PALUBA
December 06, 2024, 05:33:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mejlom na brok@paluba.info

 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34]   Go Down
  Print  
Author Topic: F-16 Fighting Falcon  (Read 201980 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 04:14:49 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 16 179


« Reply #330 on: August 19, 2024, 03:03:15 pm »

Borbeni avion F-16 izvršio prvi let iznad Slovačke

Jedan od borbenih aviona F-16 koji su nedavno isporučeni Slovačkoj izvršio je prvi let iznad Slovačke, saopštile su slovačke oružane snage.

Kako je navedeno, ovi avioni imaće neprocenjivu vrednost za bezbednost Slovačke, prenosi slovačka agencija TASR.

Prva dva borbena aviona F-16 američke proizvodnje sletela su na vojni aerodrom u Kučini 22. jula. Očekuje se da će treći F-16 stići u Slovačku u oktobru, a još pet aviona stići će 2025. godine.

Slovačka je krajem 2018. zaključila ugovor o kupovini ukupno 14 lovaca F-16.

Ova NATO članica je u aprilu prošle godine predala svih 13 borbenih aviona MiG-29 koje je obećala Ukrajini, saopštilo je tada slovačko Ministarstvo odbrane, prenosi RT Balkan.

Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 05:32:06 pm
Posts: 11 455



« Reply #331 on: August 28, 2024, 12:43:31 pm »

Bezbedniji na nebu, efikasniji u napadima na ruske sisteme PVO - Avioni F-16 poslati Ukrajini imaju napredne sisteme za elektronsko ratovanje

Avioni F-16 koje su SAD poslale Ukrajini imaju napredne sisteme za elektronsko ratovanje, a te sisteme nemaju čak ni članice NATO-a, objavio je Defense Express, pozivajući se na Oružane snage SAD.

Danska i Holandija nisu imale pristup novim tehničkim rešenjima iz SAD, prenela je agencija Unian.

Stručnjaci veruju da će zahvaljujući ažuriranim sistemima za elektronsko ratovanje ukrajinski F-16 moći ne samo da se osećaju bezbednije na nebu, već i da postižu bolje rezultate prilikom napada na ruske sisteme protivvazdušne odbrane.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da će Ukrajina ove godine dobiti nedovoljan broj F-16 da bi se ravnopravno borila sa ruskom avijacijom.

Međutim, Ukrajina očekuje da će u budućnosti dobiti veći broj ovakvih letelica.


Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 04:14:49 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 16 179


« Reply #332 on: September 08, 2024, 06:21:20 am »

Američka vojska upozorila ukrajinske oružane snage na opasnosti pilotiranja F-16

Američka vojska veruje da upravljanje borbenim avionima F-16 koji su nedavno prebačeni u Ukrajinu nosi značajne rizike. Pored samih letova, situaciju komplikuje i nedostatak iskustva među pilotima ukrajinskog vazduhoplovstva. Zbog toga se suočavaju sa poteškoćama u efikasnoj kontroli letelice, posebno kada je u pitanju presretanje ruskih projektila. Sve ovo predstavlja pretnju za ukrajinske snage. prenosi Biznis insajder,

Vinsent Anelo, bivši američki mornarički avijatičar, podelio je svoje stavove sa novinarima. On je napomenuo da je letenje F-16 uvek opasno, bez obzira na okolnosti jer baš on ima iskustva u upravljanju ovim tipom aviona i zna o čemu priča.

Penzionisani pukovnik američkog vazduhoplovstva Majk Torildej je takođe upoznat sa mogućnostima F-16. Prema njegovom mišljenju, pri susretu sa ruskim PVO sistemima, ukrajinski piloti treba da budu oprezni. Greška može dovesti do tragičnih posledica. Saveti nisu baš originalni jer se svako pilotiranje podvodi pod maksimalni oprez.

