PALUBA
March 28, 2024, 09:44:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-54/55  (Read 510413 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1425 on: April 03, 2023, 02:44:18 pm »

Dužni smo da prenosimo istinu. Evo ko je naredio i kada da tenkovi T-55, OT M-60 i drugo strarije oklopno naoružanje bude rashodovano

Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1426 on: April 03, 2023, 04:17:49 pm »

Ko god donosio ovakve odluke one su tada bile po dogovoru sa Zapadom o utvrđenim i limitiranim količinama teškog naoružanja.
Po tim propisima mi smo se morali rešiti viška tenkova bilo je čak i propisano na koliko delova se seče oklopno telo i kupola.
U to vreme sam sa grupom stručnjaka iz 14 oktobra radio na projektu kako da se tenk T-55 pretvori u građevinsku mašinu pa smo na njega umesto kupole ugradili ruku bagera BGH 600.

Posao smo započeli sa stručnjakom (puk. Karanović) iz VTI ali je on nakon prvog razgovora koordinaciju i obradu prepustio meni.
Radni naziv vozila bio je VOI-55 (vozilo oklopno inženjerijsko).
Bio sam autor tehno-ekonomske analize koja je prihvaćena na Vojnom savetu u Beogradu.
U Beogradu je organizovana svečanost povodom toga i početka posla, bio pozvan, spremio se da idem sa mojim direktorima, dok sam ja čekao i častio saradnike u firmi oni zaboravili da me povezu.
Bilo je ranije i drugih miniranja, izigravanja, ali je ovo bila kap koja je uticala da donesem odluku da napustim 14 oktobar.

Tih godina zbog nekih poslova bio sam u Belorusiji i video isečene korpuse od tenkova T-80 što je urađeno isto po tim dogovorima.
Čini mi se da je Željezara Nikšić tada mogla da topi pancirne čelike bar mi je to rekao vlasnik privatne kompanije koja je kao otpad otkupila 2 havarisana oklopna tela M-84 od 14 oktobra.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1427 on: April 03, 2023, 04:57:23 pm »

Ovaj video sam postavio jer smo bili loše informisani, da je tu odluku doneo (kasnije) minstar odbrane Šutanovac i tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 804


« Reply #1428 on: April 03, 2023, 05:40:39 pm »

Ovaj video sam postavio jer smo bili loše informisani, da je tu odluku doneo (kasnije) minstar odbrane Šutanovac i tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić.


Bitno je da je odluka doneta po diktatu Zapada, ko je bio marioneta manje je bitno. Vidimo da se u ratu u Ukrajini uspešno koristi oklopna tehnika koju smo mi istopili.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1429 on: April 03, 2023, 05:57:47 pm »

Слажем се у постпусности.
Писали смо на више места како је могао тенк Т-55 да се претвори у неборбено возило, за доставз муниције на фрон, да одвози рањене са линије, али је урађено како јесте.
Нисам сигуран да ли је то саставни део Кумановског или неког каснијег споразума.
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #1430 on: April 03, 2023, 06:41:14 pm »

Било како било ово је ново за мене.Покојног Делића сам више пута "хватао" у недоследностима(рођен сам као радикал и умрећу као радикал рече официр ЈНА и члан пола туцета странака!!!) али за ово нисам знао.Управо је он грмео како је Т-55 још увек добар тенк.За немогућност топљења тенкова у Смедереву сам знао.Т-55 је требало ставити под надстрешнице или барем цераде и онда дати неколико да се СДПР игра модернизација па кад на њему увежбају тек онда их путити на М-84.Стари тенкови су неподериви,Јужноафриканци више од пола века користе Центурионе које сада зову Олифанти и не можеш их препознати колико су их изменили.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #1431 on: April 03, 2023, 06:44:34 pm »

Tadić pominje 200 tenkova T-55.
Koliko je ukupno T-55 rashpdpvano od 2001. do 2011. godine?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1432 on: April 03, 2023, 08:09:03 pm »

Било како било ово је ново за мене.Покојног Делића сам више пута "хватао" у недоследностима(рођен сам као радикал и умрећу као радикал рече официр ЈНА и члан пола туцета странака!!!) али за ово нисам знао.Управо је он грмео како је Т-55 још увек добар тенк.За немогућност топљења тенкова у Смедереву сам знао.Т-55 је требало ставити под надстрешнице или барем цераде и онда дати неколико да се СДПР игра модернизација па кад на њему увежбају тек онда их путити на М-84.Стари тенкови су неподериви,Јужноафриканци више од пола века користе Центурионе које сада зову Олифанти и не можеш их препознати колико су их изменили.


