PALUBA
March 29, 2024, 01:13:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 [93] 94 95 96 97 98 99 100   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-54/55  (Read 510762 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1380 on: October 01, 2022, 09:45:05 am »

Fotonin SUV.

Zar nije španski?  Indra TIFCS-3BU.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1381 on: October 01, 2022, 01:22:51 pm »

očigledno u svrhu onesposobljavanja tenka.
Uvek sam se pitao zašto tenkovi, koji su po formaciji prvi na liniji, nemaju sistem za samouništenje, recimo sa kombinacijom već postojećih projektila i gorivom koji pogoni motor tenka.
Jeste opasno imati tako nešto u tenku, ali mislim da je neophodno, i to varijanta da posada tenka, koja iz ko zna kojih razloga mora da napusti tenk, recimo kvar tenka, pokrene sistem za samouništenje i bezbedno se udalji, do varijante "Tepić", kada vidiš da nemaš više kuda, da ćeš biti sigurno zarobljen sa sve tehnikom, aktiviraš sistem za samouništenje i "zbogom žohari". Smiley
Ono drugo što me takođe čudi da u tenkovima ne postoji nešto poput crne kutije u putničkim avoinima.

Što se tiče ovog sistema za samouništenje, iako pogledamo koliko je tenkova samo napušteno i prepušteno drugoj strani, u ratu u Ukrajini, onda je ovaj sistem još poželjniji.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #1382 on: October 01, 2022, 01:39:04 pm »

očigledno u svrhu onesposobljavanja tenka.
Uvek sam se pitao zašto tenkovi, koji su po formaciji prvi na liniji, nemaju sistem za samouništenje, recimo sa kombinacijom već postojećih projektila i gorivom koji pogoni motor tenka.
Jeste opasno imati tako nešto u tenku, ali mislim da je neophodno, i to varijanta da posada tenka, koja iz ko zna kojih razloga mora da napusti tenk, recimo kvar tenka, pokrene sistem za samouništenje i bezbedno se udalji, do varijante "Tepić", kada vidiš da nemaš više kuda, da ćeš biti sigurno zarobljen sa sve tehnikom, aktiviraš sistem za samouništenje i "zbogom žohari". Smiley
Ono drugo što me takođe čudi da u tenkovima ne postoji nešto poput crne kutije u putničkim avoinima.

Što se tiče ovog sistema za samouništenje, iako pogledamo koliko je tenkova samo napušteno i prepušteno drugoj strani, u ratu u Ukrajini, onda je ovaj sistem još poželjniji.

Verovatno zato, jer ratovanje koje omogućava zarobljavanje i preživljavanje, ipak izgleda privlačnije nego ratovanje do kraja. Sve i da postoji sistem za samouništenje tenka, taj ovisi o onome tko će ga aktivirati. Što se sistema "zbogom žohari" tiče, nije valjda da pored svih punjenja i metaka glavnog topa nije moguće nešto improvizirati, ako je već takva želja i volja. Mene su učili, da se prilikom napuštanja tenka iz zatvarača glavnog topa vadi udarna igla.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1383 on: October 01, 2022, 02:23:00 pm »

Koje preživljavanje, pa da me kastratiraju i posle me razmene. Ma jok, živ im u ruke ne bih pao, a na sebe bih uzeo i žrtvu ostatka posade.
Nada za životom jeste ono što nas gura dalje u teškim životnim situacijama, ali kada vidiš više da nemaš kuda, a nema se ni vremena, najbolje bi bilo da postoji takav sistem "zbogom žohari" za samouništenje, naročito što možeš tim zadnjim dejstvom i neprijatelju da naneseš ozbiljnu štetu i u tehnici i ljudstvu (mada sve zavisi od sutuacije).

Možeš baciti bombu u tenk, ali nisam baš siguran da li bi aktivirala jedna M-75 projektile u OT-u, iako znam da je kolega baš strahovao zato što mu je ispala bomba M-75 i to baš u OT (naravno sa osiguračem, kasnije je dohvatio bombu, ništa se nije desilo).