„Da bi presreli nadolazeće rakete i bespilotne letelice, piloti moraju ne samo da pucaju na mete, već i da precizno manevrišu kako bi izbegli neprijateljsku vatru ali i vatru svojih saboraca sa zemlje. Dodatne poteškoće nastaju noću kada se rizik od dezorijentacije značajno povećava, čineći zadatke još rizičnijim“, prokomentarisao je on.

Sva ova javna upozorenja posledica su gubitaka najmanje jednog ali i više američkih lovaca na ukrajinskom nebu.

Da bi sačuvali mit o superiornosti ovih borbenih lovaca, pažnju skreću na greške ljudskog faktora, nedovoljnu obuku ukrajinskih pilota koji su brzopleto prešli sa “migova” i ćirilice na engleske oznake a kurseve engleskog jezika koje su mnogi jedva položili. Taji se i priča da avionima upravljaju NATO penzionisani piloti iz Danske, Holandije i SAD za veoma dobre honorare.

Izvor

B.P: ovo mi liči na upozorenje tipa "Pazi, ako ploviš na brodu možeš da padneš u vodu", drugim rečima, unapred krivicu za izgubljene avione svaljuju na ukrajinske pilote da ne bi ugrozili mit o nepobedivosti zapadnog oružja, jer su im već mnogi mitovi srušeni: haubica M777, Bradley, Abrams, HIMARS, M270, ATACMS, Leopard, Cezar...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 02:15:50 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 784


Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #333 on: September 10, 2024, 02:35:46 pm »

Holandija ukida ograničenja na upotrebu naoružanja za Kijev, lovci F-16 takođe nemaju ograničenja dometa

10.09.2024.

Holandija želi da ‘probije led’ i daje Ukrajini dozvolu da se njeno oružje koristi za udare duboko na rusku teritoriju

Ukrajinske snage moraju samo da se “pridržavaju međunarodnog prava”, navodi se dok ministar odbrane Holandije, Ruben Brekelmans, ohrabruje ostale sponzore Kijeva da preduzmu isti korak.

„Ukrajina ima pravo na samoodbranu. A ako je zemlja napadnuta iz pograničnih područja ili sa ruskih aerodroma, može da gađa vojna postrojenja. Isto važi i za neprijateljske rakete – oni mogu da budu presretnuti našim oružjem (koje Ukrajini isporučuje Holandija) iznad Rusije“, rekao je ovaj ministar, a prenosi nemačko glasilo Frankfurter Algemajne Cajtung.

Brekelmans je takođe dodao da „međunarodno pravo nije ograničeno daljinom“ i da „pravo na samoodbranu ne prestaje 100 kilometara od granice“.

„Nismo nametnuli nikakva operativna ograničenja udaljenosti Ukrajini “, rekao je on.

Ministar je naveo da dozvola za udar na Rusiju direktno cilja i borbene avione F-16 koje Holandija prebacuje Ukrajini.

Pored toga, Brekelmans je pozvao druge zapadne zemlje da ukinu ograničenja na upotrebu oružja koje isporučuju Ukrajini. Nekoliko dana ranije, stav Holandije u pogledu upotrebe svog naoružanja na ruskoj teritoriji je i dalje bio dvosmislen.

Ministar Brekelmans je 6. septembra na sastanku Kontakt grupe za odbranu Ukrajine izjavio da će Holandija obezbediti opremu i materijale za održavanje lovaca F-16 doniranih Ukrajini, kao i rakete vazduh-vazduh koje je letelica može koristiti za odbranu ukrajinskog vazdušnog prostora.

Podsetimo, Holandija je takođe u procesu snabdevanja Ukrajini “elementima PVO baterije Patriot”.

Udar duboko u rusku teritoriju

Poslednjih meseci, zvaničnici u Kijevu su u više navrata pozivali zapadne partnere da dozvole korišćenje zapadnog oružja za napade na vojna postrojenja i vazdušne baze duboko unutar ruske teritorije.

Takvi zahtevi su posebno intenzivirani nakon što je ruska vojska u maju pokrenula ofanzivu u oblasti Harkova i pojačala svoje bombardovanje raketama i navođenim vazdušnim bombama.

