PALUBA
April 27, 2024, 06:41:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-54/55  (Read 518458 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #1455 on: June 19, 2023, 06:48:41 pm »

Још пре пар месеци се у украјинским изворима појавила вест да Руси користе даљински вођене тенкове "камиказе" (старије стандардне тенкове, у којима је већа количина експлозива). Како се описује (украјинска страна) овај тенк је кренуо ка украјинским положајима, али је налетео на ПТ мину, а потом га је "докрајчио" погодак из РПГ-а. Међутим, Руси сматрају да је због силине детонације сигурно било мртвих и повређених на украјинским положајима.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 849



« Reply #1456 on: June 19, 2023, 07:05:05 pm »

Malo bolji snimak tenka kamikaze ... definitivno je eksplozija zakačila i rovove!

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1457 on: July 09, 2023, 07:00:02 pm »

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #1458 on: July 09, 2023, 08:11:15 pm »

Ја те руске тенкове Т-55 скоро да у опште нисам видео на снимцима са терена у Украјини. На предњем крају их практично и нема. Можда су их искористили за организацију одбране по дубини у Запорожју...
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #1459 on: July 09, 2023, 09:22:05 pm »

Ја те руске тенкове Т-55 скоро да у опште нисам видео на снимцима са терена у Украјини. На предњем крају их практично и нема. Можда су их искористили за организацију одбране по дубини у Запорожју...

Приказана само, ваљда, 2-3, као даљински управљане оклопне "бомбе".
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 303


« Reply #1460 on: July 10, 2023, 05:55:09 am »

Na snimku se vide "nemodernizovani" TT-55, bez karakterističnih "brežnjevih obrva".
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #1461 on: July 10, 2023, 07:57:54 am »




   Sećam se priče da su Rusi 90-tih nakon povlačenja snaga iz istočne Evrope dovezli stare i neperspektivne tenkove, gde su preovlađivale 55-ce u neki iskop i zalili betonom! Navodno, nisu im bili više potrebni za upotrebu a njihovo rastavljanje i pretapanje za proizvodnju novih tipova nije bilo izgledno pošto je cela država bila u kolapsu i proizvodnja naoružanja je stagnirala.  Možda je to bio neki vid dugoročne konzervacije pa su ih sad otkopali i stavili u pogon. Sa ludim Rusima ništa nije nemoguće!

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #1462 on: July 10, 2023, 08:48:32 am »



Ово ми личи на сумануту глупост. Како би се касније ти тенкови "опрали" од бетона? Скоро никако.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1463 on: July 10, 2023, 02:30:49 pm »

Možda nije išao direktno beton na tenk, već je tenk prvobitno bio sa nečim pokriven. Nije to nemoguće i što kaže Mića to mi baš liči na Ruse.

Nego ovo mi je zanimljivo, dakle Rusi nabiju do 6 tona eksploziva i pošalju ga napred na neprijatelja, bez posade, kao tenk samoubicu.
Kako li se upravlja daljinski tenkom? Kako li se detonira, mora da je i to na daljinski.

Inače tenk T-55 može da bude odličan kada se brani osvojena terirorija. Samo se ukopa dobro.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #1464 on: July 10, 2023, 03:01:04 pm »

Možda nije išao direktno beton na tenk, već je tenk prvobitno bio sa nečim pokriven. Nije to nemoguće i što kaže Mića to mi baš liči na Ruse.

Nego ovo mi je zanimljivo, dakle Rusi nabiju do 6 tona eksploziva i pošalju ga napred na neprijatelja, bez posade, kao tenk samoubicu.
Kako li se upravlja daljinski tenkom? Kako li se detonira, mora da je i to na daljinski.

Inače tenk T-55 može da bude odličan kada se brani osvojena terirorija. Samo se ukopa dobro.

Još ukopaš i posadu i rešena stvar...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #1465 on: July 10, 2023, 03:02:16 pm »

Možda nije išao direktno beton na tenk, već je tenk prvobitno bio sa nečim pokriven. Nije to nemoguće i što kaže Mića to mi baš liči na Ruse.

Nego ovo mi je zanimljivo, dakle Rusi nabiju do 6 tona eksploziva i pošalju ga napred na neprijatelja, bez posade, kao tenk samoubicu.
Kako li se upravlja daljinski tenkom? Kako li se detonira, mora da je i to na daljinski.

Inače tenk T-55 može da bude odličan kada se brani osvojena terirorija. Samo se ukopa dobro.

Još ukopaš i posadu i rešena stvar...

Darko, ideja super.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1466 on: July 10, 2023, 03:33:02 pm »

Ne pišem ovo baš napamet, već na temelju iskustva iz doba T11, veoma dobro mi je poznato koliko problema je pravio jedan običan, dobro ukupan, tenk T-34/85.
Dobro ukopan, dosta precizan... U T-34 nema potrebe ni da upotrebljavaš nišansku spravu. Nišani se kroz cev topa, i tu gotovo da nema promašaja.
Ne znam da li je tehnički moguće to i kod T-55, ali svakako bi dobro poslužio u dubini zauzete teritorije Rusije. Drugo, T-55 može uspešno i posredo dejstvovati.

Dobro, kako sam ovo napisao, neko bi pomislio da bi T-55 išao na prvu liniju fronta. Ne, naravno da to nije ni opcija, već dobro ukopan i maskiran sa posadom koja dobro poznaje teren, kao ispomoć pešadiji u nekoj drugoj liniji odbrane.

Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #1467 on: July 10, 2023, 09:40:41 pm »

Nije to nemoguće i što kaže Mića to mi baš liči na Ruse.

Па не знам баш колико то личи на Русе и да лу су нешто слично већ радили. Али знам да су нпр. Аустралијанци закопали потпуно исправне авионе, као и Арапи, а да су неке источоевропске земље закопавале расходоване авионе.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #1468 on: July 10, 2023, 09:53:13 pm »

Quote
Nego ovo mi je zanimljivo, dakle Rusi nabiju do 6 tona eksploziva i pošalju ga napred na neprijatelja, bez posade, kao tenk samoubicu.
Kako li se upravlja daljinski tenkom? Kako li se detonira, mora da je i to na daljinski.

На једном од снимака се види да тенк (мада мислим да се радило о МТЛБ а не о тенку) вози посада (два човека) који, када је тенк пришао на пар стотина метара од циља, искачу из возила  а он сам наставља даље. Ипак, тенк је погођен пре него је стигао до циља.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1469 on: July 10, 2023, 10:19:23 pm »

Mislio sam da to rade na "remote" upravljanje.
Zato što bi to bio prvi korak ka konstruisanju tenka bez posade.

Mada ne znam što bi bilo dva čoveka (ili koliko već njih u tenku samoubici), sasvim je dovoljan jedan odnosno vozač koji upravi tenk u željeni pravac, postavi ručni gas na nekih 1600 obrataja ostavi ga u drugoj ili trećoj brzini prenosa, i iskoči iz tenka.
Samo tako tenk ne može da ide punom brzinom, što bi bilo dosta nepovoljnije za neprijatelja, već je to verovatno nekih 20/30 km/h. Samo iz razloga što vozač mora da iskoči iz tenka.

Logged
Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.