PALUBA
April 19, 2024, 10:53:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Pomorsko Nazivlje  (Read 65614 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #15 on: November 22, 2011, 10:44:28 am »

Moja je, kad je prvi put došla na brod, još ništa nije bilo, bila je tek pripremna faza, prvo jutro pitala 'a imaš li ti nešto protiv da ja doručkujem samo hleba i maslinovog ulja?' - i tako me kupila sasvim.

A mojoj je fascinanto kako si ti u stanju spontano promeniti dijalekat u zavisnosti od toga kome se u datom momentu obraćaš Smiley. Sa srb(ijancima) na čistom ekavskom, a par trenutaka kasnije, na zakletom dalmatinskom, ko da nisi cio život mako ni za pedalj od Korčule. A rasto među novobeogradskim soliterima Smiley. Ovo je naravno pohvala za izuzetno vladanje mnogim jezicima i dijalektima istih.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #16 on: November 22, 2011, 10:51:39 am »

Pa to i nije tak teško, ja se fejst puno sa podravcima družim, tak da ti imam puno pajdaša tam, pak se i spominjam s njima na njihovom dialektu, da me kaj razume. Ponekad idemo na koji gablec, popijemo si po koju litricu Graševine i tak no. Dalmatinski san više zaboravi, ima masu godina, od kad san bi fatiga sa njima. Ištranski nisan nikada zabi, nisan ni razumi ča govori.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #17 on: November 22, 2011, 11:51:25 am »



A mojoj je fascinanto kako si ti u stanju spontano promeniti dijalekat u zavisnosti od toga kome se u datom momentu obraćaš Smiley.

Ništa još ni ti ni Tvoja niste čuli. Slučajno sam rođen u Bosni - nije otac htio u Partiju pa dobio rudnik 6 godina  Grin , od babe Crnogorke sam preuzeo govor ka da se nijesam u cio svoj vijek odmica dalje od Plužina i Vir-Pazara a živel sam i u Zagrebu 10-ak godina pa povedam i po purgerski...

Imam jedino problema u Sloveniji. Naučio sam pristojan književni i koristim kad god sam tamo. Moj prijatelj i kum, Primorac, Goričan, preklani se preseli u okolicu Vipave, kupio sjajnu kuću. Idem ja prvi put u posjet, dođem u selo, na trgu stoji desetak lokalaca, pitam ja na najfinijem književnom slovenskom kako ću nać kuću toga-i-toga. Milibože kad su počeli na primorskom, ni ime sela nije isto kao na slovenskom!!!

Poslije 2 dana sam ih pomalo počeo razumjet. Vino je pripomoglo. Selo ima 60 kuća i 63 konobe! A čuveni vinski kraj. Tko kaže da su Slovenci škrti pojma nema. Pošli mi sa susjedom moga prijatelja kupit vino u njegovu konobu, oko 4 popodne. Prije nego nam je utočio pinelu po koju smo pošli, morali smo probat nekoliko drugih vina, većinom odličnih. Onda nalete dvojica iz sela, spiju si i oni po kozarec, krene diskusija o vinu, jedan od tih novopridošlih kaže 'e sad idemo probat moje'. Dok smo probali njegovo dođu druga dvojica pa poslije proba kod trećeg, pa četvrtog... Vratili smo se oko 10  Cool

Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #18 on: November 22, 2011, 01:28:23 pm »

Hrundi, a tek koliko žure pričati. Meni je trebalo pola srednje škole i nastava taljanskog, da sam na kraju mogao suvjereno razgovarat sz Krašouci.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #19 on: November 22, 2011, 08:21:55 pm »

Hrundi, a tek koliko žure pričati. Meni je trebalo pola srednje škole i nastava taljanskog, da sam na kraju mogao suvjereno razgovarat sz Krašouci.

Meni bi bilo lakše da govore talijanski jer ja ga govorim. Ali to šta oni govore je nemoguće. Dođeš u selo koje se zove Goče a oni ga zovu Houče - pa ti shvati!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #20 on: November 22, 2011, 08:28:30 pm »

Ljude treba slušat a ne razumjevat  Wink

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #21 on: November 22, 2011, 09:09:44 pm »

Ljude treba slušat a ne razumjevat  Wink

poz.

Kad sam se u jesen 1985. vratio iz Pule, trebalo mi je par meseci da prestanem zanositi na puležanski govor.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #22 on: November 23, 2011, 08:13:59 am »

Hrundi, a tek koliko žure pričati. Meni je trebalo pola srednje škole i nastava taljanskog, da sam na kraju mogao suvjereno razgovarat sz Krašouci.

Meni bi bilo lakše da govore talijanski jer ja ga govorim. Ali to šta oni govore je nemoguće. Dođeš u selo koje se zove Goče a oni ga zovu Houče - pa ti shvati!
Ghouče ako smo precizni. Onaj G je nemoguče izgovoriti pravilno, ako nisi tamo rođen. To jim je ko lozinka. Grin
U Sloveniji je meni najteže razumjeti stare Ištrane, s obe strane grane, nema razlike. Još da mu fale zubi, odoh ja, nema smisla pravit se pametan, da ga razumiješ i kimat glavom.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #23 on: November 23, 2011, 09:14:39 am »

Ghouče ako smo precizni. Onaj G je nemoguče izgovoriti pravilno, ako nisi tamo rođen. To jim je ko lozinka. Grin
U Sloveniji je meni najteže razumjeti stare Ištrane, s obe strane grane, nema razlike. Još da mu fale zubi, odoh ja, nema smisla pravit se pametan, da ga razumiješ i kimat glavom.
Cheesy
Pa to i je poanta.
Klimaš glavom, i onda ti raspališ nešto po svoju, normalno ni on ne razumije tebe i svi sretni  Wink

poz.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #24 on: November 23, 2011, 09:18:02 am »

 
Nema svađe.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #25 on: December 02, 2011, 01:47:54 pm »

Ma sve je to OK , ali kad zalutaš u Šavraniju, ee to ti je tek pizd..........a! Jedno vrijeme sam (iz Pule sam) radio u Bujama, pa sam se družio s njima, sva srića da kapin po hrvatski, domaći, taljanski i slovenski jer je šavrinski užasna kombinacija svega navedenog.........
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #26 on: December 08, 2011, 07:57:25 pm »

Mene su u Škorpiku pokušali da nasankaju tako što su mi rekli da obavezno moram ići svako jutro i mokrom četkicom mazati zakovice vodom da se oplata ne rasuši. Naravno, nisam se dao za**bati.
Ali sam uskoro posle toga ja morao jednom Rabljaninu objašnjavati kako da litar domaćeg Terana iz Motovuna iskoristi i napravi lepu "Supicu". Jedino nismo imali maslinovog, pa smo iskoristili "Dukat" suncokretovo.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #27 on: December 11, 2011, 12:08:47 pm »


Ali sam uskoro posle toga ja morao jednom Rabljaninu objašnjavati kako da litar domaćeg Terana iz Motovuna iskoristi i napravi lepu "Supicu". Jedino nismo imali maslinovog, pa smo iskoristili "Dukat" suncokretovo.

Ccccc svetogrđa.........
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #28 on: December 17, 2011, 01:29:16 pm »

Nema se - mora se s onim što se ima.
Logged
AlenBar
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #29 on: June 07, 2012, 02:25:46 pm »

Moze li mi ko objasnit' sto je gaša, a što je pjumbavanje, a sto je gambet? 
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.