PALUBA
April 27, 2024, 01:24:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21   Go Down
  Print  
Author Topic: F-16 Fighting Falcon  (Read 175548 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #285 on: April 12, 2023, 06:43:55 pm »

Turske rakete pod krilima američkogF-16: Ankara ne čeka Vašington, uspešno završava svoj projekat modernizacije lovaca

Turska je postigla značajan napredak u modernizaciji flote F-16 sa domaćim resursima.

Turski mediji pišu da se projekat nezavisnog sistema gađanja aviona - UBAS približava kraju. Zahvaljujući UBAS projektu, razvijena je municija/rakete sa nacionalnim resursima integrisane u F-16.

Tubitak Sage (Tubitak Sage - Institut za istraživanje i razvoj odbrambene industrije) nastavlja svoje aktivnosti na projektu nezavisnog sistema gađanja aviona (pod projektima UBAS) neko vreme. Zahvaljujući UBAS-u, rakete vazduha-vazduha i vazduh-zemlja razvijene sa nacionalnim resursima u Turskoj biće integrisane u konfiguracije lovca F-16 Fighting Falcon. Ovo je izvanredan napredak, posebno zato što je računar za misija na turskim F-16-ima strane proizvodnja. To znači da kodovi takođe nisu dostupni.

Kakve rakete?

Prema godišnjem izveštaju Tubitak Sage, studije su već planirane za razvoj ekrana na dodir (ICP) koja će nacionalizovati pilotov upravljački interfejs na F-16 platformama. Ovaj projekat je takođe pod UBAS-om. Očekuje se da će "uskor proraditi", što će omogućiti da se uključi u popis Turskog F-16 već ove godine.

Zahvaljujući UBAS projektu, mnoge turske raakete (vođene) biće integrisane pod krilima turskih F-16. Među njima su vođene rakete Gokdogan Bozdogan, Cakir, Som, Lacin i Tolun (Gokdogan Bozdogan, Cakir, Som, Lacin i Tolun).

S druge strane, procjenjuje se da ne postoji takav problem sa integracijom F-16 platformi koje će se modernizovati u okviru drugog turskog projekta - OZGUR. Pošto je računar za misije za F-16 razvijen u okviru OZGUR projekta.

OZGUR program

Program OZGUR predviđa modernizaciju velikog obima. Ono što Turska može da proizvede i daje floti F-16 lovaca uopšte nije malo. Na primer, program predviđa da će blokovi 30, 40 i 50 dobiti potpuno novi digitalni kokpit. Ovo uključuje i MFD-s proizvedene i u zemlji.

Tri F-16 modela će takođe dobiti nove digitalne merače za motor, hidrauliku i status goriva. Ključni deo nadogradnje biće integracija lokalno proizvedenog ekvivalenta veze F-16 - Glavnog komunikacionog čvorišta u NATO-ovim avionima koji rade na prepoznavanju drugih sistema kao "prijatelj" "neprijatelj”.

Novi F-16 Blok 70 ima sistem upozorenja kada je avion opasno blizu površine. Zove se Digital Terrain System. Prema programu OZGUR-a, Turska radi na svojoj verziji koja treba da se integriše u domaću borbenu flotu.

Osigurana su integracija digitalne mape i interna/spoljna NVIS kompatibilnost. Nove GPS mogućnosti i ASELPOD biće takođe nadograđeni na modernija rešenja. Naravno, najveći deo celokupnog procesa modernizacije u okviru programa biće integracija novog turskog AESA radara.

Međutim, nadogradnja neće uticati samo na softver i hardver aviona. Turska je dugo razmislila da razvija svoje verzije oružja koje su deo originalnog paketa oružja za F-16 blok 70 verzije lovaca. Nedavno kao i jula prošle godine, Turska je uspešno testirala rakete Merlin i Peregrin, koja će zameniti američki AIM-120 AMRAAM.

Šta još?

Turska je krenula na ambiciozne transformacije kako bi se osigurala nezavisnost u pogledu nivoa budućih odbrambenih sposobnosti zemlje. Poznato je da je Turska postala nezavisna u proizvodnji bespilotnih vazduhoplovnih vozila svih tipova. Trenutno radi na projektu koji će prevazići nedostatak F-35, preko lokalnog TAI TF-X, koji je uradio prvi taksi test na pisti pre samo nedelju dana.

