PALUBA
April 24, 2024, 12:48:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-54/55  (Read 517333 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #1305 on: October 28, 2021, 08:22:07 am »



Наравно, никоме не пада на памет да призна некаква права на интелектуалну својину и на давни допринос Владимира Ивановића у развоју СУВ за тај тенк. Као средство арт. подршке и за дејство из заседе у бок непријатељских ОМЈ  овај тенк је и данас итекако користан. Да се не подсећамо колико су  само два тенка Т-55 помогла нашима на Раса Кошарес 1999.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1306 on: October 28, 2021, 09:47:58 am »

Čajavec je bio samo izvođač dela radova a razvoj SUV-a za T-55 vodio je VTI uz pomoć Šveđana od kojih je tadašnja država kupila licencu.
Završna testiranja rađena su na Krivolaku a paralelno su rađena ispitivanja na M-84 time su se bavili neki malo iskusniji momci iz Čajevca.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #1307 on: October 28, 2021, 11:21:19 am »

Mislim da ovde ima malo gluvih telefona, sumnjam da u Srbiji (a bogami, i igde drugde) ima čajavečkih kompleta SUV za top 100 mm za 280 tenkova + rezervu. Oduzevši to, TRZ Čačak tenkove može samo da dekonzervira i ofarba. 
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1308 on: October 28, 2021, 11:22:40 am »



Наравно, никоме не пада на памет да призна некаква права на интелектуалну својину и на давни допринос Владимира Ивановића у развоју СУВ за тај тенк. Као средство арт. подршке и за дејство из заседе у бок непријатељских ОМЈ  овај тенк је и данас итекако користан. Да се не подсећамо колико су  само два тенка Т-55 помогла нашима на Раса Кошарес 1999.

Da li postoje autorska prava ako si radio u firmi svoj posao i za taj posao primao platu? Ili je vlasnik svega toga firma?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #1309 on: October 28, 2021, 12:22:41 pm »

Колико ја знам, од 1991. и запослени је могао тражити упис патентног права за нешто на себе, а Владо је напустио Чајавец око те године, мало раније, можда мало касније. Можда грешим. Човек је био почетком 1991. у Кувајту, да ли преко фирме или не, нисам листао по Теми? Можда је ишао преко СДПР? Све касније разраде требало би да су ишле уз узимање у обзир права интелектуалне својине. Веома мало сам се бавио тиме, па нисам "у материји". Ако се и не признају нека права као лични научни производ, за то се признају значајни бонуси - новчана накнада. Или би бар требало да је тако.
« Last Edit: October 28, 2021, 12:28:18 pm by kumbor » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1310 on: December 26, 2021, 02:35:11 pm »

Quote

It might come as a surprise to many that T-55 tanks are still being sold around the world. Which is really strange since the tank is largely obsolete today. But, it is not really obsolete to everyone. So, who bought T-55 tanks, and why.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1311 on: December 26, 2021, 03:17:17 pm »

Što bi se reklo, ljudska je glupost bezgranična.

Poslao sam gospodinu koji se vidi na slici na početku ovog videa ovaj video, pa da vidim njegov odgovor.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #1312 on: December 26, 2021, 04:49:52 pm »


Možda ću ispasti glup što ovo pitam, ali sam ja ipak amater koji živi od potpuno drugih stvari. Na kraju krajeva, da li smo mi nešto prodali Pakistanu, ili nismo?

Što se samog tenka tiče... zastareo jeste, ali je pouzdan, a ako se pokvari lako se popravlja u poljskim uslovima, sem ako je nešto suštinski važno, pa se mora vaditi motor, itd... Top T-10 je odličan za svoj kalibar, a municije ima `di god `oćeš i kakve `oćeš. Za sekundarne zadatke i udare u bok motorizovanih kolona je sasvim dobar. Na slici na početku videa ja prepoznajem samo Aleksandra Lijakovića, ali ja sam samo amater koga zanimaju brodići, aviončići i tenkići, njina istorija, razvoj, itd. Tim redom. Ponešto važno ukapiram tim "ekstenzivnim - plitkim znanjem", ponekad.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 096


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1313 on: December 26, 2021, 06:10:13 pm »

Tenk na naslovnoj je onaj u Kruševcu u parkiću koji je jedan od dva koja su bila na Košarama.
Na slici su Direktor Yi, Lijaković i I bivši ministar Đorđević.

https://www.mod.gov.rs/lat/10508/ministar-odbrane-primio-delegaciju-pakistana-10508

p.s. poruka za RedEfeckta  "Ti da stigneš pre mene, jes' ti normalan"  Wink
« Last Edit: December 26, 2021, 06:22:14 pm by PakleniVuk » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1314 on: December 26, 2021, 07:18:16 pm »

Kao što mi je odgovorio prijatelj sa slike iz videa "Mora da je ovu staru sliku našao na sajtu".

Duga je to priča o poslovanju sa Pakistanom.

