PALUBA
April 23, 2024, 04:14:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... 100   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-54/55  (Read 517122 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 091


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1275 on: June 02, 2021, 07:07:04 pm »

Evo i ovde da iznesem jedno moje razmišljanje o potencijalnoj modernizaciji tenka T-55  I da ga izložim javnoj debati.  Pošto vidimo par pokušaja da se taj tenk modernizuje  (jedan od tih pokušaja vidimo u izvedbi 14.Oktobra) ali ni jedan nema stvarnu upotrebu vrednost.  Vodio sam se ovim što je Palestinac napisao kao mane . Očigledno je da se kod nas išlo sa povećanjem mase tenka, pa se zbog toga povećavala snaga motora  (da nadoknadi to povećanje mase ) I onda su dobijani Frankenštajni koji nisu u stanju da normalno funkcionišu jer je T-55 mali tenk. 

Po meni taj tenk bi možda mogao da se modernizuje ovako: da mu se neznatno poveća snaga ugradnjom dodatnih turbina elektronski kontrolisanih  (to bi bilo klasično i jeftino friziranje motora). Time bi se izvukla još neka konjska snaga iz motora. 

Drugo ,umesto da se na tenk "natrpavaju" kutije ERO (tipa M-19 ili kontakt) oklopa, što povećava težinu značajno i opterećuje kupolu I traži novi motor veće snage  (Rumuni su išli tim putem, ne vidim perspektivu zašto bi i mi) , tenk oklopiti  sendvič oklopom . Uz telo tenka postaviti "Jumkov nano materijal" . Taj materijal se koristi za šlemove i pancirne ploče za zaštitu vojnika, a ugrađuju se i na vozila Lazar 3 i Miloš  kao ploče jer povećavaju balističku zaštitu  (video na kraju ) . Da se ja pitam tim pločama bi obložio unutrašnjost i spoljašnjost tenka. Sa spoljašnje strane bi išao preko balističkih ploča, sa onim oklopom koji nazivaju "laka era" a koji možemo da vidimo na M -80AB1 . I preko svega bi dodao 5 cm gume kao pokrivku.  Time bi dobili sendvič "Jumko nano "-laka era-guma. 

Zašto baš ovakav sendvič?  Jer su Česi za Irak krajem osamdesetih izvezli desetak T-55  koje Amerikanci danas nazivaju T-55 Enigma  (možete da nađete izgled tenka samo ukucajte ovaj naziv na Google ). Te tenkove su Amerikanci pronašli tokom invazije na Irak i učinio im se da je to neka idiotska tvorevina pa su hteli da ih razlupaju TOW raketama.  Ali se ispostavilo da sendvič guma ( 5cm ) - aluminijm ( 5cm ) - guma ( 5cm )  koji je postavljen na tenk "odbija " Tow rakete I ne uspevaju da nanesu štetu tenku.  Iz te ideje proističe i moje zapažanje o sendviču koji sam predložio.

Na tenk bi mogla da se doda i elektronika koja je predložena za M -84 AS  (jer se ona proizvodi serijski i "presađena" je sa drugih vozila) ,a to uključuje DUBS, kakav takav računar ,kamere za vožnju, Meteosenzor i drugo ,ali uz vođenje računa da agregat ima dovoljno snage da isporuči dovoljno elektriciteta za sve ove sisteme. Zgodan bi bio i sistem za odvod gasova iz kupole i /ili noviji sisstem protivpožarne zaštite. 

I to bi bilo sve.  Moje mišljenje je da je T-55 neophodan za predele koji su planinski u nižim predelima su dominantni M-84 I T -72 (MS) ,ali za neke "gorske akcije " ne bi bilo loše imati na raspolaganju neko pojačanje u vidu topa od 100mm.  Zanimaju me mane  ovog koncepta  koje ostali članovi foruma  (koji su iskusniji) mogu da iznađu. 