Ako se dublje osvrnemo na namere turske odbrambene industrije, otkrićemo da Ankara pokušava da postane nezavisna i u pogledu zaliha iz Francuske. Na primer, već je prošle godine postalo jasno da je Turska razvila sopstvenu verziju pogonskog motora za rakete ROKETSAN. Dakle, u nekom trenutku Ankara će moći da bezbedno napusti korišćennj francuskih Safran motora.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #286 on: April 16, 2023, 01:16:41 pm »

Najavljeno ubrzavanje dogovora za kupovinu lovaca F-16

Zvanični predstavnik turskog predsednika Ibrahim Kalin najavio je ubrzavanje dogovora Ankare i Vašingtona za kupovinu lovaca F-16.

Ovo je najavljeno nakon što je Finska postala članica NATO-a.

Zvanični predstavnik turskog predsednika Ibrahim Kalin najavio je ubrzavanje dogovora Ankare i Vašingtona za kupovinu lovaca F-16 nakon što je Finska postala članica NATO-a.

Član turskog Saveta za bezbednost i spoljnu politiku Čagri Erhan rekao je za RIA Novosti da bi Ankara mogla da odbije kupovinu F-16 i razmotri druge opcije, uključujući ruske lovce.

SAD su prethodno Turskoj poslale zvanično obaveštenje o isključenju iz programa nabavke najnovijih lovaca F-35 zbog toga što je Ankara kupila ruske PVO sisteme S-400. SAD su otkazale zajednički memorandum o isporuci F-35 sa Turskom, a potpisale su sporazum sa sedam preostalih partnera u tom projektu - Velikom Britanijom, Italijom, Holandijom, Australijom, Danskom, Kanadom i Norveškom.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je naknadno objavio predlog SAD za kupovinu drugih lovaca, ali ne pete, već četvrte generacije – F-16.

To pitanje treba da bude dogovoreno u američkom Kongresu, a Stejt department lobira za to pitanje, ubeđujući kongresmene da dogovor "služi interesima Vašingtona", prenele su RIA Novosti.

Američka administracija smatra da Turska treba da dobije unapređenu verziju američkih lovaca F-16, jer je to važno za odbrambenu sposobnost NATO-a u celini, rekao je ranije državni sekretar SAD Entoni Blinken. Blinken je, u intervjuu turskom kanalu NTV, rekao da SAD ne mogu da prodaju lovce F-16 Turskoj bez odobrenja Kongresa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 222419609643ab47476146586964425_w640.jpg (60.29 KB, 640x427 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #287 on: May 14, 2023, 05:34:02 pm »

Ukrajinski piloti lete na lovcima F-16

Ukrajinski piloti stigli su u Veliku Britaniju na obuku upravljanja lovcima F-16, saopštio je zvanični predstavnik Vazduhoplovnih snaga Ukrajine Jurij Ignat.

„Komanda ukrajinskog Ratnog vazduhoplovstva već je odabrala nekoliko desetina ukrajinskih pilota koji će proći obuku za letove na višenamenskim lovcima F-16. Odabrani su najbolji ukrajinski piloti koji govore engleski i imaju borbeno iskustvo”, rekao je Jurij Ignat za Kijev Post.

Precizirano je da će Velika Britanija biti prva zemlja koja će početi da obučava ukrajinske pilote.

Predstavnik Vazduhoplovstva je naglasio da čim Ukrajina završi obuku, zemlja će konačno preći na njih. Pre slanja na obuku, piloti su trenirali na virtuelnom simulatoru, prenosi Sputnjik.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 677z381_1-lovci-f.jpg (28.19 KB, 677x381 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #288 on: May 23, 2023, 05:10:52 pm »

"Počelo je... i u Poljskoj"

Visoki predstavnik EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozep Borelj rekao je da je obuka ukrajinskih pilota za upravljanje borbenim avionima F-16 već počela.

Prema njegovim rečima, ta obuka obavlja se u nekoliko zemalja, a jedna od njih je i Poljska.

Kako je javio dopisnik ukrajinske agencije Unijan, Borelj je, pred sastanak ministara odbrane EU, rekao da mu je drago što je obuka ukrajinskih pilota na avionima F-16 konačno počela u nekoliko zemalja.

"Za to će biti potrebno vreme, ali što pre to bolje", rekao je Borelj.

Visoki predstavnik EU je dodao da su time otvorena vrata da Ukrajini budu obezbeđeni avioni F-16.


Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #289 on: May 31, 2023, 02:21:15 pm »

Kijev očekuje ogromnu pomoć saveznika: Ukrajina će uskoro steći ozbiljnu nadmoć nad Rusijom?

31.05.2023.


Holandija i Ujedinjeno Kraljevsrtvo su prvi "povukli nogu", očekuje se da i druge zemlje reaguju na isti način.

Višemesečno odlučno lobiranje ukrajinskih zvaničnika urodilo je plodom ranije ovog meseca kada su Holandija i Ujedinjeno Kraljevstvo najavile novu inicijativu za obuku ukrajinskih pilota za upravljanje lovcima F-16 proizvedenim u kompaniji "Lockheed Martin".

Program obuke gotovo garantuje da će barem jedan od stranih saveznika Ukrajine donirati višak F-16. Pitanje je – koje? I koliko je okretnih, supersoničnih F-16 dovoljno da napravi razliku u 15-mesečnom ratu Rusije protiv Ukrajine?
Dok mnoge zemlje NATO koriste F-16, samo neke su u poziciji da brzo doniraju ove lovce, piše "Forbes". Iako mnoge od ovih zemalja nabavljaju stelt lovce F-35 da zamene svoje stare F-16 iz 1980-ih.

Holandija ima 24 aktivna F-16AM/BM, plus još 18 u skladištu. Nakon što je rasprodala većinu svojih starih F-16AM/BM u korist novih F-35, Norveška još ima desetak starijih aviona negde u nekom hangaru. Danska ima oko tri desetine F-16AM/BM i drži još dvadesetak u rezervi.

Ako Holanđani, Norvežani i Danci daju svaki F-16 koji sada mogu da rezervišu, Ukrajina bi mogla imati čak 50 F-16 već ovog leta. Je li to dovoljno?

Da, prema rečima brigadnog generala ukrajinskog vazduhoplovstva Serhija Golubcova. "Da bi se planirala operacija od A do Z, mislim da vredi govoriti o najmanje eskadrili, najmanje 12 do 16 aviona", rekao je Golubcov.

Ali dok bi desetak F-16 moglo da formira koherentnu jedinicu, bilo bi potrebno nekoliko takvih jedinica da se promeni lokalni vazdušni balans snaga na jednom delu ukrajinskog fronta.

"Ako će to biti najmanje tri do četiri eskadrile, mislim da ćemo u odvojenom pravcu moći da steknemo nadmoć u vazduhu i nateramo neprijatelja da potpuno odustane od udara koje trenutno izvodi na određenom području", rekao je Golubcov.

Tri ili četiri eskadrile, svaka sa 12 do 16 F-16, daju oko 50 F-16. To je minimalni broj koji bi Holandija, Norveška i Danska odmah trebalo da mogu da doniraju.

Sjedinjene Države, naravno, drže stotine Block 25 i Block 30/32 F-16C/D u dugotrajnom skladištenju. Ali većina njih miruje u pustinji Arizone godinama, ako ne i decenijama. I ne lete. Izostavljeni su od remonta i periodičnih nadogradnji koje aktivne F-16 drže bezbednim i relevantnim.

Američka vojska bi morala da remontuje ove uskladištene F-16 pre nego što ih preda. To može potrajati mesecima. Tako su evropski F-16AM/BM najbolje kratkoročno rešenje za potrebe ukrajinskih snaga. Američki F-16C/D bi mogli biti dugoročno rešenje.

Ali da budemo jasni, Ukrajinci će uzeti ono što mogu da dobiju, kada to mogu da dobiju — i onda to najbolje iskoriste. Golubcov je naglasio da će čak pronaći način da rasporedi mali broj F-16 tako što će ih naoružati municijom dugog dometa i uklopiti ih u postojeće snage ukrajinskog vazduhoplovstva od 120 sovjetskih lovaca Suhoj i MiG.

"Mi kažemo: dajte nam bar nekoliko aviona sposobnih da lansiraju raketu na udaljenosti većoj od 100 kilometara i sakrićemo ih u borbenim sastavima onih aviona koje imamo", rekao je Golubcov.

Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #290 on: June 18, 2023, 09:28:55 am »

Danska pristaje da Ukrajini preda američke borbene avione F-16 četvrte generacije, ali pod jednim uslovom

Prva država je saopštila da je spremna da ukrajinskom ratnom vazduhoplovstvu preda američke lovce četvrte generacije F-16 Fighting Falcon. To je Danska.