Ми нисмо у стању ни бољи и савременији тенк (м-84), који смо сами производили да комплетно одржавамо (и то не само Србија, него и када би се удружили Србија, Хрватска, Словенија, БиХ, Македонија) и модернизујемо, а камо ли тенк (који јесте једноставније) који смо увезли, стар 50 година. Русија то може јер је она произвођач и има сачуване стручне и производне капацитете, па и паре. Ми то једноставно немамо. Нама су ресурси ограничени (људски, материјални и сви други). Друго, то и када се конзервира и стоји под церадама треба одржавати. За то су потребни људи и паре. Ако се то не чини, то на крају буде гомила гвожђа. Па ВС и сада, као и онда је кубурила са квалитетним професионалним и посебно стручним саставом. И онда и сада су приоритет били (или требали бити) ПВО системи а не тенкови. Као и код Руса и нама би у реалном ратном сукобу прави проблем била пешадија (јер је нема а у њу се шаље, да се пластично изразим, с коца и конопца), а не тенкови.

Уосталом, ни једна суседна земља (условни као потенцијални противник) нема тенкова колико ми. А ратне резерве и планови се праве с прам потенцијалног непријатеља.  И једна од најважнијих ствари у рату јесте обезбедити себи савезнике који ти реално могу помоћи. А ми их, за сада, на жалост, немамо.

Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1433 on: April 03, 2023, 08:13:30 pm »

Manje složeni tenkovi su pouzdaniji i svakako trajniji, to su rusi analizirali upoređujući T-64 i T-72.
Istina ranije je tehnika kvalitetnije rađena ali su serije bile manje.
Jedno vreme u Kuvajtu u kasarni prema Iraku bili su paralelno Abramsi i M-84A, kad komanda digne uzbunu i naredi pokret prema granici skoro 30% abramsa ne stigne do cilja, istina poneki i naš zaglavi u putu.
Tu svakako ima ulogu i posada pa elektronika abramsa blokira startovanje i vožnju.

Nemojte kriviti Delića on je samo izvršavao naredbe iz vrha gde su u generalštabu sedeli zapadni savetnici i kontrolori, možda ih i danas ima.
Svakako se nešto pametno moglo uraditi sa tim viškom, ali svaka revolucija uništava, kontinuitet a tako se gubi mnogo vremena,kad rokovi isteknu onda se moralo tako rešavati.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1434 on: April 03, 2023, 08:16:02 pm »

А да ли смо смели да продамо ту технику рецимо у неку афричку или земљу Латинске Америке, или се ни то није смело по (неком) споразуму?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1435 on: April 03, 2023, 08:58:01 pm »

Могли смо, ако је неко могао да купи (смео без одобрења САД) или хтео да купи. Нешто су преузеле (откупиле) приватне фирме (за промет НВО) и продале. У сваком случају то није био посао војске (као што се обично мисли), нити се она питала за тако нешто. За то су били надлежни Влада и МО (тачније министар).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1436 on: April 03, 2023, 09:00:35 pm »

Да не испадне да је све уништено јер тих 200 тенкова су само део укупне количине Т-55. Део је остао у складиштима ВС (до скора их је још било), део је уништен, део је продат.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1437 on: April 04, 2023, 12:44:48 am »




   Oko toga ko je i kada naredio uništenje tenkova ne mogu pouzdano da tvrdima ali mogu izneti lična iskustva. Uništavanje borbene tehnike nije započeto te 2005. godine jer je toga bilo i ranije. Na primer, 1996. nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma i formiranja Subregionalne kontrole naoružanja Vojska Jugoslavije je uništila na desetine komada minobacača 120mm ali i sve PT-76, OT-60 (koji su većinom prodati Makedoniji), T-34, Šermane, Patone, SO 90mm (na Šermanovoj šasiji) i sl. Ne mogu tačno da se setim šta još je bilo na spisku ali sam svedok da su recimo, plivajući tenkovi PT-76 svi do jednog prvo onesposobljeni presecanjem topovske cevi, pogonskih točkova, kupole, oklopnog tela a zatim nakon utvrđivanja od strane međunarodne komisije da se više ne mogu koristiti kao oružje, prevoženi na sabirna mesta i prodavani kao staro gvožđe. Nekoliko komada je sačuvano za potrebe muzeja i sl.

   Tenkisti znaju da T-55 danas može biti efikasan samo protiv pešadije koja nema u dovoljnoj meri PO sredstva u vidu PT topova, bacača raketa i POVR i protiv neprijatelja koji ima nedovoljno savremenih tenkova ili ima tenkove iste generacije. U sukobu sa iole modernijim tenkom petica je inferiorna. Bez obzira na bilo kakvu modifikaciju oklopno telo i kupola ovog tenka ograničavaju ugradnju topa do 100mm (uključujući i Arsenalovu 105-icu) kao i ugradnju motora do 700-800 KS čime je dalje ograničena težina oklopne zaštite tako da je Slovenački M-55 S plafon njegovog upgrade-a , s tim što mu je ostao standardni motor od 580 KS preslab za dodatnih preko tri tone oklopne zaštite ERO. Isporučeni su Ukrajini pa uskoro možemo videti kako će se pokazati.

