PALUBA
March 29, 2024, 04:01:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 [167]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sve što je dobro ili deblja ili je zabranjeno...  (Read 637156 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 898



« Reply #2490 on: December 29, 2023, 08:29:35 pm »

Vidi se da je super, iz zemljanog lonca i ne može da bude druigačije...
Baš je u tome cela fora, daje neki poseban šmek.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #2491 on: December 29, 2023, 08:56:05 pm »

Znam, do sada sam upropastio već dva zemljana lonca - jedan nov, pri prvom kuvanju svadbarskog kupusa. Sad
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 898



« Reply #2492 on: December 29, 2023, 10:24:29 pm »

Ajoj, greota. Meni rekoše za sva kuvana jela slabija vatra i što duže krčkanje, ne može da omane. Sa rernom, ringlom i plinom to nije problem ali kada je u pitanju žar ili drva tu treba biti oprezan.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #2493 on: December 30, 2023, 11:06:03 am »

Prvi sam dobio na poklon i koristio 6-7 godina, pretpostavljam da je pukotinu dobio od starosti. Sad je saksija za cveće u dvorištu.

Te godine bio sam službeno u Užicu i u selu Zlakuse (uz put) kupio divan lonac od jedno 6-7 litara. Ništa mi prodavačica nije rekla, ja napunio za svadbarski kupus, skuvao ga na ringli šporeta a za sat dva poplava - pukao na dnu.

Za otprilike mesec dana išao ponovo, stao kod iste žene i rekao joj. Ona kaže da sam trebao da ga donesem, zamenila bi mi jer mi nije rekla da pre prvog kuvanja treba da stavim u lonac par kašika svinjske masti i pustim da kuva neko vreme... Drugi nisam ni kupio.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 898



« Reply #2494 on: December 30, 2023, 12:22:45 pm »

Vidiš nisam znao za to sa masti. Ja sam ovaj svakako prvo nalio toplom vodom da se zagreje a i nisam pravio na ringli već u rerni, nekako mi ne ide na ringlu, ne znam zašto.
U svakom slučaju kad se vratim s odmora pašće i jedan svadvarski kupus ili plećka u ovom loncu Wink
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2495 on: December 30, 2023, 01:33:43 pm »

Обавезно је то мазање машћу пре првог коришћења. Има и нека опција са водом и пројиним (кукурузним брашном) али нисма сигуран како беше иде. Осим тога никада хладан земљани суд не сме да се стави на врелу ринглу или у рерну. Моја жена је тако погрешила и упропастила нову ђувечару.
Ово за маст се не односи на судове који су изнутра обрађени оном бојом да не кажем емајлом.

Једном смо пробали  да у фуруни у земљаној тепсији испечемо гибаницу. Испекли смо је али није било добро, одоздо уопште није била лепо запечена, касније смо схватили да мора другачији приступ, или да се набави поклопац и пече као под сачом или да се тепсија прво празна загреје, затим у тако загрејану убаци хлеб, гибаница или нешто треће и тако да се пече. Наиме, док је топлота одоздо стигла до гибанице одозго је већ увелико била печена. Ово у пракси нисмо још испробали јер ..... (нема оправданог разлога) али методологију су ми потврдили ови из Злакусе када сам касније свраћао.
Logged
Pages:  1 ... 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 [167]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.