PALUBA
March 29, 2024, 08:49:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Američki laki tenk M-10 "Booker"  (Read 2767 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #15 on: June 15, 2023, 11:52:29 pm »




   Očigledno mu je sadašnja namena vatrena podrška motorizovanog bataljona kao i kod Sovjeta od 50-tih na ovamo. Za to je potreban ozbiljan kalibar i domet od barem 15 km. Tu je Arsenalov 105 mm neprikosnoven i ima municije za još jedan svetski rat, što se ovih dana ispostavilo kao presudan faktor jer NATO više ne može da namiri granatama Ukrajinu zbog Ruske мясорубкe.

   Slažem se da bi 50 mm imao veću elevaciju i više jeftinijih granata dovoljnih za vatrenu podršku padobranskog pešadijskog desanta. Ovde se izgleda planira nešto ozbiljno u skorijoj budućnosti pa otud ova muzejsko-futuristička kompilacija. Ova kombinacija je izuzetna za pomenuti motorizovani bataljon jer je samohodna, u dobroj meri oklopljena i po potrebi aeromobilna, mada joj to nije osnovni vid prevoza do prve linije. U jednom vozilu objedinjuje minobacač za posrednu artiljerijsku podršku, PO oruđe za zaštitu od protivnikovih tenkova i vozilo za direktan prodor uz podršku sopstvene pešadije. Savremeni motor i transmisija, najmoderniji SUV i komunikacijsko navigacijska oprema pretvaraju ovo vozilo u opasnog takmaca i kvalitetnog pomoćnika za sopstvenu pešadiju kako u napadu, tako i u odbrani.

   Amerikanci uglavnom ne eksperimentišu već zadržavaju stare dobro poznate i dokazane sisteme uz modifikaciju. Sada su se odlučili za potpuno novi koncept očigledno uviđajući slabosti NATO doktrine primene oklopnih jedinica u ovom najnovijem sukobu. Nužda ih je naterala da se vrate starom dobrom srednjem tenku za podršku kako bi popunili rupe u svojim redovima. Ili u Ukrajinskim...


Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #16 on: June 16, 2023, 01:15:17 am »


   Očigledno mu je sadašnja namena vatrena podrška motorizovanog bataljona kao i kod Sovjeta od 50-tih na ovamo...


Одличан коментар. Можда треба напоменути да америчке моторизоване бригаде немају тенкове.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #17 on: June 16, 2023, 01:06:35 pm »


Slažem se da bi 50 mm imao veću elevaciju i više jeftinijih granata dovoljnih za vatrenu podršku padobranskog pešadijskog desanta.

Nije mi poznato da se municija kalibra 50mm serijski proizodi. Uvođenje novog kalibra zahtijeva i novac i vrijeme.
I Rusi eksperimentišu sa (starim) kalibrom 57mm, a Šveđani imaju mornaričke Boforse kalibra 57mm.
Topovi kalibra 50-57mm su upotrebljivi i za PVO, posebno ako koriste municiju sa blizinskim upaljačima.



Ova kombinacija je izuzetna za pomenuti motorizovani bataljon jer je samohodna, u dobroj meri oklopljena i po potrebi aeromobilna, mada joj to nije osnovni vid prevoza do prve linije.

Aeromobilnost je bitna pri slanju snaga u "zabačene" dijelove svijeta (Afrika, Latinska Amerika).



U jednom vozilu objedinjuje minobacač za posrednu artiljerijsku podršku, PO oruđe za zaštitu od protivnikovih tenkova i vozilo za direktan prodor uz podršku sopstvene pešadije.

Mislim da je na ovom tenku ugrađen standardni NATO tenkovski top 105mm. Tako da nema riječi o objedinjavanju sa minobacačima.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #18 on: June 16, 2023, 07:05:49 pm »

Uvođenje lakih tenkova nije ništa drugo nego recikliranje historije. Zapad je otišao sa svojim idejama o tehnološki superiornim i neuništivim tenkovima daleko predaleko. Kad se počinju pitanja u smislu, dali će mostovi imati dovoljnu nosivost-barem za poslednje variante glavnih tenkova zapada-onda svako pametan može napraviti samo jedan zakljućak. M-10 nije ništa drugo nego argentinski TAM, švedski CV 90105 ili 90120, pa indonežanska varianta turskog Kaplana itd. Možda ćak sa napomenom, da imaju pomenuta vozila motor spreda-pa tako u barem jednom prednjem delu (pošto su spreda u levoj ili desnoj polovini oklopnog tela) pružaju dodatnu zaštitu uz relativno nisku masu.
Ideja o srednjem topu potiće iz kraja šezdestih prosle ere, kada su Amerikanci za potrebe lahkog tenka promovisali ideju o manjem topu, koji bi još uvek bio u stanju probijanja odnosno uništavanja nepriajteljskih tenkova. Ispostavilo se, da neće iči, a projekat nazvan ARES je završen. Izraelski IMI i OTO Melara, koji su ućestvovali u projektu, kasnije su razvili poluautomatski top kalibra 60mm, kojeg su Izraelci postavili na nekolicinu Superšermana, a kasnije Čileanci na svoju variantu Piranje 1 kao protivmeru peruanskim T-55. Italjani su top od 60mm postavili u kupolu BVP Dardo ali ne izgleda da su napravili baš neki broj te variante.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #19 on: June 17, 2023, 12:32:39 am »