   Osnovna prednost ovog tenka je njegova jednostavnost i mogućnost neograničeno duge konzervacije uz minimalno opsluživanje. Nakon 20 godina vi ga možete dekonzervirati i za kratko vreme dovesti u operativno stanje dok noviji tenkovi ne mogu biti konzervisani, njihova oprema zahteva redovno kondiciranje, motori i sistem za hlađenje i podmazivanje takođe a o SUV-u da ne govorimo.

   Nekim planom koji se pominje u ovom videu a o kome govori Boris Tadić bio je predviđen određen broj T-55 za Operativnu rezervu . Da li to postoji ne znam niti koliko tenkova ali mi je plan u to vreme zvučao logično. Deo ćemo uništiti, deo prodati a deo konzervisati i ostaviti zlu ne trebalo. Sve to smo videli. Tenkove T-55 su isekli predstavnici slovenačke firme na komade 0,5x0,5x1,5 metara i prevezli ih u Slovačku gde je kvalitetniji deo metala pretopljen u pancirne ploče korišćene za izradu drugih oklopnih vozila (pretpostavljam Pandura ili Patrije) a limovina pretvorena u sirovinu za metalsku industriju. Neka priča iz tog doba je da je po komadu plaćano 3.500 evra Državnoj Zajednici SiCG. Znam da su razne privatne firme zadnjih desetak godina malo po malo tovarile i odvozile pojedine primerke na remont a posle ko zna. Sliku remontovanih tenkova T-55 uvedenih u operativnu evidenciju sadašnjih tenkovskih bataljona sam nedavno u ovoj temi objavio. Znači, nije sve što čujemo na TV-u uvek tačno, ipak postoji neko ko pravilno rezonuje i odlučuje.

   Preveliki broj od oko 1200 tenkova je zaista bio impresivan ali u današnje vreme nemoguć za eksploataciju i opsluživanje. Strategijski potpuno neopravdan pošto eventualni protivnici iz neposrednog okruženja nemaju ni približan broj (svi ukupno možda). Pogotovu nakon ukidanja obaveznog vojnog roka čime je znatno smanjen broj vojnika, ovolika količina tehnike bi bila preskupa za čuvanje i održavanje, a za upotrebu pogotovu. Iz svih aspekata potpuno opravdana odluka tadašnjeg državnog i vojnog rukovodstva. Jedino što novinari koriste ovu činjenicu u dnevnopolitičke svrhe i sabiraju babe i žabe!


Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #1438 on: April 04, 2023, 06:22:05 am »


   Osnovna prednost ovog tenka je njegova jednostavnost i mogućnost neograničeno duge konzervacije uz minimalno opsluživanje. Nakon 20 godina vi ga možete dekonzervirati i za kratko vreme dovesti u operativno stanje dok noviji tenkovi ne mogu biti konzervisani, njihova oprema zahteva redovno kondiciranje, motori i sistem za hlađenje i podmazivanje takođe a o SUV-u da ne govorimo.

   Preveliki broj od oko 1200 tenkova je zaista bio impresivan ali u današnje vreme nemoguć za eksploataciju i opsluživanje. Strategijski potpuno neopravdan pošto eventualni protivnici iz neposrednog okruženja nemaju ni približan broj (svi ukupno možda). Pogotovu nakon ukidanja obaveznog vojnog roka čime je znatno smanjen broj vojnika, ovolika količina tehnike bi bila preskupa za čuvanje i održavanje, a za upotrebu pogotovu. Iz svih aspekata potpuno opravdana odluka tadašnjeg državnog i vojnog rukovodstva. Jedino što novinari koriste ovu činjenicu u dnevnopolitičke svrhe i sabiraju babe i žabe!


Мало ме збуњују ова два пасуса, посебно оно што сам означио жутом бојом. Делује ми као да противречиш самом себи. Ако се тенкови  могу конзервирати на неограничено време - зашто би чување и одржавање били прескупи? Можеш ли мало дубље да објасниш овај део?

Србија нема у окружењу земље са великим бројем тенкова. Нема ни обучене посаде за велики број тенкова. Али ако се нађеш у ситуацији да водиш исцрпљујући рат, онда је сваки тенк добродошао, а посаде се обуче за пола године. Украјина није имала посаде обучене за Т-55, па су их обучили и примили те словеначке тенкове. Да им Србија понуди 200 тенкова из ратних резерви, узели би их веома радо.



Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1439 on: April 04, 2023, 07:34:47 am »

Našao sam neke podatke kada i kako je to nastalo pa koga zanima evo linka.

https://www.academia.edu/37532414/KONTROLA_KONVENCIONALNOG_NAORU%C5%BDANJA_NA_ZAPADNOM_BALKANU_681
Logged
Pages:  1 ... 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.