Većina evropskih zemalja podržala je takav zahtev i dozvolu, ali su se SAD i Nemačka izjasnile protiv takvih udara, strahujući od eskalacije neprijateljstava.

Konkretno, SAD su zvanično dozvolile upotrebu svojih raketa isključivo u zoni od 100 kilometara, u blizini državne granice Ukrajine sa Ruskom Federacijom, tvrdi kijevski medij RBC Ukrajina.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin izjavio je 6. septembra da su Rusi pomerili svoje avione izvan dometa ATACMS raketa i da njihova upotreba od strane ukrajinskih trupa neće pomoći da pogode aerodrome.

Stav Nemačke da odbija da isporuči svoje rakete vazduh-vazduh Taurus ukrajinskom vazduhoplovstvu se nije promenio, a Berlin strahuje da će one biti iskorišćene za napad na Moskvu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je 7. septembra da među saveznicima nema konsenzusa o ukidanju ograničenja na udare dugog dometa, ali da Ukrajina radi na ukidanju tih ograničenja.

U vesti iz naslova konkretno, Holandija zapravo samo ponavlja svoju odluku da dozvoli Ukrajini da koristi oružje kao što je F-16 za svoje udare u Rusiji. Ono što bi zaista bilo relevantno za Kijev bilo bi zeleno svetlo SAD, jer svi znamo ko mora da se pita za sve.

Izvor


* taurus-storm-shadow-scalp.jpg (48.06 KB, 1024x693 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 05:32:06 pm
Posts: 11 455



« Reply #334 on: September 25, 2024, 09:14:06 am »

AMERIČKA NADOGRADNJA F-16, KO ĆE JE DOBITI? Sistem elektronskog ratovanja Viper Shield za F-16 Blok 70/72 ulazi u proizvodnju (VIDEO)

L3HARRIS Technologies je započeo proizvodnju svog sistema za elektronsko ratovanje AN/ALQ-254(V)1 Viper Shield, koji je dizajniran za nove borbene avione F-16 Blok 70/72 za strane kupce.

Saopštenje je stiglo 17. septembra 2024. tokom Vazdušne, svemirske i sajber konferencije koju je organizovalo Udruženje vazduhoplovnih snaga i svemira Sjedinjenih Država u Nacionalnoj luci, Merilend. Viper Shield je integrisan sa APG-83 AESA radarom F-16, omogućavajući poboljšanu detekciju pretnji i mogućnosti ometanja koje u velikoj meri poboljšavaju funkciju samoodbrane aviona.

L3Harris će izgraditi 166 Viper Shield sistema za opremanje novoizgrađenih F-16 za šest različitih zemalja.

Iako kompanija nije rekla ko su kupci, obaveštenja o prodaji američke vojske u inostranstvu ukazuju da su među primaocima Bahrein, Bugarska, Maroko, Slovačka i Tajvan.

Nije poznato da li će Grčka i Jordan, koji su takođe kupili F-16 Blok 70/72, dobiti sistem Viper Shield.

Tehnologija je testirana na letu u obliku kapsule, ali tek treba da bude testirana u internoj integraciji na avionu F-16. Očekuje se da će kompletna testiranja leta biti završena do kraja 2024. godine, sa početnim isporukama zakazanim za 2025. i operativnim letovima 2026. godine.

L3Harris Viper Shield se reklamira kao najsavremeniji sistem elektronskog ratovanja kreiran u saradnji sa Lokid Martinom i američkim vazduhoplovstvom da obezbedi sveobuhvatnu odbranu od naprednih elektronskih pretnji.

Kako savremena bojna polja postaju sve složenija, Viper Shield je alat koji pilotima F-16 daje sredstva da detektuju, ometaju i neutrališu neprijateljske signale, postajući vitalni element u kompletu odbrambenih sistema integrisanih u avione, tvrdi se.

