PALUBA
March 28, 2024, 12:12:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: MO i Izraelski ELBIT otvarju centar za obuku pilota  (Read 6151 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« on: January 03, 2011, 03:19:11 pm »

Zbog posla i drugih obaveza, malo sam zanemario ovaj deo, ali sada cu pokusati da nadomestim propusteno.

Quote
Министерството за одбрана и израелски „Елбит“ отвораат Центар за обука на пилоти
13:54 - вт., 28.12.2010

 

Министерството за одбрана на Република Македонија и израелската компанија „Елбит“, по двегодишни детални анализи на воздухопловниот ВИНГ и на потребите на АРМ, денеска потпишаа договор за почнување со работа на Центарот за обука на пилоти.

Во Центарот ќе се едуцираат пилоти за потребите на министерствата за одбрана и за внатрешни работи, како и за потребите на другите државни институции. Ова е прв ваков Центар во земјите од Југоисточна Европа, а се очекува придобивките да бидат видливи за неколку години, за кое време се планира да прерасне и во Регионален центар.

Според министерот за одбрана Зоран Коњановски, овој проект значи едукација, одлична инвестиција и безбедност, како и капитал за Република Македонија, а неговата оправданост ќе биде очигледна за само неколку години.

Министерството за одбрана односно Република Македонија со 5,3 милиони евра годишно во наредните осум години влегува во проектот за обука на пилотите, додека другиот дел кој според Коњановски, согласно договорот, е класифициран на некој начин, посочи, како „државна тајна“ ќе го покрива израелскиот „Елбит“. Во договорот е прецизирано по истекувањето на предвидените партнерски осум години целокупната опрема и техника се префрла како имот на МО односно на Република македонија.

Очекувањата се идната година веќе да почне обуката на првата генерација пилоти во Центарот, а во почетокот обуката ќе ја вршат инструктори од „Елбит“ за понатаму се повеќе таа улога да ја преземаат македонски кадри - обучувачи.

- Со овој проект одиме чекор понапред во споредба со голем дел земји-членки на НАТО. Во следниот период ќе биде изградена целокупната потребна инфраструктура за центарот - хангари, училници и симулатори, изјави Коњановски.

Драган Неделковски од воздухопловниот ВИНГ на АРМ, кој бил вклуичен во анализите, потенцира дека оперативните односно техничките лица во ВИНГОТ прв пат ќе можат да се концентрираат пред се на нивните оперативни задачи.

- Досега покрај оперативните задачи се одвиваше и севкупниот процес на едукација на пилоти, што за така мал состав е одговорна работа и ја одземаше енергијата на пилотите кои беа вклучени во извршувањето на нивните тековни здачи, потенцира Неделковски.

Инаку, досега обуката на еден пилот чинеше повеќе од еден милион евра

Prevod:

Ministarstvo odbrane i Izraelski ELBIT otvaraju centar za obuku pilota

Ministarstvo za odbranu Republike Makedonije i Izraelska firma Elbit, posle dvegodisnjih analiza vazduhoplovnog VING-a i potrebe ARM, danas su potpisali dogovor o pocetku rada Centra za obuku pilota.

U centru ce se edukovati piloti za potrebe ministarstva za odbranu i unutrasnjih poslova, kao i za potrebe drugih drzavnih institucija. Ovo je prvi centar u zemljama jugoistocne evrope, a ocekuje se da ce se korist od toga videti u naredne nekoliko godina, za koje vreme, kako se planira, ovaj ce centar prerastu u regionalni centar.

Po recima ministra odbrane Zoran Konjanovski, ovaj projekat znaci edukaciju, odlicnu investiciju i bezbednost, kao i kapital za Republiku Makedoniju, a njegova opravdanost bice vidljiva samo za nekoliko godina.