Da, tako smo obučavani, vadiš udarne igle iz oružja i bežanija, naročito iz zatvarača topa.
Vidimo sada u ratu u Ukrajini da je puno napuštenih i predatih tenkova, i to u dosta dobrom operativnom stanju, kao da posada nije imala vremena bar da poliju tenk benzinom/naftom i zapali ga. Moža očekuju da će i tenk ići u razmenu. Smiley
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #1384 on: October 01, 2022, 02:46:23 pm »

Koje preživljavanje, pa da me kastratiraju i posle me razmene. Ma jok, živ im u ruke ne bih pao, a na sebe bih uzeo i žrtvu ostatka posade.
Nada za životom jeste ono što nas gura dalje u teškim životnim situacijama, ali kada vidiš više da nemaš kuda, a nema se ni vremena, najbolje bi bilo da postoji takav sistem "zbogom žohari" za samouništenje, naročito što možeš tim zadnjim dejstvom i neprijatelju da naneseš ozbiljnu štetu i u tehnici i ljudstvu (mada sve zavisi od sutuacije).

Možeš baciti bombu u tenk, ali nisam baš siguran da li bi aktivirala jedna M-75 projektile u OT-u, iako znam da je kolega baš strahovao zato što mu je ispala bomba M-75 i to baš u OT (naravno sa osiguračem, kasnije je dohvatio bombu, ništa se nije desilo).

Da, tako smo obučavani, vadiš udarne igle iz oružja i bežanija, naročito iz zatvarača topa.
Vidimo sada u ratu u Ukrajini da je puno napuštenih i predatih tenkova, i to u dosta dobrom operativnom stanju, kao da posada nije imala vremena bar da poliju tenk benzinom/naftom i zapali ga. Moža očekuju da će i tenk ići u razmenu. Smiley

Daleko važnije je sačuvati živu glavu nego tehniku. Tzv. pravila ratovanjaa i služe preživljavanju sa, ako je moguće, čim manje posledica. Ako ih se drže obje zaraćene strane onda je verovatnoća preživljavanja i veća, inače, onako kako si napisao, kad nema pravila za jedne, teško da mogu biti za druge. Što god da se desi, najvažnija zadaća ratnika u ratu je preživjeti i ne ginuti uludo.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1385 on: October 01, 2022, 04:30:57 pm »

Najpraktičnije je da i nema rata.
Ne pišem o situacijama kada ima izlaza već nešto poput Stevana Sinđelića, dok izvesnog majora JNA neću pominjati zbog pravilnika. Nije imao čovek gde i kako te je uradio jedino šta je mogao u tom trenutku.
Sinđelić je u odsudnom trenutku pokazao kako je znao da valja umreti jednoga dana načinom koji će smrt pretvoriti u večni život.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #1386 on: October 01, 2022, 05:25:39 pm »

Najpraktičnije je da i nema rata.
Ne pišem o situacijama kada ima izlaza već nešto poput Stevana Sinđelića, dok izvesnog majora JNA neću pominjati zbog pravilnika. Nije imao čovek gde i kako te je uradio jedino šta je mogao u tom trenutku.
Sinđelić je u odsudnom trenutku pokazao kako je znao da valja umreti jednoga dana načinom koji će smrt pretvoriti u večni život.

To je sve meni jasno, ali velika većina heroja biva zaboravljena, pa se postavlja pitanje "za koga" i "za šta", te "kakva je uopšte razlika", osim izgubljen život. Inače smo blizu kamikazama, koji su se svjesno žrtvovali obrušavajući avionom punim eksploziva na brod (velika većina promašila ili bila uništena prije cilja) ili nekim samoubilačkim misijama. Ne kažem, ima i toga, da zapovjedništvo planira provesti zadatak koji nema predviđeno preživljavanje vojnika, ali tu je važan stvarno visok moral, jasan cilj i izglednost, da će obavljani zadatak nešto promeniti na ratnom planu. Gubljenje tenka u borbi nije takav zadatak. Nama je bilo rečeno, da je prosječno vrijeme trajanja posade u tenkovskoj bitci petnaestak minuta, plus, minus. Dakle, intenzivno, žestoko i vrlo riskantno ako je preživljavanje do idućeg dana cilj. Nema tu heroja niti će itko plakati za tenkom (uništenim ili ne) i/ili posadom.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1387 on: October 01, 2022, 07:39:01 pm »

U pravu kada kažu da voliš da izvrćeš stvari.
Naći se u okruženju, bez izlaza, i uraditi tako nešto nije čak ni slično što je kamikaza.
Čim sam video da si naveo reč kamikaza kao primer, prekinuo sam čitanje, a i ne želim više da diskutujem sa tobom na ovu temu.
Naravno, ti možeš pisati, tvoja slobodna volja.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1388 on: October 01, 2022, 11:30:44 pm »

 


