kroz gorenje izazvati uništenje tenka. Kako je naveo Brok i kako piše u pravilu prvi naćin je paljenje tenka, bušenjem rezervoara pa da iscuri gorivo u tenk pa onda zapališ gorivo, ili staviš prepumpavanje sa BCP pa se tenk brže napuni gorivom pa opet zapališ. Za mehanićko uništenje bolje od čekića je čuskija i pravo u glavu sprave, kod vađenja udarnih igala moraš uzeti i rezervne igle iz RAP-a. Sve ovo prvo je uvjetovano raspoloživim vremenom i situacijom na bojištu i koliko su članovi posade hladne glave.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #283 on: March 21, 2024, 06:30:58 pm »

Kukimiro, u pravu kada je reč o rukovanju eksplozivnim sredstvima; to spada u pešadijsku, a ne vojnopolicijsku obuku.
Za tenkiste sam imao preobuku u VJ, i izgleda da ili nisam bio tada na nastavi kada je bila obuka za postavljanje eksploziva u tenku u saradnji s inženjercima u slučaju napuštanja tenka ili su nam bili loši instruktori pa su taj deo izostavili. Smiley
Kada se sve realno sagleda, to je samo teoretski moguće, ali u praksi, ukoliko dođe do situacije da moraš napustiti tenk, a ti pozivaš inženjerce da ti postave eksploziv, mislim da to ne bi išlo. Najbolje što možeš učiniti je, kako si i rekao, posegnuti za macolom (na macolu sam i mislio, ne znam što sam napisao čekić) i udariti po nišanskoj spravi kao i paljenjem rezervoara goriva.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #284 on: March 22, 2024, 08:59:33 am »

Na već pomenutom zarobljenom tenku vojnici ruskih specijalnih snaga snimili video iz unutrašnjosti tenka Abrams uništenog u blizini Avdijevke

Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.