Ministarstvo odbrane Republike Makedonije, sa 5,3 miliona evra godisnje, u narednih osam godina ulazi u projekt obuke pilota, dok je drugi deo, koji je po Konjanovskom, po dogovoru klasificiran na neki nacin kao drzavna tajna, pokrivace izraelski Elbit. U dogovoru je precizirano da ce po isteku od predvidjenih osam godina, celokupna oprema i tehnika da se prebace u vlasnistvo MO odnosno Republike Makedonije.

Ocekuje se da ce naredne godine da pocne obuka prve generacije pilota pilota u Centru, a obuku ce izvrsiti instruktori iz ELBIT-a, a kasnije ce tu ulogu postepeno preuzimati makedonski instruktori.

- Sa ovakvim korakom idemo korak dalje u uporedjenju sa vecinom zemalja clanica NATO-a. U periodu koji dolazi, ocekuje se da ce biti izgradjena celokupna potrebna infrastruktura Centra - hangare, ucionice i simulatore, izjavio je Konjanovski.

Dragan Nedelkovski iz vazduhoplovnog VING-a ARM koji je bio ukljucen u analiziranju projekta, istice da ce operativna, odnosno tehnicka lica u VING-u, za prvi put moci da se koncentrisu na njihove operativne zadatke.

- Do sada se pored operativnih zadataka, odvijao i celokupni proces edukacije pilota, sto je za takav mali sastav odgovoran posao i oduzimalo je energiju pilotima koji su bili ukljuceni u izvrsavanju njihovih tekovnih zadataka, izjavio je Nedelkovski.

Inace, do sada je obuka jednog pilota kostala vise od milion evra.


Moj komentar:
Nasli su u Elbit-u ovcu za sisanje, pa sada nas sisaju kada mogu i kolko mogu. Ovako ce uspeti da nam uvale simulatore za Mi-8/17 i Mi-24 koje je Rumunija jos 2004 odbila da nabavi, a plus uspece da nam uniste skolski skvadron VING-a (cetiri aviona Zlin 143 i 242L). A tek kolko je glupa izjava da ce to biti prvi centar za obuku pilota u jugoistocnoj evropi, necu ni da komentiram.
Nigde se ne spominje ko ce nabaviti letilice za obuku, i odakle ce se te letilice uzeti. Po mom misljenju, uzece letilice iz sastava skolskog skvadrona, kao i mozda jedan Bell 206 Longrenger 3 koji poseduje MVR, a Elbit ce nam samo uvaliti simulatore i instruktore za koje cemo mi placati.
Stvarno ne znam ko koga ovde pravi budalu.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1 on: August 08, 2013, 08:52:50 am »

Ma kako sam na pocetku bio skeptican i negativan, stvari sa Centrom za Obuku Pilota se veoma lepo odvijaju.

Pored prvog helikoptera Bell 206 koji je stigao u novembru 2012 godine (bivsi EI-MER, a danas 401)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

pre neki dan su stigla jos dva helikoptera Bell 206 i usla u sastav Centra za Obuku Pilota koji zajednicki vode izraelski ELBIT i makedonski Ministarstvo Odbrane sa oznakama 402 i 403.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na zalost, jos uvek ne znam prethodne oznake ovih helikoptera, ali kada saznam, objavicu.

I jos nesto, u pocetku sam bio veoma negativno raspolozen zbog sveopsteg stanja (politickog, moralnog i ekonomskog) na nasim prostorima. Plasio sam se podguravanja odredjenih osoba, bilo na politickoj ili nacionalnoj bazi. Srecom, centar vode ljudi koji imaju ledja u Izrael-u, i mogu da odhebu sve nase glavonje i da proguraju njihove kandidate.

Kolko sam do sada cuo i selekcija i obuka su vrhunski odradjeni. Smiley Smiley


* 401.jpg (410.58 KB, 1679x1401 - viewed 324 times.)

* 402.jpg (76.22 KB, 1024x613 - viewed 222 times.)

* 403.jpg (103.23 KB, 1024x613 - viewed 237 times.)

* 402 и 403.jpg (65.98 KB, 1024x613 - viewed 229 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 23 queries.