Vršilac dužnosti ministra odbrane Troels Lund Poulsen rekao je da je Danska spremna da pošalje lovce F-16 u Ukrajinu pod jednim uslovom. Danska će ukrajinskom ratnom vazduhoplovstvu dostaviti avione ako isporuke odobre SAD. Ali već je bilo jasno.

U službi Kraljevskog danskog vazduhoplovstva su 43 lovca F-16 Fighting Falcon, od kojih je 30 aktivni deo flote. Ali sada ih zamenjuju moderniji američki lovci pete generacije F-35 Lightning II.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 9f094be1f1b0c5036fce6434f43b4629.jpg (30.38 KB, 839x502 - viewed 4 times.)
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 927



« Reply #291 on: June 27, 2023, 02:49:51 pm »

Snimak tobože bliske borbe iz kokpita F-16. Lokacija je vojna baza Nelis.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #292 on: July 14, 2023, 08:39:01 am »

Vazdušni rat nad Ukrajinom, svi letovi vode u Rumuniju

Rumunsko ratno vazduhoplovstvo će uskoro prebaciti nekoliko aviona F-16 u bazu Borčea, gde će za letenje na ovim letelicama biti obučavani ukrajinski piloti. "Lovačku koaliciju", koju su u maju najavili Britanci i Holanđani, sada čini ukupno 11 članica NATO. Ukrajinci očekuju najmanje 24 aviona F-16. Obuka počinje u avgustu.

Ukrajinski piloti, prekomandovani za letenje na avionima F-16, počeće od avgusta da odbrojavaju 150 časova leta, koliko im je potrebno da bi se uključili u vazdušne borbe iznad Ukrajine.

Prvih nekoliko aviona ovog tipa biće uskoro prebačeno u rumunsku vazduhoplovnu bazu Borčea, gde će ukupno 11 članica NATO-a pokrenuti ubrzanu obuku ukrajinskih pilota za letenje na avionima koje će donirati ratna vazduhoplovstva Danske i Holandije.

Ukupno četiri evropske države mogu da sakupe 125 letelica F-16, ne računajući na norveške avione, koji su konzervirani pošto su u tu zemlju stigli prvi avioni pete generacije, F-22.

Vlasti u Kijevu su, još na početku rata, tražile od Amerikanaca između 24 i 36 letelica ovog tipa, ali je Vašington bio prilično rezervisan prema ovim zahtevima, strahujući da bi isporuka aviona F-16 predstavljala eskalaciju u odnosima sa Rusijom. Iz sličnih razloga, prethodno, odlagane su isporuke "himarsa", "patriota" i tenkova "abrams", pa je to oružje, na koncu, ipak upućeno u Ukrajinu.

Na najave isporuke zapadnih aviona Ukrajini oštro je reagovala Moskva, pa je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao da ovakav razvoj situacije predstavlja "pretnjom u nuklearnoj sferi".

"Obavestili smo nuklearne sile SAD, Veliku Britaniju i Francusku da Rusija ne može da ignoriše činjenicu da su ti avioni sposobni da nose nuklearno oružje. Tokom borbenih dejstava naši vojnici neće analizirati da li je svaki konkretan avion tog tipa opremljen za nošenje nuklearnog oružja ili ne. Samu činjenicu pojave takvih aviona u Oružanim snagama Ukrajine smatraćemo kao pretnju sa Zapada u nuklearnoj sferi", rekao je Lavrov.

Poljska je, isporukom poslednjih deset "migova 29" krajem aprila, gotovo iscrpila sve zalihe borbenih aviona sovjetskog porekla, koji bi ojačali ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo. Do sada, Ukrajincima je isporučena 41 letelica "mig 29", od čega je 28 poljskih i 13 slovačkih.

"Migovi" iz ove dve države isporučeni su u različitom stanju, pa stručnjaci smatraju da su svega četiri slovačka aviona bila sposobna za borbene operacije, dok će preostali biti upotrebljeni za rezervne delove.

Bukurešt: Bez rumunskih aviona u procesu obuke

Pošto su političke prepreka za isporuku borbenih aviona uklonjene, NATO je predstavio plan obuke ukrajinskih pilota, čiji se dolazak u Rumuniju očekuje uskoro. Bukurešt, istovremeno, tvrdi da njihovi avioni neće biti korišćeni u obuci, već će za taj program biti dopremljene posebne letelice.