   Kada sam pomenuo minobacače mislio sam na minobacačku bateriju 120 mm koja služi za vatrenu podršku motorizovane pešadije i vuče se kamionima ili tovarnim grlima. Top 105 mm ima sličan domet i mnogo veću vatrenu moć tako da se može koristiti za artiljerijsku pripremu, artiljerijsko zaprečavanje vatrom ili kontrabatiranje sve u skladu sa razlikom između položene i ubacne putanje koje karakterišu ova dva oruđa. A pri tom je samohodan i mnogo brže poseda položaj i ispaljuje prvi projektil a potom mnogo brže isti napušta angažovanjem manje ljudi uz podjednak efekat na cilj.




Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #20 on: June 17, 2023, 08:17:39 am »


Слика "booker 2" са претходне странице вероватно показује највећу елевацију топа 105мм куполне уградње, око 20*, па га је тешко користити за контрабатирање, осим против минобацача. На другу верзију овог тенка могуће је поставити острагпунећи МБ 120мм или тзв. комбиновано оруђе ниског притиска налик руском 120мм Нона. Топови 50-76мм могу дати већу елевацију, нарочито ако се прилагоди начин храњења и тиме га учинити ефикасним против хеликоптера или нисколетећих авиона или дронова. Због ефиканости оружја која нападају циљ одгоре оклоп игра мању улогу, тим пре што ово није МБТ. Свакако, ако га артиљерија поклопи ништа га не може спасити.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #21 on: June 17, 2023, 10:47:00 am »

Ako se analizira efekat same granate od 105mm naspram minobacaćke mine od 120mm prema nekim procenama minobacaćka je mina ćak efikasnija protiv ciljeva sa kojima bi se trebala suoćiti minobacaćka baterija (u pešadijskom odnosno moto-streljaćkom bataljonu, motorizovanom bataljonu). Da bi se otklonile "rupe" u korišćenju minobacaća, naroćito od 120mm, stavljaju se na oklopljene platforme (bilo AMOS, NEMO ili RAK, isto ruska NONA i hibrid VENA). Ako se pogleda resurs topa od 105mm naspram minobacaćke cevi, poslednja je i jeftinija, remont je jeftiniji, brži a  i broj opaljenja mina je veći nego kod samog topa. Kad se pogleda stvar sa ekonomskih tačaka, mislim, da se slažemo, da je MB120mm u prednosti ispred topa od 105mm. Prednost mu je direktnom gađanju oklopljenih ili ukopanih ciljeva, gde je ogranićena prohodnost sekundarnog znaćenja. Ako se tu dodaje još unifikacija MB municije od 120mm... Sve zapisano je verovatno i uzrokovalo, da je i NATO a i Rusija za artiljerijsku podršku postavila donju granicu na 155 odnosno 152mm. Gvozdika je tu iznimka ali sa napomenom, da je to oruđe amfibijsko, gusenićno, pa kao takvo anulira određene nedostatke odnosno ima specifićnu namenu u određenim okolinama.
Za borbu sa oklopljenim ili ukopanim ciljevima normalno je koristiti MBT, koji bi trebali svojom žilavošću i vatrenom moći da prežive kontakt sa takvim ciljevima. Sa druge su strani ti ciljevi  visoko rentabilni.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #22 on: June 17, 2023, 11:41:46 am »



Ponavljam da 2B16 Nona-K, 2S9, 2S23, 2S31 Vena i francuski pokušaji nisu pravi minobacači već kombinovana oruđa. Mogu koristiti minobacačku municiju, ali namenska municija su granate sa narezima na telu radi uleganja u nareze cevi. Mogu gađati neposredno niskom elevacijom kao top, a i velikom elevacijom - minobacačkom/merzerskom putanjom. Ruska oruđa mogu koristiti i laserski vođenu municiju kitolov.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #23 on: July 08, 2023, 06:27:54 pm »

Američka vojska troši 258 miliona dolara za još borbenih vozila M10 Booker

General Dynamics će isporučiti strukturu snage 96 vozila M10 Booker za novi program mobilne zaštićene vatrene moći američke vojske.