Jedna od ključnih karakteristika Viper Shield-a je njegova sposobnost da stvori virtuelni „elektronski štit“ oko aviona. Ovo je omogućeno naprednom tehnologijom digitalnog radarskog upozoravajućeg prijemnika (DRWR), koja radi u tandemu sa APG-83 AESA radarom lovca F-16.

Prema navodima proizvođača, ova senzorska mreža omogućava Viper Shield-u da detektuje i suzbije pretnje sa velikom preciznošću. Identifikovanjem neprijateljskih radarskih signala i primenom protivmera u realnom vremenu, sistem pomaže pilotima da izbegnu detekciju i pretnje raketama sa zemlje.

Pored svojih mogućnosti detekcije i ometanja, Viper Shield je dizajniran da bude modularan i skalabilan. Njegova softverski definisana arhitektura omogućava lako ažuriranje i dodavanje novih protivmera kada bude neophodno da se suprotstavi budućim pretnjama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ova fleksibilnost osigurava da sistem ostane efikasan protiv novih tehnologija, pomažući korisnicima da održe stratešku prednost. Pored toga, njegove kompaktne dimenzije i lakoća poboljšavaju ukupne performanse F-16 uz smanjenje troškova održavanja i životnog ciklusa.

L3Haris ima dugu istoriju u elektronskom ratovanju, pružajući svoja rešenja za F-16 više od 30 godina. Sistemi kompanije su integrisani u brojne avione nekoliko međunarodnih vazduhoplovnih snaga.

Njihov modularni dizajn i efikasnost izazvali su interesovanje nekoliko zemalja, uključujući Bahrein, Bugarsku i Slovačku, koje su ugradile sistem u nedavno kupljene avione F-16 Blok 70/72.

L3Haris Vajper Šild (L3Harris Viper Shield) predstavlja napredak u elektronskom ratovanju za lovac F-16, koji . Njegova sposobnost otkrivanja, blokiranja i suzbijanja složenih elektronskih pretnji, u kombinaciji sa njegovim fleksibilnim i skalabilnim dizajnom, čini ga suštinskim bogatstvom za moderne vazduhoplovne snage.

F-16V (VAJPER, BLOK 70)

F-16 Blok 70, takođe poznat kao F-16V, je veoma napredna verzija višenamenskog lovca F-16 Fajting falkon. To je najnovija i najnaprednija varijanta F-16, aviona kog gledamo od 1978. godine u službama raznih vazduhoplovnih snaga širom sveta.

F-16 Blok 70 ima brojne nadogradnje u odnosu na prethodne modele F-16, uključujući napredni radar sa aktivnim elektronskim skeniranjem (AESA), unapređenu avioniku, novi računar za misiju i poboljšane displeje u kokpitu. Takođe ima povećan domet i poboljšane mogućnosti naoružanja, uključujući mogućnost nošenja šireg spektra precizno vođene municije.

F-16 Blok 70 je dizajniran da bude prilično okretan i svestran, sposoban za obavljanje širokog spektra misija, uključujući borbu vazduh-vazduh, udare vazduh-zemlja i obaveštajne, nadzorne i izviđačke misije.

Takođe je dizajniran da bude interoperabilan sa drugim avionima i zemaljskim sistemima, što ga čini vrednom imovinom u zajedničkim vojnim operacijama.

Nekoliko zemalja, pored Bahreina je izrazilo interesovanje za kupovinu F-16 Blok 70, uključujući Slovačku i Bugarsku, a SAD su im ove godine i dozvolile prodaju. Vazduhoplovstvo Sjedinjenih Država takođe planira da nadogradi neke od svojih postojećih F-16 na standard Blok 70.

PRVA ISPORUKA LOKID F-16 BLOK 70 IZVRŠENA U MARTU 2023. GODINE

Američka kompanija Lokid Martin počela je isporuke Bloka 70, najnaprednije konfiguracije F-16, 10. marta 2023. godine, sa ceremonijom održanom u pogonu Lokid Martina u Grinvilu, Južna Karolina.