   Ni jedno oruđe, koliko ja znam, nema dugme za samouništenje! Pa zašto bi ga imao tenk. Prvi razlog je što postoji , makar minimalna šansa da neko nenamerno aktivira bez obzira koliko to komplikovano bilo. Marfijev zakon ne treba proveravati. On je činjenica sto puta potvrđena. Drugi razlog je što tenkovima upravljaju vojnici koji slušaju naređenja. Šta ako su naređenje pogrešno razumeli? Ili je neprijatelj prodro u sistem telekomunikacije i izveo obmanu? Jednostavno, to se ne radi tako nego ako već mora 100 g trotila i Ćao seljačine, nema više j..ačine!


Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1389 on: October 01, 2022, 11:43:19 pm »

U borbenim avionima postoji sistem za katapult pilota, pa nisam čuo do sada da se neko katapultirao iz aviona a da to pilot nije trebao da uradi, iz bilo kojih razloga. Bilo je slučajeva samo da ne stignu na vreme da ih aktiviraju. Kada smo kod sistema za katapult borbenog aviona, ono što znam, bilo je nesreća ali na zemlji, tačnije u hangaru, prilikom redovnog servisiranja sistema za katapult odnosno pilotskog sedišta.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #1390 on: October 02, 2022, 08:30:51 am »

U borbenim avionima postoji sistem za katapult pilota, pa nisam čuo do sada da se neko katapultirao iz aviona a da to pilot nije trebao da uradi, iz bilo kojih razloga. Bilo je slučajeva samo da ne stignu na vreme da ih aktiviraju. Kada smo kod sistema za katapult borbenog aviona, ono što znam, bilo je nesreća ali na zemlji, tačnije u hangaru, prilikom redovnog servisiranja sistema za katapult odnosno pilotskog sedišta.

Google it:

https://www.theguardian.com/world/2020/apr/14/man-accidentally-ejects-himself-from-fighter-jet-during-surprise-flight
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #1391 on: October 02, 2022, 08:58:14 am »

Kopija Fotoninog SUV-a, treba pogledati spravu. Da li je kupljena licenca ili ilegalno dobavljen i napravljen SUV - neznam. Izvađen je modul pasivne noćne sprave i postavljena termovizija jer su ova dva modula kod fotonine sprave odvojena.

U uputama za tenkove postoji odredba koja definira korake koje posada mora poduzeti glede uništenja tenka u nemogućnosti izvlaćenja istog s prve crte. Mislim da je Tigar I imao specijalnu granatu koja se umetala u cijev i aktivirala nakon određenog vremena. Panzer IV je imao eksploziv kao i tenk M-84 koji je trebalo postaviti na predviđena mjesta i aktivirati.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1392 on: October 02, 2022, 10:36:43 am »

Zapravo, postoji tenk koji ima ugrađen sistem za samouništenje. To je kineski VT-4.

Taster se nalazi na panelu komandira, zaštićen od slučajnog aktiviranja (mora se polomiti zaštita sa tastera, pre aktivacije). Nije sasvim jasno kako sistem samouništenja funkcioniše, ali se pretpostavlja da se njegovom aktivacijom spaljuje sva ključna elektronika u tenku.



* VT-4.jpg (134.84 KB, 811x774 - viewed 6 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1393 on: October 02, 2022, 02:23:05 pm »

Zapravo, postoji tenk koji ima ugrađen sistem za samouništenje. To je kineski VT-4.
Ovo je novina za mene, nisam do sada ovo znao.
Da li ti je poznato, da li se uništava elektronika, tj. podaci, ili ceo tenk?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1394 on: October 02, 2022, 05:40:51 pm »

Malo je podataka. Slika je iz tenka Tajladnske vojske, otuda i engleski natpisi u tenku. Uglavnom, većina pretpostavlja da se aktiviranjem samouništenja zapravo trajno onesposobljava elektronika. Nije sasvim jasno i da li je u pitanju standardna funkcija kod VT-4, ili su Tajlanđani to dodatno tražili za svoje kupljene tenkove.

Inače, VT-4 spolja i unutra deluje kao veoma moderan tenk. Sa težinom od 52 tona i motorom (power pack) od 1300 KS može biti i dosta agilan.


Još jedna slika (skrinšot) komandirove pozicije.


* VT-4.jpg (113.89 KB, 1200x675 - viewed 4 times.)
Logged
Pages:  1 ... 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 [93] 94 95 96 97 98 99 100   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.