General Dynamics je objavio da će isporučiti 26 dodatnih borbenih vozila pešadije M10 Booker vojsci SAD u ugovoru vrednom 257,6 miliona dolara.

Ova akvizicija je ugovorna modifikacija koja započinje drugu fazu niske početne proizvodnje borbenog vozila. Modifikacija dolazi u okviru većeg sporazuma koji su dve strane sklopile u junu prošle godine, kada je vojska potrošila 1,14 milijardi dolara za do 96 aktivnih jedinica M10 Buker.

Prema Istraživačkoj službi Kongresa, borbeni timovi pešadijske brigade vojske (IBCT) nemaju dodeljeno borbeno vozilo koje je sposobno da pruži pokretnu, zaštićenu i direktnu vatru; inače poznat kao vojni program mobilne zaštićene vatrene moći (MPF).

Vojska se nada da će nabaviti 504 vozila pod MPF, sa 14 MPF po IBCT-u. Ciljano postavljanje prve opremljene jedinice je za 4. kvartal 2025. Prema trenutnim planovima vojske, četiri bataljona MPF treba da budu postavljena do 2030. godine, a najveći deo planirane nabavke treba da bude završen do 2035. godine.

Dizajnirano od strane General Dynamics Land Systems, mobilno borbeno vozilo sa direktnom paljbom spaja nedavno razvijene dizajne kako bi dominirali pretnjama na tlu. Booker ima posadu od četiri osobe; poboljšani termalni vizir; top velikog kalibra; lagani trup i kupolu i savremeni dizel motor, sistem prenosa i vešanja. Dizajniran je od samog početka za nadogradnju sposobnosti, na osnovu budućih operativnih potreba.

M10 obezbeđuje poboljšanu vatrenu moć za vojne IBCT-ove i namenski je napravljen da im pruži odlučujuću smrtonosnost, mobilnost i preživljavanje na sadašnjim i budućim ratištima."

„Ponosni smo što su naše godine inovacija, istraživanja, razvoja i ulaganja dovele do ovog rešenja za američke vojnike,“ rekao je Gordon Stajn, potpredsednik General Dynamics Land Systems i generalni direktor za operacije u SAD.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* M-10 Booker.png (860.77 KB, 770x456 - viewed 5 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #24 on: March 17, 2024, 02:52:21 pm »

Postala je poznata cena lakog tenka M10 Buker za SAD

Laki tenk M10 Buker je specijalno kreiran da direktno poveća vatrenu moć pešadije

M10 Buker je postao prvi tenk američke vojske, iako laki, koji je usvojen od Abramsa. I iako ga Pentagon ne klasifikuje kao tenk, to ne menja činjenicu da je reč o lakom tenku sa topom od 105 mm, koji je namenjen za podršku pešadiji.

Zahvaljujući finansijskom zahtevu Pentagona za fiskalnu 2025. godinu (počev od oktobra) postala je poznata cena prvih serijskih mašina, koje su namenjene da formiraju prvu jedinicu na M10 Bukeru. A do 2025. planirano je da dobije još 33 takva tenka, za šta američko odeljenje odbrane mora da potroši 460,6 miliona dolara. Odnosno 13,95 miliona dolara za jedan tenk.

Ovaj indikator budžetskog zahteva se razlikuje od zahteva za cenu za prve pred-proizvodne 33 mašine, koje su trenutno na dugoročnim testovima, u stvari - eksperimentalnom korišćenju, koji je koštao 496,8 miliona dolara, po 15 miliona dolara po jedinici. .

Ali ovo je standardna situacija u uslovima početka proizvodnje bilo kog oružja. Zato bi sa početkom već punopravne serijske proizvodnje, tokom koje bi do 2035. trebalo da budu proizvedena 504 oruđa, cena mogla da se promeni u manjoj meri. Konkretno, u leto 2023. procenjen je na nivou od približno 13 miliona dolara bez uzimanja u obzir inflatornih promena.

Dakle, cena M10 Booker-a se ne razlikuje mnogo od cene modernog BMP-a, što nije iznenađujuće u uslovima kada se i sam ovaj laki tenk kreira na šasiji ASCOD, koja je platforma za španskog Pizarra, austrijskog Ulan, kao i britanskog Ajaksa.

Umesto toga, američka vojska dobija lako mobilno vozilo, koje je dizajnirano da poveća vatrenu moć jedinica i konceptualno je kreirano upravo za ovaj zadatak. Zauzvrat, punopravni američki glavni borbeni tenk Abrams je konceptualno kreiran kao mobilno protivtenkovsko vozilo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Buker 1.jpg (191.85 KB, 1200x650 - viewed 3 times.)

* Buker 2.jpeg (108 KB, 910x568 - viewed 1 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.