Prvi lovac F-16 Blok 70 isporučen je Vazduhoplovnim snagama Sjedinjenih Država. Avion, koji je svečano isporučen, prvi je let izveo 24. januara 2023. godine.

Prema informacijama, prvi F-16 Blok 70 za izvoz prebačen je u Bahrein, nakon što je prošao razne testove u američkoj bazi vazduhoplovstva Edvards. Maleni Bahrein je naručio ukupno 16 borbenih aviona F-16 Blok 70 od kompanije Lokid Martin. Očekuje se da će isporuke aviona biti okončane do 2025. godine.




Izvor


* Viper za F-16.jpg (49.23 KB, 770x549 - viewed 0 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 02:15:50 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 784


Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #335 on: September 30, 2024, 05:28:35 pm »

“Kako je Ukrajina izgubila polovinu svojih lovaca F-16?”

30.09.2024.
 
Saopšteno je da je u Ukrajini uništeno još nekoliko lovaca F-16. Ako su ovi podaci tačni, onda je Kijev izgubio polovinu svih aviona koje mu je Holandija isporučila u okviru prve serije. Kako je ovo postalo moguće?

Nije išlo

Zaista, sa F-16, u koje je Ukrajina polagala takve nade, ukrajinske snage nekako nisu odmah usvojile. Vazduhoplovstvo Ukrajine je prvo izgubilo lovac, u čijoj kabini je bio njegov najiskusniji pilot Aleksej Mes. Sudeći po okolnostima ovog incidenta, F-16 je pokušavao da ispuni glavni zadatak zbog kojeg su ovi lovci prebačeni u Ukrajinu, a to je da zaštiti objekte vojne i energetske infrastrukture od kombinovanih raketnih i bespilotnih udara ruske vojske, koji su uništavali pozadinskih područja protivnika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sistemi protivvazdušne odbrane sovjetske i NATO proizvodnje koji su na raspolaganju Oružanim snagama Ukrajine nisu dovoljni za pouzdano pokriće, pa su zapadni saveznici Ukrajine odlučili da joj isporuče u nekoliko serija američke višenamenske lovce četvrte generacije F-16, kao i dva taktička AWACS avion švedske proizvodnje za vazdušno izviđanje i određivanje ciljeva.

Prema jednoj verziji, Mes je mogao da pogine dok je pokušavao da dejstvuje po dronu Geran (koji je punjen snažnim eksplozivnim punjenjem) iz neposredne blizine. Prema drugom, koji je izrazio ukrajinski parlamentarac Bezuglaja, lovac bi mogao biti oboren prijateljskom vatrom protivvazdušne odbrane sa zemlje zbog nesinhronizovanog sistema za prepoznavanje svoj-tuđ. Pa, i konačno, prema Ministarstvu odbrane Rusije, F-16 je mogao biti uništen ruskim kombinovanim udarom dok je još bio na zemlji.

Nedavni događaji potvrđuju da je ova verzija bila najverovatnija. I u ukrajinskoj i ruskoj blogosferi i medijima šire se informacije o uništenju nekoliko borbenih aviona američke proizvodnje hiperzvučnim projektilima Kinžal. Evo šta o tome piše Telegram kanal „Voennoe delo“:

Na aerodromu Starokonstantinov, dva lovca F-16 koje je donirala Holandija pogođena su sa zakašnjenjem pri pokušaju poletanja. U vazduhoplovnoj bazi su bili i Su-24. Udar su iz vazdušne zasede izvršila četiri MiG-31K Vazdušno kosmičkih snaga Rusije sa hipersoničnim kompleksom Kinžal”.