Te avione doniraće Danska i Holandija, dok je proizvođač, američki "Lokid Martin" najavio brze modifikacije na letelicama, koje bi ukrajinskim pilotima omogućile brži prelazak sa "migova 29" i "suhoja 27", na kojima su do sada leteli.

"Lokid Martin" je, takođe najavio pojačanui tehničku podršku i obuku zemaljskoj osoblja, kako bi ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo moglo valjano da održava nove avione.

Ukrajinskim pilotima će, kako navode američki izvori, biti potrebno oko 150 časova letenja na avionima F-16, kako bi mogli efikasno da ih upotrebljavaju u akcijama. To, praktično, znači da će Ukrajincima trebati oko četiri meseca da okončaju osnovnu obuku.

Ovu procenu iznelo je američko ratno vazduhoplovstvo na osnovu veštine dvojice ukrajinskih pilota, koji su, prethodno, leteli na "migovima" i "suhojima".

Jedina želja, F-16

Ukrajinci su, suštinski, od početka rata tražili samo jedan avion – američki F-16 ili letelice tog tipa koje koriste druge evropske države.

Portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva Juri Ignjat je još u januaru objavio da su odobrena sredstva za obuku pilota na tim letelicama, kao i da je prva grupa avijatičara otišla u SAD.

Izjava ukrajinskog zvaničnika usledila je nekoliko dana pošto je proizvođač aviona F-16, američka kompanija "Lokid Martin", objavila da je spremna da poveća proizvodnju tih letelica kako bi zadovoljila potrebe koje bi mogle da se pojave ukoliko zemlje članice NATO-a odluče da polovne avione ovog tipa predaju Ukrajincima.

"Povećaćemo proizvodnju aviona F-16 u Grinvilu kako bismo bili spremni da popunimo kapacitete država koje odluče da pomognu u tekućem konfliktu", rekao je tada zvaničnik "Lokid Martina" Frenk Sent Džon, navodeći da ova kompanija nije uključena u pregovore o mogućim isporukama borbenih aviona Ukrajini.

Ukrajinski zvaničnici najavili su, istovremeno, da će uporedo sa obukom za avione F-16, početi i uvežbavanje pilota iz te države za letenje na drugim zapadnim letelicama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Danski F-16.png (358.66 KB, 599x391 - viewed 170 times.)

* Rumunija F-16.png (426.98 KB, 601x407 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #293 on: August 09, 2023, 08:37:46 am »

Bajden odobrio obuku pilota VSU na F-16: Izdvojeno još šest milijardi dolara vojne pomoći

Američka administracija ima najmanje šest milijardi dolara za pomoć Ukrajini i za sada može da izvrši donacije bez obraćanja Kongresu za dodatno finansiranje, rekla je zamenica portparola Pentagona Sabrina Sing, prenose "RIA Novosti".

-Nije nam ponestalo novca. Imamo još oko šest milijardi dolara, rekla je Sing na brifingu za medije.

Ona je objasnila da je reč o uštedama koje su nastale prilikom revalorizacije vojne imovine prenete u Ukrajinu iz rezervi Pentagona.

Sing je bila u nedoumici da li administracija raspolaže sa više novca.

Ona je takođe saopštila da je američki predsednik Džozef Bajden odobrio obuku ukrajinskih pilota na lovcima F-16.

-Predsednik je dao zeleno svetlo kako bismo podržali obuku ukrajinskih pilota, istakla je Sing na brifingu.


Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #294 on: August 10, 2023, 01:10:25 am »

Ista vest sa koju je u predhodnom postu preneo Kubovac, ovde se i kaže zašto obuka ne prolazi efikasnije.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden „odobrio je dalje korake u obuci ukrajinskih pilota za upravljanje avionima F-16“. Reč je o odobravanju programa po kome će ukrajinske pilote obučavati instruktori NATO.

09.08.2023.

Zamenica portparola američkog Ministarstva odbrane Sabrina Sing je potvrdila ovu informaciju kao nastavak sage o  verovatnim isporukama američkih lovaca F-16 Kijevu.

Uglavnom, govorimo o formalnosti, jer je obuka ukrajinskih pilota već počela na teritoriji samih Sjedinjenih Američkih Država – u državi Arizona.

Sada se obuci u pilotiranju američkim lovcima, mogu pridružiti i instruktori iz drugih zemalja u kojima su takvi lovci u službi u vazduhoplovstvu. Pre svega, u Danskoj i Holandiji.