Bio je predstavljen tenk M84 u Pakistanu, negdje u ljeto 1990 godine, i bukvalno je oduševio Pakistance. Tražili su da kupe 250 tenkova, ali su tražili da to bude preko robne razmjene. Mi smo već tada počeli da radimo tenkove za Kuvajt. Ja sam tada već Kuvajćanima u Zagrebu držao nastavu u Školskom centru na Črnomercu.

SDPR nije pristajao na takav načan plaćanja i stalo se je sa pregovorima.

Međutim, Pakistan je insistirao da modernizuje svoje tenkove i obratio se je mojoj firmi. Na ljeto 1991 godine u Pakistan, u velikoj tajnosti da ne sazna SDRP, idu u fabriku HRF (HIT) u Taksili pored Islamabada nekoliko radnika iz Čajevca, Fuad, njegov rođeni brat Mirsad, njihov brat od strica, zaboravio sam ime, varios, bravar, Reuf, jedan radnik iz markeinga i dvojica radnika iz Zraka, Zdravko i Enver. Zdravko je bio iskusan i stručan, a u Zraku su imali "taktiku" da uz jednog iskusnog radnika ide i jedan koji uči posao na terenu. Uz iskusnijeg. Međutim, ni jedan nije znao engleski.

Otišli su tamo na ljeto 1991 godine. Ne znam tačno datum, jer sam tad bio  u Kuvajtu. Radili su ugradnju SUV-a u tenk T59 sa topom 105 mm L7A1.

Oko desetog oktobra me zove sekretarica direktora firme da prekinem predavanja koja sam držao u TRZ Čačak i da odmah dođem u Banja Luku. Datume sam zaboravio, ali na fotoaparatu imam automatsko dodavanje datuma na sliku, pa sada pregledavam fotografije da bi se podsjetio datuma.

Vraćam se u Banja Luku i kažu mi da odmah moram ići za Pakistan da radim ugradnju SUV-a u tenk T59. Prethodna ekipa se je posvađala u fabrici u Pakistanu i potukli su se međusobno, te je direktor firme naredio da se svi istog dana vrate u Banja Luku.

Pakujem opremu. Nije trebalo puno opreme, jer je oprema bila isporučena sa prethodnom ekipom. U Beogradu dobijam vizu za Pakistan. U ambasadi Pakistana na Dedinju smo došli poslije podne, izišao je neki gospodin u papučama i kućnom ogrtaču i na stepenicama na ulazu, sjeo je na stepenice i na koljenu udario vize u pasoše.

Sa nama su išli i neki poslovni ljudi iz Banja Luke i okoline koji su pristali da rade robnu razmjenu sa Pakistanom. Ono što nije htjeo SDRP. Mi bi isporučivali naš sistem i još dosta vojne opreme. Kasnije su u Pakistan došli još neki iz Čajevca zbog radio opreme za avione.

U fabriku HRF (HIT) dolazimo nas četvorica, ja i ovaj iz marketinga, te Zdravko i Enver. Ovaj iz marketinga je bio sa nama samo prvi dan, a sve ostale dan je iz hotela glumio nekog biznismena koji ima firmu u Pakistanu i nudio se za posao iz Pakistana.
Prethodna ekipa je bila u fabrici skoro tri mjeseca i skoro ništa nisu učinili. Kasnije su mi rekli da su otezali posao zbog dobrih dnevnica na terenu.

Dobijam praznu kupolu od tenka T59. I nakon 15 dana rada na montaži idemo na gađanje na Kašmir.  U međuvremenu se je zapalio amplidin u kupoli, presjekli su sve kablove na kobilici tenka kad su kupolu skidali sa stenda da bi je stavili na šasiju tenka, izgubio sam čitav dan jer je mehanizam opaljenja bio kineski i opaljuje davanjem mase, a naš sistem opaljuje davanjem +26 volti, pa sam imao kašnjenje udarne igle, pa veliko trenje ležaja kupole u jednom segmentu kupole,itd, itd.

Bilo je tu i nekih drgih problema. Kad sam tražio šemu opaljenja iz tenka, rekoše da imaju knjigu o tenku T55, ali na ruskom. Zarobljenu od indijske vojske. I ja reče da govorim i ruski, te mi to nije problem. I tu nastadoše problemi. "Ako govoriš ruski, da nisi ruski špijun". I tu sam izgubio skoro čitav dana.

Na gađanju, iz stajanja, cilj stoji, tenk stoji, bili su svi pogodci, međutim, iz pokreta su bili svi promašaji. Ja sam gađao.

Nakon dan, dva se vraćamo za Banja Luku.

Negdje u januaru 1992 godine idemo ponovo u Pakistan. Na popravni. Sa nama ide i moj komšija, vrata do vrata, prvi nišandžija na M84. Ovaj put ide i jedan iz SDRP-a.

Njegovi rezultati gađanja su bili isti kao i moji.

