Kijev zahteva od Vašingtona da obuče još ukrajinskih pilota na lovcima F-16: Odgovor Vašingtona nisu očekivali06.06.2024.
Ukrajinski zvaničnici zahtevaju od SAD i drugih saveznika da ubrzaju obuku ukrajinskih pilota na lovačkim avionima F-16 koji će uskoro stići u Ukrajinu, prenosi Politiko.Reč je o 30 ukrajinskih pilota, dok administracija Džoa Bajdena tvrdi da program Arizone ne predviđa više od 12 specijalista. Sličan problem postoji u pogledu broja mesta za obuku u Danskoj i Rumuniji.
Kijev želi da Sjedinjene Države obuče više ukrajinskih pilota za avione F-16, ali SAD kažu da ima ograničenih mesta i previše kupaca iz drugih zemalja, izvestio je Politiko 5. juna, pozivajući se na ukrajinske i američke zvaničnike.
Reč je o 30 ukrajinskih pilota, dok administracija Džoa Bajdena tvrdi da program Arizone ne predviđa više od 12 specijalista. Sličan problem postoji u pogledu broja mesta za obuku u Danskoj i Rumuniji.
Kijev želi da Sjedinjene Države obuče više ukrajinskih pilota za avione F-16, ali SAD kažu da ima ograničenih mesta i previše kupaca iz drugih zemalja, izvestio je Politiko 5. juna, pozivajući se na ukrajinske i američke zvaničnike.
Nekoliko zemalja, uključujući SAD, obećalo je da će pomoći ukrajinskim avijatičarima u neophodnoj obuci na F-16. Prvi ukrajinski piloti započeli su obuku u bazi nacionalne garde Moris Er u Tusonu u Arizoni prošlog oktobra.
Ukrajina kaže da ima 30 pilota spremnih da započnu program obuke u gradu Tusonu, ali američki predsednik Džo Bajden kaže da je program namenjen samo 12 polaznika istovremeno, izjavila su tri zvaničnika za Aksel Springerovo glasilo Politiko.
Isti problemi dostupnosti bi očigledno takođe uticali na objekte za obuku u Danskoj i Rumuniji.
Kijev je poslednjih nedelja zvanično zatražio da SAD obuče dodatne pilote u postrojenju u Tusonu. SAD nisu ispunile zahtev, pozivajući se na obaveze prema drugim zemljama koje čekaju da obučavaju svoje pilote F-16 u ovoj bazi.
„Razumemo da oni ne žele da prekrše te obaveze, ali bi mogli da prebace svoje američke pilote u drugu bazu na obuku“, rekla je ukrajinska poslanica Saša Ustinova za Politico.
Ukrajina neće imati punu eskadrilu pilota pre kraja 2025Major Erin Hanigan, portparol Nacionalne garde SAD u Arizoni, potvrdila je za Politiko ograničenja dostupnih mesta za obuku i rekla da postoje dobri razlozi za nedostatak mesta.
„Pored ukrajinskih polaznika, postoji nekoliko drugih zemalja koje su rezervisale kurseve obuke tokom cele godine “, rekao je Hanigan.
„Broj stranih učenika pilota i odakle oni dolaze ne određuje naša škola, postoji mnogo drugih faktora koji igraju ulogu, kao što su finansiranje, zahtevi zemalja, diplomiranje učenika iz učenja engleskog jezika i raspodela“, rekao je zvaničnik.
Očekuje se da će ukupno 20 ukrajinskih pilota završiti obuku za F-16 do kraja 2024. Ovaj broj je samo polovina od 40 vazduhoplovaca potrebnih za upravljanje punom eskadrilom od 20 lovaca F-16.
Osam novih pilota počeće obuku u rumunskom postrojenju, dok će još osam proći obuku u bazi Tuson. Do kraja godine, na svim lokacijama za obuku, samo četiri mesta biće dostupna za ukrajinske pilote, rekao je zvaničnik Politiku.
Ukrajina neće imati punu eskadrilu pilota pre kraja 2025. godine, rekao je za Politico bivši zvaničnik američkog Ministarstva odbrane.
Ukrajinci planiraju da koriste ove avione F-16 da neutrališu ruske krstareće rakete koje gađaju ukrajinsku infrastrukturu i civilna područja.
Ove misije zahtevaju precizne rakete vazduh-vazduh, koje trenutno poseduju SAD i mnoge druge zemlje NATO-a. Međutim, mnoge od ovih nacija oklevaju da predaju svoje oružje.
Kapacitet proizvodnje rakete vazduh-vazduh srednjeg dometa AIM-120 povećan je sa oko 500-800 godišnje na preko 1.000. Ukrajina je već koristila stariju verziju rakete za suprotstavljanje ruskim projektilima.
Istovremeno, NATO je zabrinut da bi novi zahtevi Ukrajine mogli da izvrše pritisak na nacionalne zalihe. U toku su pregovori među članicama Alijanse ko će i u kojoj količini moći da isporučuje rakete Ukrajini.
Budući ukrajinski F-16AM će izazvati probleme za Vazdušno-kosmičke snage RusijeU narednim mesecima ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo trebalo bi da bude popunjeno zapadnim višefunkcionalnim lakim jednomotornim lovcima F-16AM, koji su bili u službi vazduhoplovstva evropskih kraljevina Belgije, Danske, Norveške i Holandije.
Zbog toga je, s obzirom na tekuću rusku protivvazdušnu odbranu, postalo zanimljivo saznati koliko daleko i koliko dobro ove letelice mogu da vide svojim radarima.
Treba napomenuti da su sredinom 1990-ih na njima instalirane modernizovane radarske stanice AN/APG-66(V)2A – ovo je potpuno koherentni pulsni radar X-opsega (centimetarske talasne dužine frekvencije) sa proreznim antenskim nizom (SAR).
Ovaj SAR, kao i antene sa faznim nizom (PAR), ima elektronsko skeniranje, ali samo u jednoj ravni – u elevaciji (vertikalno). Azimut (horizontalni ugao) skeniranje je mehaničko.
Međutim, u vazduhoplovnoj borbi od zida do zida ovo može biti važno, ali u duelima fazni niz praktično ne pruža nikakve prednosti. Pomenuti radari imaju povećan domet (150 km), kao i mogućnost praćenja i gađanja više ciljeva, za razliku od osnovne verzije.
Zbog snažnijeg procesora, radar ima veliku brzinu obrade radarskih informacija, što povećava otpornost na ometanje i verovatnoću otkrivanja cilja. Pored toga, AN/APG-66(V)2A, tokom misija vazduh-vazduh, sprovodi kombinovanu pretragu i praćenje cilja, kao i automatsko praćenje cilja, uključujući i tokom vazdušne borbe.
Obavljajući misije vazduh-zemlja, radar skenira tlo (zemlju ili more) sa visokom rezolucijom i preciznošću (Doplerov zrak 64:1), uključuje se u mapiranje terena, izviđanje, skladištenje slika (podataka) i određuje domet i ležište radio-fara.
Uzimajući u obzir veliki raspon raspoloživog naoružanja, verovatno je da će F-16AM zaista moći da izazove problema protivnicima, i na to Rusi moraju biti spremni. Štaviše, proizvodnju rezervnih delova obezbeđuje konzorcijum koji uključuje kompanije iz zemalja sponzora F-16 Kijevu.
Izvor