Ukupno 32 ukrajinska pilota su imenovana za učešće u programu obuke, ali znanje engleskog jezika ostaje značajna prepreka.

Potvrda jezičke barijere su i objavljeni materijali u američkoj štampi.

Mali broj ukrajinskih pilota dobro vlada engleskim jezikom i to ometa efikasno učenje.

Ministar odbrane Ukrajine Oleksij Reznikov veruje u brzu adaptaciju svojih pilota.

Ranije je  rekao da ako američki program podrazumeva preobuku pilota za letenje F-16 u roku od šest meseci, onda za pilote Oružanih snaga Oružanih snaga Ukrajine to može biti smanjeno na četiri meseca. Prema Reznikovu, razlog je taj što „Ukrajinci brzo uče“.

U stvari, za SAD, glavno pitanje nije kako Ukrajinci uče, već gde da baziraju F-16 kada ih pošalju u Ukrajinu.

Ukrajinska vojska je priznala da mora stalno da preraspoređuje svoje postojeće Su-24, naoružane francusko-britanskim raketama Storm Šadou kako bi ih zaštitila od ruskih udara.

Pojedini stručnjaci smatraju da bi F-16 mogli biti raspoređeni van Ukrajine, a u njen vazdušni prostor će ući na kratko – za izvođenje određenih operacija.



Izvor: JuTjub kanal Tv Front

Nemoj da zaboravimo da ovde nije u pitanju poznavanje engleskog jezika kakav se najviše govori u svetu, a to je loš engleski na nivou A1 ili A2, ovde je neophodno poznavanje engleskog na nivou B2 ili nivou C1 ili 2, naravno za letače. Izgleda da će učenje engleskog jezika trajati duže nego sama doobuka/preobuka za F-16. To naravno ide sve u hodu i neće ovo na dobro izaći nikako. Kako reče, ako se ne varam Fazan, oni bi morali da misle na engleskom, a to nije baš jednostavno za tako kratko vreme, a borbeni avion nije baš jeftina igračka, ma koliko ukrajinski polaznici prethodno imali sati naleta na sovjetskim i ruskim borbenim avionima.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #295 on: August 13, 2023, 09:27:58 pm »

Ukrajinski piloti leteće avionima F-16 tek sledećeg leta

Iako tečno govore engleski jezik, letači koje je odabrao Kijev prvo će morati četiri meseca da pohađaju časove engleskog u Velikoj Britaniji, kako bi naučili terminologiju koja se odnosi na mlaznjake, što su Ukrajinci okarakterisali kao „odugovlačenje”

Prva grupa od šest ukrajinskih pilota neće završiti obuku na borbenim avionima F-16 u SAD pre sledećeg leta, objavio je juče „Vašington post” pozivajući se na izjave ukrajinskih vladinih i vojnih zvaničnika. Nakon što je početak obuke nekoliko puta odlagan, Ukrajina će verovatno morati da izdrži još godinu dana bez američkih lovaca, navodi list.

Iako tečno govore engleski jezik, ukrajinski piloti prvo će morati da četiri meseca pohađaju časove engleskog u Velikoj Britaniji kako bi naučili terminologiju koja se odnosi na mlaznjake. To odlaže početak obuke za januar, a očekuje se da će ona trajati šest meseci. „To se zove odugovlačenje”, rekao je jedan ukrajinski zvaničnik.

Glavnokomandujući ukrajinske vojske Valerij Zalužni kritikovao je zapadne zemlje zbog toga što očekuju da kijevske snage izvedu kontraofanzivu velikih razmera bez modernih vazdušnih snaga. Bez borbenih aviona poput F-16, navode zvaničnici Ukrajine, ukrajinske snage ne mogu da se takmiče na nebu s Rusijom, s obzirom na to da niskoleteći ruski helikopteri uspešno napadaju ukrajinske kopnene trupe.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #296 on: August 19, 2023, 12:49:58 pm »

SAD potvrdile slanje aviona F-16 Ukrajini

Sjedinjene Američke Države (SAD) odobrile su transfer američkih borbenih aviona F-16 Ukrajini iz Danske i Holandije, preneo je BBC.

„Na ovaj način Ukrajina može u potpunosti da iskoristi svoje nove mogućnosti“, saopšteno je iz američkog State departmenta, a prenosi britanski javni servis.

Navodi se da će do transfera borbenih letelica doći kada ukrajinski piloti budu obučeni za upravljanje njima, te da su SAD Danskoj i Holandiji dale formalne garancije za transfer F-16.