Prema nekim izveštajima, rakete koje je ispalio MiG-31K uspele su da probiju armirano-betonska skloništa, ispod kojih su Ukrajinci pokušavli da sačuvaju avione. Telegram kanal Win/Win izveštava o uništenju ne samo dva američka i jednog ukrajinskog aviona, već i dela municije za njih u vidu krstarećih raketa dugog dometa NATO proizvodnje, i navodi da je stradalo nekoliko vojnih stručnjaka NATO:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
“U Starokonstantinovu, devet oficira štaba vazduhoplovnih snaga NATO koji su stigli iz Ramštajna preko Kišinjeva u Ukrajinu poginulo je u skladištu za Storm Shadow i SCALP rakete. Oni su koordinirali i vodili, koristeći NATO AVACS, lansiranje raketa boraca Oružanih snaga Ukrajine. Šest od devet su bili američki državljani ukrajinskog porekla, a troje su bili Francuzi”.

Neograničena avijacija

Ako su informacije tačne, onda je ukrajinsko vazduhoplovstvo izgubilo polovinu F-16, a da nije imalo vremena da njima nanese značajnu štetu. Kako je ovo postalo moguće?

Očigledno, ono što je pomoglo da se potraga za američkim avionima na desnoj obali Dnjepra pojednostavi jeste to što su oni veoma osetljivi na njihovo održavanje i ne mogu da se baziraju negde na aerodromu koji se nalazi na autoputu. Vojni aerodrom u Starokonstantinovu izgrađen je još u sovjetsko vreme, imao je moćne armirano-betonske kaponire i mogao je da se preuredi po standardima NATO.

Ali nisu mogli da ih spasu od pogodaka nekoliko hipersoničnih „Kinžala“, koji imaju snažnu kinetičku energiju.

Odmah pošto je Ukrajina izgubila polovinu prve serije F-16 koje je isporučila Holandija, Amsterdam je povukao iz upotrebe sve avione ovog tipa, prešavši na lovce pete generacije F-35. Holandski ministar odbrane Ruben Brekelmans potvrdio je odluku da se oni prebace u Ukrajinu:
Holandija je penzionisala stare lovce F-16, novi život će dobiti u Ukrajini”.

Uprkos starosti, ovi lovci mogu biti opasni zbog raketa dugog dometa okačenih ispod njih, koje mogu nositi i specijalnu bojevu glavu. Treba znati, da je proizvedeno više od četiri hiljade aviona ovog tipa. Ovo je najpopularniji posthladnoratovski lovac na svetu.

Osim toga, i sam ukrajinski predsednik Zelenski je govorio o tekućim pregovorima sa Parizom o transferu određenog broja francuskih lovaca Mirage 2000. Najneprijatnija stvar za Rusiju može biti, što je čudno, laki lovac „Gripen“ švedske proizvodnje, nepretenciozan i sposoban da poleti sa nepripremljenih pista razbacanih po celoj zemlji.

Zelenski se hvalio prošle godine da su ukrajinski piloti počeli da ih savlađuju:

Naši ratnici već počinju da ih testiraju. I mi smo korak po korak, od pregovora do pregovora, sve bliži Gripenima koji se pojavljuju na našem nebu”.
Zauzvrat, istovremeno pojavljivanje ovolikog broja lovaca NATO na nebu iznad Ukrajine neminovno će dovesti do toga da će u kokpitu imati pilote NATO, bilo u „prinudnom“ formatu ili kao dobrovoljce.

Izvor

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 05:32:06 pm
Posts: 11 455



« Reply #336 on: October 23, 2024, 08:18:19 pm »

Prvi bugarski lovac F-16 Block 70 ispitivan u letu

Uspešan probni let prvog bugarskog lovca F-16 Block 70 izveden je 22. oktobra 2024. u proizvodnoj kompaniji Lockheed Martin u Greenvilleu, Južna Karolina. Tokom leta proverene su performanse i funkcionalnost sistema i opreme vazduhoplova.

Testirani lovac F-16 Blok 70 prvi je od ukupno 16 koje će Bugarska dobiti, prema dva potpisana ugovora 2019. godine. i 2022. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Bugarski F-16.jpg (111.72 KB, 2048x1219 - viewed 3 times.)
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.