Jumkov materijal

Tenk Enigma
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #1276 on: June 02, 2021, 08:36:26 pm »

Najlogicnije je da se zaboravi T-55 i svi napori posvete unapredjenju M-84. Da se mene pita ja bi prepravio 20-ak T-55 u vatrogasna vozila. Stavis ralicu napred i cisternu umesto kupole. Zimi cisti sneg, leti dezura protiv sumskih pozara.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 091


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1277 on: June 02, 2021, 08:40:41 pm »

Svakako. Ali šta sa iskustvom penjanja tenka na Šarplaninu 1999.? Imali smo M-84 i tada ali se nije on penjao.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 835


« Reply #1278 on: June 02, 2021, 11:42:07 pm »




   T-55 je uži, kraći i 6 tona lakši tenk pa samim tim pogodniji za brdsko planinske uslove u odnosu na M-84/T-72. Tom logikom je još pogodniji T-34 koji je  bio u formaciji i zadnji povučen iz upotrebe u Crnoj Gori upravo zbog ovih osobina. Ako uopšte ima potrebe za upotrebom OJ u brdsko-planinskom području pošto su svi taktički pravci po definiciji smešteni u dolini, kotlini, klisuri i sl. na tzv. tenkoprohodnim pravcima gde samo ime kaže kakvi su i čemu služe.

   Tokom sukoba 1999. svih 5 ovakvih pravaca kojima se može ući na Kosovo su bili zaprečeni i pravilno posednuti od strane VJ i kao takvi su bili neprobojni za neprijatelja, dok su se oklopne jedinice jedino koristile unutar pokrajine za podršku pešadije u nastupanju i probijanje utvrđenih tačaka povremeno i kratko. U uslovima NATO vazdušne dominacije takve akcije su bile ograničene, pojedinačne i brze, ali sa velikim efektom na ciljeve po kojima je dejstvovano. Najviše su u tim akcijama učestvovale 55-ice iz više razloga. Najpre zato što su brigade u Prizrenu i Uroševcu bile naoružane ovim tenkom, zatim zbog operativne šeme rasporeda jedinica gde se starije i masovnije sredstvo istura bliže granici a novije čuva za rezervu. Po koncepciji i TT karakteristikama, kao i po transmisiji i hodnom delu M-84/T-72 je srednji tenk namenjen za brzo kretanje i nanošenje udara u ravnici i srednje ispresecanom terenu, a ne brdu i planini gde ima određena ograničenja. Dugačka cev, duže oklopno telo, menjač projektovan za postizanje što veće brzine kretanja na ravnom i samim tim brzo pregrevanje motora na usponima pogotovu na većim nadmorskim visinama su glavne osobine koje ga čine nepogodnim za ovu namenu.

   

   
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1279 on: June 03, 2021, 08:01:54 am »



Quote
Projekat srpskog BMPT-55 Terminator

Vojska Srbije je sa liste viškova tehnike za prodaju još 2019. godine izuzela 100 tenkova T-55 koji bi trebali da postanu strategijska rezerva u ratnim brigadama koje danas nemaju teško naoružanje. Posao remonta je poveren Tehničko-remontnom zavodu u Čačku, ali on još nije započeo.

Ono što je poznato jeste da je proces remonta i modernizacije glavnih borbenih tenkova Vojske Srbije M-84 takođe poveren istom remontnom zavodu, pa je manjak kapaciteta da se ova dva velika posla odrade u isto vreme očigledan. Od remonta i vraćanja 100 tenkova T-55 za sada neće biti ništa, jer TRZ u Čačku treba takođe da otpočne remont i moderizaciju borbenih vozila pešadije M-80. Predlog bi bio da se u tehničkom remontnom zavodu u Kragujevcu omogući remont ovih tenkova, a kako na lageru trenutno trune oko 245 tenkova T-55 deo njih bi mogao da se konvertuje u borbena vozila za podršku tenkova i pešadije BMPT poznatijih kao Terminator.




Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #1280 on: June 03, 2021, 11:42:52 am »

 Silja zna napraviti video, za to mu se mora dati priznanje. Sadrzaj je veliki upitnik. Medjutim, ja bi mu dao orden hibridnog ratnika prve klase za neumorivi  propagandni posao. Zamislite koliko ljudi iz citavog sveta pogleda njegov kanal i stvore bolju sliku o srpskoj vojsci. Pozitivna propaganda je veoma bitna u danasnjem hibridnom ratu.

Sto se tice T-55. Drzava Srbija nema cist zacrtan dugorocni plan nego se bavi politickom gimnastikom okruzena raznim vanjskim interesima. Koliko pratim, ni vojska nema dugorocni plan nego je zavisna od drzavnog (ne)plana. Zato se moze videti malo ovoga, malo onoga a u sustini to malo je stvarno neozbiljan faktor. Jedini nacin da se iskoriste T-55 tenkovi je da vojska napravi dugorocan plan sta im je potrebno za odbranu drzave 10, 15 godina unapred. A mislim da pored M-84 nevredi modernizovati T-55 da sluzi istu ulogu kao I M-84. Kapaciteti maloserijske proizvodnje postoje i moguce je napraviti vozila specijalne namene od tih T-55. Recimo vozila za cistiti mine, nosaci mostova, visokoprohodni alas i mnostvo drugih ideja da sluze kao potpora mehanizovanim jedinicama i pesadiji.
Evo jos jedna ideja, skiniti kupolu, namontirati prikolicu sa kompresorom i napuniti prikolicu sa T-55 maketama na naduvavanje. Iz vaduha bi videli prave tragove gusenica I tako zavarali protivnicku avijaciju. Jedan takav bi bio u stanju za veoma kratko vreme napraviti laznu cetu tenkova. A sto nebi svaki bataljon imao takvu mogucnost.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1281 on: June 03, 2021, 01:58:38 pm »

 Dok sam još radio u 14 oktobru  1997-98 uradio sam tehnoekonomsku analizu da se na deo tenkova T-55 ugradi ruka bagera BGH-600.
Trebalo je da to zajednički radim sa jednim oficirom iz VTI-a ali je on nakion prvih konsultacija to prepustio meni.
Uz stručnu pomoć par inženjera iz razvoja 14 oktobra koji su se već bavili bagerima napravili smo prilično dobro rešenje.

Tehnoekonomsku analizu sam kompletirao prezentovao VTI-u a zatim je ona prosleđena na Vojni Savet.
Analiza je prihvaćena na Vojnom Savetu organizovan je svečani ručak u Beogradu na koji su pozvani  moji direktori i ja.
Kad je trebalo da krenemo direktori su otišli bez mene.
Pošto sam većinu elaborata sam uradio bila je to kap koja je prelomila da donesem odluku i napustim 14 oktobar!
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #1282 on: June 03, 2021, 03:23:07 pm »

Palestinac, sta reci, tako me uhvati bes kad cujem kako se odnose prema ljudima. Hiljade slucajeva poput tvoga. Takvi sto su na poziciji, kao da rade sami protiv sebe. Nije mi jasno kako su tako kratkovidi. Bez ljudi nemoze se napredovati. Ulagati u ljude je najisplativije resenje za buducnost, a oni tako olako useru motku. Posledice su katastrofalne. 
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 091


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1283 on: June 03, 2021, 04:20:42 pm »



Quote
Projekat srpskog BMPT-55 Terminator

Vojska Srbije je sa liste viškova tehnike za prodaju još 2019. godine izuzela 100 tenkova T-55 koji bi trebali da postanu strategijska rezerva u ratnim brigadama koje danas nemaju teško naoružanje. Posao remonta je poveren Tehničko-remontnom zavodu u Čačku, ali on još nije započeo.

Ono što je poznato jeste da je proces remonta i modernizacije glavnih borbenih tenkova Vojske Srbije M-84 takođe poveren istom remontnom zavodu, pa je manjak kapaciteta da se ova dva velika posla odrade u isto vreme očigledan. Od remonta i vraćanja 100 tenkova T-55 za sada neće biti ništa, jer TRZ u Čačku treba takođe da otpočne remont i moderizaciju borbenih vozila pešadije M-80. Predlog bi bio da se u tehničkom remontnom zavodu u Kragujevcu omogući remont ovih tenkova, a kako na lageru trenutno trune oko 245 tenkova T-55 deo njih bi mogao da se konvertuje u borbena vozila za podršku tenkova i pešadije BMPT poznatijih kao Terminator.