BBC dodaje da se smatra Holandija ima 24 operativna F-16 koji bi trebalo da budu povučeni iz upotrebe i zamenjeni naprednijim avionima, dok Danska takođe planira nadogradnju flote od oko 30 lovaca američke proizvodnje F-16.

Rusija, koja je započela invaziju na Ukrajinu u februaru 2022, do sada nije komentarisala ovo pitanje.

SAD i njihovi saveznici ranije su odbijali da isporuče F-16 Ukrajini strahujući da bi to dovelo do dalje eskalacije situacije sa Rusijom koja u arsenalu ima i nuklearno oružje.

"Pozdravljamo odluku Washingtona da otvori put za slanje F-16 u Ukrajinu", saopštio je holandski ministar spoljnih poslova Vopke (Wopke) Hoekstra na platformi X, ranije poznatoj kao Twitter.

Vršilac dužnosti ministra odbrane Danske Troels Poulsen rekao je u julu da se nada da će se rezultati obuke ukrajinskih pilota na F-16 videti početkom 2024.

Portparol ukrajinskog vazduhoplovstva Jurij Ihnat ove sedmice rekao je da Kijev neće moći da upravlja avionima F-16 naredne jeseni i zime.

Članice NATO-a Danska i Holandija predvode napore za obuku ukrajinskih pilota i pomoćnog osoblja za održavanje aviona kako bi se Ukrajini omogućilo da dobije F-16 kao pomoć u ratu sa Rusijom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* F-16 hol.png (680.94 KB, 1023x483 - viewed 2 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #297 on: September 13, 2023, 05:20:11 pm »

Šef vazduhoplovnih snaga Nacionalne garde SAD najavio je rok za završetak obuke Ukrajinaca na F-16

13.09.2023.

Prva grupa ukrajinskih vojnih pilota mogla bi da prođe obuku na lovcima F-16 u SAD do kraja 2023. godine. Ovo je izjavio direktor Nacionalne garde američkog vazduhoplovstva general-potpukovnik Majkl Lo, a citira agencija AP.

Od ranije je postalo poznato da će se obuka pilota Oružanih snaga Ukrajine odvijati u Sjedinjenim Državama, a ne samo u Evropi. Trenutno se ukrajinsko vojno osoblje testira na znanje engleskog jezika. Do oktobra 2023. godine, trebali bi da stignu u vazduhoplovnu bazu Moris u Tusonu, u Arizoni, gde će proći tromesečnu obuku.

Po završetku obuke u Sjedinjenim Državama, ukrajinski piloti biće poslati u Evropu. Tamo će proći dodatnu obuku u NATO bazama. Predstavnik Nacionalne garde SAD, međutim, nije rekao koliko će vremena biti potrebno za obuku pilota u Evropi.

Američka strana tvrdi da će piloti koji ranije nisu imali iskustva u letenju borbenim avionima biti obučavani devet meseci. Istina, kvalifikacije takvih pilota biće dovedene u pitanje.

Prethodno je američka štampa objavila da bi avioni F-16 mogli biti prebačeni u Ukrajinu već u februaru 2024. godine. Kijev se zaista nada avionima američke proizvodnje, jer je ranije računao na lako prenosne raketne sisteme PVO i vođene protivoklopne rakete, višecevne raketne sisteme, oklopna vozila i tenkove i veće sisteme protivvazdušne odbrane.

Ali možemo predvideti da ako lovci F-16 počnu da se koriste u Ukrajini, oni će biti oboreni u velikom broju. Štaviše, piloti neće imati dovoljno iskustva. Neki zapadni eksperti su već izvestili da će isporuka aviona dovesti samo do gubitka kod ukrajinskih pilota i same opreme.

Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #298 on: September 18, 2023, 01:38:34 pm »

Belgija odlučila: F-16 ne idu u Ukrajinu

Kao deo međunarodne koalicije za obezbeđivanje F-16 za Ukrajinu, vlasti u Belgiji su potvrdile svoju posvećenost da doprinesu zajedničkim naporima fokusirajući se na obuku ukrajinskih pilota i podržavajući remont aviona koje obezbeđuju druge zemlje

Nakon razmatranja, Belgija je ipak odlučila da ukrajinskim oružanim snagama ne isporučuje svoje stare avione F-16.