Vraćamo se u Banja Luku.

Nakon mjesec, dva, pravim neku test opremu u firmi da bi skratio vrijeme potrebno za proizvodnju naših uređaja. I ne slažu mi se rezultati matematike na šemi i izlaznih rezultata sistema. Pratim signal do A/D konvertora i dotle je dobar. Zovem softveraša (umro je proljetos od korone).  I softveraš nalazi podmetnutu skrivenu grešku u softveru SUV T55. Softver su inače ukrale neke vojne obavještajne službe od Boforsa, te ga dali nama.

U to vrijeme je druga ekipa u Egiptu sa SUV T55 sa termovizijom. Šaljemo im izmjenjenu verziju softvera i imali su sve 100% u metu.

Da smo imali softver bez greške bio bi potpisan ugovor sa Pakistanom. Već smo bili potpisali govor sa Indijom o modifikaciji 1000 tenkova T55 indijske vojske. Posao je prekinut zbog rata.

Nakon dvije godine idem u Kinu da radim na tenku T85-III koji bi prodavali Pakistanu.

O tome sam već pisao.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U ambasadi SFRJ u Islamabadu 1991 godie.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Gađanje na Kašmiru, januar 1992 godine.


Pozdrav

Vlado








* 14.JPG (386.61 KB, 1818x1228 - viewed 16 times.)

* Ja, Milan, Zdravko i Miloš na Kašmiru.jpg (189.91 KB, 994x693 - viewed 17 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1315 on: December 26, 2021, 07:22:31 pm »

Tenk na naslovnoj je onaj u Kruševcu u parkiću koji je jedan od dva koja su bila na Košarama.
Na slici su Direktor Yi, Lijaković i I bivši ministar Đorđević.

https://www.mod.gov.rs/lat/10508/ministar-odbrane-primio-delegaciju-pakistana-10508

p.s. poruka za RedEfeckta  "Ti da stigneš pre mene, jes' ti normalan"  Wink


Ja znam neke druge sa slike (moj bivši komandir čete).

Pozdrav

Vlado
Logged
Davidzabrofsky
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #1316 on: January 12, 2022, 04:22:06 pm »

Hello. What is the reason for the problem of primary lubrication of the gearbox or engine or electric starter in some tanks? Is it related to reverse current cutout?
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #1317 on: January 12, 2022, 11:44:26 pm »




   Ako sam dobro razumeo čovek pita za primarno podmazivanje tj. za nabijanje pritiska električnom pumpom za ulje pre starta motora. Problem kod svih pa i tenkovskih motora je tzv. Suvi start tj. prilikom dužeg stajanja (može biti i jedan dan ili kraće) ulje iz motora se ocedi i nakupi u karteru motora i padne na najnižu tačku čime osnovni ležajevi radilice ostanu ,,suvi'' ili bez lubrikanta koji bi ih podmazivao. Prilikom startovanja motora (bilo električno, bilo vazdušno ili kombinovano) radilica bi se u početku vrtela bez podmazivanja (dok motor ne postigne minimalni broj obrtaja na kome mehanička uljna pumpa počinje da nabija pritisak kojim podmazuje ceo motor) i jako brzo pohabala osnovne ležajeve radilice na bloku i samu radilicu. Zato se pre starta vrši prinudno podmazivanje električnom pumpom za ulje koja dovodi motorno ulje (lubrikant) kroz rupice na ležajevima sistemom za podmazivanje motora. Time se stvara uljni film između ležajeva i radilice po kome se vrti radilica bez oštećenja ležajeva. Zbog toga je neophodno električno nabiti pritisak ulja u motoru obavezno pre starta.




Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1318 on: January 14, 2022, 11:07:46 pm »

Hello. What is the reason for the problem of primary lubrication of the gearbox or engine or electric starter in some tanks? Is it related to reverse current cutout?
Pitanje je uopšteno, nije naveden konkretan problem.
Kada je u pitanju struja na ovim tenkovima svi sistemi su dugo doterivani i prilično pouzdani.
Zbog lošeg održavanja akumulatora (zbog težine i prostora nisu baš laki za vađenje) oni često nemaju dovoljan (propisan) napon za rad elektro uređaja koji učestvuju za vreme startovanja motora.
Motor se u ovakvim situacijama vazdušno može startovati ali pomoćna uljna pumpa motora neće obaviti svoju funkciju (pritisak mora biti min 2bara da bi se motor startovao) ako je napon ispod propisanog iznosa.
Ovakav vid startovanja svakako utiče na životni vek motora a često dovodi i do stradanja motora.
Logged
Davidzabrofsky
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #1319 on: January 15, 2022, 09:28:30 am »

Thanks for the answers. My tank does not do the initial lubrication of the gearbox. Also, the electric starter does not work. I want to fix it. My question is, does anyone have experience in this matter? What part of the tank electrical system should I test?
Logged
Pages:  1 ... 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.046 seconds with 22 queries.