Da bi se dobio ovakav proizvod mora se uložiti naj manje dva meseca rada u TRZ za jedno vozilo. Ako se vodimo logikom da telo tenka mora da se okrene unazad  (rađeno već u nekim pokušajima po svetu) ,da bi mogao da se napravi ulaz i prostor gde bi se smestili vojnici . Onda mora da se seče i preuredi unutrašnjost tela tenka, da se ugrade sedišta.... Pa tek onda razmišljati o naoružanju I pri tome spuštaš vatrenu moć vozila (sa 100 mm na 30 ili eventualno 40 mm ako je i to moguće ) i komplikuješ sebi i drugima život.

Dok sam još radio u 14 oktobru  1997-98 uradio sam tehnoekonomsku analizu da se na deo tenkova T-55 ugradi ruka bagera BGH-600.
Trebalo je da to zajednički radim sa jednim oficirom iz VTI-a ali je on nakion prvih konsultacija to prepustio meni.
Uz stručnu pomoć par inženjera iz razvoja 14 oktobra koji su se već bavili bagerima napravili smo prilično dobro rešenje.

Tehnoekonomsku analizu sam kompletirao prezentovao VTI-u a zatim je ona prosleđena na Vojni Savet.
Analiza je prihvaćena na Vojnom Savetu organizovan je svečani ručak u Beogradu na koji su pozvani  moji direktori i ja.
Kad je trebalo da krenemo direktori su otišli bez mene.
Pošto sam većinu elaborata sam uradio bila je to kap koja je prelomila da donesem odluku i napustim 14 oktobar!
To je slično rešenje ovom

Nakon privatizacije 14.Oktobar je postao vlasiništvo Tatre  (jedan deo firme, neki pogoni su izdati ili prodati drugim firmama, a od prilike trećina firme je u postupku restitucije i biće vraćena porodici čoveka koji je osnovao 14.Oktobar, a od kojeg su komunisti oduzeli firmu nakon Drugog Svetskog Rata )  pa su za Tatru pokušali slično ali na kamionu.  I bolje je što nisi ostao u 14.Oktobru, danas bi ti dugovali plate za naj manje dve godine. Kao što duguju mnogima.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1284 on: June 03, 2021, 04:32:58 pm »

Bez da se itko naljuti ali ovako nepraktičnu granu na bageru još nisam vidio.

poz.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #1285 on: June 03, 2021, 05:06:41 pm »

Bez da se itko naljuti ali ovako nepraktičnu granu na bageru još nisam vidio.

poz.

Ovaj dizajn ima specificnu namenu i osnovna uloga je kopanje gde je ogranicen prostor u visini gde normalnu granu nije moguce koristiti. Recimo kopanje u gradu gde su zice iznad, kopanje ispod nekakvih temelja, balkona itd.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1286 on: June 08, 2021, 06:24:53 pm »

Vijetnamska modernizacija tenkova T-54/55.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1287 on: June 11, 2021, 08:27:11 pm »

http://m.exarmyvehicles.com/offer/tracked-vehicles/tanks/main-battle-tank-t-55a
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1288 on: June 16, 2021, 03:05:06 pm »

Ovo je trebalo da se realizuje tokom 1998 god


* VOI-55 projekat.JPG (129.17 KB, 768x1024 - viewed 35 times.)
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #1289 on: June 16, 2021, 03:55:10 pm »

Ovo je trebalo da se realizuje tokom 1998 god

Mozete zamisliti koliko bi znacila takva masina. Za 10 minuta pripremi polozaj sto bi lopatali satima. Stvarno steta sto se nije ispunilo. A da ne spominjem kicmu i zuljeve.
Logged
Pages:  1 ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... 100   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.