Belgijski zvaničnici naveli su "stanje flote" kao primarni razlog za njihovo oklevanje, ocenjujući da su avioni nakupili previše sati leta i da su na kraju svog radnog veka, prenosi portal Aerotime

Belgija je prošle nedelje povukla iz upotrebe svoj prvi F-16A oznake FA-95, nakon što je u servisnu knjižicu ušpiano 8.000 sati leta, što je kraj radnog veka veka koji je odredio proizvođač Lockheed Martin.

General-potpukovnik Frederik Goetink, načelnik odeljenja za materijalne resurse belgijske odbrane, poručio je "kako niko neće doneti političku odluku da isporuči sa pukotinama u strukturi".

Belgijska ministarka odbrane Ludivin Dedonder istakla je da je trenutni prioritet belgijske vazdušne komponente zaštita vazdušnog prostora iznad Beneluksa i baltičkih zemalja.

Flota od 44 F-16 trenutno čini okosnicu belgijske protivvazdušne odbrane. Ovi avioni su iste varijante kao oni koje su se Danska, Norveška i Holandija obavezale da isporuče Ukrajini krajem avgusta 2023.

Četiri zemlje, zajedno poznate kao European Participating Air Forces (EPAF), zajedno su poručile tada moderni General Dynamics lovac F-16 krajem 1970-ih da zameni njihove Lockheed F-104 Starfighter.

Ovi avioni F-16A/B Block 20 MLU (Mid-Life Update) opremljeni su prikazivačem ispred pilota (HUD) pogodnim za noćne operacije i Westinghouse (sada Northrop Grumman) AN/APG-66 radarom, koji im omogućava da nose i lansiraju šest raketa vazduh-vazduh AIM-120 AMRAAM dometa i do 150 kilometara.

Imaju sposobnost dejstva precizno vođenim naoružanjem kao što je GBU-24 Paveway III i JDAM (Joint Direct Attack Munitions) . Pored toga, ova varijanta lovca ima mogućnost nošenja Sniper i Litening nišanskih kontejnera za navođenje na cilj.

U oktobru 2018, Belgija je donela odluku da izabere Lockheed Martin F-35 Lightning II, odbacivši ponude za Eurofighter Typhoon i Dassault Rafale. Naručena su ukupno 34 aviona F-35.

Kao sastavni deo međunarodne koalicije za obezbeđivanje F-16 za Ukrajinu, vlasti u Belgiji su potvrdile svoju "posvećenost da doprinesu zajedničkim naporima fokusirajući se na obuku ukrajinskih pilota i podržavajući remont aviona koje obezbeđuju druge zemlje", navodi Aerotime.

Ideja o kanibalizaciji belgijskih F-16 za njihove delove i komponente još nije javno raspravljana, ali je prisutna u vojnim i diplomatskim krugovima.




Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #299 on: November 02, 2023, 11:50:33 am »

O dolasku F-16 u Ukrajinu

Ove noći su dva kamiona sa dva demontirana američka lovca F-16 ušla u Ukrajinu iz Poljske. Od 2. novembra pet letelica ovog tipa već je prevezeno u Ukrajinu.

S jedne strane, isporuke američkih lovaca su se dugo očekivale. Razgovarali su o koordinaciji transfera F-16 još na leto. Ali, s druge strane, zapadne zemlje snabdevale su Oružane snage Ukrajine onim što im je bilo potrebno u količinama koje su omogućavale održavanje sukoba.

Njihova pojava sada indirektno ukazuje na sve veće probleme ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva u obezbeđivanju bezbednosti vazdušnog prostora. Neprijateljske avijacije je sve manje i nema gde da se popuni.

A da Oružane snage Ukrajine zahvaljujući radu Vazdušno-kosmičkih snaga, PVO i Crnomorske flote ne bi potpuno ostale bez aviona, počele su isporuke F-16. A njihov primarni cilj biće lov na najopasnije ciljeve za njih – MiG-31 i A-50.

Američki borbeni avioni mogu biti opremljeni raznim tipovima raketa vazduh-vazduh serije AIM. Najnovija verzija AIM-120D ima domet lansiranja od 180 km.

Međutim, uprkos modernijoj opremi i oružju nego na starim sovjetskim modelima, ovo je obična oprema (od koje nema potrebe da se pravi neka vrsta vundervafl). Štaviše, zračenje koje izlazi iz F-16 je mnogo snažnije, a to pojednostavljuje i potragu za avionima korišćenjem aviona A-50 AWACS, i njihovo kasnije uništenje vatrenim dejstvom.


Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.